Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#46

Příspěvek od KpS »

Podle fotky se nepozná, jestli je ta montáž v pořádku a má dobré ovládání a taky je otázka, jaká je optika té C11. Zajeďte tam, uvidíte. Není to sice za rohem, ale den tam a druhý zpátky na posouzení postačí.
Karel
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#47

Příspěvek od smurf »

Je to skoro 200 kiláků a co tam uvidím? Počasí na zkoušení není a kvalitu montáže poznám jen podle toho, jak bude držet hvězda. Navíc když nemám s čím srovnávat, tak nic nezjistím. Do C11 jsem koukal hodinu na měsíc a byla to paráda, jenže pro srovnání to nestačí. To bych ty dva dalekohledy musel mít vedle sebe.
Když se zeptám na názor, neznamená to že ho budu hned akceptovat. To bych podle těch názorů musel koupit pět různých dalekohledů, protože každý má názor jiný a zjevně si myslí, že ten jeho je jediný správný. Už to fakt nechte být. Opakuje se tu pořád to stejný.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4147
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#48

Příspěvek od biker.fm »

Rada od KpS je dobra. Co se s majitelem domluvit na setkani az bude jasno ? Prijedu, kouknu, vyzkousim a pak se rozhodnu. Vzdalenost zde az tak velkou roli nehraje neb kdyz neco chci, musim pro to taky neco udelat. A nez bude jasno, nastuduji jak mam co videt pres dalekohled, co znamena kolimace a dalsi potrebne informace. Pokud si nebudu jisty, pozadam nekoho zda by treba nejel taky a neprovedl test.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#49

Příspěvek od smurf »

Majitel to má v inzerci a prodá to prvnímu, kdo si pro to přijede. Výhled na nejbližších 10 dnů moc šancí na zkoušení nedává. V práci máme frmol, takže makáme i o víkendech. Vánoce se blíží, tak se nakupuje a nestíháme vyrábět. Nákup chci stejně nechat až po Vánocích. Ono se toho spoustu vyvrbí a pak bych třeba litoval. Není kam spěchat.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#50

Příspěvek od Yarkho »

Koľko rokov má daná C11? Aké má odrazné vrstvy? Je k dispozícii aspoň fotka primáru?

Ďalekohľad sa dá testovať i za dňa, na vzdialených objektoch. Montáž rovnako - dá sa pozorovať trebárs Slnko so slnečnou fóliou. Rady, ktoré tu dostávate, sú OK.

Čo sa týka montáže, tam by som bol opatrný. Ako sa ovláda? Sú z nej aspoň nejaké fotografické výsledky?

Okrem toho - ako píše Bert - mi príde cena za celú zostavu dosť prehnaná. Pokiaľ chcete robiť EAA, C11 je aj tak dosť overkill, teda pokiaľ sa nehodláte venovať napr. asteroidom, slabým kométam alebo malým planetárnym hmlovinám.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#51

Příspěvek od peta62 »

Jde podle vseho o toto. Je tam par dalsich informaci.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#52

Příspěvek od vaclavII »

Těžko radit, odrazné vrstvy na zrcadlech vydrží dlouho, protože je tubus uzavřený. Otázkou je mechanika ostření dalekohledu Montáž bych raději volil novou nebo bazarovou EQ8-R zde http://www.supra-dalekohledy.cz/montaz- ... 63840.html
Bude potřeba reduktor na fotografování tento https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html aby byla soustava aplanatická s větším kvalitně vykresleným obrazovým polem.
Lepší možností je dalekohled ACF SCT Meade 10"-12" zde https://www.astroshop.eu/telescopes/10/ ... Cassegrain
a na fotografování reduktor 0.62x zde https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... copes.html.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#53

Příspěvek od Pavebo »

Smurf: odkazem jsi asi měl začít, pokud ses teda nebál, abychom ti to nevyfoukli…
- v ceně je ocelový masivní sloup, pokud plánuješ EAA dělat na pevném stanovišti (pozorovatelna), trefa, jinak minus
- řízení montáže vlastní výroby je orginál celestron, předpokládám, že bez go-to a možnosti připojení k pc. (Neznám tento systém, ale silně mi to připomíná ovladač staré eq6 před provedeným up gradem na syn scan) - dost nešikovné, ale taky s tím lze žít, pokud ne investice do up grade, další minus; kvalita “samodoma” postavené montáže může být od vynikající až po kdoví co, fotografií udělaných touto sestavou se zřejmě nedočkáš, kdyby nějaké byly, přeci by je nabídl jako podporu prodeje, můžeš zkusit poslat dotaz
- C11 může být ok, lze ověřit, pro focení to bude chtít fokuser, nejspíše i reduktor a důvěru v minimální posun primáru…

Pokud bych snad o takové sestavě měl uvažovat pro sebe, nekoupil bych jí. Dnes kupovat něco, co technologicky zřejmě pamatuje 90. léta minulého století (to zní sakra blbě), není příliš perspektivní.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#54

Příspěvek od peta62 »

Podle meho je to ovladani Losmandy s prelepkou Celestron.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#55

Příspěvek od vaclavII »

Lepší je kupovat novější techniku, např. montáž EQ6-R nebo EQ8-R je to se zárukou a s výhledem do budoucna a ušetří se spousta starostí se starší neznámou montáží byť funkční. Ta nabízená montáž má nosnost 20 kg a to je to samé jako EQ6-R za cenu cca 45 000 Kč. Fotograficky bych tam nedával těžší dalekohled než 10-12 kg. Maximálně dalekohled 9.25" Celestron Edge nebo Meade ACF 10".
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#56

Příspěvek od dvader »

Souhlas…
Takto starou techniku nemá smysl kupovat, leda za hodně výhodnou cenu.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 511
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#57

Příspěvek od Jirka247 »

já mám na EQ6 PRO, rok starou C11 a na vizuál paráda, ale do věrtu to není. Prostě je to na hraně. Chtěl jsem jí na foto vyzkoušet letos v létě, ale protože jsem si zlomil ruku, tak jsem jí nedokázal bohužel na montáž sám usadit. tak jsem fotil převážně jenom slunce přez lehčí refraktor 140/980. Jak kamarádi a kolegové píšou, do takhle starého stroje, za takovou cenu nemá smysl jít.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#58

Příspěvek od vaclavII »

Ta inzerovaná montáž má maximální nosnost jako montáž EQ6-R, takže raději se přiklonit ke koupi EQ6-R. Mám ji propojenou napřímo se softwarem http://www.skywatcher.com/download/software/synscan-app přes ASCOM http://www.skywatcher.com/download/soft ... com-driver a kabelem k tiskárně přes usb s notebookem pod Win10 a nepotřebuji ručku SynScan pro její provoz. Ohledně velikosti dalekohledu na tuto montáž dát max. SCT 9.25", RC nebo Cassegrain 8". Montáže Sky-Watcher s nosností do 20 kg jsou náchylné na mírný vítr při venkovním provozu. Upustil jsem od užívání dalekohledu Newton 200/1000 mm pro účely astro fotografie kvůli větru. Za bezvětří to bylo ok a šlo dobře pointovat v software PHD2(hvězdy kulaté).
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#59

Příspěvek od smurf »

Abych měl informace i z jiného zdroje, spojil jsem se s někým, kdo montáže vyrábí a ten mi vysvětlil, že nosnost montáže nic nevypovídá o její kvalitě, nebo vhodnosti pro EAA. Důležitá je jen tuhost konstrukce a hlavně kvalita převodů z hlediska vůlí. EQ6 prý nestojí za nic proto, protože mají malý průměr šnekového kola, kdežto G11, nebo CGE mají průměr velký a je-li převod kvalitní, dá se vůle dobře vymezit. Vítr jasně odhalí, která montáž je opravdu dobrá a chce to i kvalitní stojan.
Stáří u montáže prý nehraje skoro žádnou roli. Pokud je kolo bronzové a šnek kalený a nitridovaný, vydrží taková montáž klidně 100 let, pokud je dobře udržovaná. To vše se dá ověřit vizuálně. Vůle se dají zkontrolovat i ve dne. To bych určitě zvládnul.
Problém je ten dalekohled, ten asi zkontrolovat nedokážu. Netuším, jaká je životnost pokovení zrcadel, nebo jestli se to u nás někde nechá dát znovu pokovit. S ostřením bych si určitě poradil.
Zatím to vypadá, že se zájemci moc nehrnou, tak třeba sleví.
Saturnax
Příspěvky: 173
Registrován: 17. 05. 2020, 12:00
Bydliště: Pata, Slovensko
Věk: 44

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#60

Příspěvek od Saturnax »

smurf: toto by na zaciatok nestacilo?
viewtopic.php?t=32098
Zamčeno