kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Pídžej
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 08. 2022, 06:40

kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#1

Příspěvek od Pídžej »

Zdravím,
už pár let ve mně uzrává myšlenka na pořízení pozorovacího zařízení, a teď se to tak sešlo, mladýmu je 9 a já mám náhodou volných 40 táců, které jsem ochoten do toho po zralé úvaze vložit. Věřte, že před svou registrací jsem toto fórum navštívil a pročetl mnohokrát a došel jsem k závěru, že nelze šetřit na montáži, na kterou zřejmě padne plus mínus půlka stanoveného rozpočtu a taky že se vůbec nechci zabývat kategorií typu "lídlskop" do 10k. Druhou polovinu by měl tvořit kvalitní zrcadlo s kvalitními okuláry. Průměr objektivu určitě ne menší než 150 mm, ideálně aspoň 200 mm. Nebudu používat CCD kameru, ale rád bych, aby dalekohled měl možnost připojení mobilu, abych si mohl aspoň pro sebe vycvaknout co vidím. Pozorování hlavně běžných objektů, nemám žádné přílišné ambice v pozorování DSO. Montáž by měla být minimálně aspoň motorizovaná hodinovým strojkem, ideálně s wifi. Mám to štěstí bydlet na velmi malé dědině, kde nejbližší malé město je vzdušnou čarou až 20km daleko a podle mých subjektivních pocitů je tady dostačující tma, kopeček s nadm.výškou 575 m s neomezeným rozhledem kolem dokola, nicméně potřebuju právě ten bytelný stativ, aby mi to běžný večerní/ranní vánek nerozklepal... Hlavně mi prosím nepište, že 40k je pro začátečníka zbytečně moc. Neustále tady řešíte, jak za málo peněz poradit aspoň něco trochu uspokojivého, tak zde máte na stříbrném podnose možnost poradit něco za trošku serióznější rozpočet ;) děkuji
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11493
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#2

Příspěvek od Psion »

40k je celkem dobrý rozpočet do začátku, ale dnes se za to nekoupí ani průměrná chlazená astro kamera :) Na planetární pozorování (když není zájem o DSO) by byl fajn refraktor na naváděné montáži (netuším k čemu wifi na pozorování) v této cenové relaci to tak dá na použitý 100 mm ED refraktor a použitou EQ5, což nebude na planety nic moc, takže spíš nějaký 200mm Newton, který se už bude na EQ5 klepat. Já bych to pro začátek řešil nějakou naváděnou dobson montáží s dalekohledem 250/1200, to bude na ten rozpočet tak akorát.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#3

Příspěvek od peta62 »

Pídžej píše: 12. 08. 2022, 18:17 ..... Pozorování hlavně běžných objektů, nemám žádné přílišné ambice v pozorování DSO. ....
Opravdu tim myslite zadne galaxie, mlhoviny ani hvezdokupy ? Potom byste si trochu protirecil s tou tmavou oblohou. Ta je treba spise na slabeji svitici objekty nez na planety a Mesic.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 487
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#4

Příspěvek od stmare »

Pokud by to měl být refraktor, tak se mi zdá dobrý AR 127 na EXOS 2, což je kombinace kterou má např. mike
Pokud by se kupovalo po částech tak koupit EQ5 + dokoupit motor na RA - cena dohromady lehce přes 13tis. plus ta OTA.
Větší průměr nedoporučuji pro takovou montáž, už by to musela být alespoň HEQ5 nebo raději EQ6, a pak třeba AR 152. Už se ale dostáváme za rozpočet.
Dále bych se vyhnul levným achromátům s kratším ohniskem, kde bude větší barevná vada. Nešel bych pod 900mm.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1087
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#5

Příspěvek od mike »

Spíš bych řekl nejít moc pod f/10.

Taky by bylo dobré si rozmyslet, co všechno by se do toho rozpočtu mělo vejít. Ono se to nezdá, ale i různé "drobnosti", na které člověk nemyslí, se docela rychle nasčítají.
Bresser Messier AR 127L/1200 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 487
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#6

Příspěvek od stmare »

Spíš mám obavu, abysme Pídžejovi neporadili něco co nechce, resp. neuvidí tam to co očekával až něco koupí. To zadání mi připadá i vágní a rozporuplné. Pokud ne DSO, tak zbývají planety. Ale proč potom alespoň 150mm? A na planety bych použil spíš refrák. Refrák s F/10 a alespoň 150mm bude vyžadovat větší montáž. A to je nereálné.
Tak možná ten naváděný dobson, jak doporučil Psion a splníme zadání :D .
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#7

Příspěvek od dvader »

Právě kvůli vágnosti zadání, které je dané pravděpodobně nejasnými představami, je také dle mého nejlepší motorizovaný Dobson.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2230
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#8

Příspěvek od peta62 »

Tazatel se urcite vrati, upresni zadani a napise co z navrhu se mu libi a proc. On take psal "zrcadlo", i tady neni zcela jasne jak to mysli.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
stmare
Příspěvky: 487
Registrován: 24. 12. 2020, 13:54
Bydliště: Praha 4
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#9

Příspěvek od stmare »

Omlouvam se, pise skutecne pise zrcadlo. Refrak ma tedy tady jako moznou alternativu, protoze psal ne DSO.
SW 100ED APO, EQ6-R, Nikon D5600 mod
https://astro.marencik.cz
Pídžej
Příspěvky: 4
Registrován: 12. 08. 2022, 06:40

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#10

Příspěvek od Pídžej »

Omlouvám se za nepřenosti: mlhoviny, hvězdokupy, blízké galaxie samozřejmě ANO ;) těmi DSO jsem myslel, že nepůjdu cestou, kde se expozice počítá na hodiny a musí se používat různé filtry a ještě úpravy v pc, prostě žádné CCD kamery, chci "jen" pěkný pokoukání...

Nechci 9yo klukovi vysvětlovat, že "tenhle rozmázlej flek je Saturn a druhej úplně stejně rozmázlej flek je Jupiter, protože tatínek neměl dost peněz na lepší optiku" :D proto jsem chtěl něco o průměru od 200 mm, aby šlo aspoň poznat, že Saturn má nějaký prstence a že Jupiter má nějaký pásy ;)

Co se týče "zrcadla", myslel jsem to tak, že nechci čočkový dalekohled (stejně se asi víc jak 90 mm reálně neprodávaj).

Co se týče Dobsona: to bych asi musel do auta naložit ještě nějaký skládací kempingový stoleček a pak ho v terénu nějak složitě štelovat a vypokládat do rovnováhy a docela se bojim, že bych kolem toho hodinu lítal s vodováhou, proto jsem si myslel na nějakou pořádnou stabilní trojnožku, kterou zapíchnu do země. Z domu resp. ze dvora bych mohl pozorovat pouze kdybych teleskop namířil kolmo vzhůru :D prostě okolo stodoly, vysoké stromy apod. Zahrada je ve svahu, nejsem tam na tom o moc líp, rovnou plochu když už bych si tam nějakou vyrobil, tak stejně mi výhled budou clonit budovy, stromy atd, takže proto spíš trojnožku a zapíchnout jí někde na kopci za vsí.

Docela mě překvapuje, jak někdo psal, že i těch 40k je málo, přitom nejčastější dotaz tady je "poraďte kvalitní teleskop do 5 tisíc" ... tak jako mohl bych navýšit rozpočet na 50k, ale fakt už bych nerad končil někde u stovky :D
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#11

Příspěvek od vla »

Dobson se staví na zem, žádný stoleček nepotřebuje. Přijedu na místo, vyndám z auta postavím na louce a mohu pozorovat. Kvalitní dalekohled do pěti tisíc by chtěl každý, stejně jako kvalitní auto za 50 tis. Jenže takové věco jaksi nejsou. Ideální je ten motorizovaný dobson, cena je dle průměru, takže dle toho vybrat co je ještě cenově přijatelné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4460
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#12

Příspěvek od dvader »

250-ku dobsona a k tomu pro začátek jeden planetary okulár 6 nebo 7 mm a bude to pěkné pokoukání.
A rychlé zprovoznění po příjezdu na stanoviště.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#13

Příspěvek od Lisa »

Díval jsem se a tu GoTo 250ku celkem nikde skladem nemají, asi oblíbený průměr.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#14

Příspěvek od vla »

Pokud nevadí zahraničí, osvědčený prodejce je třeba zde: https://www.teleskop-express.de, Supra Praha bude možná umět objednat. Některé zboží od nich objednává, ale jsou tam nějaká omezení ohledně oficiálních distributorů pro východní Evropu, tak třeba se zeptat po dovolené.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: kvalitní dalekohled pro začátečníka do 40k

#15

Příspěvek od Artaban »

Pídžej píše: 12. 08. 2022, 18:17 Mám to štěstí bydlet na velmi malé dědině, kde nejbližší malé město je vzdušnou čarou až 20km daleko a podle mých subjektivních pocitů je tady dostačující tma, kopeček s nadm.výškou 575 m s neomezeným rozhledem kolem dokola
Nebo? :)
Pídžej píše: 13. 08. 2022, 01:49 Z domu resp. ze dvora bych mohl pozorovat pouze kdybych teleskop namířil kolmo vzhůru prostě okolo stodoly, vysoké stromy apod. Zahrada je ve svahu, nejsem tam na tom o moc líp, rovnou plochu když už bych si tam nějakou vyrobil, tak stejně mi výhled budou clonit budovy, stromy atd, takže proto spíš trojnožku a zapíchnout jí někde na kopci za vsí.
Tak asi všichni když popojedem o pár km od domova máme možnost neomezeného výhledu ;)
Pídžej píše: 13. 08. 2022, 01:49 Co se týče "zrcadla", myslel jsem to tak, že nechci čočkový dalekohled (stejně se asi víc jak 90 mm reálně neprodávaj)
Jak jsi na to přišel? :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět