Otravný a kousavý hmyz

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Otravný a kousavý hmyz

#1

Příspěvek od midars »

Nenašel jsem vhodné téma a tak si ho dovolím založit. Že v mé kupoli žije spousta hmyzí havěti to akceptuju. Souboj s pavouky jsem vzdal.
Teď mě ale napadl hmyz zvaný Sametka podzimní. Otravuje už třetím rokem a internetové rady zatím nezabraly a mrchy lezou jen na moji maličkost :( . Zkoušel jsem repelenty i insekticidy. První rok jsem přestal při 100 kousnutích počítat. Loni to bylo trochu lepší, ale to jsem omezoval i astro.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#2

Příspěvek od MMys »

No to je hezká potvora. Ani jsem nevěděl, že něco takovýho existuje.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Otravný a kousavý hmyz

#3

Příspěvek od Jožin110 »

Také to známe. Každý podzim. Nikdy jsme nic nenašli. Říkal jsem tomu podzimní štěnice ;) Děkuju pane kolego, alespoň nyní vím co nás zase bude žrát :oops:
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Otravný a kousavý hmyz

#4

Příspěvek od dvader »

A nešlo by objednat dezinsekci kyanidem? Pokud by to tedy uměla ta firma utěsnit…
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#5

Příspěvek od Karell »

Nemohu teď najít, kde by se dal koupit, já ho sehnal před lety v rybářských potřebách. A spolehlivě funguje úplně proti všemu
Bushmans-Ultra-image.jpg
Bushmans-Ultra-image.jpg (113.53 KiB) Zobrazeno 4790 x
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#6

Příspěvek od midars »

Díky za radu, ale bohužel tam je na obalu je napsáno, že aktivní složkou je 80% Deet. Ten je výborný proti komárům (vyvinuto USA za války v Jižní Koreji). Bohužel jsem na sebe napatlal 100% Deet a mrchy žraly dál. Ale stejně dík.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#7

Příspěvek od midars »

dvader píše: 05. 08. 2022, 19:37 A nešlo by objednat dezinsekci kyanidem? Pokud by to tedy uměla ta firma utěsnit…
Utěsnit zahradu Obrázek

Proti svědění kousanců letos zkouším použít tyčinku proti svědění - vyzbrojil jsem se předem. Včera při focení Slunce cca 10 kousnutí - a to jsem byl postříkán Deetem. Zdá se, že tyčinka trochu pomáhá, ale nechval dne před večerem. Možná placebo ....
Zahradu jsem podle doporučení před výskytem (proti dospělcům neb koušou larvy) použil doporučovaný přípravek síru. Bohužel rodiče Sametek ty články nečetli... Boj nevzdávám a dneska jdu do boje s přípravkem ATAK Sada proti klíšťatům a komárům (účinná látka permethrin) díky kterém jsem loni prožil bez utrpení Peseidy. Střídám postřiky s ATAK Delta Caps 50 CS s účinnou látkou Deltamethrin. Bohužel to pomůže jen na pár dnů a malé mrchy se přistěhují znovu.
Naposledy upravil(a) midars dne 06. 08. 2022, 12:41, celkem upraveno 1 x.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Otravný a kousavý hmyz

#8

Příspěvek od dvader »

Já myslel jen tu hvězdárničku… :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
pavel_s
Příspěvky: 130
Registrován: 16. 12. 2021, 15:40
Bydliště: Ladův kraj
Věk: 40

Re: Otravný a kousavý hmyz

#9

Příspěvek od pavel_s »

Jen pro uplnost - nejedna se o hmyz, ale roztoce (pavoukovce).
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#10

Příspěvek od midars »

Jen pro info - takto vypadá jeden ze "závrtů" po čtyřech dnech :
DSC_0314-OrezMiniA.JPG
DSC_0314-OrezMiniA.JPG (17.5 KiB) Zobrazeno 4483 x
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#11

Příspěvek od Karell »

Moje manželka bioložka radí zkusit mast se sírou, ta prý na roztoče zabírá. Např, na zákožka svrabovou velmi dobře.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Otravný a kousavý hmyz

#12

Příspěvek od Homer »

No jo, jenže diskutovaný druh roztoče kousne, nasaje živiny, nasycen po chvíli odpadne a projde dalším stádiem vývoje, které už nekouše. Zákožka svrabová v těle "bydlí", tam je vhodná mast účinná. Podle mne se v kopuli střídají generace za generací, protože tam opět a znova přichází hostitel.
Tady je každá rada drahá. Snad poptat se nějakých parazitologů, například na jejich přirozeného nepřítele a tím ve vodním roztoku vystříkat opakovaně kopuli - stejně jako se to aplikuje na různé zahradní škůdce. Mám na mysli různé parazitické hlístice, dravé roztoče apod. Prostě přerušit tento sled generací na jednom místě.
Ani já jsem netušil, že něco takového existuje a nezávidím tenhle problém.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#13

Příspěvek od biker.fm »

Mozna hloupa myslenka a pripadne se mi nesmejte. Co tam hodit kus neceho co by suplovalo hostitele ? Larva se nasyti a nemusi na hostitele cekat az si prijde hrat s astrohrackami.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Otravný a kousavý hmyz

#14

Příspěvek od midars »

Homer to napsal za mě, je to přesně jak píše. Ono stačí, že se ta Sametka do kůže zakousne a vstříkne tam ty svoje trávící šťávy. Já se jí pak obvykle i bezděčně (poškrábáním) zbavím, ale výsledek viz výše :evil:
Dneska jsem se poprvé odvážil znovu do kupole fotit Slunce. Včera jsem podlahu a spodek stěn kupole vystříkal přípravky viz výše, ale stejně jsem potkal jak si tam špacíruje jeden šváb (ta kombinace by měla zabít všechno) Obrázek. Uvidím jestli zítra do ráno přibudou pupence.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Otravný a kousavý hmyz

#15

Příspěvek od peta62 »

Svab pry prezije i atomovy vybuch. Radime, ja mam na tyto veci trochu drastickou, trochu masochistickou, ale dost ucinnou metodu. Jakmile na sobe najdu neco, kde mohlo dojit ke vstriku, dvema nehty to poskodim, skoro nariznu, a potom vytlacim nejakou krev, aby ta vstriknuta latka sla s ni. Podotykam jsem technik se skoro nulovymi znalostmi humanitnich ved, ale na mne to funguje.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět