Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Poraďte s nákupem C11 se zakázkovou montáží

#1

Příspěvek od smurf »

Je tohle výhodný nákup? Celestron C11 s montáží vyrobenou na zakázku. Je to okopírovaná Losmandy a má k tomu i originál ovládání. Celý komplet stojí 3200 euro. Není to za rohem, ale líbí se mi to. Něco už jsem si nastudoval, takže je mijasné, že bych k tomu musel koupit nějaký kvalitní reduktor a kameru na EAA, ale líbí se mi, že je to rozměrově malé.
Přílohy
331_1005710146.jpg
331_1005710146.jpg (65.39 KiB) Zobrazeno 2646 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na výhodný nákup

#2

Příspěvek od biker.fm »

Montaz nehodnotim neb to by chtelo vice informaci nez jen ze to je kopie Losmandy (ktere konkretne ?). Co se tyce toho SCT, je to hodne stara verze. Tam by jsem si dal pozor na optiku v jakem je stavu a taky na mechaniku ostreni.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Tip na výhodný nákup

#3

Příspěvek od BertCZ »

Smurfe, pokusím se o malou úvahu. Na straně jedné 3200 Euro za montáž, o které víš kulový. K tomu C11 s (tuším f10). Plus cca 400 Euro za redukci na f 6,3.Z Tvých předchozích vyjádření mám pocit hraničící s jistotou, že tenduješ k EAA. Postav si proti tomu tohle:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -only.html
s tímto
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Tube.html

Výsledek: za celkem 4200 máš novou sestavu, která tu Tvou (nemyslím zle) za 3600 porazí úplně ve všem, nemluvě o jistotě možné reklamace. Zvaž.

Tedy závěrem: toto pro Tebe výhodný nákup není, myslím, že pro nikoho.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na výhodný nákup

#4

Příspěvek od biker.fm »

Ta C11 je F10. Uz mi jich par proslo rukami na servis a profylaxi.

Ta RASA bude ne driv jak v breznu pristi rok.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Tip na výhodný nákup

#5

Příspěvek od BertCZ »

Ale notak. Chce kupovat jetou věc , tak snad i bazarovou Rasa 8 sežene dříve.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na výhodný nákup

#6

Příspěvek od biker.fm »

Dal jsi odkaz na shop s cenami. Na bazaru nekde neco muze najit, je to otazka.
Vsak nemusi jit primo do RASA.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Tip na výhodný nákup

#7

Příspěvek od BertCZ »

Tak tady je nová 7.12.

https://www.astroshop.de/teleskope/cele ... m_content=

Za o trochu lepší peníze. Navrhuji konec debaty, tohle je vlákno o výhodných nákupech, nikoli o pomoci Smurfovi.

EDIT: Po přesunu moderátorem tady samozřejmě už není vlákno o výhodných nákupech, to jenom abyste mne, kolegové, nepodezírali, že nevím, kam píši :-)
Jo, a Hádesovi za přesun děkuji, je to tak logočtější.
Naposledy upravil(a) BertCZ dne 22. 11. 2022, 21:04, celkem upraveno 1 x.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na výhodný nákup

#8

Příspěvek od biker.fm »

Jj. Smurf uz si to nejak zpracuje.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3410
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Výběr dalekohledu

#9

Příspěvek od hades »

Přesunul jsem příspěvky od Smurf, BertCZ a biker.fm do vhodnějšího vlákna
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Tip na výhodný nákup

#10

Příspěvek od smurf »

BertCZ píše: 22. 11. 2022, 20:17 Smurfe, pokusím se o malou úvahu. Na straně jedné 3200 Euro za montáž, o které víš kulový. K tomu C11 s (tuším f10). Plus cca 400 Euro za redukci na f 6,3.Z Tvých předchozích vyjádření mám pocit hraničící s jistotou, že tenduješ k EAA. Postav si proti tomu tohle:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -only.html
s tímto
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... -Tube.html

Výsledek: za celkem 4200 máš novou sestavu, která tu Tvou (nemyslím zle) za 3600 porazí úplně ve všem, nemluvě o jistotě možné reklamace. Zvaž.

Tedy závěrem: toto pro Tebe výhodný nákup není, myslím, že pro nikoho.
Mě přijde blbý kupovat AZ montáž, která je dobrá tak na koukání, ale těžko na EAA, nebo na focení. Navíc zakázková práce je vždycky lepší než nějakej sériovej výrobek. Ten člověk by si určitě nenechal vyrobit žádnej šmejd, když je astronom. Na RASU jsem už myslel, ale to je fakt jen na focení. Skrz to se člověk nepodívá a zase nechci bejt jen odkázanej na kameru. Koukal jsem nedávno před C11 s bino hlavou na měsíc a byla to paráda. Možná budu vybírat dlouho, ale chci jen jeden dalekohled, kterej mi bude vyhovovat na všechno a s tím dobrou montáž, která se nebude klepat, když foukne vítr.
V inzerátech toho přibude každej den hafo, tak budu hledat dál.
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Výběr dalekohledu

#11

Příspěvek od BertCZ »

Myslím, že pár Tvých postřehů by si zasloužilo delší diskuzi, neřku li polemiku, ale jenom telegraficky: AZ montáž je při f 2.0 pro EAA zcela dostačující.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr dalekohledu

#12

Příspěvek od biker.fm »

Smurf: Jeden dalekohled na vsechno.

... ach jo. Proc tady na foru jsou vlakna a informace kdyz to nikdo necte ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr dalekohledu

#13

Příspěvek od MilAN »

Dobře už víš, že každá snaha někomu poradit je po zásluze potrestána :) Stačí vždy jen jednou, není potřeba opakovat :):)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
smurf
Příspěvky: 44
Registrován: 11. 11. 2022, 12:11

Re: Výběr dalekohledu

#14

Příspěvek od smurf »

Já jsem přece nežádal o radu, co si mám koupit, ale o názor na sestavu na obrázku. Dva názory jsem dostal a děkuju za ně. Pokud, a tomu už věřím, s dostupným dalekohledem neuvidím očima to, co jsem ze začátku čekal, pak mi nezbývá než EAA , ale to neznamená, že bych se rád nepodíval i na planety, nebo měsíc. K tomu se RASA nehodí a pochybuju, že je někdo, kdo jí má jako jedinej dalekohled. Nepotřebuju mít na každý den v týdnu jinej dalekohled jako BertCZ a někteří jiní, co mají arzenál jak hvězdárna. C11, nebo C14 s dobrým reduktorem, případně barlowem by moje potřeby pokryla na hodně dlouhou dobu. Jen to chce ještě dobrou montáž, která neváží metrák, protože to budu nosti na zahradu z prvního patra. Musím zvažovat všechno. Uděla bych si na zahradě ten sloup a možná bych tam nechával i tu montáž. Dalekohled bych nosil domu. Jak už jsem napsal na začátku. Nechci se stát astronomem, co nedělá nic jiného a má spoustu krámů. Chci se občas podívat na hvězdy, nebo planety, něco si i vyfotit a když mě to opravdu chytne, tak pudu dál, ale zatím mám limit stovku a do toho se chci vejít. Pochopte, že já nemám vaše nároky, takže jeden dalekohled na všechno je pro mě realita.
Když to tady pročítám, tak to jsou někdy šílený debaty. Příde mi to, že se každej honí za tím nejlepším, co je k dostání a pak stejně brečí, že má blbej seeing a nevidí nic víc, než viděl před tím.
Prostě jsem objevil zajímavej inzerát a chtěl jsem znát názor lidí, co takovej dalekohled mají, nebo ho aspoň znají. Nic víc. Tam montáž nebude určitě horší než to, co se vyrábí v Číně. Jak jsem ti tu přečetl, tak EQ6 a podobný montáže nejsou žádnej zázrak a nestojí zrovna málo. Proč by si ten člověk nechal dělat montáž na zakázku, když by si za míň peněz mohl koupit tovární? Asi ví, že ty tovární nejsou tak dobrý, jako mu někdo vyrobí na zakázku, i když ho to bude stát víc. Když se zeptám na cizí názor, neznamená to, že nemám svůj a není snad zločin, když ho tu napíšu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr dalekohledu

#15

Příspěvek od Bill »

smurf píše: 23. 11. 2022, 07:19 JC11, nebo C14 s dobrým reduktorem, případně barlowem by moje potřeby pokryla na hodně dlouhou dobu.
Podívej se ještě na příslušenství "Hyperstar". V podstatě z toho dalekohledu v případě zájmu uděláš podobný dalekohled, jako je RASA...
Ale já bych určitě začal něčím menším, lehčím, levnějším...

Určitě bych si takový dalekohled nejdříve pořádně vyzkoušel - zda mě to bude bavit stěhovat ap. Na EAA musí stačit něco maličkého - klidně o průměru do 150mm. Spousta objektů je plošně velká a bez hyperstar budeš mít moc dlouhé ohnisko a špatnou světelnost. Nebo by jsi musel investovat alespoň do kamery s velkým čipem - což mi přijde jako dost zbytečné.
M:736 750 113
Zamčeno