Posunutí primárního zrcadla

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Adam Ráček
Příspěvky: 6
Registrován: 04. 02. 2023, 16:47
Bydliště: Brno
Věk: 15

Re: Posunutí primárního zrcadla

#16

Příspěvek od Adam Ráček »

Děkuji všem za odpovědi.
Dlouho jsem přemýšlel jsem nad tím, jak bych to udělal a nakonec jsem dospěl k tomu co psal Myval. Jak jsem se tak koukal po internetu, tak jsem zjistil, že na to, abych mohl fotit slabší DSO přes teleskop je opravdu potřeba o dost jiná výbava než ta, kterou jsem si pořídil a byl jsem naivní, když jsem si myslel že mi to bude stačit. Každopádně mi nic nebrání, jak psalo vícero z Vás, pozorovat i nadále, akorát z toho vynechat tu fotografii, popřípadě si něco vyfotit jen tak mobilem a mezitím si šetřit, šetřit a šetřit. Neočekávám že bych viděl zázraky, protože v noci se mimo město dostanu jenom na max. 30 dní do roka, ale budu zdokonalovat své schopnosti a uvidím co se mi podaří vypozorovat.

Napadlo mne, že bych se místo deep sky astrofotografie, což byl vlastně hlavní důvod proč jsem pořizoval zrcadlovku, se věnoval fotografii, jestli se to tak dá nazvat „obyčejné/normální" a fotil si jen tak pro zábavu. Také mne napadlo, že bych si, ještě než si začnu šetřit na lepší techniku pořídil nějaký stativ a fotil „klasické" krajinky i krajinářskou astrofotografii. Ještě jsem nikdy v životě nespatřil Mléčnou dráhu, natož abych ji vyfotil, tak doufám že ji „uvidí" alespoň můj fotoaparát na stativu při 30s expozici.

Vedle toho mám ještě několik dalších projektů, jako například projekt týkající se programování, který jsem nazval „Radiosonda" a je z velké části inspirován projektem „Dotkni se vesmíru". Teoreticky mne i napadlo vytisknout si na 3D tiskárně vlastní ASTROTRACK nebo chcete-li STAR ADVENTURER, ale to již asi mám moc fantazie.

Děkuji všem za rady ohledně posunutí primárního zrcadla, i když ho stejně asi posouvat nebudu a také za rady ohledně mého dalšího působení na poli astronomie.
PS: Konečně je již jasno a můžu se tedy vydat před panelový dům na C/2022 E3 (ZTF) i s teleskopem!
Levenhuk Blitz 114s PLUS na EQ3, Canon EOS 760D & Tamron AF 18-200 mm f/3,5-6,3 Di II VC pro Canon
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Posunutí primárního zrcadla

#17

Příspěvek od Stanislavxyz »

Adam Ráček: To je rozumné rozhodnutí. Se stávajícím dalekohledem určitě pozorujte! Měsíc, planety- jak zde již zaznělo. S filtrem (folií) i Slunce. Na kometu zkuste raději až zítra, či pozítří večer, dnes bude pozorování pravděpodobně ještě dost rušit Měsíc. Také zkuste pozorovat z co nejtemnějšího místa, i pár km od města už je to mnohem lepší než na sídlišti. A s touto malou sestavou se dá vyrazit i hromadnou dopravou. Pokud máte doma nějaký triedr, vezměte na kometu i ten.

Myslím též, že s tou zrcadlovkou se něco jistě vyfotit dá, startrails, optické úkazy... Na krátké ohnisko by pak asi mohla stačit i varianta vytištěný astrotrack, nebo podobné levné řešení. Zde však jistě poradí povolanější. Případně hledejte, nejen tu na fóru je mnoho informací jak začít, nejste první, ani poslední, kdo začíná.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Posunutí primárního zrcadla

#18

Příspěvek od Michal1 »

Stanislavxyz píše: 07. 02. 2023, 17:31 Na krátké ohnisko by pak asi mohla stačit i varianta vytištěný astrotrack, nebo podobné levné řešení.
Např. pantový stolek (angl. barn door tracker). S tím se dají dělat širokoúhlé fotografie Mléčné dráhy. A nevyžaduje to ani 3D tisk.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Posunutí primárního zrcadla

#19

Příspěvek od Stanislavxyz »

Michal1: Máte pravdu, na starý dobrý pantový stolek jsem dočista zapomněl! (Snad mě poněkud omlouvá, že nejsem astrofotograf.)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět