Únava při pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Unava

#1

Příspěvek od Myzer »

I have a problem. A dost velky, ktoreho sa neviem ziadnym prostriedkom zbavit. :(

Kazdy mame ten svoj biorytmus na ktory sme si zvykli. Napr. v poslednych dvoch mesiacoch chodim spavat +/- o 23.00 hod :sleeping: a vstavam tak o 7.00 hod rano. Inu dobu mam zase toto rozpatie trochu ine. Ak to pravidelne dodrzujem /co musim/ cely den od rana do vecera som uplne sviezi a cinim sa na 110%.

Preco tu pisem taku blbost? :)
Lebo sa mi vzdy stava, ze ked v noci dlho pozorujem /je jedno ci do 1.00 alebo 3.00 hod/, pripadne ked si dam budicek :bomb:na nejaku rannu hodinu a vyleziem z postele s tym, ze je vonku jasno a idem pozorovat, v priebehu dalsich dni to je na mne dost poznat. :sick2:

Totiz ten biorytmus sa mi uplne narusi a dalsie 2-3-4 dni sa z toho spamatavam. Citim unavu, som ospaly, nic sa mi nechce a tazko si zvykam na predosle tempo. Cez den mam obycajne nejaku pracu, ktoru potom robim pomerne neefektivne, pozeram blbo do monitora, uctovnictvo si musim robit najskor na papier a vela krat sa k niecomu musim vracat a kontrolovat si to po sebe, z ucenim to tiez nie je slava - iny den by som to vsetko zvladal 2x rychlejsie. :-/

A ked sa takto robi na 50% je to obycajne velka strata casu. :behead: Skusal som ten spanok dohanat tym, ze som si pospal dlhsie rano alebo poobede, pripadne som spal dlhsie dalsiu noc ale vobec to nepomaha. :mad2:

Stretavate sa tiez s niecim podobnym? A ako to riesite? Kavu som uz skusal. ;D
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Unava

#2

Příspěvek od MMys »

Jednu pozorovaci/fotici noc, kdy prijdu treba rano ve 3, preziju prakticky bez uhony. Zajimave je, ze i kdyz jdu spat ve tri, stejne jsem okolo 7 vzhuru a vetsinou uz neusnu, i kdybych mohl. Horsi ale je, kdyz se takova akce udela v tydnu nekolikrat. To uz je potom deficit znat, a nepomuze nic, proste se to za par dni samo srovna.

Nejhorsi to je v zime. At se clovekl oblekne jak oblekne, stejne vzdycky trochu prochladne, nebo se proste nadycha studeneho vzduchu. Druhy den pak trpim pocitem, ze mam teplotu a ze na me neco leze (samozrejme to je klam, po zmereni mam teplotu naprosto normalni a nic mi neni), ale je to protivne. Proste se citim jakoby :sick2:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Unava

#3

Příspěvek od Medved »

Joo, no ratši nee. Podobné stavy znám docela dobře a jsou prakticky každotýdenní. Na kutě v týdnu chodím okolo 22:00-23:00 vstávám chvíli po 5:00. Pondělí jako rybička, středa jde to, ale dře to, pátek - ještěže je po něm sobota. Už několikrát jsem se s tím snažil něco udělat - chodit spát před 21:30 lépe o 21:00, ale nikdy mi to dlouho nevydrželo. Dospávám o sobotě a neděli, občas se sice vzbudím okolo té 5té, ale je fajn pocit moci zase zabrat, vydržím tak do 8-9:00. Když se, ale vyskytne o víkendu jasné nebe tak to nedospím a spánkový deficit táhu dál. Pokles pracovní výkonnosti pozoruji také, ale není to tak hrozné (že by si tělo zvyklo??). Musím po sobě jen víc kontrolovat protože občas mi skoro uteče z pod ruk takřka kolosální nesmysl a... no nic už toho nechám, protože mám opět kruhy pod očima a ještě bych mohl nějaký takový nesmysl napsat.

Zdar. :sleeping:

Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Unava

#4

Příspěvek od mamol »

No jak se říká, co nenaspíš do půlnoci, po půlnoci nenaženeš. Moje denní minimum je 5 hodin spánku, ale musím do postele před 11 večer. Když vstanu ve 4 hod. jsem v pohodě. Pokud pozoruju třeba do 2 hod ráno, začínám se již okolo 5 hod. ranní budit a spánek již není dostatečně hluboký. Prostě biorytmy neošidíš.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Unava

#5

Příspěvek od Myzer »

MMys napsal: Jednu pozorovaci/fotici noc, kdy prijdu treba rano ve 3, preziju prakticky bez uhony. Zajimave je, ze i kdyz jdu spat ve tri, stejne jsem okolo 7 vzhuru a vetsinou uz neusnu, i kdybych mohl. Horsi ale je, kdyz se takova akce udela v tydnu nekolikrat. To uz je potom deficit znat, a nepomuze nic, proste se to za par dni samo srovna.

Nejhorsi to je v zime. At se clovekl oblekne jak oblekne, stejne vzdycky trochu prochladne, nebo se proste nadycha studeneho vzduchu. Druhy den pak trpim pocitem, ze mam teplotu a ze na me neco leze (samozrejme to je klam, po zmereni mam teplotu naprosto normalni a nic mi neni), ale je to protivne. Proste se citim jakoby  :sick2:
To mam tak podobne. Obycajne byvam hore do 3-4 vacsinou v lete /v zime pozorujem radsej skor/ a tiez nespim cele doobedie, ale zobudim sa +/- 30 min ako v predosly den.
V ten den to este ide, ale zacne sa to na mne prejavoval hlavne ten druhy den po pozorovani, treti to uz mierne ustupuje.

Viac noci za sebou poznam. To uz je naozaj kriticke. Moj rekord je 3 po sebe od vecera do 3.30 hod. Ale potom tych dalsich 7 dni to bolo. :sleeping: :sick2: :bomb: :banghead: :behead: Este ze som mal volno.

V zime tiez bojujem ;D, sice mi zima nie je, ale dychanie toho chladneho vzduchu je dost neprijemne. :hi:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Unava

#6

Příspěvek od Myzer »

Medved napsal: Pokles pracovní výkonnosti pozoruji také, ale není to tak hrozné (že by si tělo zvyklo??). Musím po sobě jen víc kontrolovat protože občas mi skoro uteče z pod ruk takřka kolosální nesmysl a... no nic už toho nechám, protože mám opět kruhy pod očima a ještě bych mohl nějaký takový nesmysl napsat.

Zdar.  :sleeping:


To je to co ma trapi, lebo vacsinou nie je najlepsi napad, ked nieco odlozim kvoli tomu, ze sa mi nechce /lepsie povedane, ze by som aj chcel, ale nejde to/.
A to sustavne kontrolovanie sa, nerozmyslanie pri tom pisanie chyb strasne zdrzuje. Hlavne ked casu je malo. Ked je toho vela, niekedy musim preto odlozit aj pozorovanie. :-[ A taka jasna noc je vonku. :o


http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Unava

#7

Příspěvek od zdenek »

Presne jak pise Martin (MMys). Jedna noc s mene spankem je v pohode. Horsi, kdyz se jich nakupi na sebe vice. To uz je docela :behead:. Navic podobne jako on se probudim rano v urcitou hodinu jak jsem zvykly a uz nezaberu. Ve dne mimo plan neusnu a tak nezbyva nez bud zatnout zuby (a v praci to pak za moc nestoji) , nebo si vse dopredu rozvrhnout tak, aby "kolizi" bylo co nejmene.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Unava

#8

Příspěvek od peta »

s tim vstavanim je to zajimave... dost ponocuju, chodim spat vzdy po dvanacte hodine - ranni vstavani je tedy vetsinou peklo, z postele lezu pred osmou... o to vic me prekvapilo ze ted na venusi jsem si nachystal dva budiky na sestou hodinu a ja se probudil jak rybicka v 5:59... minutu pred budikem, zvlastni...
petr(zavinac)fajkos.com
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Unava

#9

Příspěvek od Medved »

peta napsal: ... o to vic me prekvapilo ze ted na venusi jsem si nachystal dva budiky na sestou hodinu a ja se probudil jak rybicka v 5:59... minutu pred budikem, zvlastni...
taky se budím celkem pravidelně chvilku před budíkem, cca 5min, ale v tu sobotu a neděli se dokážu nějak přeprogramovat, že se budím až okolo 8-9.
V týdnu pozorování teď v létě prakticky nehrozí a když už (móóc čistá obloha, bo něco zajímavého) tak jen 1-2 hodiny tj. max do 0:00-1:00 a šlus protože to bych byl ten den zralý na recyklaci.
Ještě k těm kolosálním nesmyslům, jak sem psal výše, tak dnes - no už cca před 14ti dny se ucho utrhlo a zadařilo se mi sezvat cca 20 různých subjektů na termín 16.6.2004 (úterý) mělo být 15.6 a tak teď v pátek telefonuju a telefonuju...
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Unava

#10

Příspěvek od MaG »

Jakmile je nějaký důležitý jev, vstávám bez budíku. Platí takové pravidlo, že před usnutím si řeknete v kolik budete vstávat a vzbudíte se. Několikrát se mi to stalo minutu, dvě před budíkem. Jinak já obecně jsem znám tím, že vstávat ráno neumím a jsem na umření, ale jsou výjimky.

Můj hlavní problém je hyperbilirubinémie s tak vysokou koncentrací, že mám prakticky únavový syndrom. Nejhorší na tom je, žese u mě projevje především odpoleden a navečer. Pak se zas probouzím a v noci většinou mohu dělat vše bez pocitu únavy. Někdy ale, např. vzpomínám na nedávné seskupení Měsíc-Saturn-Mars-Venuše, nebo na polární záři... no prostě du na kopec a cítím, jak padám na hubu únavou. Je neuvěřitelné, co jsem schopen obětovat kvůli astronomii. Nedávno jsem naprosto vyřízený po celém dni v práci nesl na kopec montáž abych vyfotil kometu a myslel jsem že umřu. :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Unava

#11

Příspěvek od peta »

jo, zapomel jsem dodat ze pres tyden na budik temer zasadne neslysim - budi me pritelkyne proto me ta minuta pred budikem prekvapila...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24315
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Unava

#12

Příspěvek od MilAN »

Deficit spánku se mi nepodaří dohnat tím, že bych později vstával. To se organismu nelíbí a jsem k nepoužití. Ale stačí mu minimální doba 3,5 hodiny.S úspěchem se mi daří dohánět spánek např. po svačině, večeři, při televizi apod, a tak vydržím fungovat i dlouhodoběji. Nemůžu to ale kombinovat s větší fyzickou aktivitou, to se pak tělo vzbouří a spí a spí - kdekoliv.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Unava

#13

Příspěvek od Tomkk »

Ať dělám, co dělám, do postele se nedostanu před jedenáctou a ráno se budím 5:20. Takže mi asi víc vyhovovalo, že v zimě už po deváté bylo na co koukat skoro každý den. V létě čekat až do půlnoci zvládám maximálně jednou týdně a pak se to semnou táhne tři dny :sick2:.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Unava

#14

Příspěvek od Myzer »

Diky za postrehy.
Aspon uz viem, ze vseobecny liek neexistuje.
Treba to brat ako dan z jednej peknej noci. ::)

Tema je samozrejme dalej otvorena ...
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky
Příspěvky: 32
Registrován: 18. 05. 2003, 15:22

Unava

#15

Příspěvek od Luky »

Pokud mam moznost spat po pozorovani treba az do 12 hodin (napr. o vikendu), tak pak dalsi dny problemy nemam. Ale pokud jdu spat treba kolem treti a v 7 musim vstavat, tak to na me jde znat a vzpamatovavam se pak jeste asi dalsi 2 dny, stejne jako vetsina ostatnich...

Presne jak rikas, je to dan za hezkou pozorovaci noc. A vetsinou to stoji za to ;)
Odpovědět