problém se Star Adventurerem 2i - opožďování pohonu

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
janb1968
Příspěvky: 64
Registrován: 04. 08. 2022, 15:37
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

problém se Star Adventurerem 2i - opožďování pohonu

#1

Příspěvek od janb1968 »

Nepřesný či vadný pohon Star Adventureru 2i? Zdravím a třeba někdo bude mít nápad, v čem je problém - začínám mít pocit, že snad musí jít o vadný výrobek.

Na jaře jsem si pořídil nový "Sky-Watcher Star Adventurer 2i Wifi Pro Pack" a po základním zaučení jsem s ním strávil několik červencových nocí focením oblohy. Na mnoha snímcích se mi montáž "rozjížděla" a nedokázala udržet ani 30 sekundové expozice. Myslel jsem si, že to mohlo být kvůli špatnému vyvážení deklinační osy - a tak jako tak se rozhodl investovat do guiding příslušenství (ZWO mini 30/4 guide plus ZWO ASI120MM Mini), abych do budoucna mohl pracovat i s delším ohniskem a delšími expozicemi.

Tuhle sestavu jsem testoval včera za měsíčné noci, guiding kamera běžela dobře i hladce fungovalo i její propojení s PHD2 na MacOS.
Bohužel, problém s "rozjížděním" montáže pokračoval a díky kameře jsem jej mohl i lépe zdokumentovat.

Strojek tiše běžel, ale pohon montáže se systematicky mírně zpožďoval za otáčením oblohy. Vždy po nějaké době (5-10 minut) se motorek na vteřinu či dvě rozjel rychleji, jakoby doháněl nabrané zpoždění. Stávalo se to i během kalibrace řízení v PHD2, načež - pochopitelně - se vybraná, sledovaná hvězda ztratila.

Občas montáž běžela několik minut dobře, než se zase začala opožďovat.

Čím problém způsobený NENÍ:

- Chybnou pointací. Pointovat umím ještě z hvězdárny, plus se Polárka během celého večera (cca 2,5) hodiny držela přesně na vytyčené kružnici v hledáčkou pointovacího dalekohledu.
- Přetížením montáže. Moje vybavení váží celkem cca 3 kg, tedy polovinu nominální nosnosti. Zkušebně jsem navíc fotil hvězdy v zenitu, aby "boční" tah na osu montáže byl minimální. Nakonec, abych tuhle variantu opravdu vyloučil, jsem sundal všechno a nechal na ní jen lehoučký naváděcí dalekohled ZWO mini guide scope - abych i poté na monitoru PHD2 frustrovaně sledoval posunující se hvězdy (v této chvíli jsem měl pochopitelně korekční kabel ze ZWO kamery od Star Adventureru odpojen)
- Snad ani vybitím baterií. Na konci 2,5 hodinové zkušební operace měla bateriová sada (4 x AA) napětí 5,3 V. Baterie jsem navíc měnil během červencových nocí, kdy se problém vyskytoval stejně před výmenou jako po výměně baterií za nové.
- Zamotáním kabelů či jinou překážkou v pohybu osy Star Adventureru.
- Chybně nastaveným režimem pohonu. Problém se vyskytuje jak v modu hvězd (kdy jsem se pokoušel použít dodatečné řízení z guiding kamery) i v modu ovládání přes aplikace v mobilu.
- Konečně, ani náhodným pohybem větrem či nestabilitou montáže: hvězdy dělaly "čárky" vždy stejným směrem a konstatntní pomalý pohyb jedním směrem byl patrný i na monitoru PHD2 - tedy s výjimkou oněch chvil, kdy motorek "doháněl" zpoždění a najednou zrychleně přejel do nové polohy.

Přikládám k problému pár ilustračních snímků: sestavy, screenshotů z PHD2 v okamžiku, kdy strojek zrychleně přejížděl do nové pozice (hvězdy jsou vidět ve starých i nových polohách), i "rozjíždění se" montáže.
setup-m.jpg
setup-m.jpg (1.15 MiB) Zobrazeno 1700 x
posun.jpg
posun.jpg (180.02 KiB) Zobrazeno 1700 x
Screenshot 2022-08-14 at 01.28.39.jpg
Screenshot 2022-08-14 at 01.28.39.jpg (741.37 KiB) Zobrazeno 1700 x
Screenshot 2022-08-14 at 01.28.54.jpg
Screenshot 2022-08-14 at 01.28.54.jpg (768.27 KiB) Zobrazeno 1700 x
Začínám být docela zoufalý - takhle jsem si focení se Star Adventurerem nepředstavoval... 😕
Má někdo nápad, čím by to mohlo být, nebo mi nezbývá nic jiného než zařízení reklamovat?
Díky za každou radu... 🙏
WO Gran Turismo 81/478 IV, Celestron EDGE 11" HD, EQ6R Pro, ASI 183MC & MM Pro, ASI 2600MC Pro
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: problém se Star Adventurerem 2i - opožďování pohonu

#2

Příspěvek od biker.fm »

Mozna jsem tu informaci prehledl, ale ... zkusil jsi fotit bez pointace ? A ta montaz ma korekci pouze v Ra, vypnul jsi De v PHD ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: problém se Star Adventurerem 2i - opožďování pohonu

#3

Příspěvek od Psion »

DEC je v PHD2 vypnutá dle obrázku. Otázka je, jak funguje montáž bez pointace?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: problém se Star Adventurerem 2i - opožďování pohonu

#4

Příspěvek od MMys »

Napadá mě moc přitažený šnek ke šnekovému kolu. Adventurer zřejmě nepoužívá krokový motor, ale DC servo, kvůli spotřebě. A tím pádem tam musí být enkodér, který pozná, že to je opožděné, a hned jakmile odpor pomine, dojede to na správnou pozici.

Podívej se, jestli tam někde nejsou nějaké šroubky pro nastavení přítlaku šneku ke kolu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět