Celestron Starsense autoalign 94005

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
fandap
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 10. 2022, 13:44

Celestron Starsense autoalign 94005

#1

Příspěvek od fandap »

Zdravim,zvazuji zakoupeni autoalign starsense pro automaticke ,udajne rychle a presne ustaveni dalekohledu.
Máte s tim pánové nekdo nejakou zkusenost?Pozoruji na terase cili plus minus dva metry na stejnem miste,skutecne staci kalibrace a seŕizení jen po prvé?Nekde v recenzich jsem cetl,ze celý tento postup,musel opakovat pri kazdem vyneseni dalekohledu a druhy dotaz,pri pouzivani tohoto zarizeni zustava funkce wifi pro ovládáni zachována?Mam SCT Celestron evolution.Dekuji za ev.radu,nebo zkusenost.

Petr
Přílohy
Lumii_20230202_090139760.jpg
Lumii_20230202_090139760.jpg (171.88 KiB) Zobrazeno 1703 x
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#2

Příspěvek od dvader »

Můj osobní názor je, že to jsou zbytečně vyhozené peníze... Ustavení na dvě hvězdy, pokud člověk zná oblohu, je velmi rychlé a funguje spolehlivě.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#3

Příspěvek od MilAN »

Navíc, na terase si lze po prvotním ustavení jinou metodou označit polohu nohou a příště není potřeba už nic ustavovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
fandap
Příspěvky: 127
Registrován: 20. 10. 2022, 13:44

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#4

Příspěvek od fandap »

To dvader. Vo tom to je ,pred 15 lety jsem mel 10" lx200 od Meade a tam toto fungovalo na prvni dobrou,5minut a nebylo co resit,nikdy neminul.Pak nebyl cas tak jsem se toho zbavil.Navíc vážil pres 43 kilo,cili manipulace balkonovkama nebyla snadna U toho 8" Celestronu ze tri sezeni jednou dosahnes toho ze je dalekohled presnej a zkusiš to treba i petkrat za vecera,tak uvazuji, jestli by to timhle neslo zjednodusit.Ale zas bych nerad koupil další krám.☝️
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#5

Příspěvek od dvader »

Tipnul bych si na nějakou chybu při ustavování - mě na CPC ustavení na 2 hvězdy pokaždé klapne a ustavení je přesné.
Co přesně tě na tom zlobí?

Nějaké tipy:
- pokud nebudeš ustavovat přes aplikaci v mobilu, ale ručkou, tak zadat dobře polohu a čas
- stativ dát co nejlépe vodorovně - není to sice podmínkou, ale ustavení je pak rychlejší
- pokud na první hvězdu najíždíš manuálně, tak poté, co ji dostaneš do zorného pole dalekohled dobře zaaretovat a teprve poté ustavovat ručkou
- pro přesné ustavení začít na první hvězdě s menším zvětšením (půjde to snáze) a mezi hrubým a jemným ustavením vyměnit okulár za velké

Jinak Starsense ti to sice ustaví samo, ale pak tam stejně budeš muset zadat datum a čas, protože bez toho ti dalekohled nebude umět najíždět na planety...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#6

Příspěvek od dvader »

Jo a pro ustavení si vybírej ty 2 hvězdy rozumně od sebe - ne moc blízko a více než 10 stupňů nad obzorem.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#7

Příspěvek od dvader »

A ještě jedna poznámka:
Samozřejmě, že to ustavení má nějakou toleranci... Pokud se ustaví na nějaké části oblohy a pak přejedu někam daleko a budu chtít mít dobrou přesnost i při velkém zvětšení, tak se vyplatí využít funkci Sync a v požadované části oblohy si ustavení zpřesnit na nejbližší jasné hvězdě. Po ukončení pozorování v tomto místě pak Sync zase zrušit.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#8

Příspěvek od HTx »

Neviděl bych to tak „jasně“ jako píše dvader. Mám Celestron NexStar 8SE, mám ho asi půl roku a jsem začátečník. Montáž Celestron NexStar 8SE je známá tím, že má velké vůle a musíš se s tím naučit zacházet. Bohužel nemám na pozorování moc času a navíc jsem večer dost unavený. Ne vždy se mi povede uspokojivé zarovnání, tak že musím často dělat opravy a dělat další zarovnání, nebo zpřesnění se mi nechce, protože mi to často nepomůže (asi to stále nedělám dost dobře). Údaje na displeji ručky jsou pro mě dost špatně čitelné, zejména tím, jak se posunují. Z výše uvedených důvodů jsem se taky začal zajímat o Celestron Starsense autoalign. Důvodem je (pro mě určitě) úspora času a přesnější zarovnání. Tyto dva důvody opakovaně uvádějí i zkušení pozorovatelé. Místo, „aby ses drbal“ s ustavením dalekohledu, stihneš jiné, příjemnější věci, zarovnání je velmi přesné a rychlé. A ano, ty peníze… Je to asi na každém. Pokud by to stálo polovic, už to dávno mám…
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#9

Příspěvek od MilAN »

Prosím tě, jak dlouho trvá zarovnání na 2hvězdy? Vždyť je to ta nejtriviálnější věc. Není nad čím přemýšlet , není potřeba si nic pamatovat ani znát
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#10

Příspěvek od HTx »

Tak 10 - 15 minut, ale u SCT SE se mění směr pohybu při snížení rychlosti tuším pod 4, tak že si musíš pamatovat, z jaké strany najíždět. Je to schválně udělané pro začátečníky, aby pohyby objektu v okuláru souhlasily s tím, co vidíš, což je špatně kvůli vymezení vůlí. Dá se to v nastavení změnit. To samozřejmě občas spletu a pak je to 30 minut. Déle než dvě hodiny nepozoruji, mám to čistě pro radost. Pokud se ze dvou hodin 30 minut se.. u s nastavením, nebaví mě to. Nicméně někdy se mi povede ustavení výborné, tak že půl hodiny mi to drží objekt v okuláru, no a jindy to opravuju po 5 minutách. Co je pro tebe snadné, nemusí být pro mě snadné a už vůbec ne zábavné. A třeba tenhle člověk https://astrobackyard.com/celestron-sta ... autoalign/ je evidentně zkušený a po čase si to pořídil a tvrdí, (jako více lidí na fórech), že má přesnější najetí. Nemusíme mít na věc stejný názor a já ten svůj nikomu opravdu nenutím. Pouze jsem napsal, že to vidím jinak, to je vše.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#11

Příspěvek od MilAN »

Cokoliv před 5minut je už evidentně někde špatně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#12

Příspěvek od mike »

HTx píše: 23. 02. 2023, 10:34 někdy se mi povede ustavení výborné, tak že půl hodiny mi to drží objekt v okuláru
To jsou ale dvě různé věci, přesnost trackingu je otázka polárního ustavení, ne alignmentu.

Jestli dobře počítám, tak i při největším zvětšení (kdy mám průměr zorného pole asi čvrt stupně) by mi při chybě polárního ustavení 1° objekt utekl za půl hodiny tak akorát ze středu na okraj. Takže i při ustavení prasáckou metodou "Polárka na střed", kdy je chyba asi 40˚, bych se do této podmínky pohodlně vešel, pokud nemám hodně rozhozený polární hledáček. A to je hodně žaves, to dám pod pět minut i já, včetně odstranění a vrácení obou krytek. Aby mi objekt utekl už za pět minut, musel bych mít pól mimo o 6°.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#13

Příspěvek od HTx »

Kluci jste prostě šikulové, smiřte se s tím :D . Já někdy x minut koukám na rotující text a nejsem schopný to přečíst. Tlačítka jsou gumová, špatně zmáčkneš (rozuměj nedomáčkneš, zmáčkneš 2x, bereš brýle a luštíš), nevšimneš si toho, a hned jedeš druhý pokus. Pokud špatně najedu a nevyloučím vůle, jako že se mi to taky stane, máš další pokus. Je to o praxi, a pokud jsi sváteční astronom (jako já), fakt to nejde tak rychle, jak bych si přál. Suma sumárum tahle věc je pro mě zajímavá (až na cenu) a pro vás zajímavá není. Podle mě celkem není o čem diskutovat. Každý by se měl vybrat, co mu vyhovuje a pomůže. No a mě tohle, pokud to funguje jak čtu, určitě pomůže.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#14

Příspěvek od mike »

Odrazovat jsem určitě nechtěl, pokud tyhle pomůcky někomu pomáhají, tak ať je klidně používá, každému vyhovuje něco jiného. Jen mne zaujala ta poznámka o "výborném ustavení" v kombinaci s kritériem, které bych hodnotil spíš jako "není to úplně šejdrem".
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#15

Příspěvek od HTx »

To jsem pochopil a máš opravdu na mysli A-Z montáž, jako má SCT 8"SE? Ta přesností najíždění moc neoplývá, je dělaná hlavně na cenu. Co jsem četl, tak nejsem sám, komu "to ujíždí".
Odpovědět