Prosím o radu...................

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vranitko
Příspěvky: 22
Registrován: 02. 12. 2013, 13:39
Bydliště: Chomutov

Re: Meade

#1996

Příspěvek od Vranitko »

Možná by moje otázka měla směřovat spíše do začátečnických, ale jak vlastně funguje zaostřování primárním zrcadlem? Jakože princip chápu, zajímají mě spíše zkušenosti. Nerozhodí to časem kolimaci?
achromát SW 102/500 AZ3
Uživatelský avatar
matas82
Příspěvky: 3
Registrován: 18. 09. 2012, 11:31

Hledáček x okulár vycentrování

#1997

Příspěvek od matas82 »

Ahoj,
Prosím o radu mě začátečníkovi, mám Dobson 254/1200, pokud vyhledám pozorovaný objekt v hledáčku na střed, v okuláru nic, až když je objekt v hledáčku téměř vlevo dole pak teprve v okuláru objekt vidím. Dříve to bylo ok, jak mohu hledáček a okulár vycentrovat, děkuji.
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Hledáček x okulár vycentrování

#1998

Příspěvek od dex »

Pokud je to optický hledáček, tak je po obvodu uchycen třemi šrouby, z nichž alespoň dvěma se dá točit.
Seřízení se lépe dělá za světla.
Objekt (vrchol věže, izolátor na stožáru, ...) nastavit doprostřed zorného pole dalekohledu a pak bez hýbání dalekohledem posouvat těmi šrouby na hledáčku, aby ukazoval do stejného místa.
Trochu jednodušší je to s red dot hledáčky, kde jsou dva stavěcí šrouby - jeden hýbe tečkou nahoru/dolů, druhý doleva/doprava.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Prosím o radu...................

#1999

Příspěvek od mike »

Jestli objekt vycentrovaný v dalekohledu je už v zorném poli hledáčku, jde to snadno i v noci. První seřízení je obvykle ve dne jednodušší, jen je potřeba dát pozor, aby objekt, podle kterého se to seřizuje, byl dostatečně daleko (aspoň stovky metrů, ideálně kilometr a víc). U toho tříšroubkového uchycení je také záludné, že při seřizování přední trojicí je výsledný pohyb opačný než při seřízování zadní trojicí. A pokud hledáček navíc převrací, je jednodušší o tom moc nepřemýšlet a prostě to zkusit. :-)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu...................

#2000

Příspěvek od peta62 »

mike píše: 03. 03. 2023, 20:40 .... jen je potřeba dát pozor, aby objekt, podle kterého se to seřizuje, byl dostatečně daleko (aspoň stovky metrů, ideálně kilometr a víc). ...
Ja bych chudaka tolik nedesil, bezne serizuji na 50 metru a pri presnosti zamernych krizu hledacku nebo dokonce cervenych tecek, mi to prijde dostacujici.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#2001

Příspěvek od MilAN »

Přesně tak. Poslední dobou se tu objevují stále požadavky ,např. na rovnání stativu přesně do vodováhy, polárního ustavení v řádu desítek arcsec a tohle je to samé. Seřizovat hledáček na 1000 m představuje nepřesnost ve velikosti 1/25 průměru Měsíce. To je problém i u většího zvětšení, u red dotu naprostý nesmysl. Pokud si někdo myslí, že musí být perfekcionista v těch nejjednodušších úkonech, tak O.K., ať se tím trápí - to je jeho úchylka. Prostě sesouhlasit hledáček na objektu ve vzdálenosti cca 100 m je již na hranici preciznosti pro tento úkon.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Prosím o radu...................

#2002

Příspěvek od mike »

Čistě prakticky: vzdálenost os hledáčku a dalekohledu mám asi 20 cm, takže když ho seřídím podle 50m vzdáleného objektu bez zohlednění toho posunu, budu vedle skoro o čtvrt stupně. Takže např. s 9mm okulárem už budu mimo zorné pole, i když hledáček zaměřím přesně a nepřidá se žádná další nepřesnost.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu...................

#2003

Příspěvek od peta62 »

Ale to jsem nerozporoval, jen jsem, jak pise i MilAN, presvedceny, ze pri presnosti hledacku je to jako resit u pasma tepelnou dilataci. Myslim ze proto se zacina delsim okularem a pote se zvysuje zvetseni. Ano, je to i pro zjisteni kolik mi da seeing, ale proto existuji vyhledavaci okulary.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#2004

Příspěvek od MilAN »

to: mike:
Proto jsem psal o 100 m. Je iluzí, že na větší vzdálenost to bude ve výsledku lepší. Ten drát v hledáčku, kterým je vytvořen kříž, k větší přesnosti nepovede a pro red dot jsme už za jeho možnostmi. A k vyhledávání objektů slouží jiné okuláry než s F=9mm. Proto je standardně dodáván s dalekohledem okulár F=26mm, aby s ním i naprostí laici dovedli něco najít.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Prosím o radu...................

#2005

Příspěvek od mike »

No, já si radši dám trochu víc práce se seřízením hledáčku, abych nemusel nutně pokaždé začínat od vyhledávacího okuláru, zejména když chci koukat na něco, co vidím i v hledáčku. Např. na podzim když jsem postupně pozoroval Saturn, Jupiter a Mars, tak si tam radši nechám rovnou větší zvětšení. Nebo pro alignment GoTo montáže radši používám spíš 9 nebo 12.5mm než ty delší.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Prosím o radu...................

#2006

Příspěvek od Michal1 »

Umístit hvězdu do středu zorného pole hledáčku mi nikdy nešlo (mám optický, neosvětlený). Proto používám jiný postup: jedním okem se koukám na oblohu, druhým do hledáčku. Je zaměřeno, když se obrazy překrývají. Funguje to i při větších zvětšeních. Je jen třeba si dát pozor, aby oči nezačaly šilhat, pak by zaměření nebylo přesné. Tomu se dá zabránit tak, že se člověk občas podívá oběma očima na oblohu. To oči srovná.

Hledáček se dá seřizovat nejpohodlněji na pozemních objektech (nesmí být moc blízko), nebo třeba na špičku srpku měsíce. Většinou však používám jasné hvězdy poblíž nebeského pólu. Hvězdy daleko od pólu mají nevýhodu, že než dokončím seřízení hledačku, hvězda už uteče daloko od středu zorného pole dalekohledu (mám nepohánenou montáž). Občas se stane, že omylem seřídím hledáček na jinou hvězdu, než na jakou míří dalekohled. Proto po seřízení se ještě pro kontrolu pokusím pomocí hledáčku zaměřit jinou jasnou hvězdu. Pokud se člověk určitě nechce splést, použije Mizar. Je na obloze snadno nalezitelný a v dalekohledu ho nejde zaměnit, jelikož je to "čtyřhvězda".
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Prosím o radu...................

#2007

Příspěvek od peta62 »

mike píše: 04. 03. 2023, 13:25 No, já si radši dám trochu víc práce se seřízením hledáčku .....
Mohu se zeptat jakeho ? Protoze ja jeste nevidel hledacek, kde by se pri malem pohybu oka za nim neposouvalo kam miri. V tom pripade ta prace navic neprinasi zadny uzitek. Ale treba existuje sysem, ktery timto netrpi. Ja jej zatim neznam.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#2008

Příspěvek od MilAN »

Klasický hledáček s drátěným křížem moc větší přesnost neumožnuje. A hlavně, slabší objekt na kříž nedáš. U red dotu to je ještě horší.
Existuje hledáček, který je v tomto případě lepší, a to osvětlený hledáček s dvojitým křížem, který je rytý na ohniskové destičce. Tady lze umístit hvězdu ( a zároveň ji i vidět) doprostřed čtverce a nasvícenou slabou osnovu nasvítit přesně tak, aby byla vidět a nerušila slabší hvězdu.
Alignment pro Goto lze v podstatě dělat jakýmkoliv okulárem, kde je dobře vidět polní clona. Protože odhadnou střed se dá dobře při jakémkoliv zvětšení. Iluze, že s větším zvětšením roste přesnost bych moc nechtěl tvrdit, protože z parametrů montáže vyplývá přesnost Goto- a to nějakých 5arcmin. S tím je nutno se smířit. Na menší přejezdovou vzdálenost to je hluboko pod tuto hodnotu,, na větší se jí to někdy blíží. Celé to vyplývá z výpočtů sférické trigonometrie při transformaci souřadnic, kde jsou některé výpočty vhodnější a přesnější, jiné nikoliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Prosím o radu...................

#2009

Příspěvek od mike »

peta62 píše: 04. 03. 2023, 23:59 ...ja jeste nevidel hledacek, kde by se pri malem pohybu oka za nim neposouvalo kam miri
Nějakého výrazného posunu jsem si nevšiml, ale zkusím se na to zaměřit.
MilAN píše: 05. 03. 2023, 00:45 Alignment pro Goto lze v podstatě dělat jakýmkoliv okulárem, kde je dobře vidět polní clona. Protože odhadnou střed se dá dobře při jakémkoliv zvětšení.
Mně právě u těch menších zvětšení, kde je zároveň širší AFOV (72° Hyperion, 76° Morpheus), odhadnout střed moc nejde. Už jsem i uvažoval, jestli by nestálo za to pořídit si nějaký okulár se záměrným křížem. Že vyhledávání není přesně, je mi jasné, ale zatím mám u vzdálenějších přesunů nepřesnost o dost větší, spíš tak 15-30', takže je určitě co zlepšovat. Pro začátek asi budu muset prověřit a zkorigovat "cone error".
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Prosím o radu...................

#2010

Příspěvek od MilAN »

Nejjednodušší je použít setový okulár, třeba Plössl F25. Okulár se záměrným křížem je pro tento účel celkem zbytečná investice.
Kónická chyba je problém, který nelze často odstranit jinak, než zásadním zásahem do upevnění dalekohledu na montáži. Neporadí si s ní dobře ani alignment na 3 hvězdy a často to vede spíš k horším výsledkům. Jednoduše se dá ustavovat na jedné části oblohy (východ/západ) na 2 hvězdy. A při hledání na druhé straně potom nechat najet montáž na zde jasnou hvězdu( ta se v hledáčku vždy dobře pozná) docentrovat a nechat provést synchronizaci ( nebo jak to který program nazývá) a pak to na této straně bude zase O.K.( na té původní už ale zase ne :) )
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět