EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Karel Juřena
Příspěvky: 16
Registrován: 08. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Blatnička
Věk: 41

EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#1

Příspěvek od Karel Juřena »

Zdraváčko.
Koupil jsem montáž Sky-Watcher EQ3-2 a k tomu tento pohon - https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... ddualeq32/

Jelikož nemám s EQ montáží žádné zkušenosti tak bych chtěl poprosit o radu jak ustavit nebo nastavit montáž tak, aby mi objekt neutíkal ze zorného pole? Přijde mi, že objekt utíká mimo obrazovku (používám kameruku a notebook) stejně rychle jako by tam ani ten pohon nebyl. Špatně nasatvené osy???? Co jsem procházel videa kde měli autoři stejné sesatvy tak jim objekt zůstával krásně uprostřed. Dal by se někde najít materiál k nastudování jak nastavovat osy pro pozorování různých objektů? (planet) případně čeho se chytit? Nebo je to prostě s támto pohonem a hodinovým strojkem nemožné udržet objekt v zorné poli dlouhodobě?

Díky za každou radu či odkázání na příspěvek na stejné téma, který už tu třeba byl .
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1087
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#2

Příspěvek od mike »

Záleží samozřejmě na velikosti toho zorného pole, ale funguje-li všechno správně a montáž je s rozumnou přesností ustavena na pól, mělo by to přinejmenším 20-30 minut vydržet bez větších problémů.
Bresser Messier AR 127L/1200 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#3

Příspěvek od MilAN »

Ustavit montáž podle polárního hledáčku by mělo zaručit celkem slušné sledování objektu. Čím menší je zorné pole , potom je potřeba ustavovat co nejpřesněji a občas provést motorické korekce.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#4

Příspěvek od Vrána »

Ahoj,mám podobnou sestavu a občas se mi stává,že se samovolně uvolní matice,která spojuje motorek s montáží.Další možností je,že se ani motorek netočí když je někde blbej kontakt (rukou je cítit jestli krokuje).Je potřeba zkontrolovat vyvážení dalekohledu.Ustavení montáže je základ,stačí jen přibližně a už by se to mělo udržet alespoň chvíli.Možná ještě zkontrolovat dotažení šroubků na ozubených kolech a osičce,tam se to může prokluzovat.
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1087
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#5

Příspěvek od mike »

Pokud je podezření, že motorek z nějakého důvodu dalekohledem vůbec nepohybuje (třeba kvůli té povolené kluzné spojce), tak by mělo stačit nastavit rychlost 8x a vyzkoušet pohyb na všechny čtyři strany, jestli se projevuje v okuláru. Jestli se pohybují samotné motorky, to by mělo být v tichém prostředí slyšet i při nejnižší rychlosti (kromě pohybu rychlostí 1x na západ, který v praxi znamená, že se motorky otáčet přestanou). Pak mne ještě napadá špatně nastavený přepínač mezi severní a jižní polokoulí.
Bresser Messier AR 127L/1200 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#6

Příspěvek od Vrána »

Ještě mě napadla taková blbost,čím to napájíš a jaký máš ovladač?V uvedeném odkazu to vypadá jen na motorky bez ovladače.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#7

Příspěvek od MilAN »

Z toho odkazu je snad jasné, co to obsahuje, ne ? Tedy že vše.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#8

Příspěvek od Vrána »

No já tam ovladač nevidím,ale jak píšu je to asi blbost.Tyhle motorky se prodávají i samostatně,asi jako náhradní díl.Zrovna tak se samostatně prodává ovladač.Já mám tedy CG5,ale asi je to stejné.
Naposledy upravil(a) Vrána dne 20. 08. 2022, 10:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#9

Příspěvek od peta62 »

Nekdo treba nahradi baterie sitovym zdrojem, takze otazka urcite dava smysl. Naopak nechapu co je to za chovani, branit nekomu v dotazu, zvlaste kdyz se hleda nejaka anomalie.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#10

Příspěvek od MilAN »

V odkazu, který uvádí autor dotazu, je jasně uvedeno:
Součástí dodávky jsou komplety motorů, ovladač a zásobník baterií včetně kabelů a hodinového stroje
Proto spekulace v dotazu, že to vypadá jen na motorky bez ovladače, nedává smysl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel Juřena
Příspěvky: 16
Registrován: 08. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Blatnička
Věk: 41

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#11

Příspěvek od Karel Juřena »

Už jsem na to kápnul. Měl jsem špatně namontovanou hhlavu na stativu a neměl to ujstavené na polárku :D Holt začátečník :D Musím dokoupit polární hledáček, který by měl dle mě pomoci přesnějšímu ustavení???.
Co se týče ovladače tak ten tam je též. Napájení mám řešeno ne přes bateriový box, ale zdrojem.
Dále motorek mi podle dotyku krokuje pouze jeden (při dotyku, ale i sluchem jde slyšet cvakání) tak nevím zda to je správně nebo špatně a musí krokovat oba??? Pokud otáčím ovladačem tak fungují oba motorky.
Přepínání rychlostí na ovladači mám nastaveno na severní polokouli a co se týče rychlostí tak jsou tam 2x , 4x a 8x. Ovšem mám dojem, že rychlosti fungují pouze při manuálním pohonu ovladačem a na krokování nemají vliv.
K tomu vyvážení. Tam myslám, že to mám celkem dobře. Nepřevažuje se ani na stranu teleskopu ani na stranu závaží.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#12

Příspěvek od MilAN »

Ano, funguje to tak, jak popisuješ. . Než budeš mít polární hledáček, zkus miontáž nastavit od oka, aby směřovala polární osa na Polárku. Už tak to bude chodit celkem pohodlně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#13

Příspěvek od peta62 »

Je to spravne, protoze je to EQ montaz, jedna jeji osa je rovnobezna se zemskou osou. Proto je treba aby bezel jen jeden motorek, ktery kompensuje otaceni Zeme. Druhy se pouziva na korekce, pokud neni presna souosost. Oba se samozrejme daji pouzit i na prejizdeni, ale to se u teto montaze dela vetsinou rucne.
Na krokovani nema nastavena rychlost vliv, protoze rychlost otaceni Zeme kolem osy je dana a motorek jede podle ni.
Vyvazuje se v obou osach, jak dalekohled - zavazi, tak i posuv dalekohledu listou v montazi, aby se ulehcilo motorkum.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1087
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#14

Příspěvek od mike »

Karel Juřena píše: 20. 08. 2022, 10:57 Musím dokoupit polární hledáček, který by měl dle mě pomoci přesnějšímu ustavení???.
Je to lepší. Čím přesnější ustavení, tím déle to vydrží bez korekce. Samozřejmě to záleží i na (skutečné) velikosti zorného pole a taky poloze sledovaného objektu na obloze. Ale bez polárního hledáčku se moc velké přesnosti nedosáhne. Pro úplnost tedy lze použít i "drift method", ale moc pohodlné to není.
Napájení mám řešeno ne přes bateriový box, ale zdrojem.
Abych pravdu řekl, ani si moc nedokážu představit, že bych motorky napájel bateriemi.
Dále motorek mi podle dotyku krokuje pouze jeden (při dotyku, ale i sluchem jde slyšet cvakání) tak nevím zda to je správně nebo špatně a musí krokovat oba??? Pokud otáčím ovladačem tak fungují oba motorky.
V "klidu", tj. pokud necháte pohon zapnutý, ale nemačká se nic na ovládání, by se měl opravdu otáčet jen motorek pohybující RA osou, a to směrem na západ a rychlostí jedna celá otočka za 24 hodin, tj. tak, jak vypadá zdánlivý pohyb oblohy. Právě proto je paralaktická (ekvatoriální) montáž navržena tak, jak je.
co se týče rychlostí tak jsou tam 2x , 4x a 8x.
Aha, vycházel jsem z popisu v tom e-shopu, tam je 1x, 4x a 8x. (Je to různé, třeba já mám na svém 1x, 8x a 32x.)
Ovšem mám dojem, že rychlosti fungují pouze při manuálním pohonu ovladačem a na krokování nemají vliv.
Samozřejmě, pokud s tím nehýbete ručně, rychlost je pořád stejná (odpovídající označení "1x").
K tomu vyvážení. Tam myslám, že to mám celkem dobře. Nepřevažuje se ani na stranu teleskopu ani na stranu závaží.
To je jedna osa, stejně tak by se při povolení deklinační osy neměl dalekohled začít překlápět na některou stranu (okulárem nebo objektivem dolů). Tady to samozřejmě nejde udělat úplně přesně, protože se to vyvážení trochu změní při každé výměně okuláru, ale je dobré, aby to bylo vyvážené aspoň přibližně. Já to třeba vyvažuji s nejdelším (nejširším) okulárem, protože ten občas používám i pro hrubé vyhledávání s povolenými kličkami a ne vždy je jednoduché na ně dosáhnout s okem na okuláru. (Jen pro jistotu: samozřejmě je potřeba vyvážení dělat až s nasazeným hledáčkem, zrcátkem a nějakým okulárem.)
Bresser Messier AR 127L/1200 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1087
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: EQ 3-2 + pohon dvou os - co dělám špatně?

#15

Příspěvek od mike »

peta62 píše: 20. 08. 2022, 11:22 Oba se samozrejme daji pouzit i na prejizdeni, ale to se u teto montaze dela vetsinou rucne.
Ono se to v praxi na přejíždění moc použít nedá. Zvlášť jestli má nejvyšší rychlost 8x, tak to znamená, že třeba otočení o 90° by trvalo 45 minut a i 5°, což je typický průměr zorného pole hledáčku, dvě a půl minuty. Já mám 32x a i tak to používám jen na dorovnání objektu doprostřed a opravdu krátké přesuny tak maximálně do těch 5°, jinak už se vyplatí udělat to ručně. GoTo montáže, kde je potřeba používat motorky i na větší přesuny, umějí mnohem větší rychlosti.
Bresser Messier AR 127L/1200 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Odpovědět