Stránka 1 z 4

Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 08. 08. 2022, 16:51
od Honza Ebr (honza42)
Existuje něco jako "Karkoschka pro půlmetr"? Tzn. atlas s vyhledávacíma mapkama (a nejlíp i dalšíma informacema a třeba fotkama) s větším množstvím objektů, nejenom těch pár základních? Viděl jsem na různých srazech pár knih, které mířily tímhle směrem, ale jednak moc nevim, co to bylo, a druhak mi přišlo, že velmi často se tam ztrácelo spousta místa popisováním jasných hvězd a podobných nesmyslů.

Až doposud jsem si mapky k pozorování prostě tisknul - ale už mě to prostě nebaví, trávit čas hledáním toho, co pozorovat po všech čertech - a navíc v tom pak mám strašnej bordel :)

Doporučte, prosím! Cena už v podstatě neni problém ...

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 08. 08. 2022, 17:03
od dvader
Ahoj Honzíku,

dle mého to splňuje ta série knih NSOG - Night Sky Observer Guide.
V Supře jí dříve Honza měl, teď jí na webu nevidím, takže buď v zahraničí, nebo se ho zeptat...

Já osobně mám první 3 díly a pokud bychom se někde dokázali potkat, mohu ti je ukázat, zda-li splňují tvé představy.

Jeden z mnoha linků na webu:
https://www.firstlightoptics.com/books/ ... -book.html

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 08. 08. 2022, 17:29
od Honza Ebr (honza42)
"Jeden z mnoha linků" - FLO sou asi jediný na světě, co to maj skladem a pošlou mi to hned :) Jako jo, tohle je asi to, co sem hledal, veeeeelmi matně si pomatuju, že sem to u tebe viděl :)

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 08. 08. 2022, 21:42
od janek950
Najdeš to i tady https://shopatsky.com/collections/willmann-bell?page=1. Mají tam i mnohasvazkový a zatím nedokončený projekt "Annals of the Deep Sky", který jsem sice obsahově neviděl, ale podle popisu to bude asi něco podobného jak byl skvělý trojsvazkový "Burnham's Celestial Handbook".

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 08. 08. 2022, 23:31
od Zbych
Za mne parádní věc je interstellarum Deep Sky Atlas, je hodně podrobný + Deep Sky Guide s kresbami a fotkami nemá chybu: https://www.oculum-verlag.de/english-language-books/.

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 07:30
od kuceraz
Nebylo by řešením odtrhnout se od tištěné knihy a koupit si za pár stovek aplikaci, třeba SkySafari?
Objektů je více než dostatek, u DSO jsou fotky plus většinou bohaté informace v angličtině.
Noční režim to má dokonce i na klávesnici - nijak to neoslňuje.
Jediná nevýhoda je, že v základním nastavení to je děsný cirkus, je potřeba věnovat hodinu nastavení aplikace, aby to vypadalo a zobrazovalo slušně.

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 08:03
od dvader
Ty pozorovací knihy mají jednu neocenitelnou věc.
A to kresby objektů, jak vypadají v dalekohledu konkrétního průměru spolu se slovním popisem, jak to viděl autor/pozorovatel.
Tohle zatím v žádném planetáriu není…

Jinak já mám samozřejmě také SkySafari (a dle mého není jeho nastavení nijak složité).

Pro pozorování je totiž nejlepší kombinace ty pozorovací knihy plus SkySafari:
1. Podle knihy si udělám pěkně v klidu ve dne přípravu, na co se budu koukat.
2. Ve SkySafari si udělám seznam a dle něj pak pozoruji.

Nebo ev. místo toho okopírovat z knihy příslušné mapky - knihy jsou krásné a je škoda je ničit vlhkostí u dalekohledu…

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 09:20
od kuceraz
Ty nákresy jsou mnohdy dost zrádné, často je reálně vidět více, než na tom nákresu (když budu brát v potaz nákres pod podobnou oblohou i s podobným dalekohledem) - stačí si vzít na porovnání fotku daného objektu a proovnávat s ní (a často je to i opačně).
Jinak, nákresy i popis vzhledu objektu má skvěle udělané CzSky, které na tyhle účely určitě lze taky použít.

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 10:13
od ladin
Všechno, co je v Interstellarum je i na CzSky, s tím, že některé kresby jsou nahrazený kvalitnějšími od B.Laville nebo Corstjense. Navíc na CzSky je fůra kreseb, co v Interstellarum nejsou a další přibývají. Pro pokročilé pozorovatele doporučuju dso seznamy https://www.czsky.cz/dso-lists-menu a vést si minimálně seznam pozorovaných objektů. Pak lze jednoduše sledovat to, co jsem už odpozoroval a co ne - tohle žádná tištěná mapa nenahradí. Pokud máš mobilní data, tak se dá CzSky slušně použít i jako alternativa k SkySafari, dost jsem si s tím vyhrál a už nic jiného nepoužívám.

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 11:06
od ladin
JInak v tištěné podobě vyšla od S.Gottlieba DeepMan 600, což vypadá jako Karkoschka pro větší dalekohledy.

http://www.raycash.org/dm600.htm

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 11:53
od Psion
Knih mám spoustu doma i výše uvedené, ale ven to netahám, používám SkySafari, czsky taky není špatné nebo i online Aladin.

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 13:19
od Honza Ebr (honza42)
"Nijak to neoslňuje" je naprosto jasná známka pozorovatele, který DSO nebere vážně :) Musim teda říct, že mě to trochu šokuje u ládína, kterej byl dycky dost hardcore teda!

Ale ne, já displej nechci. Zkoušel sem nějakou dobu čtečku (e-papír) a to skutešně neoslňuje, ale zas je to prostě malý a nepohodlný. Po těch letech jsem už naprosto přesvědčenej, že chci papír, papír a nic než papír - a doposud jsem to řešil tim, že jsem si věci tisknul, ale prostě i to už mě otravuje, stejně to pak všechno zamíchám, ztratim ... proto kniha.

Objednal jsem tu NSOG od FLO, snad to někdy dojde, ty další co doporučuje Honza si znamenám :)

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 15:37
od ladin
Já mám jas na mobilu pro CzSky ztlumenej na minimum a zapnuty nocni rezim. Jeste by to teda chtelo mit do cervena i pismena v URL toolbaru chromu, ale to me nejak zasadne nevadilo. Jinak hodil by se obcas prekryv Aladin-lite nejakou cervenou vrstvou, i to snad pujde ...

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 15:54
od Michal1
Honzo, já ti nevím, nosit knihu s sebou na pozorování... To se nebojíš, že ti to navlhne a potrhá se ti? Sešit, do kterého si píši pozorovací poznámky, je, jako by ho polili kýblem vody. Naštěstí nepotřebuji obracet stránku více než jednou za noc, jinak by byl ve stavu ještě horším. Jinak mapy používám vytištěné z Cartes du ciel. Mám vytištěnou celou severní polokouli s DSO do 14. mag, každé souhvězdí zvlášť. Každý list je uložen ve fóliovém pouzdře a všechny mapy jsou vložený do kroužkové vazby. Jsou seřazeny dle souhvězdí. Při pozorování objektu jednu mapu z vazby vyjmu, abych ji mohl držet v ruce u dalekohledu (to je další nevýhoda knihy, nemůžeš ji držet v jedné ruce u dalekohledu, když nějaký objekt hledáš). Vytisknout a připravit atlas mi trvalo asi dva večery, pokud si pamatuji. Pozoruji bez přípravy to, na co mám zrovna náladu a co zrovna kulminuje: mlhovinu, planetárku, galaxii, jasnou, slabou, atd. Pak se samozřejmě musí uložit list do vazby na správné místo, jinak vznikne chaos. Pokud si chci na něčem vylámat zuby, mám vytištěných pár částí oblohy s objekty do 16. mag. A pak taky vytištěné speciální mapy všeho možného.

Re: Atlas DSO pro větší dalekohledy

Napsal: 09. 08. 2022, 16:11
od Psion
Papír v zásadě musí navlhnout, v noci je u nás 95% vlhkost, na druhou stranu Honzu chápu, nechce si v temných oblastech kazit oči čímkoli co svítí, věřím že nepoužívá ani červené světlo a vše dělá po hmatu.... někteří jedinci si rozkapávají oči, takže stejně nezaostří na blízko :)