Pohoří na Šumavě

Vaše tipy na místa s dobrým výhledem a především tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Pohoří na Šumavě

#16

Příspěvek od KDan »

Pár lidí se tady ozvalo, že by chtělo víc podrobností i tomhle pozorovacím místě. Podle mapy světelného znečištění by tady měla být jedna z nejtmavších obloh v ČR. Když jsem pak objevil, že se asi 3km na sever od téhle opuštěné vesnice nachází penzion (Baronův most, viz. mapka), bylo rozhodnuto.

Jel jsem tam hlavně fotit, pozadí oblohy je v L-filtru asi 2.1x slabší než v Ondřejově a asi 1.3x než při poslední MHV v Zubří. Místo se nachází v nadmořské výšce kolem 850m. Nakonec jsem pozoroval a fotil přímo z louky před chatou (člověk ocení pokud se při focení nemusí nikam s těmi krámy tahat; navíc tam byly jen dva další hosté a tak neměl ani kdo spouštět čidla u světel na chatě).
Tohle srovnání mě vždycky hodně zajímalo. Pokud je v oblasti Vysočiny v Zubří skutečně jen 1.3x slabší pozadí v L-filtru, než na nejméně znečištěném místě v rámci ČR, je to pro mě potěšující zpráva. Vždycky jsem chtěl vyjet fotit na Šumavu s tím, že bych v některých ohledech dosáhnul podstatně lepších výsledků, ale kvůli jenom 1.3x slabšímu signálu pozadí oblohy v L-kanálu se mně to teď zdá skoro zbytečné.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pohoří na Šumavě

#17

Příspěvek od Sasa3 »

No s oblohou v Zubří, které máš za humny, to asi opravdu nemá smysl (fotograficky). O  třetinu vyšší pozadí se dá ještě slušně eliminovat prodloužením expozice. To porovnání ale ber s rezervou - není to přímé měření ale rozdíl mezi Ondřejovem a Pohořím na Šumavě (L filtr v SV80S+TV0.8x) a Ondřejovem a Zubří (N150 + Paracorr). Každé z nich má svoji chybu (různé noci, jiná roční doba, apod.) a netuším jak moc je potom ten faktor 1.3x relevantní. Taky se jednalo o objekty kolem zenitu.

Pro visuální pozorování jižní části oblohy je ale obrovský rozdíl mezi touhle oblohou a oblohou na Vysočině (Hodice u Třeště, stanoviště za vesnicí, s hodně dobrým jihem bez nějakých větších známek světelného znečištění). Tady si myslím, že to za to stojí.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pohoří na Šumavě

#18

Příspěvek od Vabra »

Specialne u to vyhledu na Jih se mi to nejak nepozdava.

Ono samozrejme zalezi na kvalite pocasi, ale moje zkusenost je takova ze mesto velikosti Lince, ktere je od Pohori pouhych 40-50km prave jiho-zapadne se musi uz dost projevit.

Alespon podobne velka Plzen se rozhodne v Doupovskych horach dost projevovala...

Obloha v nadhlavniku pak muze opravdu skvela...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pohoří na Šumavě

#19

Příspěvek od Sasa3 »

Jak jsem psal, nějaké slabé zjasnění na jihozápad patrné bylo (asi Linz), ale bylo opravdu mírné. Pročetl jsem si ten odkaz na Pohoří na Šumavě od hrocha a charakterizuje to podobně.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Pohoří na Šumavě

#20

Příspěvek od vla »

Na západ od našich hranic se ke světelnému znečistění chovají daleko zodpovědněji než u nás, může to být i tím.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

Pohoří na Šumavě

#21

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Jak jsem psal, nějaké slabé zjasnění na jihozápad patrné bylo (asi Linz), ale bylo opravdu mírné. Pročetl jsem si ten odkaz na Pohoří na Šumavě od hrocha a charakterizuje to podobně.Muzu potvrdit, ze v Linzi maji velice dobre vyresene poulicni osvetleni. Vsiml jsem si toho behem cesty do Alp ted v zime.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pohoří na Šumavě

#22

Příspěvek od michal.b »

Specialne u to vyhledu na Jih se mi to nejak nepozdava.

Ono samozrejme zalezi na kvalite pocasi, ale moje zkusenost je takova ze mesto velikosti Lince, ktere je od Pohori pouhych 40-50km prave jiho-zapadne se musi uz dost projevit.

Alespon podobne velka Plzen se rozhodne v Doupovskych horach dost projevovala...

Obloha v nadhlavniku pak muze opravdu skvela...
Ono opravdu zalezi na podminkach. Nasledujici fotku jsem delal z Trebounskeho vrchu (820m) asi 40km od Plzne.

Svetly pruh u obzoru saha do vysky asi 4 stupne nad idealni horizont, nad nim uz se zdala obloha subjektivne dobra (podotykam ze bylo zcela jasno). Takze pokud na Pohori neni idealni horizont v JZ smeru (coz podle mapy neni, nebot jsou tam kopce >1000m), muze byt LP od Lince velmi nenapadne.
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pohoří na Šumavě

#23

Příspěvek od Miloš Hroch »

Koukám, že se tu rozjela čilá debata k tomuto pozorovacímu stanovišti. Letos se tam chystáme v září na týdenní astroakci a s Martinem už mám domluveno půjčení SQM, tak to tam můžeme proměřit. Snad dopadne počasí.

Pokud mám srovnat subjektivní dojem ze stanovišť, která jsem zatím navštívil (Zvičina, Bělečko, Šerlich, Jedlová, Kašperské Hory a Zubří), tak obloha tam byla rozhodně nejlepší
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pohoří na Šumavě

#24

Příspěvek od Miloš Hroch »

Tak jsme minulý týden se Sašou a Alešem (Sasa3, Froggy) společně s našimi rodinami strávili týden přímo na Pohoří. Po nezapomenutelné akci před třemi lety byl pro mě s Alešem návrat sem tak trochu jako studená sprcha. Zatímco tenkrát jsme strávili tři dny pod neskutečnou oblohou, tak nyní nás každý den sužovala celkem hustá mlha a navíc nějaký dost silný zákal v atmosféře, takže obloha se mi subjektivně jevila horší než například u nás v příměstském Bělečku.

Nejhorší byla ta mlha, která se každý den začala v údolí tvořit již krátce po západu Slunce a tak do 22:00 většinou vyšplhala až k nám na kopec. Pak docházelo k takovým oscilacím, kdy mlha vystoupala až k nám byla tak 20 minut a zase se na cca 30 min stáhla a takto celou noc se zkracující se periodou. Navíc tam ještě docházelo ke zvláštnímu jevu, kdy nahoře na kopci a v údolí byla větší mlha, než zhruba ve 3/4 kopce kde jsme stáli.

Přestože bylo celý týden jasno, tak jakékoli pozorování bylo mlhou znemožněno. Fotit se sice dalo, nicméně ze skvělé oblohy, jaká zde mohla v optimálním případě být jsme nic nevytěžili.

Velmi důležitým ponaučením pro toto stanoviště tedy je, aby foukal alespoň minimální vítr, jinak to vypadá, že v tomto ročním období zde vzhledem k povaze terénu mlha hrozí asi celkem často. Takové bezvětří jako jsme měli minulý týden jsem už opravdu dlouho nikde nezažil.

Říkám to nerad, ale na Pohoří po poslední zkušenosti už asi nikdy nepojedu. Toto stanoviště by bylo fajn, kdyby bylo podstatně blíže a dalo se pro návštěvu rozhodnout na základě aktuální meteorologické situace.

Vzhledem k těm mlhám by dle sdělení Saši nemusel být od věci blízký kopec Myslivna 1040 m.n.m. (http://www.novohradky.info/myslivna.html), kam se byl podívat a kde je prý i nově vybudovaná asfaltka, nicméně je tam zákaz vjezdu a muselo by to být na povolení.
Uživatelský avatar
kk
Příspěvky: 125
Registrován: 06. 07. 2007, 23:04
Bydliště: Praha
Věk: 58

Pohoří na Šumavě

#25

Příspěvek od kk »

Ahoj,

no to jsem rad, ze v tom nejsem sam :-).

Byl jsem pozorovat z nedele na pondeli primo u hranice, prechod je ted otevren a prijezd k nemu legalni. K pozitivum patri totalni tma, legalni dojezd obstojnou polnackou a lavicka na sednuti ( :-)).

Negativa, v tomto konkretnim pozorovani, byla:
1) minule jsem byl na Mangrtu a ted jsem nejak subjektivne cekal cosi podobneho.
2) obloha nebyla kontrastni ac jsem pozoroval od jedne v noci a po zapadu mesice. Subjektivne z CR znam mnohem lepsi oblohu z Jeseniku. Ale je to muj dojem z jednoho pozorovani, mozna ovlivneny celkovym zaprasenim nebe.
3) mlha stoupala kolem, puvodne jsem chtel byt nize, ale vcas jsem prejel

Asi nema smysl jmenovat co jsem videl, spis to udelam naopak. Nevidel jsem, protoze podminky na to nestacily, nasledujici objekty na ktere jsem jinak pod dobrou oblohou zvykly:
- prodlouzeni Pickeringova trojuhelniku "dolu" z jeho vrcholu
- Kokon, strasne mizerne, jen ducharina
- atd ...

... a pak rano ty tri hodiny jizde zpet po blbych silnicich ... nic moc.

Zdravi
EQ8-R, Hypergraph6, Canon 6Da modifikace MMys, Star Adventurer na cesty.
kk
Uživatelský avatar
Miloš Hroch
Příspěvky: 848
Registrován: 23. 09. 2005, 20:39

Pohoří na Šumavě

#26

Příspěvek od Miloš Hroch »

Ono pořád asi platí, že je tam dobrá obloha, nicméně podmínky minulý týden byly mizerné, ač bylo přes den jasno.

Jinak ta silnice už je docela dobrá, měl si to vidět před třemi roky, to tam ještě vedla totálně rozsekaná silnice už z Pohorské Vsi, teď už je krásná asfaltka až do Leopoldova a po kouscích opravená i za ním až na Pohoří. Jen v jednom místě je tam jáma jak na mamuta, ve které by člověk urval nápravu.
Uživatelský avatar
Ekolog
Příspěvky: 144
Registrován: 10. 05. 2007, 02:01

Pohoří na Šumavě

#27

Příspěvek od Ekolog »

Podařilo se mi navštívit v termínu 2. -7. 5. 2011 Novohradské hory. Ubytování v penzionu Baronův most. Jedním z úkolů na dovolené bylo testování světelného znečištění v lokalitě Pohoří na Šumavě. Po dlouhé době jsem navštívil místo, kde není šance vidět ani vzdálené světelné zdroje. Počasí na pozorování po přechodu fronty bylo vynikající. Neměl jsem možnost půjčit si přístroj na měření jasu noční oblohy, takže mohu hodnotit pouze subjektivně.
Po obzoru jsou patrné světelné zdroje umístěné pod obzorem. Sever je nejlepší, zde světelný opar dosahuje cca na 10 stupňů nad obzor. Na západě a na východě světlý pruh vystupuje nad 10 stupňů nad obzor. Na jihu je zřetelná pozice Lince, produkující světelný opar do výše cca 15 stupňů nad obzorem. MHV v zenitu téměř 7. Podle Bortleho stupnice bych zařadil stanoviště do třídy 3. Osoba stojící s dalehohledem na louce je patrná i na vzdálenost 30 m. Terén je zřetelný a přehledný. Les se jasně rýsuje proti světlé noční obloze. Silnice na planině je jasně vidět a udržet se na ní při chůzi nečiní potíže. Mléčná dráha byla v době pozorování při obzoru a nebyla příliš patrná pro světelný opar. V pozdějších nočních hodinách, kdy se mléčná dráha posunula výše, počala předvádět svou nádheru. Airglow nebylo patrné.
Pokud mohu srovnat s oblohou svěho mládí, na Jihu Čech, světelné znečištění výrazně postoupilo. Běžná venkovská noční obloha tenkrát dosahovala stupně 2 a znal jsem odlehlá místa kde byla možná i jednička. Airglow bylo za průzračných nocí jasně zřetelné. Nebylo vidět na natažené ruce.
Byl jsem uchvácen nádherou noční oblohy v Pohoří. Bohužel světelné znečištění se dobývá i na tato odlehlá místa. Jak bude světelné znečištění postupovat asi již v životě tak tmavou oblohu neuvidím.
Jihozápadně od Kamence jsou lyžařské sjezdovky. Jakmile budou tyto sjezdovky v zimě osvětlené, je po dalším místě s tmavou oblohou.
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Pohoří na Šumavě

#28

Příspěvek od Myval »

Nikdy predtim jsem nepozoroval ze stanoviste s MHV nad cca 6,7 tak se mozna pro nekoho budu vyjadrovat v samych superlativech.

Pozoroval jsem dve noci, prvni nebyla presne Pohori na Sumave, ale louka u nedaleke obce Luznice. Paklize je tato louka typicka louka v Novohradkach, tak je tam strasne rosy cehoz jsem se bal protoze o rose a mlze mluvite jako o hlavnich problemech Pohori. Pres 60cm dlouhou vyclonenou rosnici na 114/500 newtonu se mi za par hodin orosil i primar. To se mi nikdy predtim nestalo. Rosa byla vsude a bylo to neprijemne. Navic mam pocit ze byla strasna vlhkost v atmosfere ktera omezovala MHV tak na 6,5.

Protoze jsem se bal aby nebyl podobny stav i v obci Pohori jak tady varujete, za coz dekuju, pozoroval jsem z paseky na jiznim okraji tesne pod vrcholem kopce Myslivny. Tady bylo rosy naopak velmi male mnozstvi, myslim ze pokud bych rosnici vubec nepouzil, nezarosil by se za 10h pozorovani ani sekundar. Daji se tu najit mista s vybornym vyhledem k jiznimu obzoru. Mlha tu po jasnem dni nebyla.

Prestoze Mlecna draha v zenitu byla uchvatna (MHV bych odhadl kolem 7), Linec hodne rusil a dost kazil pohled na J az JZ obzor do vysky minimalne 20 stupnu. Kdyz jsem koukal pouhym okem na oblohu tak jeho svetelna cepice az oslnovala. Mlecna draha se ztracela uz na hranici Strelce se Stitem a oblak ve Strelci byl sotva patrny. Galaxii v Sochari jsem videl lepe i ze strednich Cech nez odtud. Dalsi svetelne cepice odtud nejsou videt, ale predpokladam ze minimalne Budejovice budou podobne jako od Luznice, kde byly cca 2* jasnejsi nez Linec. JV obzor byl naopak vyrazne lepsi, kdyz se nad nim nachazely mraky, byly temnejsi nez okolni obloha.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Pohoří na Šumavě

#29

Příspěvek od MP »

Tak jsem se zase po 6 letech podival do Pohori.
No, abych rekl pravdu, trochu mne to zklamalo. Hlavne ten rozdil proti tomu, co si pamatuju pred 6 - 7 lety. Se vstupem do Schenghenu to tam prestala byt pustina s hodinou cesty k nejblizsimu hranicnimu prechodu a na obou stranach hranice to vyrazne ozilo. Pro mistni obyvatele to je jiste dobre (v roce 1990 melo Pohori 1 obyvatele), pro astrofotografii nikoliv.

Je tam porad dobra obloha, ale kdyz jsem pred 7 lety touto dobou koukal na vychazejici Plejady, byl jsem uplne v transu, ted uz to tak kouzelne nebylo. Mlecna draha uz take neni uplne od obzoru k obzoru a i ta sousedni nejtmavsi cast Rakouska uz neni tak uplne tmava.

Abych jen neplacal, tady je dokumentace :

to je ta nejtmavsi oblast, vpravo Linec, vlevo cast svetel od Vidne

Tady je oblast Vidne i s letadly z Vidne vyletavajicimi:


Toz tak.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Pohoří na Šumavě

#30

Příspěvek od egres »

Bol som v sobotu na železnej rude ( motorkár výlet). Keď som okolo 22:00 vyšiel s penziónu tak som sadol na zadok. Čierna obloha . S tou sivou čo mám doma sa to nedá zrovnať.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Odpovědět