Únava při pozorování

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Unava

#16

Příspěvek od FunTomas »

Mam v podstate podobne priznaky ako MMys. Jednu noc prezijem vcelku v pohode. Druhy den to spravidla spravi nejaky ten liter Coly. Rozhodne sa vsak musim vyspat, pretoze potom citim pomerne dlho spankovy deficit.
V zime je to fakt horsie. Nech sa naobliekam akokolvek, zima je mi stale. Potom ked pridem premrznuty domov a zalahnem do postele je to ako do bavlnky. Zaspim ako drevo. Ak sa ale neprespim, je mi citelne zima aj cez den a mam pocit akoby som bol chory. Ak to nedospim nasledujuci vecer eventualne to skombinujem s nejakou fyzickou namahou ako pisal MilAn, je to takmer ista PN-ka.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
jc1
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 03. 2004, 03:55

Unava

#17

Příspěvek od jc1 »

So mnou je to podobne.Taky sedim pri dalekohlade
do rana a potom sa s toho tyzden spametavam.Ale co, idu prazdniny takze sa to bude lepsie dospavat :hi:
Kapo

Unava

#18

Příspěvek od Kapo »

Skuste pozorovat 12 dni za sebou od zapadu po vychod a spat iba 5 hodin.
Clovek si zvykne aj na zeleznu koselu.. 8)
Uživatelský avatar
mamut
Příspěvky: 13
Registrován: 02. 04. 2004, 17:35

Unava

#19

Příspěvek od mamut »

Jedna užitečnost: existují hlavně 2 druhy spánku: REM a nonREM. REM spánek je nezbytný, pokud je jednu noc potlačen, tak se "dohání" noc následující. Pokud je pokusná osoba napojena na EEG a buzena při nástupu REM spánku, vede to k jejímu fyzickému vyčerpání. Člověk ostatně může tyto periody na sobě odlišit sám - v REM se zdají sny.
NonREM a REM se během spánku přibližně peridodicky mění. Během noci však REM spánku ubývá - tedy - více je ho v první polovině noci. Proto také to (asi pravdivé) tvrzení, že: co se do půlnoci nenaspí...
Teoreticky je možné s tím počítat a vytvořit si rytmus nočních pozorování, který více vyhovuje. Párkrát se mi to již podařilo.
Binar 10x80&&Refraktor 56x800
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Unava

#20

Příspěvek od Jan_Babovec »

Pokud pozoruji celou noc,tak je to další den utrpení.Pokud ale nespín další noc,tak jsem druhý den (i přes dvě noci beze spánku) celkem fit.Jako by mě můj organismus přepojil na nouzový proud.Problém přichází po další propozorované noci a zhruba půlce dne.Přicházejí bludy,nevím co dělám(navenek vypadám jako robot,který mechanicky dělá,co mu kdo řekne),přicházejí halucinace a rázem se ocitám ve víru barev.Zajímavé je,že po tak čtyřech hodinách tohle ustává.Co je dál to nevím,protože jsem měl strach to zkoušet.tak tahle to probíhá u mě. :greedy:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Uživatelský avatar
robokop
Příspěvky: 57
Registrován: 30. 07. 2004, 16:46
Bydliště: Praha
Věk: 42
Kontaktovat uživatele:

Unava

#21

Příspěvek od robokop »

taky se musim pridat k tomu ze jedna noc se da prezit temer bez nasledku
onehda jsem pozoroval par noci za sebou k tomu prispela obrovska psychycka unava ze zamestnani, brzke stavani do zamestnani
spatna strava a trosku vice kavy a v jednu chvili jsem sahal po telefonu abych si zavolal pohotovost protoze jsem mel vazne problemy udrzet se pri vedomi!!! a to nejen unavou ale celkove spatnym fyzickym stavem
nakonec jsem to ustal kdyz jsem si sednul na to telefonovani
a sel jsem si lehnout

rano jsem teprve sel sklizet teleskop a v praci jsem usnul na stole unavou a probudil se par minut pred koncem
(kdyz sel kolem sef tak do mne kolega srouchnul a ja delal ze se vrtam v pocitaci pod stolem a ze se opiram o stul )

stejne to bylo vsem jasne :-)

prace tam zadna taky nebyla takze o houby slo

Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Unava

#22

Příspěvek od Myzer »

Ja som to /vtedy ked som zakladal temu/ nemyslel uplne tak, ze by ma jedna noc zabila. Ved mohol som si to otestovat aj toto leto, ked som mal viac casu. Skola nebola, pracu som si nejaku zobral domov a cas ma netlacil a vplyv unavy na robotnickych pracach v zahrade nebolo poznat.

Narazal som ale na tento /teraz sucasny/ stav. Praca + s tym cestovanie priemerne 6 hodin denne, skola tento semester 2 statnice /ako keby 3+3 skusky/ a 6 dalsich skusok. Dalej povazujem k tomu nevyhnutny este nejaky sport + bezne denne aktivity.

Podstata je tu:

Nemozem si dovolit pri uceni byt nevyspaty a nesustredeny /verte ze aj jedna noc nato staci/, pretoze cas nezastavim a jeho premarnenie a efektivne nevyuzitie by mi vsetky ulohy posunulo do kratkeho obdobia /co by som urcite nestihol/ a dostalo by ma to do problemov. A tie nemam rad. Aj ked moja astronomia tym sucasne trpi. :'(
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Unava

#23

Příspěvek od T.o.m »

Jediná rozumná možnost dle mne je efektivně využít čas (teda pokud se někdo zrovna nenudí). Navíc teď v zimě astron. soumrak podstatně ulehčuje astronomům nevyspalost, takže člověk nemusí čekat až do půlnoci, než je tma...

Tom :hi:
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Unava

#24

Příspěvek od Myzer »

To je pravda. Ale teraz to zacne smerovat k druhemu polu - ostat zdravy. :sick2:
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Unava

#25

Příspěvek od SKYMASTER »

:nono: Vse se meni s vekem :nono:

ve 20 mi nevadilo i vic noci, ted ve 33 uz to tak neni

kdyz se nevyspim, boli telo, nohy, jsem vyplacanej minimalne den delsi

takze vetsinou se snazim spat aspon 6 hodin, tj. napr. od 2 do 8 rano a to pak jde prezivat i dele

:sleeping:
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Morpheus

Unava

#26

Příspěvek od Morpheus »

Zvyčajne pozorujem tak do 23.00 - 24.00. Záleží aký je deň. Dospávam to cez víkend. Ak pozorujem cez víkend, 2,3 dni pracovné pociťujem únavu. Teraz navyše prišla zima.
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Unava

#27

Příspěvek od Jan_Babovec »

:nono: Dlouhá únava bývá často doprovázená i běžnými virovými či bakteriálními chorobami(chřipka,angína) a teď na podzim se riziko výrazně zvyšuje.A jak už psali jiní,po několika dnech beze spánku je problém udržet se při vědomí.Sám jsem to zažil při pozorování perseid.Na valašsku bylo totiž letos pěkně na rozdíl od jiných částí republiky.Noci 10/11.8 a 11/12.8. se daly přežít,ale noc ze12/13.8. byla už příšerná(za předpokladu,že jsem ty předchozí noci nijak nedospával ani neodpočíval a vesele jsem se bavil vožením betonu v kolečkách).První interval jsme stihli před bouřkovou frontou.Chtěl jsem jít domů,ale Emil Březina s Mariánem Trlicou vyváděli,jako malí haranti,že se blíží velmi výrazná fronta a že budou mít co fotit.
Logicky mě přemlouvali,abych zůstal na hvězdárně.Tak jsem zůstal.V pět ráno jsem šel za prudkého deště domů.Na sedm jsem již měl opět jazykový kurz(po celé perseidy).Tam jsem údajně obímal vzrostlou břízu a mumlal jsem něco o Satanské bibli.Jisté však je,že tento stav může být velmi nebezpečný a může pří něm lehko dojít k dehydrataci :toilet: .Pokud jste předtím pily nápoje s obsahem kofeinu ve velkém,dostaví se tento stav velmi rychle a se vší tvrdostí.
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Fireman
Příspěvky: 10
Registrován: 19. 10. 2004, 02:48

Unava

#28

Příspěvek od Fireman »

jeeeej.. sa mate... ja dalekohlad nemam. ja len volnym okom sledujem oblohu a je to fascinujuce.
ja citam vela knih. :book: moc ma astronomia bavi :bounce:
Nic nehasim... Zhorte si :devil:
kuceraz
Příspěvky: 584
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Únava při pozorování

#29

Příspěvek od kuceraz »

Jak řešíte únavu při pozorování?
Poslední dobou se s ní potýkám dost často a je to poměrně limitující - podmínky můžou být dokonalé, ale když jsem unavený, pozorování je nevalné.
Kafe nebo energetické nápoje mají jen krátkodobý účinek, chvíli se před výjezdem vyspat moc nepomohlo.
Určitě nejsem jediný, kdo nad tím přemýšlí :)
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
kokos1
Příspěvky: 41
Registrován: 03. 10. 2012, 08:54
Bydliště: Horšovský Týn
Věk: 51

Re: Únava při pozorování

#30

Příspěvek od kokos1 »

Já unavený nechodím pozorovat. maximálně s triedrem na zahradu. Ani bych si to neužil.
MAK 127/1500, montáž Nexstar SE, Celestron Skymaster 15x70,
Odpovědět