Únava při pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
kuceraz
Příspěvky: 585
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Únava při pozorování

#46

Příspěvek od kuceraz »

Díky za reakce!
Myslím si, že na to doopravdy bude mít vliv můj spánkový režim.

Určitě je co zlepšovat. Například večery často trávím u knížky...ale s kafem, občas trochou vína.
To na spánek zrovna pozitivní vliv nemá.
Přes den jsem ale vůbec žádné problémy nepociťoval (a proto to praktikoval a neřešil), nedivil bych se ale, kdyby se ne úplně kvalitní spánek časem nakupil a pak projevil při ponocování u dalekohledu.
To večerní kafe mě teda bude mrzet, ale co bych pro astronomii neudělal :)

Zkusím to maximálně optimalizovat, vypustit rušivé elementy a uvidíme.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Jan77
Příspěvky: 162
Registrován: 15. 10. 2015, 19:59
Bydliště: Benešov n.Pl.
Věk: 47

Re: Únava při pozorování

#47

Příspěvek od Jan77 »

To kafe do termosky a s sebou! ;)
Vizualista Dobson ES 12", SW Mak 150/1800, Lunt LS60THa, EQ5
-----------------------------
Ten pohled nahoru se nikdy neomrzí!
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Únava při pozorování

#48

Příspěvek od mike »

Těžko psát nějaká univerzálně platná pravidla nebo rady. Mně se třeba občas stává, že v šest nebo sedm večer cítím, že už mám dost a měl bych jít spát - a pak to po osmé ze mne najednoou spadne a bez problémů vydržím do jedné nebo do dvou. Zato ráno to bývá spíš podle hesla "Ať vstávám, kdy vstávám, probudím se v deset." :-) Ale dobře se vyspat není určitě nikdy na škodu, i hodinka nebo dvě po obědě má něco do sebe, pokud si to člověk může dovolit.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
vpadysak
Příspěvky: 580
Registrován: 27. 11. 2019, 21:03
Bydliště: Prievidza
Věk: 51

Re: Únava při pozorování

#49

Příspěvek od vpadysak »

mike: Som na tom podobne :-) pozorovanie na mňa pôsobí tak, že akonáhle začnem, neviem prestať a je mi jedno, koľko je hodín.
Ale všimol som si, že dlhšie vydržím pozorovať po sediačky a v zime riadne oblečený. Je to asi logické, lebo telo míňa menej energie...
Okrem toho sa mi osvedčilo pri priaznivej predpovedi sa vyspať dopredu ideálne hneď, ako prídem z práce sa najem a vtedy fajn zaspím. Neskôr večer pri pozorovaní je to úplne bez únavy. Naučil som sa to na vojne, keď som permanentne slúžil nočné.
Na druhý deň je vstávanie do práce o 5:00 síce ťažké, ale veľmi pomôže káva.
TS-Optics 125/975 SD APO, Newton SW 200/1000, Cassegrain GSO 154/1848, AR-127L/1200, Achromat 90/900, EQ5, Nikon Action 10x50, Morpheusy17,5mm, 12,5mm, 9mm, 6,5mm, ES 24mm, Fujiyamy 18mm, 12,5mm, TV PL 25mm, TV 2x
Kikidixi
Příspěvky: 134
Registrován: 29. 03. 2021, 17:09
Bydliště: Ostrava
Věk: 45

Re: Únava při pozorování

#50

Příspěvek od Kikidixi »

V mém případě jsem asi sova.Ranni brzké vstávání 4:10 je fakt peklo,za celý život jsem na něj nezvykl.A teď když posledních 8 let dělám kolotoč a ještě na slévárně je to ještě horší-biorytmus absolutně rozhozený o fyzické únavě v extrémních teplotních podmínkách (hlavně v létě
i přes 40°C) ani nemluvím.Průměrně spím těch 5h ranni-7h noční denně podle směny ,tělo jsi už zvyklo, spím opravdu tvrdě.REM fáze asi u mě není ,nikdy si nic nepamatuji :D Po víkendových 12tkach jsem byl opravdu vyždímaný a pondělní volno vesměs nepoužitelný na cokoliv,ale co jsem začal pozorovat je to o mnoho lepší. V mém případě převyšuje nadšení nad únavou.Ten pocit ,když ve volnu vypadnu na louku a čučím tam nahoru-tomu se fakt máloco vyrovná.Pokud podmínky a okolnosti dovolí, snažím se ikdyž jsem fest unavený pozorovat první část noci řekněme do té1h.pak už se nevydržím soustředit, začne mi být zima ať jsem oblecen sebevíc ,zkouším se různě protáhnout, střídat oko ,nějaká kávička apod.ale není to uplně ono.Ale pokud se mi podari si zdřímnout i během dne aspoň na hoďku, tak je situace úplně ale úplně jiná.Jakoby se tělo i za tu 1 hodinu spánku dostatečně dobilo a vydržím i celou noc,lépe se soustředím a celkový pocit je někde jinde.Pokud se mi podaří objevit něco nového, nebo vidět objekt lépe než minule je to opět vzpruha a únava je o krapet menší.Prijde mi ,že co pozoruji psychicky se cítím naprosto uvolněný a má to i velký vliv na to jak se cítím fyzicky.Snad to dává smysl.Chce to ještě dopilovat,snad to že zkušenostmi přijde a bude to lepší.
N150f5 eq5...kk ES2"...okulary ES 82/68°...Lumicon UHC,OIII ...
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Únava při pozorování

#51

Příspěvek od armichael »

Kikidixi, tebe tu asi málokto dokáže poradiť. Hlavne si to celé ťažko dokáže predstaviť kancelárska resp. homeofficová krysa ako napr. ja. V podstate si popísal to, čo spomína biker.fm a má to aj v podpise - prináša Ti to relax a to je dôležité. Asi by som na Tvojom mieste neriešil, či vydržíš do jednej, alebo do rána. Tento koníček s fyzickou záťažou čo máš v práci, to je asi nadoraz. Máš môj obdiv! A ak chceš niečo riešiť, možno kvalitu spánku, ale to chce odborníka, pokiaľ nepomôže ani to zatemnenie miestnosti ako písal Peta62. Predpokladám, že tým myslel úplné zatemnenie.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1132
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 50

Re: Únava při pozorování

#52

Příspěvek od mike »

Jako levnější alternativu k úplnému zatemnění používám tuhle masku. Je větší než ty běžné cestovní, takže s ní bez problémů zvládnu spát třeba v poledne, ani nepotřebuju zatahovat žaluzie (jen v létě kvůli teplu).
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Únava při pozorování

#53

Příspěvek od peta62 »

Ja jsem si drive okolo rozedneni nasazoval kulicha pres oci ( podobnou vec mam z letadla, ale kulich mi vyhovoval lepe, vetsi stabilitou ), spim rad pri nizkych teplotach tak mi to nevadilo. To co nejuplnejsi zatazeni je podle meho lepsi, clovek se muze i podivat kolik je hodin, napit nebo cokoli jineho potrebuje a nedostane probiraci dardu svetla.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět