Vyhřívání komakorektoru

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Vyhřívání komakorektoru

#1

Příspěvek od MiniMistr »

Otázka do pranice.
Jak spodní čočku komakorektoru (třeba od TeleVue) vyhříváte??
Já ho kvůli tomu prodal, do 20 minut jsem ho měl vždy zarošený. Sekundár a okulár vyhřívám, ale jak na hluboko v okulárovém výtahu vyhřívat komakorektor?
Já na to nepřišel.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Vyhřívání komakorektoru

#2

Příspěvek od duri_jk »

Ak ma komakorektor 2" zavit tak to zabudovat do objimky z 2" filtra odporovy drot, to naskrutkovat na CC, kabel s konektorom siel smerom do tubusu, odtial ho vytiahnes a zapojis.
Dalsia moznost zobrat tenky odporovy drot namotat ho na nejaky tenky pruzny cierny plast (alebo ten plast oblepit ciernou latkou aby sa neleskol), a vyuzit pruznost toho plastu aby sa rozprestrel vo vnutornej strane focusera - vkladalo by sa to zo strany tubusu.
Napriklad odporovy drot Kanthal 20ohm/m je tenky a velmi dobre tvarovatelny, da sa s nim aj sit.
Dalsia moznost je kupit toto v GME, das to do USB a hereje to, ja tym ohrievam okulare.
https://www.gme.sk/v/1482985/ohrievaci-pasik
Mozes z toho odstrihnut tolko aby sa to po zmotani zmestilo presne do vytahu. Natries to na cierno, nech sa to neleskne, vlepis do vytahu obojstrannou lepiacou paskou a hotovo.
Ak to skratis, tak to bude hriat viac, takze treba testnut teplotu, pripadne to napajt cez nejaky regulovany zdroj, napriklad toto (aby si ani pajkovat nemusel) https://www.gme.sk/v/1508408/xy-fs-modu ... ra-napatia

Tak isto by sa dal spravit aj ohrev na koniec focuseru, z vonjaksej strany. Na poslednych par cm, po ktorych nejazdia loziska prilepit nejaky ohrevny pasik.

Ked vlozis CC do vytahu, kolko cm vytahu este ostava volnych?

J.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Vyhřívání komakorektoru

#3

Příspěvek od MiniMistr »

CC do výtahu nevložím, protože jsem ho kvůli tomu před časem prodal.
U té 350-ky, kterou máš teď ode mne se to do 20 minut zarosilo.
U nové 400-ky nevím, kupovat nový komakorektor se mi nechce když riskuju stejný problém.
Proto se ptám na možná řešení. Taky mi vadilo rozházení ohnisek všech okulárů, které si člověk roky dává do kupy a zároveň zúžení zorného pole.
To rosení byla poslední kapka a šel proto z domu. Bohužel mi poslední dobou čím dál víc vadí koma (asi stárnu) :)
Ale děkuji za návrhy.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2187
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Vyhřívání komakorektoru

#4

Příspěvek od astar »

Mne se taky rosí přední čočka korektoru, viz viewtopic.php?t=12399&start=3669 . Tak jsem si z odporů udělal topení kolem toho okraje korektoru cca 0.4W . Zatím sjem to nezkoušel, tak nevím jako to bude fungovat. Taky mi není jasné, zda to nemá na svědomí ta karimatka jako rosnice.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Vyhřívání komakorektoru

#5

Příspěvek od MiniMistr »

Já si bez vyhřívání sekundáru nazapozoruju, rosnice se nechytá......
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vyhřívání komakorektoru

#6

Příspěvek od Bill »

MiniMistr píše: 12. 02. 2023, 19:03 Jak spodní čočku komakorektoru (třeba od TeleVue) vyhříváte??
Já teda když se má něco moc rosit, tak většinou nikam nejedu - fakt mě to nebaví všechno sušit, i když se nezarosí nic funkčího. Ale to asi nechceš slyšet. Ale pokud by se mi rosil jenom korektor, tak bych vyhříval celý výtah - pokud má stejný průměr jako korektor.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Vyhřívání komakorektoru

#7

Příspěvek od MiniMistr »

Ale já nikam nejezdím, pozoruju doma, rosa je tu skoro vždy.
Kdybych měl čekat, moc toho neuvidím.
Když mám vlhkost vzduchu 60-70% otvírám šampus.

Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vyhřívání komakorektoru

#8

Příspěvek od Bill »

No ale dokud se nedostaneš lokálně na 100%, tak se nic nerosí. Problém je, že když něco namíříš na jasnou oblohu, tak to chladne pod teplotu okolí (stačí se podívat na auto jak se rosí).
Na držák sekundáru by pomohla lesklá nálepka :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Vyhřívání komakorektoru

#9

Příspěvek od MiniMistr »

Doporučuju se přijet v noci ke mě podívat.
Teorie je hezká, ale praxe bohužel jiná.
Taky bych byl rád kdyby to tak bylo.
rosí....
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Vyhřívání komakorektoru

#10

Příspěvek od Bill »

Tak já fotím bez topení běžně okolo 3st. C nad rosným bodem. Ale nesmí být úplné bezvětří... Ono trochu topí chlazená kamera. Ale chápu že velký větrák asi není na pozorování řešení :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Vyhřívání komakorektoru

#11

Příspěvek od MiniMistr »

Ještě jsem zapomněl na vyhřívání optického hledáčku - to beru jako standart.
Reddot už nevyhřívám, mám na něm záklopku.
Mám holt blbé místo, jsem trochu v dolíku - proto ty problémy.
Ale nestěžuju si, za ty roky jsem už trochu něco napozoroval, jenom ta koma potvora začíná vadit........ :?
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Vyhřívání komakorektoru

#12

Příspěvek od duri_jk »

Ahoj Peter
Ano pomalicky sa blizim s prerabkou k funkcnemu dobsonu. Akurat som meral ohnisko zrkadla a prekvapilo ma ze je to 1595mm a nie 1700 ako som si myslel, este ze som pomeral pred rezanim tyciek.

Vsetky starosti co spominas sa daju vyriesit.
Na rosenie sme spomenuli par moznosti - mne sa este spodna sosovka nezarosila a coma corrector sice mam ale nepouzivam. Okulare samozrejme obcas treba ohriat, zda sa mi ze Morpheusy sa hmlia rychlejsie ako ine co mam.
Na to zuzenie zorneho pola pomoze CC bez zvacsenia, tusim skywatcher taky robi
Na rohadzanie ohnisk - na to je jednoducha finta parfokalizovat okulare. Zmerias si kolko mm mas vysunuty vytah pri ktorom okulare, potom najdes ten co musi byt najmenej vysunuty, to bude tvoj zaklad. Zoberies iny okular a od jeho vysunu odpocitas zaklad a dostanes vysku distancneho kruzku. Ja som ich uspesne vyrabal z drotu, podla priemeru, napriklad tenky kablik, alebo jedna zila z CYKY kabla co sa nim rozvadza elektrika po dome, alebo som si ich narezal z hadice od zavlahy. Kruzok nasunies na okular, cize okular ti bude trcat z vytahu viac o vysku kruzku. Toto spravis so vsetkymi - stale odpocitavas od zakladu. Toto ked spravis vsetky okulare budu rovno zaostrene po vymene - teda ak to spravis uplne presne. Kazdopadne nie je problem sa zmestit do 1mm rozsahu a to bleskem doladis mikrofokusom.
Ked si k takejto sade doladis CC ta nemusis uz nikde nic nastavovat.
Ja CC nepouzivam, okulare som si parfokalizoval a velmi to sprijemnuje pozorovanie
Juraj
Odpovědět