Posunutí primárního zrcadla

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Adam Ráček
Příspěvky: 6
Registrován: 04. 02. 2023, 16:47
Bydliště: Brno
Věk: 15

Posunutí primárního zrcadla

#1

Příspěvek od Adam Ráček »

Zdravím,
jsem zde nový, proto mne prosím omluvte, kdyby sem následující otázka nepatřila, případně ji nějak přemístěte tak, aby byla tam kde má být.

Jsem začátečník jak v astronomie, tak i astrofotografii (teleskop i fotoaparát mám pouze 1 měsíc) a používám Levenhuk Blitz 114s PLUS a Canon EOS 760D. Abych mohl pořizovat fotografie přes teleskop, pořídil jsem si tento adaptér: https://www.amazon.com/Astromania-Exten ... rrency=EUR.
Jak jsem předpokládal, zaostřit lze pouze pomocí „okulárové projekce" („eyepiece projection") a metoda „primárního ohniska" („prime focus") nevede k ostrému obrazu. Včera večer jsem to byl poprvé vyzkoušet a zjistil jsem, že zvětšení, které „eyepiece projection" poskytuje je opravdu enormní a vzhledem k tomu, že mám krátkou ohniskovou vzdálenost, tak jsou mi takováto velká zvětšení prakticky k ničemu [s planetami se mohu kvůli krátké ohniskové vzdálenosti rovnou rozloučit (časem bych si na ně pořídil nějaký Maksutov-Cassegrain nebo tak něco)]. Původně jsem zamýšlel fotografování DSO a teď jsem tedy zjistil že přes „eyepiece projection" (teda vysoká zvětšení) cesta k tomuto cíli nevede (pokud člověk nefotografuje něco jako M15, nebo třeba M57, na které se již nějaké to zvětšení hodí).

Z tohoto důvodu bych potřeboval nějak dosáhnout zaostření při užití metody „primárního ohniska" („prime focus") a asi nejlepší metodou se mi jeví posunutí primárního zrcadla o malý kousíček dopředu (kupovat menší okulárový výtah se mi jeví moc drahé a navíc při posunutí zrcadla zkrátím i ohniskovou vzdálenost teleskopu - i když ne o moc, předpokládám pár milimetrů).
▶Chtěl bych se tedy zeptat:
• Existují nějaké výpočty o kolik to zrcadlo posunout?
• Je to vůbec rozumné?
• Máte s tím již někdo zkušenosti? Nějaké tipy a triky by se mi opravdu hodily.

- Předem děkuji za všechny odpovědi.
Levenhuk Blitz 114s PLUS na EQ3, Canon EOS 760D & Tamron AF 18-200 mm f/3,5-6,3 Di II VC pro Canon
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Posunutí primárního zrcadla

#2

Příspěvek od vla »

Zrcadlo musíš posunout o tolik, abys zaostřil, to nejde spočítat změř si kolik mm potřebuješ a o tolik primár posuň. To byla ta dobrá zpráva. Jinak dalekohled není vhodný prakticky na nic. Pokud je to možné vrátit ve lhůtě 14 dnů vrať ho a zde si přečti v sekci pro začátečníky něco o výběru dalekohledů. Zrcadlo je sférické, takže zvětšení je reálně použitelné tak 30x-40x. Montáž je natolik nestabilní, že ti focení fakticky neumožní. Navíc bys musel dokoupit elektrické pohony pro obě osy a další doplňky. Výtah 1/4" rovněž neumožní vykreslení čipu tvé zrcadlovky. Teoreticky bys na focení při této světelnosti potřeboval ještě komakorektor, ale ten se pro velikost výtahu 1/4" snad ani nevyrábí, navíc pro sférické zrcadlo by byl stejně k ničemu. Celá sestava, jak jsi ji koupil, či dostal je fakticky předražená hračka, která je na začátečnickou astronomii, či astrofotografování zcela nevhodná.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Posunutí primárního zrcadla

#3

Příspěvek od hades »

Na mysl mi přišla tato skladba od kapely Metallica
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Posunutí primárního zrcadla

#4

Příspěvek od vla »

???
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
dex
Příspěvky: 338
Registrován: 13. 10. 2020, 21:38

Re: Posunutí primárního zrcadla

#5

Příspěvek od dex »

Opravdu je potřeba vysouvat ohnisko ven a posouvat zrcadlo?
I když se z toho adaptéru použije jen nos?

Tahle levná zrcadla mají často i velký astigmatismus a jiné vady, parabolické zrcadlo se dá koupit, ale aperturu, plastový výtah (opravdu na něm ten foťák zvládne viset a nepřeostřovat vlastní vahou?) a další nedostatky to nezmění.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Posunutí primárního zrcadla

#6

Příspěvek od hades »

vla píše: 04. 02. 2023, 23:01???
Je to smutné, ale máš pravdu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Adam Ráček
Příspěvky: 6
Registrován: 04. 02. 2023, 16:47
Bydliště: Brno
Věk: 15

Re: Posunutí primárního zrcadla

#7

Příspěvek od Adam Ráček »

dex píše: 05. 02. 2023, 08:06 Opravdu je potřeba vysouvat ohnisko ven a posouvat zrcadlo?
I když se z toho adaptéru použije jen nos?

Tahle levná zrcadla mají často i velký astigmatismus a jiné vady, parabolické zrcadlo se dá koupit, ale aperturu, plastový výtah (opravdu na něm ten foťák zvládne viset a nepřeostřovat vlastní vahou?) a další nedostatky to nezmění.
Děkuji za odpověď, zkoušel jsem použít jen nos, ale ani když jsem přirazil jen samotné tělo fotoaparátu na doraz k okulárovému výtahu, tak ani v tomto případě jsem nebyl schopen zaostřit (chyběl alespoň 1 cm). Foťák na tom visí více méně v pohodě, je jen mírně nakloněný.
Dále děkuji za radu ohledně parabolického zrcadla, netušil jsem že je tak důležité a podle toho co jsem četl tady na astro-fóru, i jinde na internetu, bych i uvažoval o jeho pořízení.
Levenhuk Blitz 114s PLUS na EQ3, Canon EOS 760D & Tamron AF 18-200 mm f/3,5-6,3 Di II VC pro Canon
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Posunutí primárního zrcadla

#8

Příspěvek od MilAN »

Osobně bych tenhle dalekohled nijak nevylepšoval. Použil bych ho na základní seznámení s pozorováním ( Měsíc, Slunce, planety a několik nejjasnějších objektů vzdáleného vesmíru.) Neřešil bych vůbec jaké tam je zrcadlo ani jaké má eventuálně vady - prostě bych to vzal takové, jako to je . A po získání základních zkušeností bych se mohl rozhodovat, co pořídit a bude-li mě zajímat vizuální pozorování či mě láká fotografování. A vzhledem k tomu ( protože jsou výrazně odlišné požadavky na techniku) bych začal vybírat nový přístroj.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Adam Ráček
Příspěvky: 6
Registrován: 04. 02. 2023, 16:47
Bydliště: Brno
Věk: 15

Re: Posunutí primárního zrcadla

#9

Příspěvek od Adam Ráček »

vla píše: 04. 02. 2023, 22:40 Zrcadlo musíš posunout o tolik, abys zaostřil, to nejde spočítat změř si kolik mm potřebuješ a o tolik primár posuň. To byla ta dobrá zpráva. Jinak dalekohled není vhodný prakticky na nic. Pokud je to možné vrátit ve lhůtě 14 dnů vrať ho a zde si přečti v sekci pro začátečníky něco o výběru dalekohledů. Zrcadlo je sférické, takže zvětšení je reálně použitelné tak 30x-40x. Montáž je natolik nestabilní, že ti focení fakticky neumožní. Navíc bys musel dokoupit elektrické pohony pro obě osy a další doplňky. Výtah 1/4" rovněž neumožní vykreslení čipu tvé zrcadlovky. Teoreticky bys na focení při této světelnosti potřeboval ještě komakorektor, ale ten se pro velikost výtahu 1/4" snad ani nevyrábí, navíc pro sférické zrcadlo by byl stejně k ničemu. Celá sestava, jak jsi ji koupil, či dostal je fakticky předražená hračka, která je na začátečnickou astronomii, či astrofotografování zcela nevhodná.
No, ne že by mne tato odpověď nějak potěšila, ale musím uznat že je to pravda. Až do dneška jsem netušil, jak velký je rozdíl mezi sférickým a parabolickým zrcadlem a domníval jsem se že mám v tubusu zrcadlo parabolické, i když při pohledu tubusem tomu nic nenasvědčovalo. Již dopředu jsem věděl že tento teleskop nebude zázrak, nejradši bych koupil jiný, ale můj rozpočet není nikterak veliký. Zkusím ho trochu vylepšit (motorizace alespoň R.A., parabolické zrcadlo) a zároveň šetřit na EQ5 SynScan.
Ještě jednou děkuji za všechny rady.
Levenhuk Blitz 114s PLUS na EQ3, Canon EOS 760D & Tamron AF 18-200 mm f/3,5-6,3 Di II VC pro Canon
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Posunutí primárního zrcadla

#10

Příspěvek od MilAN »

Adam Ráček píše: 05. 02. 2023, 17:44 Zkusím ho trochu vylepšit (motorizace alespoň R.A., parabolické zrcadlo) a zároveň šetřit na EQ5 SynScan.
Ještě jednou děkuji za všechny rady.
Ještě jednou : každá koruna, vložená do něčeho co popisuješ jako vylepšení, jsou naprosto vyhozené peníze !!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Posunutí primárního zrcadla

#11

Příspěvek od Stanislavxyz »

Adam Ráček píše: 05. 02. 2023, 17:44 (...) Zkusím ho trochu vylepšit (motorizace alespoň R.A., parabolické zrcadlo) a zároveň šetřit na EQ5 SynScan.
Ještě jednou děkuji za všechny rady.
Uživatelé vla a MilAN mají pravdu, upřímně bych doporučil řídit se touto dobrou radou:
MilAN píše: 05. 02. 2023, 14:24 Osobně bych tenhle dalekohled nijak nevylepšoval. Použil bych ho na základní seznámení s pozorováním ( Měsíc, Slunce, planety a několik nejjasnějších objektů vzdáleného vesmíru.) Neřešil bych vůbec jaké tam je zrcadlo ani jaké má eventuálně vady - prostě bych to vzal takové, jako to je . A po získání základních zkušeností bych se mohl rozhodovat, co pořídit a bude-li mě zajímat vizuální pozorování či mě láká fotografování. A vzhledem k tomu ( protože jsou výrazně odlišné požadavky na techniku) bych začal vybírat nový přístroj.
I tento přístroj může člověka na chvilku zabavit. Mezitím se zkuste více zorientovat v problematice dalekohledů a také v bazarových nabídkách a též něco našetřit. Příští nákup dalekohledu pak může být daleko vydařenější. I slušně použitelné přístroje nemusí být přespříliš drahé, např. z druhé ruky lze pořídit solidní teleskop za nemnoho peněz.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Adam Ráček
Příspěvky: 6
Registrován: 04. 02. 2023, 16:47
Bydliště: Brno
Věk: 15

Re: Posunutí primárního zrcadla

#12

Příspěvek od Adam Ráček »

Máte pravdu, ale i tak se mi nechce teleskop jen tak nechat v koutě, aby se na něj prášilo. Očekávám, že budu šetřit několik let a nemám žádné další prostředky k pozorování než tento teleskop a starý binokulár(asi 8x2,2), jehož pořizovací cena byla sotva 350 Kč a kdybych můj teleskop nemodifikoval alespoň trochu, v podstatě bych se zřekl jakékoliv jiné možnosti pozorování než výše zmíněným triedrem a samozřejmě očima.
Levenhuk Blitz 114s PLUS na EQ3, Canon EOS 760D & Tamron AF 18-200 mm f/3,5-6,3 Di II VC pro Canon
Uživatelský avatar
Adam Ráček
Příspěvky: 6
Registrován: 04. 02. 2023, 16:47
Bydliště: Brno
Věk: 15

Re: Posunutí primárního zrcadla

#13

Příspěvek od Adam Ráček »

Napadlo mne tedy, že bych posunul zrcadlo dopředu, abych mohl fotit přes „prime focus" alespoň nějaké ty konjunkce, komety a možná i nějaké jasnější DSO, mezitím co si budu šetřit. Možná bych si i „vyrobil" motorový pohon, protože mám přístup k 3D tiskárně, umím alespoň tak základně programovat a propočítal jsem, že by mne to vyšlo na max. 1000 Kč, což je oproti 3000 Kč za již vyrobený pohon podstatný rozdíl. Jak jsem říkal, očekávám spoření několik let a vzhledem k tomu, že si, zatím, nemohu peníze vydělávat sám, tak bych z toho důvodu chtěl tuto dobu nějak „přečkat" a v rámci 1000 Kč alespoň něco trochu vypozorovat a třeba i vyfotit. Tisíc korun českých mi připadá jako rozumná částka na to, abych mohl po dobu spoření udržovat mého „vnitřního astronoma" při životě a alespoň nějak slušně pozorovat.
Levenhuk Blitz 114s PLUS na EQ3, Canon EOS 760D & Tamron AF 18-200 mm f/3,5-6,3 Di II VC pro Canon
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Posunutí primárního zrcadla

#14

Příspěvek od vla »

Už to tady padlo, pozoruj tak jak to je s tímto dalekohledem, ne že to nepůjde. Opravdu se nevyplatí ho nějak vylepšovat. Na focení prozatím zapomeň a seznamuj se s oblohou tím co máš. Jakákoliv investice do vylepšení ti fakticky kvalitu dalekohledu nevylepší a jen si oddálíš nákup nějakého lepšího stroje. Měl bys pozorovat měsíc, jasné planety. Pokud není primární zrcadlo kulové, budou vidět dobře, pokud je, zkus si udělat mimoosou clonu, bude mít sice průměr cca 5 cm, ale třeba na Jupiteru a Saturnu je to lepší než s plnou aperturou. Pak máš k dispozici nejjasnější DS, teď třeba M42, v létě mlhoviny ve Střelci, dále jasné kulovky. Minimálně získáš zkušenosti a naučíš se solidně orientovat na obloze.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: Posunutí primárního zrcadla

#15

Příspěvek od Myval »

Kdyz jsem byl skoro presne v Tvem veku, tak mi rodice koupili Bresser Pluto 114/500mm, tj. dalekohled identickych parametru jako mas Ty. Ten Bresser mel zrcadlo nejen kulove, ale navic jeste i jinak zdeformovane. Presti jsem si s tim dalekohledem uzil nezapomenutelne chvile pod nocni oblohou. Nezapomenu na to jak jsem s nim poprve v zivote uvidel galaxii M 33, mlhovinu v Orionu nebo kup galaxiiu v Panne. Otevrene hvezdokupy, treba X a h v Perseu byly taky moc fajn. Protoze jsem na tom byl financne podobne jako Ty, tak mi trvalo skoro deset let nez jsem si nasporil na dalsi, vykonnejsi dalekohled. A celou tu dobu jsem si pozorovani s tim Bresserem naramne uzival. Behem let a s narustavajicimi zkusenosti jsem s tim videl treba galaxii NGC 147, NGC 891, tri nejjasnejsi galaxie ve skupine Hickson 44, nebo spiralni ramena v galaxii v Andromede. Samozrejme, byly to vsechno jenom sotva viditelne skvrnky, ale i tak jsem mel ohromnou radost ze to vubec vidim. Pokud clovek neprekroci zvetseni 40-60x, tak ten dalekohled poskytuje pomerne ostry obraz.

K tomu dalekohledu: Zpetne by jsi sice za ty penize mohl mit lepsi dalekohled, ale to uz ale vis a zpatky to nevratis. Spis by se mel stydet prodejce ze rovnou nenapise kolik penez chce za tak slaby pristroj. Na druhou stranu, jeste pred nekolika desitkami let by byl tekovy dalekohled pro vetsinu astronomu-amateru z rise snu. A ti lide pozorovali dalekohledy vyrobeny z bryli, plastovych cocek, apod. a pozorovani je rozvijela a bavila. Za sebe se mohu povazovat za pomerne pokrocileho astronoma-amatera, ale vubec se nestydim kdyz po case zase vytahnu svuj staricky Bresser pod nocni oblohu. Svetelne znecisteni je vetsi problem. Pokud mas tu moznost (jestli jsi z centra Brna), zkus se dostat pozorovat nekam na venkov kde je tma, treba k dedovi na chalupu.

Jeste bych chtel rict ze mas oproti vetsine lidi tady na foru jednu obrovskou vyhodu: vek. To neni nevyhoda. V mladi clovek proziva pozorovani intezivneji a s vetsim nadsenim, a s tim jak starne tak se ta intenzita pozorovacich zazitku postupne vytraci. Mas taky pomerne hodne volneho casu. Takze az bude jasno, tak nevahej dalekohled vytahnout pod oblohu, a pokud budes mit nejaky dotaz s tim jak zacit poradne pozorovat, tak jej hledej tady na AF a nebo se rovnou zeptej. Na foru je dost lidi (jak uz vidis vyse), kteri Ti radi pomohou. Astronomie je krasny konicek a ta konkretni technika zase az tak nehraje roli :-).
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Odpovědět