Dřevěný tubus pro dalekohled

Otázky, rady, tipy, návody...
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Dřevěný tubus pro dalekohled

#1

Příspěvek od Achernar »

Ano, přesně takový tubus plánuju. Bude víceboký mahagonový nebo třešňový. Mám i historický okulárový výtah z mosazi, kterým to bude končit. Zatím jsem tím objektivem pozoroval 1,01 ¥. Provizorně jsem ho namontoval V víceméně horizontálním směru a pozoroval měsíc těsně před západem. Koukalo to nádherně, to musím říci, byla to ale jen jedna nedočkavá zkušenost. Mám jeden historický objektiv podobných parametrů, který je korigován C. Tak to budu moci srovnat vedle sebe.

hades: pokračování diskuze odsud
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2

Příspěvek od MilAN »

Matěji., ale dřevěná klasika byly mahagonové kulaté trubky , mírně kónické :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#3

Příspěvek od Achernar »

Já vím, s tím si ale neporadím. To by bylo samozřejmě hezčí.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#4

Příspěvek od dvader »

Tvl, vrtaný tubus z třešně nebo mahagonu, to by bylo žrádlo… :mrgreen:
Jak to bylo dělané kdysi? Takto?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#5

Příspěvek od MilAN »

Na kopyto křížem vinuté dýhy lepené v potřebném počtu vrstev a vznikla překližková trubka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#6

Příspěvek od dvader »

Ahaaa… díky!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#7

Příspěvek od Achernar »

MilAN píše: 08. 10. 2022, 23:19 Na kopyto křížem vinuté dýhy lepené v potřebném počtu vrstev a vznikla překližková trubka.
Ten princip je mi jasný, ale kdybych to měl dělat já, vznikla by nějaká hrůza. Ale třeba to jednou zkusím. Přinejmenším musím sehnat to kopyto.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#8

Příspěvek od Stanislavxyz »

MilAN píše: 08. 10. 2022, 18:36 Matěji., ale dřevěná klasika byly mahagonové kulaté trubky , mírně kónické :)
Kulatý tubus je samozřejmě fajnová věc, však ani polygonální bych nezatracoval. Teď při práci to asi tak rychle nedohledám, ale viděl jsem pár obrázků historických dalekohledů s šesti, či osmihranným tubusem a vůbec to nevypadá zle. Navíc výroba je skutečně snazší- clony to zpevní a při klížení se to dotáhne k nim, takže se nic nerozjíždí a budou sedět úhly (pochopitelně za předpokladu, že bude precizní tvar těch clon).
Achernar píše: 09. 10. 2022, 09:39
MilAN píše: 08. 10. 2022, 23:19 Na kopyto křížem vinuté dýhy lepené v potřebném počtu vrstev a vznikla překližková trubka.
Ten princip je mi jasný, ale kdybych to měl dělat já, vznikla by nějaká hrůza. Ale třeba to jednou zkusím. Přinejmenším musím sehnat to kopyto.
Ovšem ani překližková varianta nemusí být o tolik složitější. Pěkná by měla být až ta poslední pohledová vrstva, pod ní to může být trošku horší, nepotřebujeme extrémní pevnost s minimální hmotností, že ano. Kopyto by mohlo být nejspíš i vysoustružené, ale raději bych ho dělal z lamel a nebál bych se (v případě konického tubusu) ho udělat napevno- po slepení překližky se vyklepe ven širším koncem. (To je výhoda oproti rouře stejného průměru, kdy musí být kopyto rozebíratelné, alby se po klížení dalo vyndat.)


PS: Není malých dalekohledů!

PPS: Jsme těžce mimo téma...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#9

Příspěvek od Achernar »

Ano, přesně tak to mám v plánu, nejspíš osmiboký tubus, pár jsem takových už taky viděl. Ale nakonec mám čas, neměl bych ten dalekohled teď stejně kam dát. Ale vždycky, když o tom přemýšlím, nebo takhle začnu s někým mluvit, mám chuť s tím začít hned. I kdyby to pak ležela pod postelí.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#10

Příspěvek od honza22 »

Pupák vloni opravoval jednomu Němcovi historický dalekohled, který měl palisandrový vrtaný tubus vyčerněný opalem. Nakonec musel udělat nový, tak použil 1mm silnou mahagonovou dýhu, karbon a Nomex. Vnitřek a vršek byla dýha, uvnitř karbon, Nomex, karbon. Vážilo to polovičku než ten původní a bylo to neuvěřitelně tuhé. Vnitřní průměr byl 100 mm, vnější přibližně 114 mm. Ten vycházel z rozměrů těch mosazných přírub. Když to bylo hotové a pod lakem, vypadalo to luxusně. Dřevo a mosaz je nádherná kombinace.
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#11

Příspěvek od Stanislavxyz »

honza22 píše: "...palisandrový vrtaný tubus vyčerněný opalem..."

Já jsem věděl, že jsem měl ty nebozezy na vrtání potrubí tehdy před lety koupit! Ale říkal jsem si k čemu mi budou... Takže momentálně mám největší nebozez asi 30 mm, což je tak na repliku Galileových teleskopů, leč ty měly tubusy z papíru, pokud se tedy nepletu...
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
honza22
Příspěvky: 284
Registrován: 07. 02. 2022, 09:40
Bydliště: Drážďany

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#12

Příspěvek od honza22 »

Na podélné vrtání dřeva se používají hadovité vrtáky. Pupák stavěl jednomu Slovákovi před pár lety CNC vrtačku na fujary, kde se do javorových hranolů vrtaly díry o průměru až 60mm a nebyla to žádná sranda udržet to v ose. Na větší průměry se používají lopatkové vrtáky, ale ty znám jen z obrázku. Jinak je možnost vyhrát v této aukci krásný kousek : https://www.ebay.de/itm/204114963231?ha ... SwseBjQpQm
Lunt LS80 DS, Quark combo, EQ-HD-III, Apollo 432M, Saturn 533M, ASI174M
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#13

Příspěvek od Stanislavxyz »

Nejsem žádný velký výrobce hudebních nástrojů, ačkoliv pár jsem jich už zhotovil, ale na fujary a koncovky se používá bez (po slovensky baza) a ten se vrtá nebozezem. A samozřejmě to jde i ručně. Ono na málokteré salaši měli dříve elektriku, ne tak, aby tam vrtaly píšťaly na CNC stroji, že. Je pravda, že pokud se nevrtá "po duši" (kdy je nebozez veden dření, tedy zhruba ve středu vrtaného dřeva), tak bude hadovitý vrták možná přesnější. Já jsem to většinou řešil tak, že vrtaný hranol byl větší a do soustruhu se to upnulo do díry, ať vyšla kdekoliv a přebytek se holt stočil.

astar: Svatá pravda, za sebe končím tuto třebas zajímavou diskusi. Nicméně- nechybí nám tu na AF téma "dřevěný tubus"?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2232
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#14

Příspěvek od juh »

Problém s vŕtaním dlhých rovných dier bol vyriešený už dávno, keď vznikla potreba vŕtať diery v kanónoch. Tiež to musí byť dlhá rovná dutina. Vtedy sa došlo na to, že uhýbanie vrtákov do strany spôsobujú pritiľahlé rezné hrany a následne bol navrhnutý dizajn, ktorému sa hovorí delový vrták. Od tých bežne používaných sa odlišuje tým, ze má len jednu reznú hranu. V dnešej dobe má tento vrták rôzne podoby reznej hrany. Ale vždy je princíp vŕtania v tom, že sa vŕtaný materál odoberá len jednou reznou hranou.
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Dřevěný tubus pro dalekohled

#15

Příspěvek od Stanislavxyz »

Vrtání hlavní je ale něco jiného. U rostlého dřeva nám do hry vstupuje nehomogenita materiálu. Zejména zimní a letní dřevo a jejich rozdílná hustota. Tyto vrstvy pak můžou být různě zatočené a pokroucené, narušené dalšími defekty ve dřevě a výsledek je, že vrták vyjde ven často úplně jinde, než měl (praxe). Něco málo už jsem do dřeva navrtal a jde o poměr průměru k délce otvoru. Pokud je vrták vzhledem k délce slabý, může opravdu uhnout úplně mimo...

Pak funguje ta zmiňované metoda- velký hranol a upínám do díry, ať je ve středu, nebo ne. A nebo vrtání nebozezem, po dřeňovém kanálku (použitelná ovšem pouze u dřevin s výrazným dřeňovým středem- např. ten bez, proto se ty lidové píšťaly vrtají právě z něj. Tam je naopak pružnost vrtáku žádoucí, protože může částečně kopírovat zakřivení dřeva (správně se dřevo ještě při vrtání rovná svěrkami do ocelového profilu, ale to už vážně odbíhám od tématu, protože toto se pro vrtaný tubus na dalekohled nemůže hodit).
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět