Hvězdárna ve vozíku

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Hvězdárna ve vozíku

#16

Příspěvek od Homer »

Pominu předpisy vztahující se případně ke vleku ( v ČR skutečně šiml řehtá na plné pecky a to kam se člověk podívá ), pominu ergonomii boudičky a přístrojů a vyjádřím se ke stabilitě.

Samozřejmě, že když člověk pozoruje, tak stojí a přešlapuje na podlaze, jak taky jinak, že? Díru v podlaze bych neřešil, ale asi bych zauvažoval o možnosti okopírování nějakých do boků výsuvných nohou ala autojeřáby nebo náklaďáky s rukou, které se hydraulicky na těchto nohách, roztažených do stran, zvednou a stanou se nezávislými na pružném podvozku.

Samozřejmě by to nebyla hydraulika, ale třeba dva nosníky, zasunutelné do třmenů pod vlekem a na koncích opatřené ručně šroubovacími trapézovými šrouby na podložkách. Jednoduše obdobně jak to je u autojeřábů. A asi bych do úvah zahrnul i ztuplování podlahy, ev. mrkl na konstrukci pod podlahou.

Je to jen nápad jak aplikovat dávno vymyšlené řešení na toto použití.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna ve vozíku

#17

Příspěvek od MilAN »

vicky79 píše: 30. 01. 2023, 19:47 Někteří mají i velké 250 mm teleskopy narvané v zahradním plechovém domku určeného na nářadí o rozměrech 1,5x 2 metry. A sedí tam a spokojeně koukají. To není o fantazírování ale o snu....
..... Co je pro někoho blbost, je pro jiné zase výzva.
A kolik takových zahradních domků jsi v reálu viděl ? Obrázky na internetu snesou všechno., kdežto uživatelská zkušenost je nepřenosná a tak je zbytečné ti něco vymlouvat. Pokud považuješ za "výzvu" postavit dalekohled do bedny na půdorysu 120 x 160 cm( 2xEURO palety ) tak ti asi nikdo zkušenější nebude radit :), protože to není výzva, ale ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#18

Příspěvek od vicky79 »

MilAN píše: 30. 01. 2023, 20:36 ,,Pokud považuješ za "výzvu" postavit dalekohled do bedny na půdorysu 120 x 160 cm( 2xEURO palety ) tak ti asi nikdo zkušenější nebude radit :), protože to není výzva, ale ....
Ano přesně to se chystám udělat. Jen dodám, že v té bedně bude při pozorování jen montáž. Teleskop samotný se bude pohybovat nad touto bednou takže bude mít místa více.
Ale po zvážení kritických hlasů jichž si velice vážím a děkuji za ně, se rozhoduji, že to dám raději na platák jak už jsem psal. Ten má mnohem uctuhodnější rozměry. Zbyde tak i místo na gauč v té bedínce.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna ve vozíku

#19

Příspěvek od MilAN »

vicky79 píše: 30. 01. 2023, 20:51 Jen dodám, že v té bedně bude při pozorování jen montáž. Teleskop samotný se bude pohybovat nad touto bednou takže bude mít místa více.
Nejde mi o to, že by se tam nevešel teleskop, ale pozorovatel :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Hvězdárna ve vozíku

#20

Příspěvek od Stanislavxyz »

vicky79 píše: 30. 01. 2023, 19:47 ...Případné zkušenosti, fotky nás potěší více, než vysvětlování silničního zákona a pravidel na STK.
To co se na západě běžně montuje je v Čechách neskutečně složité, nemožné a hloupé, nerentabilní a podobně...
Bez výrazných zásahů do konstrukce přívěsu to nebude fungovat, tím jsem si takřka jistý. (Pokud někdo takto vytvoří funkční prototyp, velmi rád se přijedu podívat a bude-li použitelné zvětšení alespoň 200 x, veřejně a upřímně se mu omluvím.) Německou vyhlášku tak dobře neznám, ale podivil bych se, kdyby zrovna v Německu byly úřady benevolentní k používání takových přestaveb v běžném provozu.

I to co se na západě běžně montuje může být často nesmyslné a hloupé, nerentabilní a podobně... Nenapadá mě totiž jediný argument, proč by nemohlo být.

Takže popořadě, jak bych postupoval já, kdybych uvažoval o podobném projektu:

- zakoupil bych teleskop s montáží a umístil ho na zamýšlenou platformu (vozík), načež bych zkusil pozorovat.
- pokud bych ještě měl odhodlání pokračovat, z OSB, sololaku, kartonu (prostě levně a snadno, aby nevznikla velká škoda, až to budu zase rozebírat), bych zhotovil ty uvažované bočnice, střechu a pod. Opět bych zkusil pozorovat.
- kdyby se ukázalo, že se do "pozorovatelny" vejde dalekohled i pozorovatel, začal bych přívěs stavět na ty hevery, nebo jiné podpěry (např. jak psal Homer). Nejspíše to stále nebude fungovat uspokojivě a to už jsme u markantních zásahů do konstrukce vozíku...

Tyto kroky jsem v podstatě před lety podniknul a závěr je jednoznačný- málo místa a malá stabilita. Dle mého soudu, jediné reálně fungující řešení jest otvor v podlaze a sloup montáže samostatně stojící, plus přívěs s opravdu velkou plochou. Případně se smířit s použitím pouze malých zvětšení. "Pohodlnost" používání Newtonova dalekohledu na paralaktické montáži už nechávám zcela stranou jako naprosto marginální záležitost.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Hvězdárna ve vozíku

#21

Příspěvek od MiniMistr »

Na začátku tazatel psal: "Jde mi o to, abych byl odstíněn při pozorování od větru".
Později napsal: " Jen dodám, že v té bedně bude při pozorování jen montáž. Teleskop samotný se bude pohybovat nad touto bednou."
Tyto 2 věty si vzájemně odporují, čili to nebude fungovat - při pozorování se díváš do okuláru který bude nad nástavbou, čili nebudeš chráněný proti větru. Rozměry vozíku samozřejmě na pohodlné pozorování nestačí.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#22

Příspěvek od vicky79 »

Stanislavxyz píše: 31. 01. 2023, 08:51 Nejspíše to stále nebude fungovat uspokojivě a to už jsme u markantních zásahů do konstrukce vozíku..
Pět desek OSB v ložném prostoru přívěsného vozíku, uspořádané do čtverce a upevněné vázacími popruhy není žádný zásah do konstrukce vozíku. A v Čechách ani v Německu neexistuje žádný úřad, který by toto řešil.
Pokud něco položíš a nebo postavíš na ložnou plochu přívěsného vozíku a zajistíš to popruhy jedná se podle zákona jen o náklad. A je uplně jedno jestli těmi popruhy upevníš na vozíku krabice s hračkami, vycpaného krokodýla, babičky židli a nebo OSB desky ve tvaru čtverce s teleskopem uvnitř.
Jako příklad takového nákladu přikládám foto.
Ano, to co je na fotce je jen náklad. Zákon v Čechách i v Německu toto pokládá za náklad který nijak neporušuje silniční zákon, jelikož je to s vozíkem spojeno jen vázacími popruhy.
Dokonce to ani nijak nepřesahuje půdorys vozíku jak požaduje zákon. I blatníky s koly jsou považovány ještě za půdorys vozíku podle zákona a náklad je nijak nepřesahuje.
Celá váha nákladu na fotce je cca 380 kg.
Mimochodem vnitřní prostor toho co vidíš na fotce je 175 cm šířka, 240 cm délka, 150 cm výška.
Jedeš na technickou s vozíkem, celou nástavbu sundáš a na STK se objevíš jen se samotným prázdným vozíkem v perfektním technickém stavu a bez jakéhokoliv zásahu..
Nikde, opakuji nikde nemluvím o žádném konstrukčním zásahu do vozíku.
Přílohy
APE8cae81_12BYZ2KARAVAN_10407732_CMYK.jpg
APE8cae81_12BYZ2KARAVAN_10407732_CMYK.jpg (251.62 KiB) Zobrazeno 1251 x
Naposledy upravil(a) vicky79 dne 31. 01. 2023, 20:22, celkem upraveno 6 x.
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#23

Příspěvek od vicky79 »

MiniMistr píše: 31. 01. 2023, 14:48 Na začátku tazatel psal: "Jde mi o to, abych byl odstíněn při pozorování od větru".
Nikde si neodporuji. Pozorovatel bude i v nejhorším případě tedy pozorování objektů blízko horizontu chráněn alespoň částečně. (cca půlka těla).
Při pozorování objektů vysoko nad horizontem pak bude chráněn zcela.
V čem vidíš ten rozpor?
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1130
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Hvězdárna ve vozíku

#24

Příspěvek od mike »

vicky79 píše: 31. 01. 2023, 19:09 Mimochodem vnitřní prostor toho co vidíš na fotce je 175 cm šířka, 240 cm délka, 150 cm výška.
Už prostá matematika mi říká, že se tam metrový dalekohled i s pozorovatelem vejde.
Prostá matematika... (175 - 100) / 2 = 37.5... to nevypadá moc povzbudivě. I 30° nad obzorem to pořád vychází 44 cm, a to i když zanedbám, že má dalekohled nenulový průměr.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
vicky79
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 02. 2020, 17:22
Bydliště: Eisfeld , Thüringen
Věk: 39

Re: Hvězdárna ve vozíku

#25

Příspěvek od vicky79 »

mike píše: 31. 01. 2023, 19:35 Prostá matematika... (175 - 100) / 2 = 37.5... to nevypadá moc povzbudivě. I 30° nad obzorem to pořád vychází 44 cm, a to i když zanedbám, že má dalekohled nenulový průměr.
Právě že při pozorování objektů nízko nad horizontem bude tubus teleskopu již nad nástavbou. Tak to zamýšlím. Již jsem to výše popsal. Takže celých 175 cm je jen pro pozorovatele (mínus montáž samozřejmě).
Navíc není problém prostě zaparkovat vozík tak, aby stál podélně vůči pozorovanému objektu a ne napříč jak zmiňuješ.
Pak to vychází na skoro 2,5 metru místa. To už může vzniknout i malá fronta lidí za dalekohledem. I nejtlustší chlap na této planetě může takto pohodlně pozorovat.
Jen říkám prostá fakta.
Ty by sis snad zaparkoval vozík tak, abys měl méně místa?
Kdo takto vůbec přemýšlí?
„To že nedohlédneš na konec vesmíru, ještě neznamená že je nekonečný. Náš vesmír je totiž obrovská krabice, a hvězdy jsou dírky ve víku této krabice, abychom mohly dýchat, a až přijde Bůh, tak tu krabici otevře“
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna ve vozíku

#26

Příspěvek od MilAN »

Vidím, že tu chceš přesvědčit všechny, že to bude dobré. Tak už začni stavět, pokud nevidíš nebo nechceš slyšet reálné problémy. Ale uvědom si, že jsi tu začal fantazírovat o bedně 120 x 160 cm a už tehdy ti bylo jasné, že to bude tak dobré a že to půjde a moc jsi nepřipouštěl opačnou možnost :) a nechtěl slyšet o možných problémech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
MJP
Příspěvky: 27
Registrován: 10. 12. 2022, 21:06
Bydliště: Plzeň, Klabava
Věk: 32

Re: Hvězdárna ve vozíku

#27

Příspěvek od MJP »

Možná tohle poslouží pro inspiraci, alespoň co se rozměrů týče.
https://www.astroshop.eu/instruments/ne ... 2m/p,50355
nebo
https://www.scopedome.com/?page_id=2722&lang=en
Teď to jen udělat mobilní😁
Nebo menší obytný přívěs z druhé ruky a předělat ho na kabriolet? Třeba pomocí té kupole?
Každopádně je to zajímavý projekt, jsem zvědav, jak dopadne. Vicky79, držím palce.
Naposledy upravil(a) MJP dne 31. 01. 2023, 20:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1130
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Hvězdárna ve vozíku

#28

Příspěvek od mike »

vicky79 píše: 31. 01. 2023, 20:13 Právě že při pozorování objektů nízko nad horizontem bude tubus teleskopu již nad nástavbou. Tak to zamýšlím. Již jsem to výše popsal. Takže celých 175 cm je jen pro pozorovatele (mínus montáž samozřejmě).
Tak to si nějak geometricky nedovedu představit. I kdyby byla montáž natlačená až na kraj, pořád tam bude něco na montáž plus půl tubusu, ať už je pozorovatel na kterémkoli konci. (Tedy pokud vynechám variantu refraktoru s okulárovým koncem čouhajícím přes bočnici a pozorovatelem venku.)
Navíc není problém prostě zaparkovat vozík tak, aby stál podélně vůči pozorovanému objektu a ne napříč jak zmiňuješ. ... Ty by sis snad zaparkoval vozík tak, abys měl méně místa?
Já málokdy během celého večera/noci koukám celou dobu jen do jednoho směru. Ale především sdílím již vyslovené pochybnosti o dostatečné pevnosti montáže postavené na vozíku (a musím přiznat, že když jsem už dřív viděl obrázky podobných přívěsů, bylo to první, co mne napadlo). Mám dost zkušenosti s tím, jak moc dokáže pozorování při zvětšení kolem 200x znehodnotit kmitání s amplitudou jedné nebo několika málo úhlových vteřin a nedokážu si představit, co by se s tím vozíkem muselo provést, aby se tam takové kmity nevyskytovaly. Ale jestli to někdo dokáže, budiž mu přáno, já bych do toho nešel. Spíš jsem uvažoval o nějakém pozorovacím stanu, ale i tam vidím problém v rozměrech.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Hvězdárna ve vozíku

#29

Příspěvek od MilAN »

MJP píše: 31. 01. 2023, 20:38 Možná tohle poslouží pro inspiraci, alespoň co se rozměrů týče.
Možná jsi nikdy nepozoroval z takového domku pomocí Newtona :)
( + štafle + poloha nad montáží....)
......
P-S: vždy budu radši, pokud mě budou radit ti, co alespoň něco z toho, o čem píší nebo komentují nebo navrhují z netu, někdy alespoň sami v reálu zkusili.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
MJP
Příspěvky: 27
Registrován: 10. 12. 2022, 21:06
Bydliště: Plzeň, Klabava
Věk: 32

Re: Hvězdárna ve vozíku

#30

Příspěvek od MJP »

vicky79 píše: 30. 01. 2023, 17:42 Chceme v tom Newton bresser messier-nt-203/1000.
Opravdu jsou k tomuhle dalekohledu potřeba štafle?
Ano, mobilní observatoř nemám, ale to ze zde diskutujících, pokud jsem to pochopil, nikdo. Krom toho pána z videa, které sdílel hades. Proto jsem taky neradil, pouze sdílel nápad či návrh, přesně jak si zakladatel vlákna přál.
Odpovědět