Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#31

Příspěvek od smurf »

Stanislavxyz píše: 29. 11. 2022, 07:53 Prosím Vás, jaké spekulace. Vaše tvrzení, že: "... zakázková výroba je vždycky lepší než nějakej sériovej (sic) výrobek." je přece nesmysl, nebo máte nějaké validní argumenty proč je vyloučené, aby se dalo něco na zakázku udělat špatně?
Tak my na zakázku vyrábíme rámy na kola a další cyklo přískušenství. Vím, jakej je rozdíl v kvalitě věcí od nás a sériovky z velkých fabrik, zejména z Číny. U zakázky se kontroluje a měří každej kus, u sériovky jde o namátkovou kontrolu, takže proleze mnohem víc zmetků. Je to pro vás dost "validní argument" ?
Co jsem si tu četl, tak v sekci montáže se pořád řeší nějaké problémy, takže to o kvalitě montáží za 40-50 tisíc nic dobrýho nevypovídá.
Pana Myslivce neurážím, myslel jsem osobní zkušenost s tím, že koupil nějakou věc na zakázku a byl to šmejd. Nemůžu číst celou historii každýho, kdo mi na něco odpoví, navíc se tu za něj uráží někdo jiný, což mi přijde dost divný.
Pochybuju, že někdo ví, o jakou montáž se jedná, kdo jí vyráběl a jak je kvalitní, takže to jsou čisté spekulace o něčem, co nikdo z vás neviděl a nic o tom neví. Úplně stejné riziko je u každého nákupu použité věci a je úplně jedno, kdo jí vyráběl. Důležitý je to, jak se s ní zacházelo a kolik má naběháno.
Srovnávat zakázkovou výrobu s domácím bastlením je blbost. Polovinu našich strojů v dílně tvoří jednoúčeláky vyrobené na zakázku a nejsou o nic horší než tovární sériovka, akorát jsou dvakrát dražší.
Když jsem sem dal ten dotaz z obrázkem, nečekal jsem hodnocení montáže, ale spíš dalekohledu a sestavy jako celku ve vztahu k ceně. Montáž je kopie G11, dělaná ve fabrice na CNC, takže asi žádnej domácí bastl.
Vidím, že mnohem zábavnější je pro někoho hodnocení autora dotazu, než předmětu dotazu.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Výběr dalekohledu

#32

Příspěvek od hades »

1) Diskuze se začíná stáčet do osobní roviny, vraťte se prosím k původnímu dotazu
2)
Co jsem si tu četl, tak v sekci montáže se pořád řeší nějaké problémy, takže to o kvalitě montáží za 40-50 tisíc nic dobrýho nevypovídá.
Tady je třeba si uvědomit, že český člověk si většinoou stěžuje než aby chválil. Je mnohem vzácnější vidět pozitivní reakci na diskuzních fórech na konkrétní produkt než řešení problémů s ním. A lidi na diskuzní fóra většinou chodí když mají problém a chtějí poradit. A nakonec čím víc se daného konkrétního produktu prodá (dejme tomu montář EQ6), tím častěji se budou na fórech objevovat příspěvky, ve kterých někdo řeší problém s tímto produktem. To ovšem neznamená, že je ten daný produkt horší než jiné produkty stejného zaměření.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Výběr dalekohledu

#33

Příspěvek od Stanislavxyz »

smurf píše: 29. 11. 2022, 09:28
Stanislavxyz píše: 29. 11. 2022, 07:53 Prosím Vás, jaké spekulace. Vaše tvrzení, že: "... zakázková výroba je vždycky lepší než nějakej sériovej (sic) výrobek." je přece nesmysl, nebo máte nějaké validní argumenty proč je vyloučené, aby se dalo něco na zakázku udělat špatně?
Tak my na zakázku vyrábíme rámy na kola a další cyklo přískušenství. Vím, jakej je rozdíl v kvalitě věcí od nás a sériovky z velkých fabrik, zejména z Číny. U zakázky se kontroluje a měří každej kus, u sériovky jde o namátkovou kontrolu, takže proleze mnohem víc zmetků. Je to pro vás dost "validní argument" ?
Dost validní argument to bohužel není. Vůbec totiž nedokládá tvrzení, že zakázková výroba je "vždy lepší" než sériová. To že Vy třeba děláte výrobky na zakázku lépe než v sériové výrobě přece neznamená, že jiný výrobce to nemůže dělat hůře.
smurf píše: 29. 11. 2022, 09:28 Pochybuju, že někdo ví, o jakou montáž se jedná, kdo jí vyráběl a jak je kvalitní, takže to jsou čisté spekulace o něčem, co nikdo z vás neviděl a nic o tom neví. Úplně stejné riziko je u každého nákupu použité věci a je úplně jedno, kdo jí vyráběl.
Teď tomu asi nerozumím- píšete, že zakázková výroba jest vždy lepší a potom viz citace výše?

Jinak nevím, jak jste přišel na to, že se urážím, ani jsem si nevšiml, že bych Vás jakkoliv hodnotil (pokud ano, poprosil bych o citaci).

Pro Háda: jaké osobní roviny? Vždyť já toho člověka vůbec neznám, těžko proti němu můžu něco mít. Já jsem napadl tvrzení, které není (ani z logiky věci nemůže být) pravdivé. Když bude někdo tvrdit, že dva a dva je pět, také to budu rozporovat, ale tím přece nenapadám osobu řečníka, pouze jeho prohlášení. A ano končím diskusi mimo téma.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#34

Příspěvek od MMys »

Mluvím z vlastní zkušenosti, a to speciálně s astro montážemi. Prolezl jsem těch hvězdáren a amatérů, kteří chtěi na montáž nějakou modernější ASCOM kompatibilní elektroniku za svůj život už hromadu, a spousta věcí stavěných na zakázku bohužel nesahala ani po kotníky i té proklínané číně. Na druhou stranu - viděl jsem i excelentní kousky, ale to je spíš vyjímka.

smurf píše: 29. 11. 2022, 07:44 To sou všehno jen spekulace, teda pokud memluvíte z vlastní zkušenosti.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#35

Příspěvek od smurf »

Stanislavxyz píše: 29. 11. 2022, 10:47
smurf píše: 29. 11. 2022, 09:28
Stanislavxyz píše: 29. 11. 2022, 07:53 Prosím Vás, jaké spekulace. Vaše tvrzení, že: "... zakázková výroba je vždycky lepší než nějakej sériovej (sic) výrobek." je přece nesmysl, nebo máte nějaké validní argumenty proč je vyloučené, aby se dalo něco na zakázku udělat špatně?
Tak my na zakázku vyrábíme rámy na kola a další cyklo přískušenství. Vím, jakej je rozdíl v kvalitě věcí od nás a sériovky z velkých fabrik, zejména z Číny. U zakázky se kontroluje a měří každej kus, u sériovky jde o namátkovou kontrolu, takže proleze mnohem víc zmetků. Je to pro vás dost "validní argument" ?
Dost validní argument to bohužel není. Vůbec totiž nedokládá tvrzení, že zakázková výroba je "vždy lepší" než sériová. To že Vy třeba děláte výrobky na zakázku lépe než v sériové výrobě přece neznamená, že jiný výrobce to nemůže dělat hůře.
smurf píše: 29. 11. 2022, 09:28 Pochybuju, že někdo ví, o jakou montáž se jedná, kdo jí vyráběl a jak je kvalitní, takže to jsou čisté spekulace o něčem, co nikdo z vás neviděl a nic o tom neví. Úplně stejné riziko je u každého nákupu použité věci a je úplně jedno, kdo jí vyráběl.
Teď tomu asi nerozumím- píšete, že zakázková výroba jest vždy lepší a potom viz citace výše?

Jinak nevím, jak jste přišel na to, že se urážím, ani jsem si nevšiml, že bych Vás jakkoliv hodnotil (pokud ano, poprosil bych o citaci).

Pro Háda: jaké osobní roviny? Vždyť já toho člověka vůbec neznám, těžko proti němu můžu něco mít. Já jsem napadl tvrzení, které není (ani z logiky věci nemůže být) pravdivé. Když bude někdo tvrdit, že dva a dva je pět, také to budu rozporovat, ale tím přece nenapadám osobu řečníka, pouze jeho prohlášení. A ano končím diskusi mimo téma.
Budu se opakovat, ale protože v zakázkové výrobě se měří a pečlivě kontroluje každý výrobek, včetně vstupních surovin, je řádově menší šance, že v zakázce koupím zmetek, než v sériovce, kde se kontroluje namátkou jeden kus z tisíce. Je to statistika, takže moje tvrzení je opodstatněné a to ostatní nebylo určeno vám, ale tomu kocourovi v hasičské helmě. Měl jsem dojem, že je to dost jasné.
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#36

Příspěvek od smurf »

MMys píše: 29. 11. 2022, 11:43 Mluvím z vlastní zkušenosti, a to speciálně s astro montážemi. Prolezl jsem těch hvězdáren a amatérů, kteří chtěi na montáž nějakou modernější ASCOM kompatibilní elektroniku za svůj život už hromadu, a spousta věcí stavěných na zakázku bohužel nesahala ani po kotníky i té proklínané číně. Na druhou stranu - viděl jsem i excelentní kousky, ale to je spíš vyjímka.

smurf píše: 29. 11. 2022, 07:44 To sou všehno jen spekulace, teda pokud memluvíte z vlastní zkušenosti.
Srovnáváte domácí amatérskou výrobu se zakázkovou. To je blbost. Já se tu přece nebavím o nějakém domácím bastlu, ale o montáži vyrobené ve strojírenské firmě na zakázku. Jestli někdo vyrábí montáž doma na koleně s vrtačkou a kladivem, asi to nebude stát za moc, ale to je opravdu jiný případ. Zakázková výroba nemá s domácím bastlením nic společného.
Stačí se podívat na tu fotku. Tuhle montáž určitě nevyráběl žádný amatér.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#37

Příspěvek od hades »

Oddělil jsem příspěvky od tématu Výběr dalekohledu a trochu to tu pročistil. A opět nabádám k věcné diskuzi, jinak téma zamknu.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24312
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#38

Příspěvek od MilAN »

Myslím, že snažit se tohle nějak tohle vlákno vylepšit, nedává smysl a zatím se tu žádná informace, za kterou by to vlákno stálo, nenašla.
Opravdu má smysl diskutovat nad fotkou ? budeme, se bavit , jestli se ta fotka někomu líbí nebo o čem?
Dalekohled je výrobek starý cca 30 roků, montáž originální podobně. Jestli to někdo chce, jestli je cena adekvátní, jestli, jestli to je dobrá nebo špatná volba, jestli je velikost nebo světelnost nebo ohnisko vhodné a pro co - to přece záleží jen na dotyčném. Všechny možnosti přicházejí v úvahu a jsou naprosto relevantní.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 702
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#39

Příspěvek od armichael »

Ono je samozrejme nezmysel debatovať o kvalite montáže o ktorej nevieme nič, máme len jednu fotku, domnienky o tom, čoho je to kópia a aká bude dobrá keďze je "určite" vyrobená na zakázku. Celé zle... Ale práve preto oceňujem tento moderátorský zásah, keď sa diskusia presunula a ako tu hovoríme - neplevelí vlákno, kde sa očakávajú zmysluplné informácie. Kto chce si môže naviac vypnúť sledovanie a upozorňovanie na príspevky - nastavenie skopírované z pôvodného vlákna.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Jirka247
Příspěvky: 511
Registrován: 07. 10. 2011, 20:14
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 55

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#40

Příspěvek od Jirka247 »

Osobně bych do staré C11 rozhodně nešel jak píše biker.fm
Kdoví, jak na tom bude zrcadlo a mechanika ostření .
Bert CZ psal rozmuné návrhy na dalekohled bez velkého ladění.
Ale ano, každý má své priority to je jasné.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#41

Příspěvek od MMys »

Nesrovnávám jen amatérskou, viděl jsem vzhledově krásné montáže, komplet obrobené na CNC, udělané zcela zjevně ve firmě s potřebným vybavením, ale mechanicky úplně naprd (nízká tuhost, blbě zvolená velikost i převod HD převodovky, nesmyslně koncipovaný řídící systém). Takhle to dopadá, když se zadá montáž na dalekohled na zakázku do firmy, která nikdy nic takového nedělala, a netuší jaké tam jsou požadované přesnosti vedení a tuhosti celé soustavy. Na druhou stranu viděl jsem i vynikající montáže udělané takřka na koleně.

Netvrdím, že ta kopie Losmandy je tenhle případ (pokud jde o kopii, budou snad i základní parametry podobné). Ale tvrdím, že montáž vyrobená na zakázku není záruka toho, že bude použitelná, nebo dokonce lepší než sériově vyráběná. To dost často bohužel není pravda.

smurf píše: 29. 11. 2022, 11:50 Srovnáváte domácí amatérskou výrobu se zakázkovou. To je blbost. Já se tu přece nebavím o nějakém domácím bastlu, ale o montáži vyrobené ve strojírenské firmě na zakázku. Jestli někdo vyrábí montáž doma na koleně s vrtačkou a kladivem, asi to nebude stát za moc, ale to je opravdu jiný případ. Zakázková výroba nemá s domácím bastlením nic společného.
Stačí se podívat na tu fotku. Tuhle montáž určitě nevyráběl žádný amatér.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#42

Příspěvek od Homer »

KAŽDÝ, kdo věnoval alespoň trochu času pročítáním AF, nebo komu MMYS pomohl přímo, potvrdí, že Martin ví velmi dobře o čem píše - když už píše. Chápu, není lehké a pro každého, se takovou zásadou řídit.
Doporučuji se Martinova názoru držel - mě se to tedy osvědčilo :-). Je přece zřejmé, že všechno začíná kvalitním návrhem a až potom kvalitní realizací. Špatně navržená montáž, stejně jako stavba nemůže při sebekvalitnější realizaci dobře sloužit. To platí i pro rám kola - nebo se pletu?
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#43

Příspěvek od smurf »

Vždyť ty čínské montáže jsou taky jen kopie. Já nechápu, jak by si někdo nechal na zakázku vyrábět montáž za sto litrů ve firmě, kde nic takového nikdy nedělali. Kdo má strojařské vzdělání, tak přece ví, jak se spočítá šnekový převod, jak spočítat tuhost os, statickou i dynamickou. To se učí na průmyslovce a montáž na dalekohled není nic složitého. Tam jde spíš o přesnou výrobu soukolí a kvalitní uložení os. Jsou to dvě kolmé osy. Na tom přece není co vymejšlet. Je to hlavně o materiálech. Dneska se všude cpou plasty a hliník tam ,kde dřív byl bronz, mosaz a ocel. Když mám kvalitní odvalovací frézku, tak přece není problém vyrobit přesné převody. Dneska se všechno vyrábí v Číně, kde se kašle na technologické postupy, všechno co nejlevnější a aby to vydrželo pár měsíců po záruce. My uděláme rám na závodní kolo za 2000 euro, čínskej stojí třetinu, ale nikdo rozumnej si ho nekoupí, protože nestojí za nic.Kliky, brzdy, to všechno stojí z Číny zlomek naší ceny, ale závodníci kupujou u nás.
Nikdy jsem montáže na dalekohledy nestudoval, beru to jako něco, co není problém vyrobit. Když si o tom čtu, tak vidím, že jsou tam hodně velké požadavky na přesnost převodů a tuhost, ale pořád to není nic světobornýho. Já nepotřebuju žádnou super montáž. Nebudu fotit hodiny, ale minuty. Kdyby ten C11 nebyl nějakej vysloužilej důchodce, tak bych do toho šel a montáž vůbec neřešil. Vy máte na všechno úplně jiný nároky než já.
Já prostě nerozumím tomu, co mi tu furt někdo vnucuje. Začínat s malým kukátkem, kde nic neuvidím, se mi fakt nechce.Tady každej vystřídal 20 dalekohledů, než se k něčemu dopracoval a to je přesně ta cesta, kterou já jít nechci. Proto jsem se ptal zkušených, abych se tomuhle vyhnul. Nemusím mít to nejlepší, ale nebudu vyhazovat peníze za věci, o kterých nejsem přesvědčen, že mi k něčemu budou.
Už to nechte spát. Já si ještě něco nastuduju a pak něco koupím.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#44

Příspěvek od biker.fm »

Mas svoje presvedceni. Kdyz ti tady rikame vlastni nazor na tvuj vyber a tobe se to nelibi, naskyta se otazka. Co vlastne po nas tady chces ? Aby jsme ti odkyvali tvuj vyber ? Tak jo, vybral sis spravne, jdi do toho. Uz je to ok ?
Naposledy upravil(a) biker.fm dne 29. 11. 2022, 23:36, celkem upraveno 1 x.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2862
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#45

Příspěvek od Homer »

Smurf:
základem všeho jsou zkušenosti a léta dřiny, to ostatní se z toho odvine - ať jde o rám byciklu nebo o montáž či cokoliv jiného.
Ano, mám stejnou filozofii, koupit s rozmyslem a nikoliv neustále a se ztrátami kupovat a prodávat. A proto se rovněž ptám, přičemž si celkem pečlivě vybírám, koho se zeptám. OVŠEM - poskytnuté rady obyčejně respektuji. Prozatím se mi to vyplatilo - mám stále první kopuli, své první SCT a první chromosférák. A nepotřebuji to měnit.
Zamčeno