Hvězdárna ve vozíku

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#31

Příspěvek od vicky79 »

MilAN píše: 31. 01. 2023, 20:32 Vidím, že tu chceš přesvědčit všechny, že to bude dobré. Tak už začni stavět.
Nikoho nepřesvědčuji a ani nezačnu. Jen donekonečna vysvětluji, jak zákon o pozemních komunikací definuje náklad vozidla.
Začnu stavět, ale potřebu rady od zkušenějších, jak se to bude chovat a jak zpevnit nebo udělat něco kvůli vibracím. Například ještě nějaká falešná podlaha, nevím, prostě nějaké rady k tomu či doporučení.
Na ploše o velikosti 175cmx240cm dokáže s Nextonem 100cm pozorovat každý tady. I když se mě někteří pokouší přesvědčit o opaku.
Zatím mi tady někteří nevěří, že dokážu strčit hlavu do otvoru o velikosti 175 cm krát 240 cm a podívat se do okuláru.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna ve vozíku

#32

Příspěvek od MMys »

I když připustíme, že ta plocha bude s trochou nepohodlí stačit, tak zásadním problémem je to, že ta montáž opravdu nemůže být spojena s konstrukcí vozíku. Prostě od něj musí být úplně oddělená, montáž MUSÍ stát na zemi !

Pokud si pustíš to video, co nalinkoval Hades, tak tam je jasně vidět, že na spodku toho sloupu, pod pochozí podlahou, je obrovský kříž na který je zakotvený sloup, a na koncích toho kříže jsou masivní výsuvné válce s patkami, za které se celý sloup s dalekohledem opře o zem, a odpojí se tak od přívěsu. Tedy díry v podlaze tam rozhodně jsou, tři (na záběru jsou vyfocené jen dvě, ta třetí je evidentně mimo záběr vpravo, na druhé straně přívěsu. Bez tohoto řešení je absolutně nemyslitelné, aby to fungovalo.

Kříž na spodku sloupu pod pochozí podlahou je v čase 1:01:08
Výsuvné patky v čase 1:02:47




A navíc se na dalších patkách ještě i celý přívěs zvedne nad zem, takže nestojí na gumách, aby se nekolébal kolem již pevně stojící montáže. Toto řešení nebude sice vzhledem k délce sloupu nijak extra tuhé (ve smyslu srovnatelné se sloupem do země nebo zděného pilíře v budově), ale už bude slušně použitelné.

Tedy řešení vede jen přes díry v podlaze, nebo v bočnicích. S dírami v podlaze si myslím, že to asi neprojde na STK. Tak jedině vozík s odnímacími bočnicemi. A mít dvě sady. Ty s dírami pro boční patky pro používání, a ty bez děr pro STK :-) A akceptovat riziko nějakého horlivého policajta, co si všimne, že na bocích jsou díry a koukají z toho I profily s hevery na konci.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#33

Příspěvek od vicky79 »

MMys píše: 31. 01. 2023, 21:33
Děkuji za přínosný komentář a za video, zkoukl jsem ho pozorně. Ten chlap tam má nějakej obří tuším casegrain. Já mám proti němu jen malého Newtona. Je jasné že On to musel řešit takhle z těmi podpěry. Budu dál přemýšlet jak to vyřešit opravdu bez zásahu do podlahy i do bočnic a přitom zachovat dobrou stabilitu. Tvému argumentu zcela rozumím.
Mám otázku: Jakého zvětšení tak může dosahovat ten jeho teleskop ve videu? Jen abych porovnal vliv třesu u něj a u mého dalekohledu.
Pokusím se najít řešení a nebo ještě někdo tady na něco geniálního přijde.
Víc hlav víc ví.
Díky za odpověd.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Hvězdárna ve vozíku

#34

Příspěvek od vla »

Možná tě většina přesvědčuje o nevhodnosti řešení prostě jen proto, že vynaložené úsilí nepřinese prakticky žádná pozitiva. Pokud pozoruji jakýmkoli dalekohledem, zpravidla se kolem něj pohybuji a to chce prostor, byl jsem v pár hvězdárničkách cca. 3x3 m a v kopuli asi 2,5m. Ani v jednom bych pozorovat nechtěl. Pořád byl někde problém s prostorem, byť jistě ne v každé poloze dalekohledu. Dlouhé roky jsem jezdil do terénu a nějak mi ustavení vozíku, aretace podlahy, instalace dalekohledu přijde složitější než vyndat stativ, připravit ho a na něj dát hlavu montáže a tubus atd. To je asi tak na 5 minut + třeba dalších pár minut na polární ustavení, vyvážení atd. To, co jsem popsal jsou věci, s kterými ti vozík nepomůže. Zvláště ne v terénu, kam mnohdy ani s přívěsem nemůžeš zajet. Pozitiva vozíku vidím v možnosti vyložit a mít zázemí pro pozorování, prostor pro věci k tomu potřebné, i tu možnost si lehnout a odpočinout a hlavně bych tam na zimní období měl nezávislé topení. A taky v tom, že v něm budeš mít stále vše sbaleno, protože neznám nikoho, kdy by čas od času při nakládání do auta něco nezapomněl. Jezdil jsem do přírody zhruba 20 let, tak snad nějaké zkušenosti jsou. Jenže já vím, zkušenosti jsou mnohdy nepřenosné. Kolik máš v terénu napozorováno? Podle mě prakticky nic, nebo pár výjezdů, tak třeba půl roku jezdi, možná celá, ať máš za sebou celou sezonu a uvidíš co tě nejvíc trápí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna ve vozíku

#35

Příspěvek od MMys »

Velikost dalekohledu je prakticky irelevantní. I malý dalekohled s objektivem 10cm by tě měl pustit na zvětšení okolo 200x, a to nemůže fungovat. Objekt bude lítat v zorném poli jak splašený, a větší zvětšení na měšíc, planety, drobné DSO prostě nepůjdou použít. Naopak i nějaký půlmetrový dalekohled nás díky seeingu jen málokdy pustí na větší zvětšení než 300-400x. A pokud se tím fotí, je nutné vedení za oblohou s přesností cca. 1 úhlové vteřiny.


Pro představu znovu. Jedna úhlová minuta (a o tolik by to už cestovat nemělo, to už bude protivné, bude to znemožňovat vidět detaily na měsíci, planetách, planetárních mlhovinách a obecně všude kde se používá větší zvětšení) je cca. 0.3mm na rameni 1m (tedy konec metrového sloupu by neměl při stání a přešlapování kolem montáže a případně pohybu další osoby na vozíku v důsledku jeho deformace, naklonění uhýbat více než o 0.3mm

Což si nejsem jistý jestli vůbec technicky lze bez razantního mechanického zásahu do konstrukce vozíku. Pokud dokážeš nakreslit náčrtek, z jakých zhruba profilů a plechů je vozík konstruovaný, a kde by byly hevery, a kde sloup montáže, dá se to metodou konečných prvků spočítat, alespoň přibližně, v reálu to pak bude spíš vždy horší, terén pod tím není dokonale tuhý.

Vla: Přesně, mám sice hvězdárnu s průměrem dole u podlahy 2.7m, v nejširším místě zhruba ve výšce ramen 3m, ale vizuálně stejně koukám z terasy, z kopule téměř výhradně jen fotím.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdárna ve vozíku

#36

Příspěvek od Stanislavxyz »

vicky79 píše: 31. 01. 2023, 19:09
Stanislavxyz píše: 31. 01. 2023, 08:51 Nejspíše to stále nebude fungovat uspokojivě a to už jsme u markantních zásahů do konstrukce vozíku..
Pět desek OSB v ložném prostoru přívěsného vozíku, uspořádané do čtverce a upevněné vázacími popruhy není žádný zásah do konstrukce vozíku. A v Čechách ani v Německu neexistuje žádný úřad, který by toto řešil.
(...)
Nikde, opakuji nikde nemluvím o žádném konstrukčním zásahu do vozíku.
Nezlobte se, ale rozumíte tomu, co jsem napsal? Cituji sám sebe: "- kdyby se ukázalo, že se do "pozorovatelny" vejde dalekohled i pozorovatel, začal bych přívěs stavět na ty hevery, nebo jiné podpěry (např. jak psal Homer). Nejspíše to stále nebude fungovat uspokojivě a to už jsme u markantních zásahů do konstrukce vozíku..."

Bez solidních podpěr vozíku to nemá žádnou šanci fungovat, bude se to klepat i při malém zvětšení, na to vsadím svůj dalekohled. Podpěry v duchu, jak o nich hovořil Homer, jsou zásahy do konstrukce přívěsu. Nebo budou také přidělané popruhem s ráčnou?!

Uvedl jsem tři rámcové body, jak bych postupoval. Toto experimentální ověření je dle mého soudu mnohem přínosnější než x fotografií z internetu. Takže kupte dalekohled, postavte jej na vozík a zkuste takto pozorovat. Potom třeba můžeme diskutovat dále.

Maúcta.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#37

Příspěvek od vicky79 »

Stanislavxyz píše: 01. 02. 2023, 07:51 Nejspíše to stále nebude fungovat uspokojivě a to už jsme u markantních zásahů do konstrukce vozíku..
Tak jinak. Vidíš ty obrovské otvory v tom vozíku na přiloženém obrázku? Tak tyto díry tam jsou již od výrobce a hodí se skvěle třeba i pro ten montážní sloupek pro teleskop.
Jen se po zastavení spustí dolů a je hotovo. Teleskop naprosto nezávisle oddělený od vozíku bez jakékoliv i jen sebemenšího zásahu do konstrukce.
Stejně takový vozík potřebuji pro své motorky. A stojí v Českých internetových bazarech opravdu pár šupů.
Když říkám bez jakéhokoliv zásahu do konstrukce vozíku, tak tím myslím skutečně bez zásahu.
PS: Jinak jsem nepochopil, proč mám kupovat teleskop když tam chci používat ten svůj současný.
Až najdeš zase nějaký důvod, proč něco zase nejde, tak se ozvy. Třeba opět zase poradím a nebo společně najdeme řešení.
94105550964647561481_original_14831098-prives-na-motorky-001.jpg
94105550964647561481_original_14831098-prives-na-motorky-001.jpg (285.67 KiB) Zobrazeno 1178 x
Naposledy upravil(a) vicky79 dne 01. 02. 2023, 09:19, celkem upraveno 1 x.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#38

Příspěvek od vicky79 »

MMys píše: 01. 02. 2023, 07:43 Pro představu znovu. Jedna úhlová minuta (a o tolik by to už cestovat nemělo, to už bude protivné, bude to znemožňovat vidět detaily na měsíci, planetách, planetárních mlhovinách a obecně všude kde se používá větší zvětšení) je cca. 0.3mm na rameni 1m (tedy konec metrového sloupu by neměl při stání a přešlapování kolem montáže a případně pohybu další osoby na vozíku v důsledku jeho deformace, naklonění uhýbat více než o 0.3mm
Moc díky za velmi podrobné, technické informace. Díky nim jsem se posunul dál. Viz mé řešení popsané výše v podobě vozíku na přepravu motorek.
Tam jsou otvory jako stvořené přesně pro takový sloupek jaký je potřeba.
Fakt díky. Jen tak dál. Mám rád věcnou kritiku.
Až udělám plány a schéma pro nástavbu na takový vozík, tak je sem vložím.
Napadá tě ještě nějaký zádrhel?
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#39

Příspěvek od vicky79 »

mike píše: 31. 01. 2023, 20:44
vicky79 píše: 31. 01. 2023, 20:13 Právě že při pozorování objektů nízko nad horizontem bude tubus teleskopu již nad nástavbou. Tak to zamýšlím. Již jsem to výše popsal. Takže celých 175 cm je jen pro pozorovatele (mínus montáž samozřejmě).
mike píše: 31. 01. 2023, 20:44 Tak to si nějak geometricky nedovedu představit. I kdyby byla montáž natlačená až na kraj, pořád tam bude něco na montáž plus půl tubusu, ať už je pozorovatel na kterémkoli konci. (Tedy pokud vynechám variantu refraktoru s okulárovým koncem čouhajícím přes bočnici a pozorovatelem venku.)
Já málokdy během celého večera/noci koukám celou dobu jen do jednoho směru.
Nějak nechápu, proč by montáž měla být jako natlačená na okraji a pozorovatel stát venku. Normálně bude stát půdorysně zhruba uprostřed a nebo ve třetině.
Pokud někdo nemá hlavu velkou jak plejtvák obrovský, tak není žádný problém. A pokud někdo chce při koukání do okuláru ještě u toho repovat a hlavou u toho musí třískat o stěnu s OSB desek tak směle do toho.
175cm mínus montáž z profilu cca 10-15cm se rovná 150 cm jen pro tvou hlavu a ještě můžeš pozvat třeba i Tyranosaura Rexe.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdárna ve vozíku

#40

Příspěvek od Stanislavxyz »

Pro vicky79: Můžete mi prosím ocitovat, kde se v mém příspěvku píše o otvorech v podlaze? Ptal jsem se, zdali podpěry vozíku (ať už budou jakékoliv) budou připevněné popruhem.

Jinak styl této rozpravy mi nápadně začíná připomínat jisté debaty zde nedávno provozované a nikam nevedoucí a proto se pánové poroučím.

PS: Rád se jednou podívám na funkční řešení tohoto problému.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna ve vozíku

#41

Příspěvek od MilAN »

to Vicky79: udělej si už konečně krabici patřičných rozměrů (už jsi jich tu měkolik různých i nesmyslných uvedl), zkus si z ní Newtonem pozorovat a hlavně-přestaň tu urážet všechny.kdo s tebou polemizují nebo radí.A až budeš mít konkrétní dotaz ,tak ho napiš. Diskuzi v současném stylu za mě tím končím
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2873
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna ve vozíku

#42

Příspěvek od Homer »

Já se oprostím od ironie, které by se měl vyhnout i každý, kdo si řekne o rady zdarma. Samozřejmě se dá čekat, že hromadu tipů a rad je třeba pro konkrétní případ probrat a utřídit, ale umím si představit i korektnější způsoby, jak reagovat na snahu druhých radu či názor poskytnout.

Jak to pozoruji, tak vlastně nespatřuji moc důvodů k řešení nějakých úprav vleku k tomu, aby se potom stativ ( pilíř atd. ) dalekohledu prostrčil na zem a vozík dál sloužil jako prostorově omezená bedna pro pozorovatele, kterou je třeba nějak "vyztužit", aby to nebyla houpačka.
Jediná výhoda by snad byla ve vytvořeném závětří ( možná... ), jinak vidím jen nevýhody.

Co takhle mít vlek upravený pouze na vlastní převoz, přijet na místo, vše vybalit, postavit vedle na zem a zapomenout na pojízdnou pozorovatelnu o ploše dvou euro palet?
Jediným problémem by zůstalo vyřešení závětří, ale i tohle myslím jezdiči za tmou řeší.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Hvězdárna ve vozíku

#43

Příspěvek od MMys »

S tímhle si to dokážu představit, samostatná přikurtovaná ¨'bedna" s dvojitou podlahou (aby se nezakopávalo o nosný rám), s masivními výsuvy v místech, kde jsou díry v tom podvalu. Než jsem vypadnul ráno do práce, tak mi to nedalo, a v rychlosti jsem si nasimuloval nějakou svařovanou konstrukci. Orientačně, rám o půdorysu zhruba 1x1m z jeklů 80x80x5mm, s plotnou a 1m sloupkem uprostřed, už požadavky na tuhost splní. Za předpokladu, že ty výsuvy nebudou mít stranový vakl, že budou tuhé i příčně, a budou opřené o pevnou zem, nikoli trávu.

Jinak, vršek sloupu, kam se montuje montáž, by měl být otočný v rozsahu 360°, s aretací, aby po zaparkování přívěsu nebylo nutné řešit, jak parkovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1131
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Hvězdárna ve vozíku

#44

Příspěvek od mike »

vicky79 píše: 01. 02. 2023, 09:45 Normálně bude stát půdorysně zhruba uprostřed a nebo ve třetině. ... 175cm mínus montáž z profilu cca 10-15cm se rovná 150 cm jen pro tvou hlavu a ještě můžeš pozvat třeba i Tyranosaura Rexe.
Pokud se nebavíme o velmi specifické konstrukci dalekohledu (jako třeba nedávno diskutovaný "fagot"), tak se do dalekohledu kouká na jednom z konců. A při montáži uprostřed nezbývá mezi koncem dalekohledu a okrajem vozíku vámi uváděných 175 - 15, ale (175 - 100) / 2 = 37.5 cm. I při náklonu 30° je to pořád (175 - 100 * cos 30°) / 2 = 44.2 cm.

Rádoby vtipné výkřiky o plejtvácích a rapování, si, prosím, odpusťte. Pokud se nehodláte bavit na aspoň nějaké elementární úrovni slušnosti, řekněte to rovnou, ať neztrácíme zbytečně čas.
Homer píše: 01. 02. 2023, 10:14 Jediným problémem by zůstalo vyřešení závětří, ale i tohle myslím jezdiči za tmou řeší.
Na to existují buď různé zástěny nebo rovnou stany. Ale je samozřejmě zase potřeba najít rovnováhu mezi požadavkem, aby to bylo dostatečně skladné a snadno sestavitelné, a požadavkem, aby tam nebylo stejně málo místa jako na tom vozíku. Já jsem o tom před časem uvažoval, ale řešení, které by pro mne bylo uspokojivé v obou ohledech, jsem zatím nenašel, takže jsem to odložil. Navíc mám teď pevnější montáž a zatím nebyla příležitost vyzkoušet, jak pomohla s odolností proti větru, je možné, že už to ani řešit nebudu muset.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Hvězdárna ve vozíku

#45

Příspěvek od vla »

Vlastně máš pravdu, je to geniální řešení, tak to postav a užívej si.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět