Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#1

Příspěvek od mnauprsk »

Jde mi o typ montáží, kde se dá buď dát pouze dalekohled na jednu stranu, nebo sestavu vyvážit závažím (nebo dalším dalekohledem) na straně druhé - jako je např. TS AZ5, Berlebach Castor, Losmandy AZ8, Rowan AZ100 a AZ75, Giro Ercole. Pro lehké dalekohledy se uvádí, že protiváha potřeba není, pro těžší dalekohledy se doporučuje, protože se pak montáž méně zatěžuje.

Zajímalo by mě, jestli se vyvážením pomocí závaží sníží i nároky na stativ (protože bude zatěžovaný symetricky zeshora a vyvážená sestava bude produkovat méně vibrací), nebo naopak zvýší, protože přidáním závaží se zvýší celková hmotnost, kterou stativ musí nést. Ideálně jestli s tím někdo máte praktické zkušenosti.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#2

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

já používám Berlebach Spica s WO Zenithstar 73 bez protizávaží. Nohy mám od Skywatcher AZ4. V této sestavě není vůbec potřeba - původně jsem se obával, zda-li to nebude mít tendenci k převrácení, ale je to dostatečně stabilní.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#3

Příspěvek od mnauprsk »

Ahoj,

nohy máš předpokládám ty ocelové? Možná chci od svého stativu moc. Jako grab & go montáž mám Berlebach Report 272 + hlavu AZ4, s ED100, které je proti WO Zenithstar 73 jinde váhově a hlavně délkou to funguje při zvětšení 50x docela dobře, ale při zvětšení 134x to jde jen pokud nemám vytažené nohy stativu, s vytaženými nohami se to dost klepe. Tak uvažuji, jestli by se ten typ hlavy který jsem zmiňoval nechoval lépe, nebo to nemá cenu zkoušet. S převracením problém nemám, ale s vibracemi.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#4

Příspěvek od dvader »

Sorry, já to napsal blbě - je to ten hliníkový od AZ-GTi.
A pro tuhost tomu pomáhá ten tubusek, který používám, abych nemusel tolik vytahovat nohy… nahoře je samozřejmě místo té hlavy na obrázku ta Spica.
.
E194F9EA-1196-4EDF-A71F-F2178092AB71.jpeg
E194F9EA-1196-4EDF-A71F-F2178092AB71.jpeg (34.96 KiB) Zobrazeno 2673 x
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#5

Příspěvek od dvader »

Jenže ED100 je někde jinde jak přesně píšeš…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#6

Příspěvek od mnauprsk »

Tak to máš pěknou přenosnou soustavu. No to mě taky napadlo nechat zatažené nohy a použít prodlužovací 40 cm sloupek na eq5, ale tím by byla váha a přenositelnost někde jinde.

Ten prodlužovací tubusek je asi tento, že? https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... mount.html
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#7

Příspěvek od dvader »

Ano, to je on.
A ano, mým cílem bylo mít max. mobilní sestavu, která zabere i v autě minimum místa a dá se s ní na ledacos kouknout (planety, Měsíc, Slunce, jasné DSO, denní pozorování).
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#8

Příspěvek od vogo »

Protizávaží se zcela určitě hodí, pokud je dalekohled přes váhový limit pro jednostranného zatížení montáže, budou s protzávažím méně trpět ložiska v azimutu. Z vlastní zkušenosti to i rychleji utlumuje kmity, ale bude dost záležet na délkách dalekohledu a závažové tyče.

Zde celkem extrémní kombinace SW ED 80 a SW AZ-GTi, která je na hranici nosnosti montáže, ale jako vizuální cestovní sestava (rozumněj i do vlaku) to lze. Bez proti závaží byla kombinace na hranici snesitelnosti, s protizávažím se dá sledovat i se zvětšení kolem 200x, pohon necuká. Stativ by se hodil co nejtužší, ale je potřeba najít nějaký kompromis mezi váhou a transportovatelností. Pilířek je dvojitá výhoda, zvyšuje tuhost - není nutné tolik vytahovat nohy a protočí se i delší refrák.

Obrázek
Fotku jsem si vypůjčil z vklákna Astronomická setkání/MHV.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#9

Příspěvek od g »

měl jsem AZ-GTI 2x, podruhé jsem ji koupil právě z důvodu, že použiji doporučené protizávaží. ED80 nebo APO80/560 leží za mou osobní hranici použitelnosti. Rel. lehký Vixen SD81 na tom byl trochu lépe, ale o žádnou slávu nešlo a vyhodnotil jsem nakonec jako nepoužitelné. Pokud jsem na první AZ-GTI používal ED72 - šlo o skvělou, opravdu skvělou sestavu.
Ovšem potřeba go-to pro tak malý dalekohled je moc pochybná...
Naposledy upravil(a) g dne 10. 01. 2023, 09:00, celkem upraveno 1 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#10

Příspěvek od mnauprsk »

Ten pilířek se mi líbí, ještě je třeba pořešit hlavu. Vzhledem k tomu, že na velká zvětšení a delší pozorování mám eq5 s pohonem, preferoval bych manuální variantu. Napadá mě ten Berlebach report co mám používat se zataženými nohami, na něj dát ten zmíněný pilířek a na to Giro Ercole Mini, pravděpodobně by to s ed100 lépe fungovalo s protizávažím. Pak jsem koukal na novinku Rowan AZ75, ale to je už teda dost hodně peněz.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
vrenn
Příspěvky: 52
Registrován: 24. 08. 2022, 19:56

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#11

Příspěvek od vrenn »

Stativ je dost podceňovaná věc. Celkově se mi zdá, že si dost lidí pořídí solidní výbavu, postaví to na špejle a pak se diví, že se to klepe jak sulc. Když vidím to foto, nedá mi to nenapsat.. Používám mimo jiné AZ-GTI a ten pilířek je perfektní. Montáž taky. Chtěl jsem něco velmi cestovního s trackingem, ani ne tak pro goto, jako spíš pro možnost pohodlného používání okulárů s krátkou ohniskovou vzdáleností. Goto je samozřejmě v době mobilů a montáž ovládajících appek také fajn.. Vyměnil jsem na ní sedlo, dokoupil tyč a dvě závaží (2 a 4,5kg) a s těmi si hraji podle toho, co na ní naložím - mám pak dobrý pocit, že má pohon optimální podmínky pro práci. Nicméně na cesty pěšky (= krosna a v ní vše potřebné) závaží neberu, protože to montáž zvládne dobře i bez něj. A kdo by se s tím tahal, že :) Mám k ní pořádný karbonový stativ, ten váží 3,5kg a zespodu má hák, na který se pověsí taška s šutry co se sesbírají okolo -> adekvátní tuhost a stabilita jsou zajištěny ;) V MHV vláknu jsem viděl jak ten můj stativ (někdo pod ním měl 5 pet láhví s vodou a na něm cosi jako menší boiler..), tak fotku GTI, kde byl naložený 11ti kg Celestron a na tyči činka :lol: ...což beru jako ujištění, že jsem asi nezvolil špatně. Pravda, při ostření u hodně velkých zvětšení se to trochu klepe (karbon prostě mírně pruží), ale v míře snesitelnosti. Doma / při cestě autem GTI postavím na Berlebach Planet (trošku overkill, ale proč ne když je ke dispozici) a pak následuje naprostá spokojenost.

Pointa je, že ten originální stativ ke GTI je tak akorát pro foťáky (pro které je montáž oficiálně určena) a s refraktorem mě ani nenapadlo ho zkoušet, letěl rovnou do světa. Málo tuhý, moc lehký. Pánové na foto tam mají SW80, 2" diagonal a ten hledáček je taky kus skla a železa... Rozhodně to nepovažuji za nějakou extrémní kombinaci pro montáž, ta to hravě zvládne. Ale s tím originálním stativem... to by mě stálo nervy :roll: , nedivím se, že to g prodal.

"Zajímalo by mě, jestli se vyvážením pomocí závaží sníží i nároky na stativ" - Ani bych neřekl, stativu to bude celkem jedno. Pro stativ je zatížení prospěšné (tedy pokud extrémně nepřekročíš jeho konstrukční nosnost, což jde dost těžko), nároky se sníží na pohon montáže. U stativu bych vyvážení spíš řešil, pokud u lehčího kusu hmotnost nálože začne stoupat do výšin, kde se těžiště celé soustavy začne sunout trochu dále od středu, než je zdrávo. Tzn. omylem do toho pak silněji drkneš ve špatném směru a celá výbavička přepadne do strany, což může vést k infarktu :D
Vixen VMC260L, SD115S, SD81SII
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 272
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#12

Příspěvek od bobek »

Ahoj,
používám Berlebach Report 312 + zmiňovaný prodlužovací sloupek SW + montáž Berlebach Castor II.
Na této sestavě je v pohodě Celestron C5 a krátké ED, TAK FC-100 DF je již pro smysluplné pozorování nepoužitelný z důvodu vibrací.
Nejde o hmotnost, ale o délku tubusu vzhledem k malému průměru os montáže.
Jednostranné zatížení do asi 3 kg montáž nepozná, kolem 3,5 kg je už znát tužší chod výškové osy a je lepší zatížit obě strany (není nutná stejná zátěž na obou stranách).

Pro 4“ refraktor mám vyzkoušenou kombinaci Berlebach UNI 18 + prodlužovací sloupek 200 mm + montáž Giro Ercole nebo AOK AYO II s naprosto hladkým chodem bez vibrací i při jednostranném zatížení kolem 7 kg, což je v toleranci dané výrobcem.
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#13

Příspěvek od mnauprsk »

No vychází mi to, že nakonec stejně asi budu muset do toho UNI nebo nějakého podobného stativu jít.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#14

Příspěvek od mnauprsk »

Nebo netrvat na refractoru a pořídit c5 nebo c6.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
mnauprsk
Příspěvky: 193
Registrován: 26. 12. 2017, 21:35

Re: Závaží u azimutální montáže a nároky na stativ

#15

Příspěvek od mnauprsk »

Pořídil jsem ten prodlužovací sloupek SW od AZ GTI a je to lepší. Ale stejně přemýšlím o UNI 18. Můžete mi prosím někdo ověřit, že se složený vejde pod postel kde je na výšku 20 cm? Ideálně v brašně. Díky.
Vanguard Endeavor ED II 10x42, Nikon Monarch 7 10x30, SW ED100, GSO 12 inch dobsonian deluxe, TS sd-apo 80/560, TS edt-apo 115/800, Spektiv Delta Optical 65 ED Titanium II, Skywatcher AZ5, Skywatcher EQ5, Karbonový stativ s fluidní hlavou Gitzo
Odpovědět