Záhadné chování krokového motorku u montáže EX-2

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Záhadné chování krokového motorku u montáže EX-2

#1

Příspěvek od fanda55 »

Mám montáž EX-2 s pohony Ra i De osy. motorek v RA ose funguje normálně. V De ose si dělá doslova co chce. To, že se nerozběhne spolehlivě pokaždé,
je jedna věc. Pro mě naprosto nepochopitelné ovšem je, že mnohdy změní směr otáčení při opětovném stisknutí stále stejného tlačítka ! A je lhostejno,
jestli tlačítka "nahoru" nebo tlačítka "dolů". !?! Někdy při opětovném stisku tlačítka pokračuje správným směrem a někdy se zase začne točit obráceně !
Teď mně to nedalo a napadlo mě prohodit přívody napájení z ručky do motorků. Motorek Dekl. osy je v tom nevinně. Při napájení přívodem s Re osy
se pokaždé bez problémů rozběhl a ani jednou samovolně nezměnil směr. Takže za to může ručka... :( .
Netušíte někdo, v čem by to mohlo být? A případně na koho se obrátit pro nápravu problému ??
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Záhadné chování krokového motorku u montáže EX-2

#2

Příspěvek od MMys »

Takhle se chová krokový motor, když má pulsy pouze do jedné fáze ze dvou. Hledej přelámaný kablík k DE motoru.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Záhadné chování krokového motorku u montáže EX-2

#3

Příspěvek od fanda55 »

MMys: Milý Martine. Tisíceré díky za přesnou radu ohledně divného chování krokového motoru v mé EX-2 montáži.
Jen co jsem si přečetl Tvůj odkaz, připojil jsem ručku k napájení a stačilo se dotknout káblíku poblíž jeho zaústění do konektoru, který napájí
krokový motorek a vše najednou začalo fungovat, tak jak má. :)
Obdivuju Tvoje znalosti v oboru, práci - astrofoto coby "amatéra", ovšem amatéra na sakra profesionální úrovni !
Takže teď jenom musím zjistit, jestli je chyba přímo v kablíku anebo ve studeném spoji konektoru... Ještě jednou upřímný dík za efektivní radu.
Odpovědět