P75 - JTW astronomy

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: P75 - JTW astronomy

#91

Příspěvek od astrolama »

Jen se hloupě zeptám, bude li tam převod dejme tomu těch 1:10 ztlumí se tím ty oscilace na desetinu původní intenzity?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: P75 - JTW astronomy

#92

Příspěvek od BertCZ »

MilAN píše: 24. 04. 2023, 17:30 Já myslím, že to je standardní odpověď na jakýkoliv dotaz, kterou pošlou každému, a v podstatě konstatují, že to mají všechno dobře, na nic nesahejte a naučte se s tím žít. :)
To tak není. Jak jsem psal výše, jedná se o zprávu ze skupiny, konkrétně JTW Yahoo. Pokud by toto byla, jak píšeš Ty, standardní odpověď na jakýkoliv dotaz, kterou pošlou každému, bylo by to v té skupině hned vidět, a MW by byl za ještě většího pitomce, než je.

Více zde: https://groups.io/g/jtw-astronomy-users
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11583
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: P75 - JTW astronomy

#93

Příspěvek od Psion »

astrolama píše: 24. 04. 2023, 17:53 Jen se hloupě zeptám, bude li tam převod dejme tomu těch 1:10 ztlumí se tím ty oscilace na desetinu původní intenzity?
Zcela jistě ne, naopak se tam zanese další periodická chyba z toho převodu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: P75 - JTW astronomy

#94

Příspěvek od MMys »

To není pravda, sekundární převod tam žádnou chybu nezanese, pokud se to udělá dobře = neodflákne se to. A nemusí to být žádný high-tech. Stačí na to soustruh a bruska na kulato.

Já mám disk vs. rolna s převodem 1:30 (rolna má 8mm, disk 240mm). Tenhle převod má periodu 48 minut a dá se vyrobit velmi přesně. Na rolně je disk 50mm, ke kterému se přitlačuje trn bna krokovém motorku, který má průměr 5mm. Tedy druhý převod je 1:10 a i ten lze vyrobit velmi přesně.

Třecí disk je na polární hřídel našroubovaný a zkolíkovaný (aby nešel nasadit jinak) a v hrotové brusce je přebroušený tak, aby byly centrické plochy pro ložiska hřídele s obvodem disku.

Rolna s 50mm diskem je taktéž broušená. Polotovarem je tyčka z kalitelné nerezi zavařená do disku z téhož materiálu. Nahrubo je to osoustružené do žádaného tvaru s přídavkem nějaká ta desetinka, zakalené a následně opět obroušené v brusce na kulato mezi hroty. Tedy rolna a sekundární třecí disk žádnou měřitelnou chybu prostě nemá.

Nakonec je vyrobený trn 5mm na hřídel motorku, a to tak, že je opět vysoustružený s přídavkem, po zakalení je za tepla nalisovaný na hřídel krokového motorku, a za jejího otáčení je obroušený na čistý průměr.

Výsledkem je pouze jakýsi nepatrně kostrbatý chod s chybou do +/-1", daný drsnosti povrchů, žádná výrazná periodicita v tom vidět není.

Použití té pružné spojky je podle mně zásadní chyba. Jakékoli utažení spojky červíkem na hřídeli tam zanese excentricitu. Jediné akceptovatelné by asi bylo předchozí nalisovaní za tepla, aby se po zchladnutí hliníku vůle vymezila. Ale stejně to neřeší vzájemnou souosost obou otvorů. Tohle místo tam podle mě zanáší tu chybu.

Třecí montáž se staví proto, že se její PE dá dostat až skoro na nulu. Z technického hlediska mi to, co dodali, přijde dost slabota. Na nejkritičtější části to podle mě není vymyšlené dobře. Ta část mezi motorem a třecím převodem musí být dokonale centrická, a pokud možno bez spoje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11583
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: P75 - JTW astronomy

#95

Příspěvek od Psion »

Já měl namysli přidání nějaké převodovky nebo řemenu. Převod o kterém mluvíš, není převod v tomto smyslu, to je jen jiný poměr rolny a disku, než má montáž nyní.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: P75 - JTW astronomy

#96

Příspěvek od astrolama »

Martine na drzáka se zeptám, byl by si schopen to zopakovat (výrobu těch skříní náhonů)? Mám nějaký model té montáže ve stepu třeba by se to tam dalo naroubovat.
Přílohy
Trident model.zip
(1.32 MiB) Staženo 41 x
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: P75 - JTW astronomy

#97

Příspěvek od DaveOne »

No tak tomu říkám fiasko...po takovém čekání, nahánění peněz a nakonec potřeba montáž opravit/modifikovat ještě v záruce ? To je tedy silné kafe ;)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11583
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: P75 - JTW astronomy

#98

Příspěvek od Psion »

Já bych se na to vykašlal, stejně je lepší fotit s guiderem, když už to je v observatoři, protože každý si sice vyzkouší dokonalé ustavení bez pointace, ale zem pracuje a sloup není stálice :)
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: P75 - JTW astronomy

#99

Příspěvek od DaveOne »

Já mám taky ,,podezření,, že by to jelo s pointací v klidu i pro astrofotografii, ale nechtěl jsem to moc psát, abych nedráždil. Jestli je montáž deklarovaná jako zařízení, které se po dokonalém ustavení bez pointace obejde tak chápu, že kolega je z toho zklamaný :(
Na druhou stranu, výsledky (např. složeninu snímků s celkovou alespoň 1h expozicí) focenou s pointací nebo bez ní jsme zatím neviděli takže tady jen spekulujeme. Uvidíme jak se to vyvine a jestli kolega něco nejdříve seriózně zkusí nafotit než bude ,,házet flintu do žita,, :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 568
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: P75 - JTW astronomy

#100

Příspěvek od astrolama »

Ale já nejsem zklamaný, pouze nahlodaný :lol: Nvíc by se to dalo upravit jen přehozením těch pohoných bloků, stačí vyklepnout čep. Originální pohony bych nechal stranou pro strýčka příhodu.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11583
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: P75 - JTW astronomy

#101

Příspěvek od Psion »

Vždyť montáž má 5x menší periodickou, než zde běžné montáže, se kterými se tu fotí, nevidím nejmenší problém to používat. Udělat montáž s PE +/- 3" není sranda, zvláště, když se pohybujeme v mikronech, i moje lapovaná G42 má PE +/- 2", která byla před 8 lety výrazně dražší než tato dnes.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: P75 - JTW astronomy

#102

Příspěvek od Pavebo »

Hrome, ještě ani jedna pořádná pointovaná fotka a už je to fiasko?

Edit: než jsem se nadál, diskuze pokročila…, tož se zeptám, je tady vůbec někdo, kdo má friction drive montáž (jako jsou G53F nebo ta novější od Gemini) a nepointují? Myslím, že i MMys má guding. Jediný, kdo si hrdě píše, že jede bez pointace, je asi jen Kolec a ten má vydriftovanou DDM-ku. Doporučuji zpomalit a fotit.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: P75 - JTW astronomy

#103

Příspěvek od MilAN »

100% souhlas s tvojí poslední větou.
Chiméru, že budu fotit bez pointace , se to každému snažíme vyvracet. Protože předpokladem k tomu by bylo:
Pevná pozorovatelna, bytelný pilíř, mohutná montáž - vše špičkově precizně ustaveno, tuhý tubus, pokud možno ne zrcadlový systém nebo robustně udělané uchycení i justace zrcadel v tuhém tubusu, přiměřené ohnisko a přiměřená délka expozice. A nefotit v nižších výškách nad obzorem.
A ani špičkové montáže s PE kolem 2" pro dnešní pixely nevyhoví bez pointace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: P75 - JTW astronomy

#104

Příspěvek od MMys »

Bez pointace nefotím ani já. Prostě refrakce, průhyby té obrovské soustavy a další vlivy to nedovolí. Tedy nedovolí 10-20 minutové expozice. Reálný limit 400/1600 je max. do 5 minut. Záleží na místu nad obzorem, a štěstí. Na druhou stranu, Pavel Cagaš tou mojí montáží snímá proměnky (obvykle tříminutové expozice) bez pointace, pouze s mezisnímkovou pointací aby udržel hvězdu na stejném místě senzoru po celou dobu měření.

Tou montáží samozřejmě půjde výborně fotit s pointací, a kratšími ohnisky i pár minut bez poizntace. To je bez diskuze. Spíš mě zarazilo, že po tak dlouhé době vývoje je výsledkem tohle. Kor když udělat sériově pár desítek identických broušených dílů a pouzder pro ně vyfrézovaných na CNC je podle mě prkotina.

Pavebo:
Kolecův systém, pokud si dobře pamatuji, funguje tak, že má krátkodobý pointing model. Prostě si dopředu nafotí oblohu po budoucí trase v RA, astrometricky určí odchylky, a ty pak interpoluje a průběžně aplikuje. Tím eliminuje nepřesnost ustavení, refarkci a průhyby. a PE direct-drive nemá.

Astrolama: Na 3D model kouknu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: P75 - JTW astronomy

#105

Příspěvek od MMys »

Psion píše: 25. 04. 2023, 07:11 Já měl namysli přidání nějaké převodovky nebo řemenu. Převod o kterém mluvíš, není převod v tomto smyslu, to je jen jiný poměr rolny a disku, než má montáž nyní.
Nene, já mám opravdu 2 třecí převody, nemám motor na přímo na rolnu která se odvaluje po disku. převod rolna-hlavní disk mám 1:30, převod motor-rolna mám 1:10.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět