kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#16

Příspěvek od Artaban »

Pídžej : Nebo trochu menší http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 17728.html
Na planety bude bohatě stačit a jestli nebude skladovaný někde venku v nějaké boudě, tak to může být ještě lepší. Čím větší dalekohled, tím delší dobu na vytemperování potřebuje. Aby dalekohled dobře ukázal planety, tak musí být vychlazený na okolní teplotu. To může trvat podle podmínek i několik hodin. Pozorovat nevytemperovaným jde, ale jen menším zvětšením, takže hlavně DSO.
Proto se může stát, že budeš nakonec častěji pozorovat DSO, než planety. Menší problém s temperací má právě refrák, ale i ten se musí temperovat.
Četl, ale hóódně málo. Zatím nic nekupuj dokud v tom nebudeš mít víc jasno.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#17

Příspěvek od peta62 »

Ja bych se, podle toho zpresneni, pokusil udelat dve veci. Zaprve bych prohledl na strankach Supry co existuje a za kolik. Nemyslim si, ze je pro Supru problem objednat temer cokoli i z jinych stranek. Pripadne se da brat naprimo, i kdyz ja se tomu vyhybam. Zadruhe bych se pokusil i se synem dorazit na nejaky sraz dalekohledu podle mista Vaseho bydliste. Tam se zjisti nejen co je kterym dalekohledem jak videt, ale i jak se ovlada. Od toho kdy hleda a udrzuje objekt v zornem poli ( uvedomte si ze se zvetsenim se zvetsuje i jeho rychlost a zorna pole dalekohledu jsou velmi uzka ) sam pres tocenim jednim ci dvema kolecky az po rucni posuv. Ja bych treba pro devitilete dite Dobsona vyloucil, protoze bych se bal ze kvuli starostem s posuvem si neuzije pohledu. Ale pokusem muzete zjistit, ze to pro Vase dite problem neni. Take pohledem zjistite, co Vas oba pri realnem pohledu dalekohledem, na rozdil od sofistikovane delanych fotek, bude nejvice bavit a i to ovlivni volbu dalekohledu. Ano, nemate rozpocet na spickovou techniku, jakou tady dost lidi ma casto i po letech hledani, ale mate vice nez vetsina a bylo by skoda to promarnit. Jak co se tyce penez, tak i nadseni do astronomie.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#18

Příspěvek od vla »

Peta 62, když je motorizovaný, tak proč řešit posuvy? Moc už bych v tom nešťoural, myslím, že jsme poradili maximum možného a není vhodné do začátků vnášet další pochybnosti. Nic většího za daný peníz nepořídí, pozorování možné ze zahrady, nebo popojet. Goto navigace, trošku se vytratilo wifi, ale to není na škodu, byť pro někoho možná nezbytnost, ale proč čučet do obrazovky a kazit si na DSO akomodaci oka? Jedině snad pokud by měl tazatel pochybnosti o trvalosti zájmu zkusil bych zdejší bazar, pak by při prodeji byla ztráta minimální. Navíc přes naše dobře míněné rady se každý nakonec nějak zkušenostmi vyprofiluje a zjistí si své optimum. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#19

Příspěvek od Psion »

Je jasné, že se zde objeví všechny dalekohledy a uživatel bude tam kde byl :D WiFi pro ovládání dalekohledu nechápu, když je to na pozorování.
Pídžej
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 08. 2022, 06:40

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#20

Příspěvek od Pídžej »

wifi jsem myslel kvůli navádění... do začátků, než se naučíme se na obloze lépe orientovat (nebo aby mladýho neotrávilo, než se mi podaří něco najít :D jinak na nákup mám vytipované obchody dva, Supra Praha nebo ATC Přerov, ale vidim že více preferujete Supra, takže asi tam...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24252
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#21

Příspěvek od MilAN »

Pokud koupíš systém s naváděním ( GoTo), tak ten lze ovládat přímo s dodaným ovladačem, nebo potom z PC přes kabel nebo z telefonu/ tabletu přes WiFi. Pro pozorování bych preferoval dodávaný ovladač, kde se zadá objekt a systém najede. Je to připravené, netřeba nic instalovat a zprovozňovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 487
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#22

Příspěvek od stmare »

Oba uvedení prodejci jsou kvalitní. Pro nás co jsme z Prahy je Supra blíž a prodejce při osobním kontaktu opravdu poradí.
Přesto bych doporučoval nejprve účast na srazu, kde je možné vidět objekty na živo v různých dalekohledech. Vzpomínám si na sebe ještě nedávno, když jsem nebyl schopen najít žádné DSO, protože jsem hledal objekty známé z fotek a přehlížel šedé obláčky... Prostě aby nebylo očekávání větší než pozdější realita, protože i ve skoro půlmetrovém dobsonu se třeba ramena galaxií nevidí často a na planety a otevřenky to může být kanon na vrabce.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Pídžej
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 08. 2022, 06:40

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#23

Příspěvek od Pídžej »

přátelé, co říkáte na toto?
Celestron Starsense Explorer Dob
tohle by bylo pro mě úplně dokonalý, Dobson bez motorizace, takže bych nemusel řešit nějaké přenosné baterie a kabely apod. a přitom naváděný mobilem (dle popisu nepotřebuje internet, takže zřejmě to jede jen na GPS), koho zajímá jak funguje to navádění mobilem, tak ve videu na té stránce níže je to od času 1:50m ... sice bych si musel počkat do listopadu, ale do toho shopu v Bavorsku to mám jen 5 hodin cesty (komu se to zdá hodně, tak minulý týden jsem cestováním vlakem Ostrava-Praha-H.Brod zabil krásných 11 hodin). Nebo jestli to pak doveze i Supra... ;)

Mají ve stejné verzi i 8" dokonce s dodáním už za 14 dní... ale já bych si asi přece jen rád počkal na tu 10" verzi...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#24

Příspěvek od g »

určitě bych se 100% jistotou a 100x raději volil osvědčený ORION US (kontrolovaná optika SW):
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... eisen.html
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 406
Registrován: 26. 08. 2019, 14:31
Bydliště: Chlumec nad Cidlinou
Věk: 62

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#25

Příspěvek od decmen »

Podle mě je hmotnost případné baterie už to poslední, když budu tahat 10" Dobeše a bedýnku. Za těch 1600 eček bych vzal raději 10" light verzi s go-to a i s baterií to bude vážit stejně a nemusím řešit strkání s push-to.
triedr 20x80, ES AR 152/988, WO AP 71/418 Zenithstar, Neq-6 Pro, Canon 6D mod.
https://astrofotky.cz/~decmen
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#26

Příspěvek od Psion »

Pídžej píše: 16. 08. 2022, 17:42 přátelé, co říkáte na toto?
Celestron Starsense Explorer Dob
tohle by bylo pro mě úplně dokonalý, Dobson bez motorizace,
No nevím, zda je 10" dobson bez motorizace a čučením do mobilu výhodou, před GoTo naváděným 10" dobsonem za stejnou cenu, ale jak myslíš....
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 487
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#27

Příspěvek od stmare »

Ten Celestron, to je pro mě jiný typ dalekohledu, než do kterých koukám, když mě kolegové nechají. Má to někdo? Komu je to určeno? To jako že koukám do mobilu a sám štouchám do dalekohledu? A po pohledu do mobilu se dá ještě něco vidět v okuláru? Vím že kolegové mají i roušku na pozorovacím oku, aby si ho nepřesvítili od ledek přístrojů, natož mobilu.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#28

Příspěvek od Artaban »

stmare píše: 16. 08. 2022, 19:31 Ten Celestron, to je pro mě jiný typ dalekohledu, než do kterých koukám, když mě kolegové nechají. Má to někdo? Komu je to určeno? To jako že koukám do mobilu a sám štouchám do dalekohledu? A po pohledu do mobilu se dá ještě něco vidět v okuláru?
Začátečník by měl nejdříve trochu poznat oblohu a pak si teprve hrát s GOTO atd.
Dobson GSO 300/1500 má o DSC Push-TO kit SkySafari vybavený kolega L@dis a je to moc užitečná věc. Mobil je v nočním režimu a neoslní víc, než červený světlo při hledání v mapě.
Funguje to velmi dobře a během chvilky tak najde co potřebuje včetně komet, planetek atd.
Taková kulovka G1 v Andromedě je otázka mžiku. Dobrá věc na slabé objekty, které by i zkušený člověk hledal delší dobu.
Nastavení je rychlé, ale když je rovný plácek, kde se pozoruje často, tak ještě rychlejší.
Znám jen z doslechu zeptej se ho.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
TheChosen
Příspěvky: 35
Registrován: 02. 08. 2022, 11:24

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#29

Příspěvek od TheChosen »

Nechci se nejak dotknout daleko zkusenejsich kolegu, ale casto se zapomina poradit ze Teleskop je jen zakladni investice. Ono poridit si Dobsna 200+ a pak se pul roku placat s 10mm/25mm Plosslama co vetsinou byvaji k tomu pribaleny, je z meho pohledu spis za trest a dost mozna toho cloveka odradi od tohodle super konicku. Kolegovi Plossly nevadi (pravda zatim nic lepsiho nemel, tak mozna), ale ja osobne jsem si malem urazil oko jak jsem se snazil v 10mm se dostat az na field stop. Des a hruza. Zustal na tom skle okularu dokonce flek z myho oka. O malem zornem uhlu ani nemluve. Nastesti jsem uz mel 68cky s daleko lepsim eye-reliefem. To je teprv pohodicka a relax, ne drina.

Takze pokud se zacina s tim ze je tu urcita suma penez a clovek za to chce nejaky Teleskop (presneji by bylo receno pozorovaci komplet balicek do zacatku), tak by bylo dobre upozornit ze to znamena jeste:

1) Kolimator (pokud to bude Dobson)
2) Set okularu - dle kvality a poctu, finalni cenovka bude uplne nekde jinde. Kazdy je jiny ale ja treba i jako zacatecnik jsem rovnou vzal 6,9,15,20,32
(2 inch), 40mm (2 inch).. a min bych to fakt nechtel. Ten komfort je uplne nekde jinde kdyz si s 40mm (72 FOV) v klidu najdu objekt a nemusim si lamat krk v malinkatem finderu. To pak i to vyhledavani objektu je pozitivni zazitek sam o sobe.
3) Aspon jeden 2x Barlow (odsroubovanim a prisroubovanim na okular se da sikovne udelat 1.5x a takto dostat vic flexibility)
4) Mozna RDF? Zvysilo mi to znatelne komfort hrubeho zamereni teleskopu.

Pokud se tu uvazuje o f/4.7 Dobsnu (250/1200) pak je dobre upozornit ze mozna bude potreba casem Coma Corrector (nekomu to vadi, nekomu ne.. lame se to prave nekde kolem f/5).. kazdopadne hned je to dalsich 5000+ Kc. Dale ta f/4.7 bude narocnejsi na kolimaci a okulary , SVBony jsou celkem OK v mem Dobsnu 200 (f/6) .. ale hodne by me zajimalo jak by si poradili s tou f/4.7 protoze o Dobsnu 250 jsem uvazoval tez. No a takto jsme zase nekde uplne jinde s cenovkou.

To klidne z tech 40K ukousne 10tku nebo i 20tku.. a to predpokladam tu zakladni kvalitu (treba SVBony uroven okularu ktera me osobne vyhovuje)

Ja osobne jsem zacinal s tim ze jsem mel budget 25K .. a tak jsem to rozkouskoval na 50% za teleskop a 50% za vybavu. Po mesici pouzivani, max spokojenost (Dobson 200 od SW, f/6).
SW 200mm DOB, 100mm Spotting Scope, AngelEyes 40,32,26mm 2" 72°, 20,15,9,6mm 1.25" 68°, SVBony 7-21mm Zoom, Seelang Baader 200mm filtr; AngelEyes 2",1.25" UHC, Sony IMX415 3840x2160@30FPS; SVBony UV/IR cut, RDF+Green Laser combo
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#30

Příspěvek od Artaban »

TheChosen píše: 17. 08. 2022, 00:27 Nechci se nejak dotknout daleko zkusenejsich kolegu, ale casto se zapomina poradit ze Teleskop je jen zakladni investice.
Buď v klidu nezapomíná. ;) Hlavní je dobrý dalekohled, to je základ a to ostatní se časem vždy pořídí. Dělá to tak většina. Lepší je získat zkušenosti se seťákama, než nakoupit hned hromadu dalších blbostí ( což je často právě Barlow) a to pak pod cenou prodávat.
Dobré je se nejdřív do těch lepších okulárů podívat. Co sedí jednomu nemusí sedět druhému.
To ti cena zase tak moc nevyrostla. Mám o dost dražší dalekohled než kolik stojí 8"-10" Dobson a věci kolem toho byl podobný ranec, ale už dávno nezačínám a okuláry jako SVBony ( hroznej název jak pro nějakýho poníka) bych opravdu nechtěl a zrovna tak někteří další, kteří si radši počkají až našetří na ověřené značky.
Základ je nespěchat a udělat si přehled co budu potřebovat.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět