Dovolená s dalekohledem 2023

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
MJP
Příspěvky: 27
Registrován: 10. 12. 2022, 21:06
Bydliště: Plzeň, Klabava
Věk: 31

Dovolená s dalekohledem 2023

#1

Příspěvek od MJP »

Zdravím,
chystáte se někdo na tuto akci Plzeňské hvězdárny?
https://www.hvr.cz/dovolena-s-dalekohledem/
Nebo jste někdo byl v minulosti? Zní to jako skvělá věc pro začátečníka.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#2

Příspěvek od dvader »

Jsem dlouholetý účastník a vřele doporučuji!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#3

Příspěvek od KpS »

Na DsD jezdím s manželkou a dříve i s vnučkou od roku 2006. Mohu jen doporučit.
Karel
MJP
Příspěvky: 27
Registrován: 10. 12. 2022, 21:06
Bydliště: Plzeň, Klabava
Věk: 31

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#4

Příspěvek od MJP »

Tak jsme přihlášení, bohužel jen na první 4 noci, ale i tak se moc těším.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#5

Příspěvek od Achernar »

Jezdím tam pravidelně už od roku 1991 a je to naprosto skvělá akce, která stojí za to. Letos pojedu samozřejmě znovu.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Keply
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 04. 2003, 03:09
Bydliště: Strašice

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#6

Příspěvek od Keply »

Jsem rád že zde slyším jen samou chválu :)

V tuto chvíli jsou sice již oficiální přihlášky uzavřeny, ale zbývá ještě několik málo míst. Proto si dovolím přidat i tento příspěvek jako jakousi agitku.

Kdo by měl zájem strávit týden v kolektivu stejně smýšlejících, pod relativně slušnou oblohou má možnost se přihlásit nejlépe mailem na adresu hvezdarna@hvr.cz. Přihlášku, foto a další informace naleznete zde: https://www.hvr.cz/dovolena-s-dalekohledem/.

Areál je to letitý a je to na něm znát, nicméně nálada je více než přátelská a strava byla zatím vždy také velmi chutná.

Za organizátory
Mirek Poláček.
Newton 150/750 na HEQ5, TS 127/820. Astrokamera založená na projektu cam8 a cam10.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#7

Příspěvek od Psion »

Letošní DsD byla fajn, díky organizátorům za pěkný astronomický týden s parádním přednáškami a zábavou. I pár nocí se povedlo, takže se těším na další DsD.

Škoda, že majitel se nestará o areál a postupně se rozpadá. Chápu v 71 letech asi nemá sílu s tím něco dělat, shrábne zisk 500 tis. a víc ho to nezajímá. Já jsem to vyřešil tak, že jezdím s obytným autem. Bohužel najít místo s odpovídajícími požadavky na astro a cenu bude obtížné. Potenciál má Věšín, který se chlubí novou hlavní budovou, bazénem a rekonstruovanými chatkami. Ubytování pro 190 lidí je více než dost. Cena 750 Kč s plnou penzí mi přijde velmi slušná, je to nesrovnatelné s ubytováním v dosavadním místě.

https://www.kempbrdy.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#8

Příspěvek od dvader »

Také organizátorům děkuji a všem účastníkům za parádní týden!

Ano, rozpadá se areál, majitel a i správce. :mrgreen: Také personál chodí před klienty oblékán jak na vrakovišti… Navíc je na nich vidět, že je ta práce vyloženě těší :lol:
A jejich se děti bezprizorně potulují areálem a snaží se přidávat k dětem a programu účastníků.
Je to prostě čím dál větší peklo. :evil:

Věci se opravují/udržují tím, že když se rozbíjí, tak se zruší - tak od roku zmizely stožáry na vlajku, houpačky, různé stromy, věšáčky na umyvárnách, minigolf je už jen na zranění dětí. Stav chatek a vybavení ani nemluvě…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#9

Příspěvek od Psion »

Obsluha ve výčepu v trenkách do půl těla nahý je super, to se nikde nevidí :lol:

Myslím, že by to jedna návštěva hygieny areál zavřela, plíseň, hniloba, kuchyň bude taky stát za to, lehký průjem je běžná věc. Tady už jde o zdraví lidí, René spal v chatce, pod kterou byla mrtvá kuna a smradem se tam nedalo spát. Sprchy neviděly Savo celý týden, pisoáry nemají splachování atd.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#10

Příspěvek od Achernar »

Rovněž děkuju organizátorům za perfektně zvládnu tou práci, dělat něco takového je obtížné a při další to nepochybně spoustu starostí a velké časové nároky. Tentokrát jsem mohl zůstat jen několik dní, ale každý den mezi starými přáteli a hvězdami za tu návštěvu stojí. Určitě přijedu zas a jakkoli ten areál je skutečně archivní, líbí se mi tam i v tomto stavu, hezky to člověka soustředí na to podstatné.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Sombrero
Příspěvky: 3
Registrován: 04. 07. 2022, 09:03

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#11

Příspěvek od Sombrero »

Zdravím všechny účastníky a děkuji organizátorům za skvělou akci. Byli jsme zde s přítelkyní poprvé. Výtky by se našly, ale pozitiva přeci jen převládají. Dechberoucí tmavá obloha, místo situované téměř mimo mobilní síť a internet, každým směrem relativně blízké turistické cíle, a v neposlední řadě - vaří dobře. Oproti MHV v Zubří, kterého jsem se zúčastnil na jaře tohoto roku, bylo teplé jídlo mnohem chutnější. Na všem se ale najdou mouchy a tady bych zase vypíchnul zastaralost areálu a především hygienický stav společných sprch a toalet. Už je to dost na hraně. Rádi bychom si to příští rok zopakovali, i když nepatříme mezi ty, co tráví každoroční dovolenou na jednom místě. Já jsem ale nahlodanej silou onoho ducha této akce - úchvatný koníček, který spojuje účastníky napříč generacemi, technikou sofistikovanou ale i archaickou - ovšem o to pozoruhodnější, a to vše v obklopení báječných lidí a možnosti využít skvělý program na každý den. Srdečné pozdravy z Jizerských hor posílá Iveta a Vašek.
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#12

Příspěvek od Janek »

Stavoval jsem se jen na otočku, fakt stojí pro rokycanské/plzeňáky za zamyšlení změna areálu. Pokud je Věšín po rekonstrukci, poptal bych se tam, tma tam byla hodně dobrá, místa dost a pokud by areál byl lepší (možná i kuchaře už vyměnili), což oproti Melchiorově Huti není problém, myslím, že by se i mnoho dalších, bývalých účastníků vrátilo zpět a nebyl by problém areál zaplnit. Ale chce to jednat asi bez otálení, tyhle areály bývají zamluvené dlouho dopředu
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#13

Příspěvek od Psion »

Jenom poznámka, řadě lidem se líbí, když jsou mimo signál. Proč si tedy nenechají doma telefon a mají klid všude ;)
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#14

Příspěvek od PetrŠ »

Psion píše: 19. 08. 2023, 18:59 Letošní DsD byla fajn, díky organizátorům za pěkný astronomický týden s parádním přednáškami a zábavou. I pár nocí se povedlo, takže se těším na další DsD.

Škoda, že majitel se nestará o areál a postupně se rozpadá. Chápu v 71 letech asi nemá sílu s tím něco dělat, shrábne zisk 500 tis. a víc ho to nezajímá. Já jsem to vyřešil tak, že jezdím s obytným autem. Bohužel najít místo s odpovídajícími požadavky na astro a cenu bude obtížné. Potenciál má Věšín, který se chlubí novou hlavní budovou, bazénem a rekonstruovanými chatkami. Ubytování pro 190 lidí je více než dost. Cena 750 Kč s plnou penzí mi přijde velmi slušná, je to nesrovnatelné s ubytováním v dosavadním místě.

https://www.kempbrdy.cz/
Už jsem to tady kdysi nadhodil, ale možná by stálo zato zeptat se tady. Obloha je na české poměry dost dobrá, v podstatě jako ty Brdy a je to opravdu pěkné místo. Samozřejmě pro jinou akci, Plzeňáci to tam asi pořádat nebudou. ;)

https://mapy.cz/s/junosodape

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... l0eSI6ODV9

https://www.tabory.cz/ruzena.html#utm_s ... .cz-612733
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dovolená s dalekohledem 2023

#15

Příspěvek od dvader »

Psion píše: 21. 08. 2023, 23:03 Jenom poznámka, řadě lidem se líbí, když jsou mimo signál. Proč si tedy nenechají doma telefon a mají klid všude ;)
Mě by vyhovovalo, kdyby tam nebyl mobilní signál, ale funkční Wi-Fi...
Nikdo z práce by neotravoval, ale bylo by možné kontrolovat předpovědi a stav počasí a koukat na astronomicky důležité informace - přeci jen v dnešní době se na takovouto pozorovací akci přístup na internet hodí.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Odpovědět