Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#16

Příspěvek od MartinT »

No, já budu sledovat a pilně porovnávat, protože HD montáž do 80kg jednu znám a do 50kg jednu a do 20kg druhou provozuji..Poměr ceny a výkonu považuji za výborný. Akorát zatím na ně umím naložit max 16,5 kg.. 8-) viz.ZDE Tj. Tj. asi to nebude první HD vyrobená v ČR.. Zajímavá informace bude typ a výrobce převodovek/resp. parametry.. ono není HD jako HD..
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
TomasM
Příspěvky: 15
Registrován: 28. 02. 2023, 10:29
Bydliště: Valašské Meziříčí
Věk: 43

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#17

Příspěvek od TomasM »

Souhlasím není HD jako HD. Jde mi o kvalitu a budeme používat HD s nulovými vůlemi. Můj reflektor 305/1500 sám o sobě 21Kg
Uživatelský avatar
MartinT
Příspěvky: 416
Registrován: 24. 06. 2010, 13:31

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#18

Příspěvek od MartinT »

Já tedy nejsem expert, ale nulové vůle mají i čínské HD převodovky, tedy v novém stavu.. ale pár stovek provozních hodin a pak už některé bezvůlové nejsou.. :D
Vixen VC200L, Vixen R200SS, Takahashi FSQ86 a FS60, FMA180, CGE, EQ-HD-III, QHY268M, ASI294MM, ASI120MM
TomasM
Příspěvky: 15
Registrován: 28. 02. 2023, 10:29
Bydliště: Valašské Meziříčí
Věk: 43

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#19

Příspěvek od TomasM »

Čina umí udělat i velmi kvalitní práci, ale i tak Čínské výrobky to určitě nebudou. Právě z důvodu, aby bezvůlové zůstaly dlouho. :)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#20

Příspěvek od dvader »

Možná by bylo dobré vyjasnit použití zkratky HD v tomto vlákně, aby bylo jasno…

Zkratka HD se obecně v posledních letech v technice používá ve smyslu “High Definition” - tedy něco o vysokém rozlišení/kvalitě/přesnosti. To by odpovídalo textu úvodního příspěvku tohoto vlákna…

Nicméně nyní mi z toho vyplývá, že se možná bude jednat o převodovku Harmonic Drive - prosím o upřesnění a možná by bylo vhodné to takto uvádět a nechat termín HD k účelu, který je nyní zvykem používat.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#21

Příspěvek od dvader »

Protože nekvalitní převodovka tohoto typu a nedobře vyrobená montáž právě vůbec nemusí mít HD parametry…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#22

Příspěvek od MMys »

Já bych takto velkou montáž na HD převodovkách nestavěl. Ono je to moderní v současných maličkých a středních montážích pro výjezdy, protože to je kompaktní, i relativně lehké, ale na velkou montáž, na které se předpokládá soustava s delším ohniskem a velkým rozlišení se to už moc nehodí. Přeci jen PE i té velmi kvalitní převodovky bude pořád v řádu desítek arcsec, což znamená pointovat, a nebo dát na polární osu enkodér s vysokým rozlišením.

Chybí mi tady informace, zda ta montáž má být pro pevné umístění do hvězdárny, nebo převozná. Vzhledem k hornímu limitu 60kg je asi převoznost nesmysl. Takovou montáž nikdo neunese, a ani na ni sám ten 50-60kg přístroj nenasadí.

A bude to německá montáž, nebo vidlice (polovidlice) a nebo úplně jiná mechanická konstrukce ? Zrovna německá montáž se nehodí do kopule, kam třeba chodí více lidé. U větší motáže to závaží zbytečně překáží, a jej to víceméně mrtvá hmota.

Edit - teď jsem si jako admin mohl přečíst i ten smazaný příspěvek, takže německá, pro 60kg přístroj, s protizávažím. A tak mě napadá: Kdo je vlastně cílová skupina zákazníků ? Montáží, které se dají vzít na výjezd, nebo dát do malé pozorovatelny, je na trhu hromada, v obrovském rozpětí kvality provedení a výbavy, podle toho, kolik má zájemce peněz. Nemyslím si moc, že tady je místo na trhu pro další. Tenhle segment bohužel začíná dost válcovat i číňan (byť se na nás trochu učí za pochodu), a v Evropě se to moc díky tomu, co si zde na sebe šijeme za nesmyslné předpisy, už za moc dobré peníze vyrábět nedá (nějaké kalkulace na toto téma mám za sebou, pár let nazpět, a nyní je to s dostupností všeho ještě horší, takže tento segment montáží jsem víceméně ze svých myšlenek vypustil).

Co zde trochu chybí je něco, jako dělala třeba rakouská ASA, než se přesunula na montáže a systémy s dalekohledy 750mm a více, a nebo něco, jako produkují někteří výrobci těch větších montáží z USA. Tedy střední stacionární montáže pro větší přístroje do hvězdáren.

Když si vezmu za příklad montáže 10-micron (3 velikosti, dále různé přesnosti korekce PE a nájezdu, podle instalovaného HW), tak ty v podstatě splňují vše, co může být potřeba, a těžko tomu něco vytknout. A takovéhle jsou vlastně všechny montáže v cenové relaci řekněme 200-600 tis.kč. Ty mají jak vypiplanou mechaniku, tak solidní řídící systém. Nějak mě už nenapadá, co by to mělo umět více. A zde jsem trochu skeptický, jestli se s tím vůbec vyplatí začínat. A mechanicky jsou nad tím už snad jen direct-drive montáže, kde je zcela eliminovaný mechanický převod.

Díra na trhu je podle mě právě v téhle oblasti, která je použitelná pro hvězdárny, které mají staré montáže typu jako dělal např. p. Drbohlav, a na nich několik přístrojů (typicky dlouhý refraktor, newton nebo SCT o průměru 300-500mm, k tomu něco na sluníčko a podobně a chtějí tu montáž vyměnit za něco modernějšího, s ASCOM kompatibiltou, GO-TO a podobně, což ty desítky let staré velké montáže nemají, a jejich mechanika je mnohdy v takovém stavu, že se to snad ani nevyplatí modernizovat (i když netvrdím, že je to pravidlem, najdou se i mechanicky kvalitní kousky).

Takovouhle sestavu už běžná komerční paralaktika i té nejvyšší třídy skoro nebo vůbec neunese, a vidlicové montáže nám zde v Evropě trochu chybí. Něco jako dělá třeba PlaneWave. Sice se dají dovézt, ale problém může být pak servis, údržba (byť dálková podpora z USA je skvělá, vyzkoušeno na vlastní kůži nedávno).

Tedy pro montáž na pevné umístění v pozorovatelně rozhodně nejsou potřeba věci jako nějaký dotykový displej a podobně. Určitě bych velkou montáž nesměroval tím směrem, jak se dneska blbne (wifi, appka do mobilního zařízení, řídící systém s počítačem přímo v montáži a podobně) Z důvodu relativně rychlého zastarání HW, nízkého výkonu embedded PC (problém nastane třeba v okamžiku kdy se použijí velkoformátové kamery, vyčítající obrazy o velikosti horních desítek až dolních stovek Mpix) nebo když se má natáčet planetární video s vysokým FPS. Prostě automatizace experimentu a řízení celé observatoře patří na vyhrazené PC mimo montáž.

Věcí které se cení, jsou:

Dobře napsaný ASCOM + INDI driver, s bezchybně implementovanými všemi funkcemi danými specifikací. Jako bonus se určitě dobře hodí i popis příkazů pro řízení, a nebo SDK pro různé platformy (WIN+Linux)

Připojení k PC pomocí různých rozhraní, základem by mělo být ne úplně ideální USB, druhou povinnou možností jednoznačně LAN - ethernet, nevím co víc by mělo být třeba.

Velmi by se hodily absolutní enkodéry, nebo inkrementální enkodéry + home indexy, s takovým rozlišením, aby šly eliminovat nepřesnosti chodu se sub-asrcsec. úrovní a montáž odparkovat třeba i ve dne bez nutnosti inicializace na obloze.

Užitečné je jemné pozicování bez vůle v obou osách, tedy možnost opakovaně dojet na pozici s přesností v řádu jednotek nebo max. dolní desítky arcsec. Hodí se pro ditehring při provozu bez pointace, pro jemné pozicování při natáčení planet a měsíce v hodně vysokém rozlišení. Spousta současných řídících systémů neumí udělat přímé GO-TO o kousek vedle, třeba o 10". Prostě odjede rychle někam o větší kus jinam, a pak se pomaličku vrací na zadanou pozici. A celá ten řízený jemný posun trvá věčnost. Pokud zároveň nelze přes ASCOM jemně ovládat posuny, je taková montáž za trest, když chcete na vzdálené sestavě natáčet planety, kdy potřebujete opravdu jemné pohyby, a nemáte mít možnost držet u dalekohledu jeho ruční ovladač.

Ty verze s velkou nosností, určené pro pevné umístění, by určitě měly mít Pointing model pro zpřesnění chodu a přesnější Go-To, využívající buď nějaký ze standardních existujících SW řešení, která jsou asi tak dvě, (Tpoint a PointXP) a nebo nějaký proprietární. V každém případě by ale měl být součástí ASCOM driveru, tedy na straně PC, nikoli implementovaný v HW montáže.

Co se naopak nehodí (pokud nemá montáž opravdu absolutní enkodéry) jsou ustanovky, to je už překonaná věc, celkem zbytečná, když má montáž elektronické řízení, jen zhoršující mechanické vlastnosti.

Dále by měla být určitě možnost natahat kabeláž osami, ale nevázat se na žádnou konkrétní technologii (USB,Ethernet, optika) spíš prostě nechat velké průměry dutých os, a velké poloměry ohybů, aby tam šlo protáhnout cokoli, co se třeba i později objeví. Tedy určitě nejít cestou že na montáži budou dole i nahoře nějaké konektory, a propojení uvnitř uživatelsky nepřístupné. Naposledy se tohle provedení vymstilo v okamžiku, kdy se objevilo USB3. Všechny montáže co měly USB2 porty zabudované, jsou okamžitě uživatelům současných rychlých CMOS kamer s USB3 k ničemu, a zase se tahají kabely venkem po montáži.

Montáž by neměla mít tvrdé dorazy nebo mechanickou konstrukci takovou, která vyžaduje proložení po průchodu meridiánem. Dokud nebude mechanicky se sloupem kolidovat optická soustava, měla by montáž být schopná trackingu bez proložení.

Už mě nic nenapadá. Spíš jsem zvědavý, co se vlastně chystá :-)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#23

Příspěvek od biker.fm »

juh píše: 28. 02. 2023, 15:52 Malý počítač (myslené je pod tým zariadenie s vlastným OS) je vec, ktorú by som v žiadnom prípade nestrkal do montáže. Sú na to rôzne dôvody.
A jake jsou ty ruzne duvody ? Nevim a proto se ptam. Astrofotici pouzivaji male pocitace a ty jsou prichycene na dalekohledu, nekde na liste, prichycene na boku hlavy montaze nebo treba na sloupku.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#24

Příspěvek od MMys »

No tak si zkus k takovému malému PC pro řízení montáže, třeba s Raspberry nebo nějakým Intel NUC připojit kameru s nějakým větším senzorem, třeba C3-61000, nebo ještě větší, třeba z řady C5, a nebo si tím zkusit natáčet video planet. Okamžitě narazíš na limity. A navíc, trošku to pleteš dohromady. Ty montáže, které na sobě vozí ty malé počítače, jsou stále montáže s vlastní řídícím systémem, který je realizovaný nějakým mikrokontrolérem na řídící desce. Jejich chod nezávisí na tom přivěšeném počítači, ten je tam pouze místo onoho stolního PC nebo notebooku. K tomu nelze nic namítat, dokud výkonově stačí, ať tam je. Tohle řešení je výborné pro toho, kdo vyjíždí, a nechce všecko drátovat, ale má to svoje omezení.

Zde ale byla snaha, jak jsem pochopil, dát takové zařízení přímo jako řídící systém montáže, a to mi moc smysluplné nepřijde. Jako jeden příklad uvedu třeba montáž s enkodéry s vysokým rozlišením, pro korekci PE. Rychlost toku dat nebo počítání pulsů je taková, že to něco s operačním systémem, ani nějaký pomalejší MCU prostě počítat nestihne. Tohle vyžaduje buď dedikovaný HW interface pro enkodér, nebo třeba řešení v FPGA. A v něm se pak už dá udělat celé řízení montáže, včetně ASCOM interface. Tahle úloha prostě míří některým z těchto směrů:

1) deska s elektronikou s rychlým MCU, ale určitě bez OS typu Linux, Windows. Tedy buď nativní kód, nebo vícejádrový MCU s podporou třeba freeRTOS.
2) kompletní řešení v FPGA
3) distribuované řešení s několika autonomními bloky. Tedy desky s nějakým účelu úměrným procesorem pro každou osu zvlášť, které řeší pohon případně enkodéry, koncové spínače, home indexy, ale neřeší interface k PC, ASCOM a podobné věci, a k tomu třetí deska, která s těmi dvěma komunikuje po nějaké interní sběrnici v rámci montáže, a řeší ten astronomický front-end (ASCOM, logiku řízení, ruční ovladač atd...)
4) montáž je holá, vedou z ní kabely od pohonů, enkodérů, koncáků, a veškeré řízení je v oddělené skříni, postavené z nějakých průmyslových a dlouho dostupných komponent (PLC, servodrivery).

Dále je potřeba si uvědomit, že pokud by byla postavená montáž na základě nějakého minipočítače, tak jeho dostupnost nebude trvat věčně, zrovna tyhle věci, pokud nejsou od renomované firmy co dělá průmyslové komponenty, jsou docela rychloobrátkové. Výrobce pořád inovuje a vymýšlí další a další verze. A takováto montáž není hračka na pár let.

Ta montáž, co se zde řeší, alespoň v té větší variantě, určitě nebude typu, že by s ní někdo jezdil do terénu. Ono mi přijde trochu divné i to, že autor chce tvořit několik typů, od maličké výjezdní, s dolním limitem zátěže 0, až po pevnou na 60kg do observatoře. Ty rozhodně nebudou mít stejné požadavky na konstrukci, řídící systém, odběr pohonů, prostě jak už jsem psal.

No a hlavně by mě zajímala cena. Pokud půjde o maličké série, budou se veškeré díly vyrábět zde v ČR, v normální firmě která platí zaměstnance, odvádí co má, a prodá se to s normální marží, aby se firma uživila, tak to bude slušná darda. Tuhle rozvahu bych si udělal jako úplně první věc, než začnu něco vymýšlet.

Aby to nedopadlo jako s JTW Astronomy :-) Ono myšlenek a počítačových vizualizací lze udělat mnoho (sám jich mám plnou hlavu), ale v okamžiku kdy má dojít na realizaci, je ta ekonomika dost neúprosná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 539
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#25

Příspěvek od astrolama »

Náhodou já tuhle snahu něco vytvořit podporuju. Že něco trvá dlouho, vem to čert ale JTW Astronomy má problém vůbec komunikovat tak aby to druhý pochopil. Věřím, že tohle nebude ten případ ;)
Naposledy upravil(a) astrolama dne 01. 03. 2023, 10:10, celkem upraveno 1 x.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#26

Příspěvek od juh »

... A jake jsou ty ruzne duvody ? Nevim a proto se ptam. Astrofotici pouzivaji male pocitace a ty jsou prichycene na dalekohledu, nekde na liste, prichycene na boku hlavy montaze nebo treba na sloupku.
MMys to v svojich príspevkoch zhrnul tak detailne, že ja by som to určite nenapísal takto dokonale.

Potom sú tu ešte minimálne ďalšie dva dôvody:
  • Akonáhle strčíte do montáže PC s vlastným OS, tak sa to stáva súčasťou celku ako takého a následne musíte počítať aj so servisom a technickou podporou. Viem že medzi potenciálnymi zákazníkmi existujú jedinci, ktorí by si to vedeli obslúžiť aj sami, lenže koľko je takých, ktorí takéto niečo samostatne nezvládnu? Dôsledok by bol, že predajca by musel mať časom vyčlenený tím na podporu, alebo by mal v opačnom prípade len obmedzený počet zákazníkov. Nevidím v tom problém, ak by to bolo niečo na spôsob ZWO ASIAir, alebo PrimaLuceLab EAGLE, ale určite nie riešenie typu priamo zabudované PC s vlastným OS do montáže s možnosťou pripojenia montáže len cez takto vložené PC.
  • Ak by sa stala montáž dostupná jedine cez takto pripojené PC, tak vám potom už zostávajú len dve možnosti pripojenia montáže z iného PC (zariadenia z vlastným OS)
    • Buď riešením typu RDP, čo dosť ľudí nejakým spôsobom zvláda, lenže ak by to bolo riešenie dodávané priamo od výrobcu montáže, tak je to potom komerčná záležitosť a pravdepodobne by do toho vstupovali už aj nejaké tie licencie. To že si tam klient dodatočne nainštaluje nejaké obslužné programy, od toho dáva väčšinou výrobca / dodávateľ ruky preč.
    • Alebo riešením typu client - server, čím obmedzíte počet potenciálnych zákazníkov a asi si budete musieť k takémuto riešeniu vytvoriť aj nejaký tím, ktorý bude takéto riešenie obsluhovať.
    • Myslím, že riešenie typu napísať driver pre zariadenie, ktoré beží na PC s nejakým OS je úplne bezpredmetné. Nehovoriac o technických problémoch s vytvorením a prevádzkovaním takéhoto SW, napríklad v prípade PC s OS Windows by ste si k takémuto riešeniu museli pravdepodobne získať aj certifikáciu od Microsoftu.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#27

Příspěvek od dvader »

Počítač součástí je asi opravdu spíše nevýhoda, ale pouze USB je dneska také málo… Chtělo by to wifi, aby šlo připojit jednoduše mobilní zařízení.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#28

Příspěvek od juh »

V dnešnej dobe existuje množstvo zariadení IOT dostupných cez WiFi. V tom by nemal byť nejaký zásadný problém.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#29

Příspěvek od vla »

Takže se jedná o komerční výrobu?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová EQ HD montáž s navigací, nosnost verze L, XL, XXL od 0-60 Kg

#30

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

vla píše: 01. 03. 2023, 12:04Takže se jedná o komerční výrobu?
Připadá mi to pouze jako průzkum specializovaného trhu na specializovaném fóru a nic se ještě nevyrábí.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Odpovědět