vizualni pozorovani prechodu

8. června 2004, Venuše - sesterská planeta Země - projde při pohledu ze Země přes sluneční disk... více na http://vt-2004.astro.cz
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

vizualni pozorovani prechodu

#1

Příspěvek od peta »

co se tyce vizualniho pozorovani, pri zvetseni 180x jsem prouzek prosvetlene atmosfery kolem venuse videl az tesne pred druhym kontaktem - cca 5 minut... diskutovanou "kapku" mezi pozadim a venusi po druhem kontaktu jsem nevidel...

obraz je i pri zvetseni 180x dostatecne stabilni, snad nejhezci pohled na ukaz je pri zv. 30x nebo dokonce v binokularu 7x50 (skoda ze tu nemam 20x60)

drzim vsem palce aby to vyslo jako tady v brne...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
arex
Příspěvky: 21
Registrován: 08. 06. 2004, 16:09

vizualni pozorovani prechodu

#2

Příspěvek od arex »

rozptyl světla ve Venušině atmosféře při vstupu na sluneční disk byl hodně nezřetelný, byly sice vidět růžky, ale žádný zázrak. Čerknou kapku jsem neviděl vůbec, asi při velkém zvětšní splývá - spíš bych jí přičítal rozcentrování přístrojů...
david ba.
Příspěvky: 16
Registrován: 16. 07. 2003, 23:07

vizualni pozorovani prechodu

#3

Příspěvek od david ba. »

Dnes poprvé mi nevadilo, že mi ráno svítí sluníčko rovnou do postele :)

Jen pro zajímavost pár fotek provizorního zařízení pro projekci přechodu Venuše. Je to velkoformátová kamera s objektivem 305 mm a okulárem z mikroskopu. Pro naše hromadné pozorování na dvorku v práci přímo ideální.

http://sweb.cz/ragbag/images/venuse_2004-06-08_a.jpg
http://sweb.cz/ragbag/images/venuse_2004-06-08_b.jpg
http://sweb.cz/ragbag/images/venuse_2004-06-08_c.jpg

Tak zase v roce 2012 :hi:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

vizualni pozorovani prechodu

#4

Příspěvek od T.o.m »

Diskutovanou kapku jsem taky neviděl, ale podařilo se mi zpozorovat (a naštěstí i nafotit) slabounkou atmosféru a vpití kotoučku Venuše na okraj Slunce při 3. kontaktu.
Jakmile to bude na webu, hodim příspěvek.
Tom :hi:

PS: počasí nám přálo skvěle! Tam nahoře nám byli nakloněni ;D. Docela jsem se i spálil (cca 6 hodin na slunci a světlá kůže dělá své... ;D)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

vizualni pozorovani prechodu

#5

Příspěvek od MilAN »

Pozorování Dobsonem 400/2000, mimoosá maska s filtrem D 170mm, zv. 60x   - vstup, 90x -výstup.Pozorováno v Poděbradech.
atmosféra Venuše:
-poslední třetina  vstupu před 2.kontaktem - naprosto zřetelný a výrazný vnější  zářící okraj Venuše až do okamžiku  2. kontaktu
-při výstupu - zhruba v polovině mezi 3.a 4.kontaktem- spodní třetina okraje  slabě viditelná-v té době viditelný slabý zákal kolem Slunce. Po 4. kontaktu  dosti zřetelně"povytažení "okraje Slunce za Venuší ve formě "kráteru"
kapka:
-při vstupu : výrazný spojovací most který se přetrhl cca 30s po 2. kontaktu
-při výstupu  dosti nevýrazné slití
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

vizualni pozorovani prechodu

#6

Příspěvek od peta »

MilAN napsal: poslední třetina  vstupu před 2.kontaktem - naprosto zřetelný a výrazný vnější  zářící okraj Venuše až do okamžiku  2. kontaktutohle naprosto sedi s mym pozorovanim, atmosfera byla opravdu dosti vyrazna, neuveritelne tenka - tesim se na fotografie tohoto ukazu... pri vystupu uz nebylo uplne jasno, chvilemi jsem ji spise tusil...

jev "kapky" jsem cekal vyraznejsi, asi proto jsem jej prakticky neregistroval...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11379
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

vizualni pozorovani prechodu

#7

Příspěvek od MaG »

Pozorování s Milanem u Poděbrad.

Stihli jsme na výborné obloze vstup a na malém zákalu i výstup. Atmosféra při vstupu velmi dobře zřetelná kolem celého vnějšku planety. Kapkový efekt velmi nápadný při vstupu, téměř nezřetelný při výstupu.

V refraktoru 50 mm při zv. 70x (filtr Zeiss, ostrý ale trochu rozptyl v obraze) kapka dobře viditelná po dobu sekund, určitě 15. V dobsonu zv. 60x dobře viditelná atmosféra (ostřejší obraz, Baader folie). Při výstupu atmosféra patrná jen někdy a ne po celém okraji, náznak roztečení kroužku planety při okraji Slunce. V refraktoru atmosféra patrná nebyla.

Velmi úspěšné pozorování pomocí dírkové komory pod stromem. Po výběru vhodné dírky z asi 50 kandidátů se zdařilo několika lidmi bez potíží Venuši pozorovat. Obraz celkově poměrně slabý a neostrý, ale kolečko Venuše zřetelně viditelné.
Manuálně vyrobenou dírkou nebyl obraz dostatečně zvětšený, Venuše nevditelná.

Pozorování projekcí na stínítko za Binarem 25x100. Velmi efektní, méně podrobností (rozmázlý obraz) ale názorné a první na němž jsem Venuši spatřil při sestavování montáže.

Pozorování okem. Venuše velmi dobře viditelná jak přes Zeiss filtr tak přes svářečský. Pro ostrý zrak velmi snadný objekt. Mohu li jej srovnat s velkými skvrnami, zdál se poměrně velký a naprosto kruhový.
-----
Ano - atmosféra byla neuvěřitelně tenká. Naprostý souhlas.
-----

Podrobná reportáž u mě na webu.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

vizualni pozorovani prechodu

#8

Příspěvek od MMys »

Zdravím,
pár postřehů z vizuálního pozorování vstupu (ten jsem si vychutnal, na foťáky a kameru zapoměl):

Vybavení: N210 f/5, filtrem z Baader Astro Solar folie zacloněno na 160mm. Montáž EQ6, ustavena přesně ještě v noci.

Místo: Krchleby u Nymburka

Zhruba v poslední čtvrtině mezi 1 a 2 kontaktem se objevila zářící atmosféra Venuše a byla vidět až do druhého kontaktu, hodně tenká, ale při zv. 160x jasně patrná, při 250x už hůře (tmavší obraz), vrátil jsem se na 160x.

Kapkový efekt při vstupu patrný, byť dost rušený seeingem. I když spíše než kapka bych to charakterizoval jako takové širší slití, které celkem drželo svoji šířku.

Výtup už jsem se rozhodl točit, s tím, že se pokusím natočit zářící atmosféru. Vzhledem k tomu, co jsem viděl při vstupu, mi bylo jasné, že to bude nelehké, ne-li nemožné. Zatím to na surových snímcích vypadá (ještě jsem to nezpracoval) negativně. Chvílemi mezi nahráváním jsem ovšem stejně koukal (bylo to jednoduché, zasouval jsem jen velké zrcátko v mém OAG do cesty před kameru, takž ejsem si nic nerozhodil) i vizuálně a musím konstatovat, že výstup byl již kvalitou podmínek horší. Seeing byl větší než ráno, navíc přecházely mraky. Atmosféra byla tentokrát vidět jen opravdu chviličku po 3 kontaktu, těsně u okraje slunečního kotouče. Pak začly chodit mraky a byl i trochu zákal ve vyšších vrstvách atmosféry. Kapkový efekt díky seeingu nepozorovatelný, obraz se moc vlnil.

Blíže o celé akci, až to zpracuji, najdete na mých stránkách.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
johny

vizualni pozorovani prechodu

#9

Příspěvek od johny »

MMys napsal: Zdravím,
pár postřehů z vizuálního pozorování vstupu (ten jsem si vychutnal, na foťáky a kameru zapoměl):

pochopil som to spravne, ze na fotky od teba budeme cakat marne ? skoda, dufal som, ze nafotis nieco pekne. :(

Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

vizualni pozorovani prechodu

#10

Příspěvek od Kami »

Zdravím všechny
Také můžu potvrdit úspěšné pozorování,přestože to ráno vypadalo beznadějně. ???Do posledního okamžiku Slunce zahalovaly mraky.Pak se vyjasnilo,až jsem si přišmahnul záda. :'(
K pozorování jsem měl 125 /1583 refraktor a 300mm teleobjektiv s Praktikou.Pozoroval jsem jak projekcí na stínítko,tak i přímo přes Astrosolar fólii.
Opravdu parádní podívaná.Nadělal jsem pár snímků do Praktiky.Digitálem snímky jak z projekce na stínítku,tak i na přímo,afokální metodou přes 40mm okulár.
Co se týká kapkovitého efektu,byl tam jen náznak slití okrajů.Nějaké velké deformace nebyly vidět.Náznak Venušiny atmosféry snad byl,ale při větším seingu se to nedalo 100% určit.
:hi:
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

vizualni pozorovani prechodu

#11

Příspěvek od peta »

panove, jev kapky se mne podarilo nasimulovat ted o vikendu a to pomoci me temer kulate hlavy a stinu zdi... jaka nahoda, priblizujic se na zemi stin me hlavy ke stinu zdi, tesne pred splynutim se vytvorila velice vyrazna kapka...

dnes jsem pokus opakoval s kartonem a cedeckem - jev je velice zretelny, jak ve vzdalenosti cca dvou metru od stinitka kde jsou okraje jiz dosti mazle, tak i ve vzdalenosti 20cm...

zavery si vyvodte sami, pokus presne neodpovida situaci objektu x zdroje svetla tak jako pri prechodu venuse, ale je to myslim zajimave...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17620
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

vizualni pozorovani prechodu

#12

Příspěvek od MMys »

johny napsal:

pochopil som to spravne, ze na fotky od teba budeme cakat marne ? skoda, dufal som, ze nafotis nieco pekne.  :(

Tak tak :nod:, ale týká se to jen vstupu, výstup už jsem fotil http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/VT2004.htm
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

vizualni pozorovani prechodu

#13

Příspěvek od Libor »

peta napsal: panove, jev kapky se mne podarilo nasimulovat ted o vikendu a to pomoci me temer kulate hlavy a stinu zdi... jaka nahoda, priblizujic se na zemi stin me hlavy ke stinu zdi, tesne pred splynutim se vytvorila velice vyrazna kapka...Zajimave, ale rekl bych, ze efekt kapky vznika opet neostrym zobrazenim. Stin ma preci neostre okraje, protoze Slunce neni bodovy zdroj svetla.
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

vizualni pozorovani prechodu

#14

Příspěvek od peta »

prispevek patril i sem:
http://astroforum.shodam.net/cgi-bin/ya ... 824;start=

tam jsme se shodli ze kapka je napadnejsi na rozmazanejsích fotografiich ci videich...
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

vizualni pozorovani prechodu

#15

Příspěvek od MilAN »

peta napsal: panove, jev kapky se mne podarilo nasimulovat ted o vikendu a to pomoci me temer kulate hlavy a stinu zdi... jaka nahoda, priblizujic se na zemi stin me hlavy ke stinu zdi, tesne pred splynutim se vytvorila velice vyrazna kapka...

Tvá hlava i zeď vytvářejí stín i polostín (Slunce není bodové) a právě překrytí dvou polostínu vytváří ten efekt ztmavnutí. To nebude ta správná analogie s kapkou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět