Dalekohled na balkoně

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na balkoně

#31

Příspěvek od MaG »

Já bych koupil naváděnou montáž typu EQ5, s tou mám dobrou zkušenost a unee toho hodně. V Supře vidím NEQ5 asi za 22500. Pak bych koupil kameru a teleobjektiv, nejlíp z bazaru a začal aspoň nějak. Časem došetřit a dokoupit bazarový dalekohled, prostě sledovat naídky a koupit nebo si poptat. Pokud jedině nové věci a spěchá to, nemá to moc řešení. A rozhodně bych pořešil něco jako sloupek u záradlí. Zrovna nad něčím takovým uvažuju. Zatím mi v hlavě vyrostl nápad vzít dřevěný trám, klidně dole zalitý v betonu a nahoru přes 4 závitové tyče přidělat desku do které bych osadil hlavu montáže. Na vizuál a krátké chvilky s SCT 6" by to asi mělo být ideální. Stejně z domova skoro nic nevidím, ale když se mi nebude zrovna chtít jet někam dál, může to fungovat.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Michal_Kyncl
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 08. 2022, 16:17

Re: Dalekohled na balkoně

#32

Příspěvek od Michal_Kyncl »

stmare píše:Michal_Kyncl: viz setkani Konojedy 3. zari. Z Kolina to neni daleko a je lepsi se podivat na vlastni oci, jake jsou moznosti. Dalekohledu tam bude fura. Pravda, SCT jsem tam videl jen jednou, jinak se ucastni vsechny typy. Vysledkem muze byt i zjisteni, ze s dalekohledem se musi holt ven, pokud clovek chce videt to co chce a nebo bude muset slevit z pozadavku na to, co chce videt.
Škoda to nebudu v ČR... Ale koukal jsem že se konají častěji tak třeba příště. Určitě by to byla dobrá inspirace.

Odesláno z mého RMX3241 pomocí Tapatalk

Michal_Kyncl
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 08. 2022, 16:17

Re: Dalekohled na balkoně

#33

Příspěvek od Michal_Kyncl »

MaG píše:Já bych koupil naváděnou montáž typu EQ5, s tou mám dobrou zkušenost a unee toho hodně. V Supře vidím NEQ5 asi za 22500. Pak bych koupil kameru a teleobjektiv, nejlíp z bazaru a začal aspoň nějak. Časem došetřit a dokoupit bazarový dalekohled, prostě sledovat naídky a koupit nebo si poptat. Pokud jedině nové věci a spěchá to, nemá to moc řešení. A rozhodně bych pořešil něco jako sloupek u záradlí. Zrovna nad něčím takovým uvažuju. Zatím mi v hlavě vyrostl nápad vzít dřevěný trám, klidně dole zalitý v betonu a nahoru přes 4 závitové tyče přidělat desku do které bych osadil hlavu montáže. Na vizuál a krátké chvilky s SCT 6" by to asi mělo být ideální. Stejně z domova skoro nic nevidím, ale když se mi nebude zrovna chtít jet někam dál, může to fungovat.
Tak nějak to asi dopadne jen budu muset pořídit nějaký pořádný sloup. Trochu se bojím aby se mi nechtěně, nepozornosti, nepotkala se zábradlím Obrázek
Prostě asi koupím montáž a pak budu řešit co se na ni vejde Obrázek
Finance se dají přidat jen jsem si říkal že 40 by mohlo stačit, nestačí Obrázek

Odesláno z mého RMX3241 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 517
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na balkoně

#34

Příspěvek od stmare »

Tady nekdo je na foru, kdo foti z prazskeho panelaku a to docela pekne, jen uz nevim, kdo to je. Videl jsem i fotku samotneho dalekohledu na balkone. Pohledej tady na astro-foru nebo na astrofotkach - tam si davaji lide fotky svych milacku. Zkontaktuj primo takoveho cloveka. I kdyby nebyl z Kolina, tak se urcite vyplati za nim nekam zajet!
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Dalekohled na balkoně

#35

Příspěvek od peta62 »

Mam v planu do Konojed 3.9. jet. Je to malicko na vode, protoze ted mam velke osobni problemy, ktere mi to mohou zatrhnout. Pokud pojedu a byl by zajem, mohu vzit C9.25.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
viator
Příspěvky: 287
Registrován: 25. 03. 2009, 08:53

Re: Dalekohled na balkoně

#36

Příspěvek od viator »

Možno by pomohlo pri rozhodovaní pozrieť sa sem :
http://var2.astro.cz/brno/protokoly.php?lang=cz
kde je možné v tabuľke kliknúť na "hvězda", po čom sa zobrazí vypísaný protokol, v ktorom je možné nájsť:

- údaje o pozorovanej hviezde (možnosť dohľadať si jasnosť, typ, periódu...)
- pozorovaciu techniku (väčšinou sa uvádza optika a tiež kamera, prípadne filter)

Dá sa tak pekne pozrieť, čo a akou technikou ( a ako - s akými výsledkami ) je možné v praxi pozorovať.

Tiež by, myslím, mohla pomôcť konzultácia s niektorým(i) aktívnym(i) pozoroavteľom/pozorovateľmi.
...astronómia vraj buduje pokoru a charakter. Neexistuje vraj žiadny lepší spôsob, ako ukázať smiešnosť ľudskej namyslenosti...
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 517
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohled na balkoně

#37

Příspěvek od stmare »

Teď na mě na fóru vyskočil obrázek a je to právě fotka dalekohledu na balkonu. Takže know-how tady na fóru je a nějak to musí jít.
obrázek
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Dalekohled na balkoně

#38

Příspěvek od g »

přečti si příspěvky a testy Sirius_758 (AF nebo POSEC), jde však už o hodně letitý snímek
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Michal_Kyncl
Příspěvky: 10
Registrován: 12. 08. 2022, 16:17

Re: Dalekohled na balkoně

#39

Příspěvek od Michal_Kyncl »

Jj ono to půjde, toho se nebojím. Chce to prostě začít montáží. Pak pořídit pilíř a vyzkoušet co se na ten balkon bezpečné vejde za dalekohled.
Prostě balkon je malej

Odesláno z mého RMX3241 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1480
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dalekohled na balkoně

#40

Příspěvek od Yarkho »

K HEQ-5 existuje predlžovací 40 cm pilier. Tým sa dosiahne výška pri zložených nohách (zmenšený rozmer základne).
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět