EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#16

Příspěvek od MilAN »

mike píše: 20. 08. 2022, 11:30 Abych pravdu řekl, ani si moc nedokážu představit, že bych motorky napájel bateriemi.
Na alkalické baterie v batery packu to funguje desííky hodin bez problémů. Na výjezdy bezproblémové
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1128
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#17

Příspěvek od mike »

Nemyslel jsem proto, že by to nevydrželo, spotřebovat osm "déček" za měsíc by se mi asi nechtělo. Tak jsem si radši koupil zdroj.

Edit: Aby nedošlo k nedorozumění: výrazem "zdroj" nemyslím síťový adaptér, ale zdroj s akumulátorem.
Naposledy upravil(a) mike dne 20. 08. 2022, 12:12, celkem upraveno 1 x.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#18

Příspěvek od Vrána »

MilAN píše: 20. 08. 2022, 10:55 V odkazu, který uvádí autor dotazu, je jasně uvedeno:
Součástí dodávky jsou komplety motorů, ovladač a zásobník baterií včetně kabelů a hodinového stroje
Proto spekulace v dotazu, že to vypadá jen na motorky bez ovladače, nedává smysl.
Omlouvám se,asi blbnu.Už mlčím.
Karel Juřena
Příspěvky: 16
Registrován: 08. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Blatnička
Věk: 41

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#19

Příspěvek od Karel Juřena »

Díky všem za postřehy. Ještě bych se rád zeptal na osnovu polárního hledáčku. vycentrovanou už ji mám, a zajímá mě zda se musí ještě nějak otáčet jelikož je nakřivo. Musí se nějak ustavit i ta třeba nějak vůři poloze teleskopu? Ona se mi totiž potvora při centrování pootáčela konkrétně to sklíčno s osnovou.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1128
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#20

Příspěvek od mike »

Pokud je polární hledáček vycentrovaný (tj. míří v ose montáže a při otáčení RA osou míří stále na stejné místo), je už jen potřeba ho správně natočit podle toho, kde je zrovna na obloze Polárka (kterým směrem od severního pólu). To se dá udělat různě:
  • Podle stupnic. To by mělo být nejpřesnější, ale taky nejnáročnější. Přesný postup by měl být popsaný v dokumentaci k montáži.
  • "Kochab method". Využije se triku, že hvězda Kochab (β UMi) je od Polárky přibližně stejným směrem jako severní pól, takže v převracejícím polárním hledáčku by měla Polárka od středu být stejným směrem, jako je na obloze Kochab od Polárky. Navíc je Kochab jen o trochu slabší než Polárka, takže pokud je už vidět Polárka, je obvykle vidět i Kochab. Většinou to dělám tak, že pravým okem koukám do polárního hledáčku a současně levým na oblohu a snažím se tu čáru v hledáčku srovnat podle těch dvou hvězd. Přesnost je o něco nižší, ale pořád víc než dostatečná.
  • Podívat se do nějaké aplikace (buď Stellarium nebo nějaká specializovaná), jak by ten směr měl být, a od oka to podle něj natočit. Některé polární hledáčky mají kruhovou stupnici ("hodiny"), která s tím trochu pomáhá.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
LeoKas
Příspěvky: 42
Registrován: 12. 03. 2023, 19:32

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#21

Příspěvek od LeoKas »

Rad by som sa opýtal, dá sa ten pohon využiť aj na DSO astrofotografiu?? Cca 30-60 sekundové expozície. Či nie??
Uživatelský avatar
mirkovacik
Příspěvky: 844
Registrován: 10. 06. 2015, 17:26
Věk: 52

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#22

Příspěvek od mirkovacik »

Dá. Otázka je aka kvalita Ti bude dostatocna a aku mas predstavu o objektive/teleskope. Na 30s na f=135 mm bude urcite stacit. Na napr. newton 150/750 nebude.

Odoslané z SM-M526BR pomocou Tapatalku

Odpovědět