Jaký refraktor

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
JuraOtr
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 02. 2023, 20:11

Jaký refraktor

#1

Příspěvek od JuraOtr »

Ahoj všichni,
Potřebuje rozseknout nebo spíš poradit jaký dalekohled bude pro mé účely vhodnější.
Chci jednoznačně čočkový dalekohled na EQ a menších rozměrů o tom už jsem rozhodnutý. Prostě, aby se to dalo šoupnout do auta na hory.
Hledám něco do 10ti tis.
Ale nemůžu se rozhodnout jestli:
- Bresser First Light AR-102/1000 EQ
- Bresser Polaris II AR 102/600mm EQ-3
Který s dalekohlédu se hodí víc pro začínajícího astrofotografa. Když kouknu na vzdálenější planety sluneční soustavy (Jupiter, saturn) se kterým " ostřeji uvidím?
Je mi jasné že obraz nebude ideál ani v jednom případě, ale steně by mi pomohlo, kdyby se našel někdo, kdo s těmito dalekohledy má zkušenosti.
Děkuji velice
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký refrakor

#2

Příspěvek od MilAN »

A co s tím chceš fotit a čím? (Do toho limitu se toho moc nevejde).
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
JuraOtr
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 02. 2023, 20:11

Re: Jaký refrakor

#3

Příspěvek od JuraOtr »

No mám starší micro3/4 bezrcadlovku od olympusu, a taky mě napadlo klidně i vyzkoušet pár fotek mobilem :-) když to pujde.
Prostě nejdřív bych do toho nechtěl vrazit moc, a jak se říká osahat si to. Hrát si s nastavením fotoapáratu třeba na bližší objekty, nejdřív asi měsíc, ale pak bych chtěl i zkusit něco dál. Samozřejmě, že i brouzdat jen tak po obloze a vypustit mozek od všednosti :-). nechci nic profi a nečekám, že výsledky budou jak z internetu.
dex
Příspěvky: 326
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Jaký refrakor

#4

Příspěvek od dex »

Sice v zásadě na focení nejsou, ale "dělat obrázky" se dá i horšími dalekohledy.
Aspoň že ty výtahy nevypadají tragicky, u Polarise dokonce 2".

102/1000 bude mít menší barevnou vadu než 102/600, ale menší zorné pole.
Na Měsíc a planety by byl vhodnější 102/1000.
Na DSO to moc nebude, vhodnější by byl naopak 102/600 (když se smíříme s barevnou vadou), ale bez pohonu nepůjdou dostatečně dlouhé expozice.
I s pohonem bez pointace jde max. kolem 15-20 sekund.

(Bez)zrcadlovka přes T2 redukci dá nejspíš lepší výsledky než mobil, který z principu bude afokálně.

Planety bez pohonu montáže při větších zvětšeních v zorném poli peláší, s videem místo fotek půjdou planety lépe (některý software umí seskládat snímky z videa, i když není planeta na stále stejném místě políčka), ještě lépe s hodinovým strojem (nebude to pak v zorném poli ujíždět tak rychle).
Montáže mi přijdou poměrně slabé (metrovou rouru na EQ3 bych úplně mít nechtěl, zvlášť za letního vánku) a škoda, že First Light nemá sluneční fólii.
JuraOtr
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 02. 2023, 20:11

Re: Jaký refrakor

#5

Příspěvek od JuraOtr »

Děkuji,
V podstatě jste mě utvrdil v tom, co jsem si myslel. 102/1000 bude na EQ3 vratká, drobnou barevnou vadu u 600 neřeším. Máte pravdu, že 5s video bude lepší než fotka. Navíc mrknout na sluníčko taky nebude od věci :-) takže clona je plus.
Pánové děkuji za váš čas.
Hezký zbytek noci
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1098
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Jaký refrakor

#6

Příspěvek od mike »

Když jsem před rokem a něco řešil výběr dalekohledu, prodejce mi potvrdil, že 102/1000 není úplně dobrý nápad ani na Exos-1; sice šlo o Messier, ale ten asi o tolik těžší nebude a největší problém je nakonec stejně ta délka. Po zkušenostech se 127/1200 na Exos-2 mu musím dát za pravdu, takže o 102/1000 na ještě slabší montáži než Exos-1 bych moc uvažovat nedoporučoval. Je to bohužel obtížně řešitelné dilema, delší refraktor je na tom opticky lépe, ale montáž, která by ho rozumně unesla, se levně pořídit nedá.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jaký refraktor

#7

Příspěvek od Yarkho »

Manuálna EQ montáž je na astrofoto nezmysel. Pointovať sa s tým nedá snáď ani ručne. To je už lepšie fotiť zo statívu.

Ďalekohľady sú oba achromáty, na vizuálne pozorovanie "ostrejších" planét by som z týchto dvoch možností volil jednoznačne ten dlhší. O problémoch s montážou k tomuto ďalekohľadu už napísali iní.

Pokiaľ chceš robiť astrofoto, je lepšie zostať u širokoúhleho fotografického objektívu + zrkadlovky a kúpiť napr. SkyWatcher Star Adventurer (počkal by som si na GTi verziu).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
JuraOtr
Příspěvky: 4
Registrován: 13. 02. 2023, 20:11

Re: Jaký refraktor

#8

Příspěvek od JuraOtr »

Chtěl bych vyzkoušet jednu věc. Soused má 65" telku co umí 4k a vedle obýváku terasu bez přístřešku. Chtěl bych šoupnout 102/600 ven, sednout k tomu, naladit na okulár mobil, připojit ho přes wifi na živo k té televizi a ukázat dětem, že ten puntik je ve skutečnosti trošku jinej.
Jestli to bude fungovat nevím, když né tak budeme koukat dalekohledem po jednom.

Bude to taková naše malá hvězdárnička. Budeme mít atlas sluneční soustavy, a chci v dětech podpořit přirozenou zvídavost a chci, aby se ptaly. Proč to v atlase vypadá takhle a je to jen putik, proč je to rozmazany, jak je to daleko, proč je támhle víc hvězdiček a támhle méně, co jsou na mesíci ty díry....atd. Jasně můžu je vzít do hvězdárny a bude to levnější, ale ve které hvězdárně vás postaví k teleskopu a řeknou, co bys rád viděl. A proto taky nechci Newtona, budou na to šahat i děti :-).
Možná, že je to vůbec nebude zajímat a pak ho tady, nebo na jinem bazaru prodám.

Je to pokus, nechci do toho vrazit mraky abych videl to, co v atlase nebo na internetu už nafotili jiní s přístroji za stovky milionu dolarů.
Já vím, že se bavím s odborníky, vím, že ten objekt bude utíkat (vyřeším menším zvětšením) vím, že by byl lepší pohon, atd.
A pokud jde teda o ten stativ tak mě napadlo že, zkouknu jak je vyrobena montáž, vyrobím si podobnou plotnu kterou přivařím na ocelovou trubku (DN110, tl. 5mm) solidně hluboko zatlučenou do země a může tam být napořád, pozemek je na to velkej dost :-). V nejhorším na to postavím krmítko pro ptáky :-).
Jen mě zajímal názor a popř. i zkušenost, protože obchodníci, aby prodali vám řeknou cokoliv.
Každopádně děkuji všem :-)
Jura
Odpovědět