Etalony MHV okem ve znameních zvěrokruhu

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Odpovědět
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Etalony MHV okem ve znameních zvěrokruhu

#1

Příspěvek od fanda55 »

Podle kterých hvězd v jednotlivých znameních určujete MHV pro posouzení okamžité průzračnosti oblohy :?: :?: Hodil by se prověřený mustr od zkušenějších kolegů. ;) Více nás by bezesporu takováto pomůcka potěšila ;) . Používám rozšířenou zaplacenou verzi Stellarium PLUS, ale ne všem
údajům o Mag hvězd, jak zde na fóru zaznělo, se dá bezezbytku věřit :(
A ono se také mnohem lépe dá orientovat v MHV, pokud se člověk zaměří na konkrétní hvězdu v daném souhvězdí, jejíž magnitudu zná...
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1125
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Etalony MHV okem ve znameních zvěrokruhu

#2

Příspěvek od mike »

Když se snažím posoudit MHV podle konkrétní hvězdy, o které vím, že tam je - a taky kde má být - hrozí, že ji tam "uvidím", i když to tak ve skutečnosti nebude. Takže se snažím postupovat spíš obráceně. Vezmu si nějakou tmavší oblast dostatečně vysoko nad obzorem a zakreslím si přibližně polohu pár hvězd tak, aby tam byly i nějaké, které vypadají slabě, ideálně na hraně viditelnosti. Doma to pak porovnám s mapou. Drobných nepřesností v mapách bych se tak moc nebál, ono to "okometrické" posouzení, co je ještě vidět a co už ne, bude zatíženo daleko větší mírou nepřesnosti než případné chyby v mapách. (Tedy aspoň to moje určitě.)
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
fanda55
Příspěvky: 90
Registrován: 23. 01. 2020, 14:50

Re: Etalony MHV okem ve znameních zvěrokruhu

#3

Příspěvek od fanda55 »

mike: To mně přijde správně. Ale je to "na dlouhé lokty". Potřebuju si udělat přibližnou představu o tom, jaká je MHV právě v danou chvíli. Vím, že
se to neustále mění, ale aspoň přibližně ... Předevčírem jsem se díval na hlavu souhvězdí Lva a MHV muselo v dané oblasti být pod 4, protože
Mu Leonis = 24 Leonis , 4,03Mag, jsem neviděl. (Byl mlžný opar). U mě na balkonu do osvětlené ulice musím považovat za slušné pozorovací podmínky, když vidím aspoň Lambdu, (4,41 Mag) a Kappu, ( 4,59 Mag), Leonis, ( navazující na hlavu Lva).
A právě takováto pozorovací mizérie mě dohnala ke koupi TS-SD APO 102/714 plus tašky, do které se vejde zcela bez problémů i s montáží AZ3 na
AL stativu. Chtěl bych s tím jezdit za tmou a to na motorce Jawa Betka :)
Až si tímto způsobem zmapuji pozorovací stanoviště v okolí, tak se snad potom už konečně dokopu k vyvezení za tmou N 203/800 a APO tripletu
130/910. Oba se vejdou na AZ montáž "Ský-tý". Převoz na místo už bude samozřejmě autem :P
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1125
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Etalony MHV okem ve znameních zvěrokruhu

#4

Příspěvek od mike »

Jestli jde o tohle, tak MHV je jen jeden z faktorů. Pro takové to rychlé zhodnocení, jak to dneska vypadá, používám spíš jednoduchá kritéria typu jak vypadá Mléčná dráha, jak zřetelně vidím χ+h (M31, Plejády, Jesličky, M42, ... - podle toho, co je dost vysoko nad obzorem). Případně kolik toho vidím ze souhvězdí, která mám trochu v "oku". Takže když kouknu nahoru a po Mléčné dráhy ani památky, z Oriona jen pás a 4-5 hvězd po obvodu, z Malého vozu tři hvězdy a výše zmíněné DSO ani v náznaku, je mi jasné, že z toho nic nebude (pokud se nechystám na planety nebo na Měsíc). Ale samozřejmě je to potřeba vždycky hodnotit relativně vůči tomu, co je v daném místě obvyklé.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět