Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

Pozvánky na star-party, zážitky, pozorování.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#1

Příspěvek od Zbych »

V neděli 13.11. odpoledne jsme si domluvili s pár lidmi sraz u Kunžaku, protože každý máme nějakou hračku a každý z nás si chce vyzkoušet z nějakých důvodů nádobíčko druhého. Budeme testovat ED refráky, binokuláry AMP a okuláry. Tak kdyby se někdo chtěl přidat...

Srazy v této oblasti už budu psát sem, nějak jsem je bezděčně psal do tématu "stanoviště."
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#2

Příspěvek od Lisa »

Treba bych zajel, jestli to jeste platí. Klidně do SZ.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#3

Příspěvek od Zbych »

Poslal jsem email.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#4

Příspěvek od Zbych »

Avizovaný sraz se povedl a přijeli všichni nahlášení od Znojma po České Budějovice (aneb bylo nás pět). Hned na začátku to mělo zádrhel, na rozdíl od našich bydlišť u Kunžaku silně foukalo, tak jsme popojeli na jiné místo, abychom byli kryti stromy. Nové místo bylo téměř bez větru. Počasí nic moc — inverze měla odejít a být už jasno. Udělalo se. Ale když jsme odjížděli.

I tak to bylo fajn, protože někteří měnily názory na své plány (chtělo by to víc pozorování, pánové :) ) a mne se třeba velice zamlouval pohled do DeLite a vyzkoušel si další okuláry. Shodli jsme se, že to bude chtít další sraz, tak uvidíme, kdy to souběh volna a počasí dovolí.

sraz20585.jpeg
sraz20585.jpeg (899.31 KiB) Zobrazeno 3457 x
sraz1454.jpg
sraz1454.jpg (291.24 KiB) Zobrazeno 3457 x
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#5

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj, byli jste hned u vody. Nebyl to problem ohledne optiky a rosneho bodu ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 522
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#6

Příspěvek od rys »

Ahoj,
původně měl být sraz jidne,ale kvůli hodně velkému větru,jsme hledali nějaké místo za větrem.Naštěstí kolega to dobře znal na kempu Zvůle,a nebýt jeho,tak jsme snad ani nepozorovali.Takže tu vodu nikdo neřešil,stejně jsme tam přijeli skoro za soumraku.Ale i tak to bylo zajímavé.Budem muset akci zopakovat.
Tomáš.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#7

Příspěvek od Zbych »

Kdepak, ani v nejmenším. Předpověď vypadala slibně, jenže na místě určení tak foukalo, že jsme museli jet jinam a byli jsme rádi, že jsme stihli ještě trochu světla. Prostě počasí dost nic moc. Fotky vypadají světlé, ale je to klam vyrovnání expozice. Právě proto nám fotky v podstatě nevyšly (není na nich vše a všichni :)).

Jinak, v neděli jsme chtěli jen na hledání meteoritu u Třeště, ale jsme domluveni na tom, že pojedeme až sleze sníh. Kdyby se chtěl někdo přidat... Už se hledalo (mapku kde mám).
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#8

Příspěvek od Zbych »

Domluvili jsme si další sraz v sobotu 25.3.2023, Kunžak (u Jindřichova Hradce), Na Šibenici: https://mapy.cz/s/ladedatano. (Na louce se dá přespat; širák, stan, auto…)
Přijedu už tak v 17:00, kdo bude chtít zkoušet dalekohledy a okuláry. Na denní pozorování mraky tolik vadit nebudou.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#9

Příspěvek od Zbych »

Aktuálně ke srazu 25.3. Úplné jasno nebude, ale nějaké díry jsou pravděpodobné. Na dlouhé večerní pozorování to tedy nevypadá, ale my si primárně chtěli vyzkoušet techniku i za dne. Jeden už to odřekl, ale další se ozývají, že by přijeli. Tak uvidíme, já tam budu muset být tak jako tak (vzhledem k tomu, kolik jsem pozval lidí :D ).
Vezmu bino APM 82 SD, TS 102/714 ED (půjde brzo do světa), jinak toho mohu vzít víc...
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#10

Příspěvek od Zbych »

I přes značně proměnlivou oblačnost se nás šest sešlo. Ze začátku – ještě za světla – jsme vytáhli jen binokuláry (APM SD 70, 82 a 120 mm) a pozorovali zvěř a ptáky (mám radost z čejek). Očekávali jsme vydatnou sprchu, která přišla, a za ní mělo být jasno. Bylo, ale nad Jindřichovým Hradcem jako by se oblačnost zastavila. Vyjasnilo se až po dost dlouhé době, ale zase rychle, později dokonce přestal foukat vítr.

Vytáhl jsem ještě refrák Photoline 102/714 mm a "baňku" Edmund Optics, Tomáš nového Newtona 150/750 mm. Pavel přivezl achromát 150/750 mm. Na jasné objekty není, ale hvězdokupy a další DSO mne překvapily – barevná vada, kterou bych u těchto parametrů čekal, nikde.

Spíše jsme na rozdíl od předchozího setkání povídali a pozorovali. Na zkoušení techniky nyní nebylo moc co, protože dvě osoby s pro mne zajímavými věcičkami nepřijeli. Škoda, že z akce nemáme žádné foto. Ale shodli jsme se, že ji musíme zase zopakovat, máme pozvání na jiné místo, kde se dá případně bivakovat a udělat oheň.
Fík
Příspěvky: 33
Registrován: 19. 02. 2017, 09:28
Bydliště: Planá nad Lužnicí
Věk: 53

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#11

Příspěvek od Fík »

Bylo to fajn pokoukání. s fajn kukátky na fajn místě s fajn lidmi a zčásti nefajn počasím...... Jsem rád, že jsem zajel, byť jsme mohli vydržet asi déle. Tak přiště naviděnou....
APM 12O SD APO 90°/ CANON 10x30 IS II
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 522
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#12

Příspěvek od rys »

Taky chci poděkovat za bezva akci, a fajn lidem co dorazily v tom počasí. Jen upřesním, že ten Newton je 150 x 1200mm. Jinak nejhezčí měsíc, co jsem viděl za cca deset let co pozoruji, byl v binu APM SD 120mm, co přivezl Fík.Díky Fíku, žes přijel. To si mi nasadil brouka.Diky Tomáš.
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#13

Příspěvek od Zbych »

Zvu na další setkání:

Sobota 30. března 2024 od 19:30 (pokud bude jasno, přijel bych i dříve na denní pokoukání). Kunžak (u Jindřichova Hradce), Na Šibenici: https://mapy.cz/s/ladedatano. (Na louce se dá přespat; širák, stan, auto...).

Určitě vezmu bino APM 82 a nějaký refrák. A půlmetra Tauruse? ;) Nebo třeba ukázat, jak fantasticky ukazuje DSO obyčejný SW 102/500 s ES 6,5 mm 82° LER. Na přesnější předpověď je ještě brzo, ale vypadá to nadějně a s vysokými teplotami. I účast dle ohlasů vypadá slibně.
Uživatelský avatar
Grga Pitič
Příspěvky: 132
Registrován: 23. 03. 2021, 23:00
Bydliště: Jindřichův Hradec
Věk: 39

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#14

Příspěvek od Grga Pitič »

Paráda, těším se. Chtěl bych poprosit ty, co se chystají přijet a mají 2" barlow 2-3x, zda by ho mohli vzít s sebou. Zvažuji koupi, ale prvně bych chtěl vyzkoušet, zda to má smysl. Děkuji.
Foto: SW ED 80 Evostar + HEQ-5pro, ZWO ASI 533MC Pro, ZWO ASI 224MC, Asi Air Pro
Vizual: TS 152/900 RFT refraktor + AZ4, astrobino 20x80 na výlety
Uživatelský avatar
Zbych
Příspěvky: 1285
Registrován: 07. 11. 2009, 12:33
Bydliště: Dačicko, okr. Jindřichův Hr.
Kontaktovat uživatele:

Re: Srazy Jindřichohradecko (Česká Kanada), Dačicko a Podyjí

#15

Příspěvek od Zbych »

V sobotu má být slunečno, ovšem zrovna večer vypadá dle předpovědí všelijak. Kdyby bylo zataženo, je možno se sejít v neděli. Kdo z nových by se v sobotu chystal, ověřte si raději akci na telefonu. V sobotu odpoledne už bude snad jasno, jestli večer bude jasno :shock: .
Zbyšek, 777671483
Odpovědět