Hypergraph 150 F2.8

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypergraph 150 F2.8

#31

Příspěvek od biker.fm »

juh píše: 28. 09. 2023, 22:37 Výrobca Ocalu nemá na svojich stránkach video, ako kolimovať newton a to čo je na youtube, je pre takto svetelný ďalekohľaď nepoužiteľné.
Ahoj, koukam ze rodina hypergrafu se zacina rozrustat o dalsi kousek ;-) Mam dotaz, proc je to nepouzitelne pro takto svetelny newton ? A kdyz pootocis vytahem o 90° a 180°, jake mas vysledky z Astapu ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Hypergraph 150 F2.8

#32

Příspěvek od juh »

Hypergraf vlastním už dávnejšie, len kolimáciu som nejak extra neriešil, kým som sa na výsledok nepozrel cez Astap.
Z akého dôvodu je to podľa mňa nepoužiteľné pro takto svetelný newton? Tie návody, ktoré som ku kolimácii newtona našiel, kopírujú výrobcov návod na kolimáciu cassegrainov. V postupe kolimácie sú dva kroky, ktorými sa snažia vycentrovať obrysy zrkadiel voči optickej osi. Konkrétne na tomto type ďalekohľadu je podľa mňa konštrukčne nedoriešené uchytenie sekundáru k pavúku a uloženie jeho geometrickej osi voči optickej osi ďalekohľadu je de facto náhodilé. Ak sa začne riešiť centrovanie okrajov sekundáru voči optickej osi, tak bude výsledok celej kolimácie dosť otázny. Pri menšej svetelnosti ďalekohľadov to asi až tak nevadí, ak sa týmto procesom vnesie do kolimácie nejaká chyba, ale tu to môže byť dosť závažný problém. Ja som celý postup zredukoval len na 3 kroky podobne, ako keď sa kolimuje laserom:
  1. vycentrovanie kamery voči OV
  2. nastavenie náklonu sekundáru voči primáru (aby optická os smerovala uprostred značky na primárnom zrkadle)
  3. nastavenie náklonu primáru (aby sa zosúladila optická os primáru s optickou osou ďalekohľadu)
Výťahom som neotáčal, len som robil jeden pokus o otočenie kamery o 90°, pretože mi tam vychádza, že sa v jednej diagonále vždy dopracujem k väčšiemu HFD, ako v druhej (je takmer jedno, ako je skolimovaný ďalekohľad a ako je pootočená celá sústava od korektora po kameru, ten nesúlad je badateľný a prejavuje sa aj na tom mojom poslednom obrázku) a mám podozrenie na to, že to spôsobuje uloženie čipu v kamere. Po otočení kamery som sa dopracoval k podobnému rozloženiu HFD, čo môže potvrdzovať moju domnienku. Nechcel som otáčať OV hlavne kvôli tomu, aby som vylúčil možnosť, že to spôsobuje buď náklon OV, alebo korektor. Ak by som otáčal OV, tak by som nevedel, kde ten problém vzniká.
Mám aj tilt adaptér od ZWO pre ich kamery, len som ho zatiaľ nepoužil, pretože pred kamerou mám osadený UV/IR blok filter a jeho uloženie je v tom tilt adaptéri bez ďalších úprav problematické.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Hypergraph 150 F2.8

#33

Příspěvek od juh »

@biker.fm: Ak sa môžem spýtať, ako si exponoval fotky v príspevkoch #13 a #27 ? Pred tým mi unikla jedna vec, pretože som si výsledky porovnával len s hodnotou "Tilt[HFD]" a nejak som prehliadol hodnotu "Median HFD". Teoreticky dosiahnuteľná hodnota HFD sa pohybuje niekde okolo 2.5 až 2.6. Tie hodnoty, ktoré sú uvedené v pripojených obrázkoch k tým dvom príspevkom, tie mi prijdu, že sú už dosť vysoké:
  • #13 Median HFD = 4.6
  • #27 Median HFD = 4.2
Ja sa zväčša pohybujem s hodnotou "Median HFD" niekde okolo 3.5, výnimočne tesne nad 3. Hodnoty nad 4 mi pripadajú už dosť vysoké.

Ide o to, že som sa v jednej sérii fotiek, kde som sa pohyboval s "Median HFD" v rozsahu 3.2 až 3.4 s "Tilt[HFD]" v rozsahu 9 až 12% nedopatrením dopracoval pri tej istej kolimácii a zaostrení k jednému snímku s "Median HFD=4.2" a keď som ho premeral v ASTAPe, tak vyzeral takmer dokonale s "Tilt[HFD]=3%" s minimálnym skreslením a minimálnou deformáciou hviezd v rohoch.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Hypergraph 150 F2.8

#34

Příspěvek od hades »

Čím hůř bude zaostřené nebo bude horší seeing, a tím pádem bude vyšší HFD, tím víc se schovají vady spojené s tiltem
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Hypergraph 150 F2.8

#35

Příspěvek od juh »

Veď práve to. Chcem si spraviť nejaký reálny obraz o tom, s akými informáciami pracujem.

Včera som si prechádzal staršie diskusie na iných fórach k tomuto ďalekohľadu a našiel som tam dosť podobný dôvod problémov s kolimáciou spočívajúci v sekundárnom zrkadle (dôvod nebol objasnený, bolo tam len to, že sa to nedá správne skolimovať). Rád by som si spravil obraz o tom, či biker.fm len vyhral nejaký jackpot v lotérii, alebo je to nejaký všeobecný problém u tohoto ďalekohľadu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11598
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypergraph 150 F2.8

#36

Příspěvek od Psion »

Median HFD bude hodně závislé na seeingu. Ideální optika má 2.4 v ideálním seeingu. Tedy 4.2 v horším seeingu je běžné. Jedno takové měření mám. Jinak jsem viděl v hrozném seeingu i hodnotu 8.
Přílohy
post-9348-0-65216100-1686783975.jpg
post-9348-0-65216100-1686783975.jpg (341.38 KiB) Zobrazeno 1227 x
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Hypergraph 150 F2.8

#37

Příspěvek od juh »

Ja nerozporujem, že tam nemôže byť tak vysoká hodnota HFD. Len tam už môže dochádzať k tomu, že pri tak vysokom HFD (zlý seeing; chod pointácie, alebo absencia pointácie pri vyššej PE; zaostrenie; ...) budú obrysy hviezd viac roztiahnuté do strán a reálne problémy optickej sústavy môžu byť prekryté práve týmto vysokým HFD podobne, ako som popisoval na konci #33 (absolútne identické podmienky na snímanie, to isté miesto na oblohe v minimálnom časovom odstupe, rovnaká temperácia, rovnaká kolimácia, rovnaké zaostrenie, len rozdiel bol v tom, že som pri niekoľkých snímkoch nespustil pointáciu; škoda, že som medzičasom zmazal tie nepointované obrázky).
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypergraph 150 F2.8

#38

Příspěvek od biker.fm »

Ja si uz nepamatuji jaky byl seeing v case kdy jsem poridili fotky a pak je prohnal Astapem. Pro kolimaci jsem pro finalizaci pouzil Ocal. Az budu delat kontrolni test jak drzi kolimace pomoci Ocalu, dam sem vyslednou fotku. Naposledy jsem kolimoval snad pred jarnim MHV, s dalekohledem jsem byl i nescetne krat v Beskydech a kolimace prozatim stale drzi. Ovsem nic neni laboratorne idealni a tak jsem zjistil ze pri pouziti rotatoru -90° 0 +90° od vychozi polohy jsou hvezdy v rozich (bin 1x1) ok, kdyz otocim rotatorem z pozice 0° na 180°, leva strana uz je horsi (pro mne hrozne) v bin 1x1, pro bin 2x2 uz je to podstatne lepsi.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Hypergraph 150 F2.8

#39

Příspěvek od juh »

Viacmenej ma to začalo zaujímať vtedy, keď si sem postol jeden z posledných obrázkov (vlákno si už nevybavujem), kde máš na okrajoch hviezdy s dvojitým difrakčným krížom len od jedného z ramien pavúka. Pokiaľ viem, nie je to ostrením, vzniká to ako dôsledok kolimácie. Dá sa to zistiť aj pri kolimácii Ocalom. V takých prípadoch kolimácia vyzerá tak, že keď si na obraze z Ocalu preložíš kolimačný kríž priemetom ramien pavúka na primárnom zrkadle, tak sa priemet jedného ramena prekrýva s týmto krížom a priemet druhého ramena nie , ide mimo a neprekrýva sa (javí sa to tak, že osou optickej sústavy prechádza len obraz jedného z ramien, a druhý ide mimo), alebo sa prekrýva pod nejakým uhlom (ak sa kolimačný kíž prekrýva s obrazom jedného z ramien, tak sa neprekrýva s druhým).
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypergraph 150 F2.8

#40

Příspěvek od biker.fm »

Ty zdvojene krize ale nejsou z meho hypergrafu. Ja jen z neho vzal barvu a pouzil jsem ji do Lkoveho snimku od Alese.

Edit: asi jsi mel na mysli #124
Přílohy
L-RGB-spider.jpg
L-RGB-spider.jpg (511.24 KiB) Zobrazeno 1152 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Hypergraph 150 F2.8

#41

Příspěvek od juh »

Ak som napísal nejakú blbosť, tak sa ospravedlňujem. Či to bol práve tento obrázok, netuším, možno niečo za posledný mesiac. Mám fixnuté, že som tu niekde videl obrázok s podobným problémom, ako popisujem vyššie a bolo to práve z tototo typu ďalekohľadu.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4148
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypergraph 150 F2.8

#42

Příspěvek od biker.fm »

Nebylo to spise ve vlakne TS 200 mm f3.2 ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Hypergraph 150 F2.8

#43

Příspěvek od astrolama »

Ahoj, pořídil jsem si tu menší 130mm verzi a hledám možnost otočení si výtahem, kvůli kompozici. Nikde o tom není zmínka a v manuálu jsem to taky nenašel. Na tom červeném prstenci co se jím nastavuje tilt výtahu ze shora, jsou z boku 3 mosazné šroubky na plochý šroubovák. Mohl by mi někdo z vás kdo to má, říct jestli je to ono nebo mi po povolení vyběhne celý výtah a mám po kolimaci? :)
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2240
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Hypergraph 150 F2.8

#44

Příspěvek od juh »

Výťah vyzerá byť konštrukčne rovnaký. V tom prípade áno, po uvolnení tých troch šróbov s dážkou na plochý šrobovák, ktoré sú umiestnené kolmo k osi výťahu, sa dá otáčať výťahom.
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 575
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Hypergraph 150 F2.8

#45

Příspěvek od astrolama »

Tak jsem včera absolvoval první světlo s tímto dalekohledem a přesto, že dalekohled přišel jako zkolimovaný, dokonce jsem si i kontroloval přes ten kolimační okulár co k tomu dávají, snímek nevypadá vůbec oslnivě. Snímky jsem si neuložil, ale pamatuju jak zhruba vypadaly. Pravý horní roh je těžká koma, pravý dolní hvězdy vypadaly jak měsíčky od mandarinky, levý horní hvězdy roztažené do svislých čárek a levý dolní byly čárky šikmo směřující ke hranám snímku. Střed byl něco mezi tím vším, ale víceméně taky svislé čárky, jen kratší než u krajů.
Snímků jsem dělal několik, různě dlouhé, od 20s po 5 minut všude to bylo stejné, pointace šla jak z praku.
Je toto normální stav u nového světelného kukátka?
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Odpovědět