polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#31

Příspěvek od mirkovacik »

Sme si asi nerozumeli. Tych 30´ (minut) bol vysledok nedokončeného ustavenia cez iPolar. Ako som písal, radšej napíšem ešte raz inými slovami, ustavil som cez iPolar v azimute relatívne dobre, síce nie úplne najpresnejšie, ale skoro dobre. Šlo by aj lepšie a keby som nemal v pláne ešte ustavovať presnejšie v Ekose cez guiding hladacik/kameru, tak by som to ešte poladil.

Vo výške som to moc neustavoval, iba nahrubo. (Po skúsenosti z predchádzajúcej noci, keď to bolo 3° mimo, som sa na tom nijako nevybíjal, plánoval som to doriešiť v Ekose.)

Následne som prešiel do Ekosu a spustil procedúru polar alignment cez guidescope a guiding cameru. Po tom, čo zbehla procedúra s analýzou 3 snímkov, to vypísalo chybu ustavenia (ktoré som vykonal cez iPolar) čosi viac ako 30´, z toho v azimute bola chyba 3´, vo výške až 30´.

Čiže v smere, v ktorom som sa s tým viac pohral, to bolo 3´; v smere, kde som to ani nedokončil, to bolo 30´, ale to je bezpredmetné číslo, keďže som to vo výške nedokončil.

Samozrejme, potom som to v Ekose doladil.

Predmetom môjho pokusu bolo overiť, prečo predchádzajúcu noc som mal cez iPolar chybu 3°, resp. či to bude fungovať presnejšie, keď vyradím z činnosti automatické zachytenie 2. snímku počas prebiehajúceho sa otáčania montáže. Potvrdilo sa, že keď druhý snímok ipolar softvére zachytil až po zastavení montáže po otočení v RA, potom ustavenie prebiehalo správne.

Pri najbližšej príležitosti vonku to skúsim nastaviť cez iPolar čo najpresnejšie v oboch osiach. A potom v Ekose skontrolujem presnosť ustavenia, potom napíšem.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#32

Příspěvek od MMys »

Aha, protože to by bylo fakt smutný a ten SW od iOptronu k ničemu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět