Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#16

Příspěvek od smurf »

Tohle už jsem všechno stihnul nastudovat. Hyperstar funguje jen s určitými typy C11. Na ty starší modely to prý nejde. Starizona ale dělá kvalitní reduktory, které jdou i na APSC a starší kvalitní barevnou APSC kameru koupím docela levně. Takovou sestavu si budu moct půjčit, ale teď neni počasí. Až bude, tak si to vyzkouším a uvidím, jetli je to to pravé. Nic menšího než C11 ale nechci. Nemám problém s váhou ale s rozměry. Nosit 40cm dvoumetrovou rouru bych po schodech nechtěl. Tohle má 15 kilo. To odnesu v jedné ruce. Na velké plošné objekty je delší ohnisko přece lepší, ne? Právě RASA se na rozhlehlé objekty moc nehodí a RASA8 zvládne tak APSC, víc ne. Jedenáctka se sice dá koupit levně, ale ta váží 20kg a je o dost větší než C11. Zatím je C11 můj favorit a do jara je času dost.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Výběr dalekohledu

#17

Příspěvek od vaclavII »

To smurf: Na plošně velká dso potřebuješ světelný dalekohled a větší cmos čip. Např. 150/750 mm Newton a kameru QHY183M chlazenou.
vaclavII
Příspěvky: 231
Registrován: 05. 05. 2020, 12:01
Bydliště: Litoměřice
Věk: 61

Re: Výběr dalekohledu

#18

Příspěvek od vaclavII »

To smurf: Na drobná dso potřebuješ delší ohnisko např. dalekohled C11.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3405
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Výběr dalekohledu

#19

Příspěvek od hades »

Promazal jsem příspěvky, které neměly žádnou informační hodnotu a spíše byly cíleny jako osobní útok proti uživateli smurf. Ty, které obsahují kromě poukázání na chybu i její opravu, jsem ponechal.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#20

Příspěvek od MilAN »

Když ty mažeš, tak já svůj příspěvek zopakuji.
Reagoval jsem na tuhle část: Na velké plošné objekty je delší ohnisko přece lepší, ne? Právě RASA se na rozhlehlé objekty moc nehodí
a napsal jsem : "to snad nemyslíš vážně"

Ale jak vidět, je lepší tu nechat ten nesmysl a smazat příspěvky, které na to upozorňovaly. Není přeci potřeba na ten nesmyls napsal celý článek. Autor je soudný člověk, zamyslí se nad tím, co napsal a opraví se sám. Nebo si to nechá vysvětlit.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#21

Příspěvek od smurf »

Otázka ve stylu " to snad nemyslíš vážně? ", opravdu nemá žádnou informační hodnotu. Jedinou infomaci, kterou nese, je informace o tom, kdo jí napsal, takže byla smazána právem.
Mám pocit, že ty komentáře ostatních nikdo nečtě, protože jinak si neumím vysvětlit, že na jednu blbost zareaguje tolik lidí. Mám z toho v hlavě ještě trochu guláš, protože těch informací je moc, tak se stane, že něco pochopím blbě, ale formuloval jsem to jako otázku, ne jako tvrzení a na otázku se neodpovídá otázkou tohoto typu. Je zajímavé že vaclavII umí odpovědět i na tak hloupou otázku tak, že z člověka začátečníka nedělá blbce. Někdo to zase naopak neumí jinak a ještě to musí zopakovat,aby jeho ješitnost neutrpěla.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#22

Příspěvek od MilAN »

Tak ti odpovím tak, jak bych odpověděl 10ti letému děcku.
Je to přesně naopak, než jsi napsal. Zkus si to promyslet.
----
A ještě jednou prosím, odpousť si invektivy a hodnocení druhých a poučování ve více příspěvcích co a jak ti mohou psát a jak na to mohou nebo nemohou reagovat. Díky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4141
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#23

Příspěvek od biker.fm »

@smurf: Veta "To snad nemyslis vazne" je vice jak vypovidajici, ze to cos napsal je blbost. Kteremu pismenku jsi v te vete neporozumnel ? ;-)

A ano, na jednu blbost zareagovalo tolik lidi a nediv se. Vsichni meli snahu te vyvest z omylu. Nikdo nemel na mysli nejak nekoho hanit.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr dalekohledu

#24

Příspěvek od Pavebo »

Smurf: doporučuji ti jako alternativní zdroj informací o možných fotografických sestavách stránky, jako jsou např. Atrofotky.cz, Cloudy Nights a podobné. Na Astrofotkách (máš to “ za rohem”) si např. můžeš vylistovat podle konkrétního dalekohledu, montáže, kamery, objektu, … či co já vím, výslednou fotku a máš zcela jasnou představu, jaké vybavení je k focení příslušného objektu vhodné. A pokud se zaregistruješ, můžeš přímo kontaktovat autora fotky.
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#25

Příspěvek od smurf »

Máte nepochybně pravdu. Alternativní zdroj informací bude evidentně lepší řešení. ;)
petrstoudek3
Příspěvky: 22
Registrován: 05. 09. 2022, 06:59
Bydliště: Arzberg
Věk: 50

Re: Výběr dalekohledu

#26

Příspěvek od petrstoudek3 »

mike píše: 16. 11. 2022, 20:51 No, řekl bych, že jestli něco lidi dráždí, tak je to ten celkový přístup ve stylu "Nechci se nic učit, nechci si nic zjišťovat, neotravujte mne nějakým vysvětlováním, prostě chci hned teď, abyste mi poradili hotové řešení, ale co vlastně chci, to vám jen naznačím. Tak sebou koukejte hodit a když se netrefíte, udělám z vás blbce."

Jsem jediný, kdo má čím dál silnější pocit, že tady sloužíme jako zdroj pobavení pro trolla, který ve skutečnosti nic neshání a jen si tu absurdní debatu užívá?
Po 10 min. procitani mam uplne stejny nazor
SW 8"Dobson, Kowa 8x42 bd ll, Omegon Panorama ll 5mm, Omegon LE 6mm, ES 6.7mm/82 °, Omegon Redline SW 8mm, Omegon Super LE 12mm,
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na výhodný nákup

#27

Příspěvek od MMys »

To by ses divil, kolik mizernejch krámů na zakázku (nedodělků, věcí které mají nějaký nedostatek, právě kvůli tomu že jsou obvykle prototypem) se toulá po světě. Šance na nějaký problém je tam obvykle spíš vyšší, než u sériové výroby. U té se alespoň ví, z referencí ostatních, jaká jsou výhody a nevýhody. Tady nevíš v podstatě nic. Pokud jsi typu, že máš dílnu, rozumíš mechanice, elektronice, pak je to riziko přijatelné, protože v případě nějakého nedostatku se to dá dotáhnout do ideálního stavu (pokud to němá nějakou zásadní konstrukční vadu - i to se stává).

Často ten, kdo něco takového bastlí, svůj první výtvor prodá, z chyb se poučí a postaví si lepší :-)

smurf píše: 22. 11. 2022, 22:12 ...Navíc zakázková práce je vždycky lepší než nějakej sériovej výrobek. Ten člověk by si určitě nenechal vyrobit žádnej šmejd, když je astronom. Na RASU jsem už myslel, ale to je fakt jen na focení. Skrz to se člověk nepodívá a zase nechci bejt jen odkázanej na kameru. Koukal jsem nedávno před C11 s bino hlavou na měsíc a byla to paráda. Možná budu vybírat dlouho, ale chci jen jeden dalekohled, kterej mi bude vyhovovat na všechno a s tím dobrou montáž, která se nebude klepat, když foukne vítr.
V inzerátech toho přibude každej den hafo, tak budu hledat dál.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#28

Příspěvek od smurf »

To sou všehno jen spekulace, teda pokud memluvíte z vlastní zkušenosti.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Výběr dalekohledu

#29

Příspěvek od Stanislavxyz »

Prosím Vás, jaké spekulace. Vaše tvrzení, že: "... zakázková výroba je vždycky lepší než nějakej sériovej (sic) výrobek." je přece nesmysl, nebo máte nějaké validní argumenty proč je vyloučené, aby se dalo něco na zakázku udělat špatně?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Výběr dalekohledu

#30

Příspěvek od g »

ad smurf - mohu říct, že jsi na AF nezačal nejlépe a korunu jsi nasadil v příspěvku: "To sou všehno jen spekulace, teda pokud memluvíte z vlastní zkušenosti."
Přečti si příspěvky a práce daného člena, začni bez náznaku urážek a se zlepšeným pravopisem.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Zamčeno