polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#16

Příspěvek od MilAN »

Tak samozřejmě jsou různé podmínky a způsoby focení. Pokud mám pointační hvězdu uprostřed fotografického pole, fotím delším ohniskem a ne v blízkosti pólu, dílčí expozice jsou někde na 10 minutách, potom bohatě stačí ustavení podle polárního hledáčku. Jde jen o rotaci pole, se vším ostatním si poradí pointace, a s rotací pole potom dostatečně zarovnání dílčích snímků.
Ale délku expozice ovlivňují ( a většinou daleko výrazněji) další faktory, které je pak nutno eliminovat použitím OAG-u.
Nedělal bych z problému polárního ustavení nějaký strašák.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2112
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#17

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím na fóru, já také musím přiznat, že ustavuji zásadně dle polárního hledáčku ,,od oka,, a shledal jsem to zatím dostatečně přesným pro oba svoje dalekohledy (FL 800 při 5min expozicích FL450 při max. 10min expozicích). Jak už bylo řečeno, pointace a postprocessing si s drobnými odchylkami dokáže celkem slušně poradit. Beru ovšem, že jsou situace (montáže), které prostě optický hledáček nemají takže zde mají elektronické pomůcky určitě smysl a ve finále jsou určitě i přesnější. Sám jsem to chtěl již vícekrát vyzkoušet (v SHARPCAPu), ale ještě jsem se k tomu nedostal. Vždy převážilo to pokušení ustavit během 1minuty tz.ručně ještě před tím, že je pořádná tma tj. prakticky ihned po západu Slunce.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#18

Příspěvek od astar »

No pro dodatečnou kontrolu ustavení se stačí podívat v PHD2 Log Viweru na hodnotu driftu viz obr. Já ustavuji jen hledáčkem a největší hodnotu driftu jsem měl 4´. Běžme kolem 2´ a to za dobu několika hodin. Z toho důvodu nevidím důvod proč používat jinou metodu.

Davide, já v P. hledáčku najdu Polárku až tak 30min po západu.
Přílohy
Drift v PHD.jpg
Drift v PHD.jpg (27.99 KiB) Zobrazeno 1508 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#19

Příspěvek od hades »

Myslím, že ten PA error ukazuje PHD2 průběžně. Někde jsem to tam zahlédl.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#20

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že pro průběžné sledování by program potřeboval znát polohu dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#21

Příspěvek od hades »

Už jsem si vzpomněl, je to v Guiding Assistant nástroji:
obrázek_2023-03-06_101940589.png
obrázek_2023-03-06_101940589.png (631.71 KiB) Zobrazeno 1476 x
Takže se to průběžně nezobrazuje, ale tady to je taky použitelné. Přesnost bude asi záležet i na tom, jak dlouho toho asistenta necháte běžet.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#22

Příspěvek od Konihlav »

Tak ano, ja take patrim k tem, co radeji vse udelaji rychle, snadno, bezproblemove s optickym fyzickym polarnim hledackem, nez-li se babrat nejakymi tooly vyzadujici PC + kameru + kabely atd.

Nicmene jednu motivaci sam pro sebe bych mel - u Gemini G53F se mi jednou v roce (ted to mam nastavene na jaro/duben cca) dostane PH do pozice dole pod montazi, za stativem, kam proste oko a hlavu nedam a potrebuje to bud preladit PH retikulu (orotovat) a timpadem znovu zjustovat 3mi cerviky souosost, coz je vojeb a vopruz a nebavi me... nebo holt zkusit nejaky SW tool.

V Chile jsem jednou klesl k SharpCapu nebo ktery to je program co za 10 GBP da licenci na 365 dnu. Pak jsem ale prisel na chybu ve VARot metode (mel jsem pustenou montaz misto aby byla v klidu vypnuta), takze nakonec jsem k SW toolu nikdy neklesnul/nesahl.

Ted mam nekde objednanou hracku typu iOptron SkyTrackerPro (posledni verze pred zdrazenim o 100 EUR, koupeno ve Finsku :D jinde v EU to maji uz za nove drahe ceny) a "v cene" k tomu je jakysi "iPolar" :D coz jak vidim ma byt alternativa k poleMasteru od QHshYt...

toz uvidime. Kazdopadne se ztotoznuji s komentari vyse - na spoustu veci staci priblizne presne ustavit, dalsi prusery resi OAG a skladani v PC :-) protoze u prenosnych hracek typu skyguider/astrotrac/adventurer, proste hracek co maji jen RA tracking - tam clovek stejne nenaklada velky dalekohled s dlouhym ohiskem a pro ty teleobjektivy to takovou super presnost asi taky nepotrebuje.

Diky vsem za vas popis jak to pred focenim vecer delate, je treba se trochu kolegialne vzajemne obohatit zkusenostmi...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#23

Příspěvek od MilAN »

Konihlav píše: 09. 03. 2023, 13:31 l - u Gemini G53F se mi jednou v roce (ted to mam nastavene na jaro/duben cca) dostane PH do pozice dole pod montazi, za stativem, kam proste oko a hlavu nedam
Možná bys mohl zkusit metodu, která se dnes více používá a to , nepoužívat žádné stupnice, kterými jsou osazeny klasické polární hledáčky. Stačí natočit dalekohled tak, aby byl polární hledáček dobře přístupný, představit si v jeho poli hodinový ciferník (12-ti hodinový) s dvanáctkou nahoře a Polárku na té kružnici v hledáčku umístit do pozice, která se v různých appkách nebo PC planetáriách nazývá jako "clock" nebo "Polaris position". Vše prostým odhadem. Přesnost je podobná všem ostatním metodám , jen nezaměňovat hodnotu "polaris position" s hodnotou hodinového úhlu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#24

Příspěvek od Konihlav »

MilAN: Milane :-) tema tohoto prispevku (vlakna) neni "hele lidi jsem blby nevim jak ustavit a resim nesmysly na kterych nezalezi (treba stativ vodorovne :D) a prosim poradte".

Tema vlakna je ziskat a nasdilet zkusenosti foticu nebo tech co za tmou vyjizdeji a nejak ustavuji montaz - zda u toho pouzivaji ty polemastery, ipolary a ja nevim co jeste vlastne existuje - to taky muzete doplnit co tu jeste nebylo... at to ma informacni hodnotu.

Ja jsem ze stare skoly a me naprosto nejvice ze vseho vyhovuje hledacek Losmandy stylu, tj. krouzky na hvezdy(u) kolem Polarky, proste me je jedno kolik je hodin a jaka je kde stupnice - tento styl je nejlepsi a nejrychlejsi a nejpresnejsi a miluju ho - jenom me stve, ze proste G53 ma moc velkou hlavu a v pozicich 1 rocne kolem nejake mi vychazi natoceni PH tak, ze musim cpat hlavu (svoji mekkou) za hlavu (montaze tvrdou) a dochazi ke kolizi :-(

proto jsem si otevrel usta...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#25

Příspěvek od Konihlav »

treba by me zajimalo, u tech co delaji computer-aided-polar alignment, jak jim vyhovuje to, ze musi pribehnout k PC, kouknout na obrazovku co to kde ukazuje, odbehnout k montazi, alt/az nebo elevacnim sroubem "drbnout" nejakym smerem, prijit zpet k PC a tak dale kmitat... proto miluji stare PH kde rovnou vidim co delam a co se deje...

nicmene muj nejaky bazmekt co jsem si musel ac jsem nechtel objednat i s "ipolar-em" je uz v DE (z FIN to slo do SWE, DK), tak snad i dorazi :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#26

Příspěvek od MilAN »

Chtěl jsem ti jen napsat. že se se dá polární hledáček použít i jinak a to s podobnou přesností a bez kolizí hlavy s hlavou.
Pokud ti ale můj příspěvek vadí, tak se omlouvám a neřešme to .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3407
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#27

Příspěvek od hades »

Konihlav píše: 10. 03. 2023, 08:03 treba by me zajimalo, u tech co delaji computer-aided-polar alignment, jak jim vyhovuje to, ze musi pribehnout k PC, kouknout na obrazovku co to kde ukazuje, odbehnout k montazi, alt/az nebo elevacnim sroubem "drbnout" nejakym smerem, prijit zpet k PC a tak dale kmitat.
Tohle fakt dělat nemusím. Přímo na dalekohledu mám miniPC, ke kterému se připojím bezdrátově vzdálenou plochou z notebooku. Tento notebook mi leží u nohou a když dělám korekce tak rovnou vidím jejich dopad. Nemusím nikam odbíhat.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#28

Příspěvek od mirkovacik »

Používam iPolar od iOptronu. Ja mám skúsenosť, že to nie je moc presné. (Až budem vonku, urobím test, aby boli nejaké čísla.) Možno je však možné dosiahnuť vyššiu presnosť, nie som si ale istý. Ale je to veľmi rýchle a pohodlné. Používam to preto, lebo sa mi nechce krčiť pod polárnym hľadáčikom. Potom doladím cez eKos funkciu na polar alignment cez guiding kamerku s hľadáčikom. (FOV na guiding kamere s hľadáčikom je relatívne malý, preto je vhodné mať montáž nejako rozumne prednastavenú.) (Dá sa robiť aj cez hlavnú kameru, samozrejme, ale mne veľmi dlho vyčítava obraz z DSLR, tak by to bolo nepohodlné.) Na iPolar je mega široké zorné pole, preto je to pohodlné. Pripojím na PC, vykonám, odpojím kábel a je to. Veľmi jednoduché a pohodlné.

Na EQ6 je adaptér na upevnenie. V samotnom adaptéri to "vaklá", ale dá sa to dať na fix a otáčať montážou pri nastavovaní.

Predpokladám, že QHY Pole Master bude na tom rovnako.
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 848
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#29

Příspěvek od mirkovacik »

K presnosti iPolar od iOptronu.

Jeden večer som to nastavil podľa najlepšieho svedomia a vedomia a manuálu. Bol som šokovaný, pri overení presnosti cez Ekos Polar Alignment funkciu to vypísalo chybu 3° (stupne).

Podľa môjho názoru, problém je v tom, že do softvéru spravili automatickú detekciu 2. snímku priebežne počas otáčania montáže okolo osi. Samo to zachytí 2. snímok, vypočíta parametre, ale človeku to ešte trocha trvá, kým zareaguje, a tak montáž po detekcii 2. snímku ešte trocha pootočí a to aj keď nechce. A potom sa montáž nastavuje v inej polohe iPolaru, v akej bol chytený 2. snímok. Zrejme v tom bola chyba, nie som si istý, ale ja to vidím nateraz tak.

Druhý večer som spravil pokus, že po zachytení prvého snímku som zakryl kameru, montáž pootočil, a až potom odkryl kameru. Hneď to chytilo 2. snímok. A takto som potom ustavil montáž cez iPolar. V AZ som to nastavil relatívne dobre, vo výške som sa s tým moc nehral, dal som to iba nahrubo, "veď to urobím v Ekose".

Pri kontrole v Ekose to potom bolo s presnosťou niečo vyše 30´ (minút). Chyba bola 3´ v AZ a cca. 30´ vo výške. Tak som iba upravil výšku. Čiže pri precíznej práci a znalosti, kde neurobiť chybu, je to použiteľné aj na relatívne dobré ustavenie montáže. Ale je asi vhodné to skontrolovať.

V každom prípade pohodlnosť práce s iPolarom je vysoká, keď sa s ním človek skamaráti a pochopí jeho muchy.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: polarni ustaveni s elektronickymi pomocniky - jake jsou moznosti dnes?

#30

Příspěvek od MMys »

30 arcmin pomocí SW že je dobré ustavení ? Vždyť je to půl stupně, to snad i polárním hledáčkem za zlomek času bych to udělal podobně nebo o něco lépe. Nechtěl jsi napsat " místo ' ? tedy 30 arcsec ? To by bylo relevantní podle snímku. SharpCapem to dávám na montáži v pozorovatelně okolo 10" (jinou otázkou je, jak dlouho to pak vydrží). Ale pokud to pomocí SW je fakt na 30 arcmin, tak bych ho zahodil.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět