Uložení okuláru

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Uložení okuláru

#1

Příspěvek od romcek »

Ahoj,

Nevi někdo, jaké je (strojařské) uložení mezi okulárem 1.25" a výtahem pro něj?

Vim že by se to dalo odměřit šuplerou a následně zařadit do jednotlivých tolerančních polí, ale než toto udělám, říkal jsem si že by někdo mohl mít s tímto nějaké zkušenosti (např. Z výroby).

Důvod otázky: chci využít laserovy kolimator pro kontrolu souososti dvou stroju vzdalenych asi 1.5 m.... Jde mi tedy hlavně o to "díru"
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Uložení okuláru

#2

Příspěvek od peta62 »

Obavam se, ze suplera je na urceni strojarske tolerance malo presna, ty tolerance jsou minimalne na setiny, co se ze sve davno byvale profese pamatuji. Take v tomto pripade nepujde jen o rozmer ale i tvar ( sisatost otvoru ).
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Uložení okuláru

#3

Příspěvek od duri_jk »

Ak potrebujete mat super presne uchytenie, tak sa obavam ci nebude problem v presnosti toho kolimatora ako celku.
Tieto nase astro-fidlaka su tak +- autobus. Laser moze byt ulozeny mimo stredu, casto svieti bokom (aj Hotechu sa to stava) a obaval by som sa aj o to ci tvar obalu je skutocne osovo symetricky.
Pokial z toho chcete vyuzit len to, ze je to laser, tak to pojde. Ak sa potrebujete spolahnut na uchytenie pomocou toho 1.25" barelu tam mozu nastat komplikacie.
romcek
Příspěvky: 127
Registrován: 24. 06. 2019, 07:04

Re: Uložení okuláru

#4

Příspěvek od romcek »

No, kolimator mam zkolimovany. Odchylka osy tech dvou zarizeni musí být do 2.5 cm, takze nic superpresneho. Pokud bude svitit lehce mimo osu, ale rovnobene s osou otvoru, pořád to bude ok.

Hlavne mi kolimator prijde jako nejjednodušší reseni.

Upevnim ho do otvoru, trefim střed priruby na druhém stroji, pak na prirubu druhého stroje dám zrcátko a pokusím se ho dostelovat tak až se mi vrátí paprsek do kolimatoru.
SW 200/1000 PDS
EQ5 (dual axis motor)
SW Planetary (4-6-9 mm), LET 28
Odpovědět