Celestron Starsense autoalign 94005

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#16

Příspěvek od MilAN »

Chápu, že máš ALT+AZ montáž typu Celestron SE. Ta má funkci Sky Align, kde stačí vystředit 3 hvězdy ( bez znalostí o jakou se jedná) a proces inicializace je tím ukončen. Pak funguje klasické GoTo. A stejně je to u StarSenze- jen si ty 3 hvězdy vybere sama a vycentruje bez tvého zásahu. Pak už to funguje stejně. Za to vystředění 3 hvězd a zadání polohy a času platíš ty peníze . Časově bys to měl zvládnout podobně, jako automat.
A pokud mi někdo v recenzi napíše, že se mu to (ale tedy s rovníkovou montáží) nepovedlo za celou noc ustavit, tak bych neřešil, jestli je začátečník nebo profesionál, ale to, že to je zaplacená recense a že ze sebe udělal idiota.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#17

Příspěvek od mike »

Pokud je řeč o azimutální montáži, tak tam samozřejmě přesnost vyhledávání a přesnost sledování od sebe oddělit nejde. Ale i tak by mělo platit, že pokud objekt uteče ze zorného pole za pět minut (a nejde o nějaké extrémní zvětšení), liší se představa montáže o tom, kde je pól, od reality přinejmenším o 6°, což znamená hodně hrubou chybu, která by neměla jít vysvětlit vůlí montáže nebo nějakou nepřesností. To už bych spíš čekal chybu typu, že uživatel omylem zaměřil jinou hvězdu.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#18

Příspěvek od Nicholas »

mike píše: 23. 02. 2023, 12:41 spíš jako "není to úplně šejdrem".
Na tohle používám align na planetu, je to hned a často to stačí, hlavně na planety nebo větší objekty a jejich tracking. +-1° pak nehraje roli.

Starsense smysl má, ale tak za poloviční cenu. Přinést na místo, nechat ho ustavit, a mezitím si donést ostatní věci a začít hned pozorovat, líbivá myšlenka.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#19

Příspěvek od HTx »

To jaksi moc nesedí se zkušenostmi uživatelů, a s jejich recenzemi na amazon.com. Ti určitě nejsou zaplacení a nedělají se sebe idioty zadarmo. Třeba uživatel Patrik Betty píše, že si to pořídil po 20 letech práce s dalekohledy a stejně jako ostatní oceňuje zvýšení přesnosti a rychlosti zarovnání. Podobných příspěvků najdeš víc a i jinde. Zmíněný uživatel popisuje moji zkušenost, že po dobrém zarovnání dal 15-20 minut…
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#20

Příspěvek od MilAN »

Já jsem dalek toho, abych tohle zařízení chtěl hodnotit podle uživatelských " recenzí" zákazníků na Amazonu.
Já jen vím, že bez toho jsem schopen dalekohled aktivovat do provozuschopného stavu během 5minut a to celkem s jakýmkoliv systémem a montáží
A jedna "recenze" z Amazonu, která se nevymyká z dalších asi 10, které jsem při kafi přečetl
https://www.amazon.com/gp/customer-revi ... B00EZILDLS
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#21

Příspěvek od dvader »

Ano, StarSense hlídá vůle, ale pokud se při manuálním ustavování dodrží, že finální jemný pohyb na každou ustavovanou hvězdu musí být doprava a nahoru (tím se myslí tlačítka na ručce), tak to je také dostatečně přesné.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#22

Příspěvek od Janek »

Ačkoliv StarSense nepoužívám a ustavení na 2 hvězdy mi připadá u AZ montáže dostatečně spolehlivé a rychlé, tak nějakou zkušenost s ním mám. StarSense funguje jak na AZ tak na EQ montážích a to jak na Celestronech (#94005) tak na SkyWatcherech (#94006 - systém je stejný, jen je tam rozbočovač, protože většina SkyWatcher montáží nemá AUX port).

Vadí mi na něm tři věci
- malá písmenka na displeji, má totiž na rozdíl standardního ovladače v některých položkách nikoliv 2 řádkové zobrazení, ale 4 řádkové,
- je to další vehement do výbavy, se kterým se člověk tahá s sebou,
- zatím není a nepředpokládám ze do budoucna Celestron vymyslí jiné využití pro kamerku, takže je to čistě jednoúčelová věc.

Ustavení s ním je přesné, dělá ho na astrometrii minimálně ze tří snímků, při najíždějí jede stále stejným směrem, čímž skutečně eliminuje vůle v převodech.

Zádrhel může být volný výhled. Natáčí se z východu k západu. Nemapatuji si přesně ta čísla, ale první snímek dělá asi 25-30° nad obzorem, další o cca 90° v azimutu k západu a o 20° ve výšce a další o cca 60° k západu a o dalších 20° výše. Pokud mu to nestačí, otočí se dál, pokud se mu to nepodaří ustavit na 5ti snímcích, ohlásí chybu. To může být problém, kdo ustavuje na balkoně nebo lodžii, protože výhled mu nemusí stačit.

Kvůli tomu je tam funkce StarSense manual, kdy si uživatel snímky pořídí na té části oblohy, kde vidí. Ale tady už nefunguje automatika dojíždění z jedné strany, takže se musí hlídat ten princip poslední klávesy - doprava a nahoru kvůli vůlím.

Po prvním ustavení je potřeba udělat kalibraci, protože samozřejmě nemusí souhlasit osa dalekohledu s osou StarSense. Je tam na to funkce Calibrate, takže se po prvotním ustavení najede na jasnou hvězdu, vystředí se v hlavním dalekohledu a potvrdí se systému StarSense. On si dopočte offset od středu čipu a pro příště už ustavuje přesně pokud si nepohnu paticí od StarSense. Po kalibraci ho to chce dalekohled znovu ustavit.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
HTx
Příspěvky: 42
Registrován: 02. 08. 2021, 17:21
Bydliště: Praha západ
Věk: 61

Re: Celestron Starsense autoalign 94005

#23

Příspěvek od HTx »

Pěkný příspěvek, k těm 3 věcem, co ti vadí bych přidal cenu. Pokud by byla výrazně nižší, není co řešit. Stejně tak, pokud by to mělo další využití. Doufal jsem, že displej bude lépe čitelný, což by pro mě bylo plus, ale podle tvého příspěvku to vypadá na opak. Mě z nějakého důvodu vadí posuv textu na displeji. Lépe menší, ale nerotující text. Stejně si musím vzít brýle. Jak to je u ovladače StarSense, posouvá text, nebo neposouvá a zobrazí na více řádcích?
Odpovědět