TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#1

Příspěvek od Yarkho »

Teleskop-Express (TS) ponúka na predaj tri "EDPH" apochromáty - všetko f/5.5 vzduchové triplety, vo verzii 61 mm (EDPH II), 76 mm a konečne 94 mm. Výrobcom je podľa všetkého čínska firma SharpStar, ktorá podľa dostupných informácií existuje vyše 20 rokov. TS je tak len re-brandovaný predajca, podobne ako pre iné modely firmy TecnoSky alebo Astro-Tech.

Vzhľadom na ich značnú svetelnosť sú EDPH refraktory primárne fotografické ďalekohľady. Výrobca ku každému dodáva dedikovaný 0,8x reduktor/korektor, čím sa dosiahne svetelnosti f/4.5, pomerne nevídanej vo svete fotografických apochromátov. I séria SkyWatcher ESPRIT je dosahuje s rovnačom v prípade 80mm verzie "len" f/5 a v prípade 100mm verzie f/5.5. Ruku v ruke s vysokou svetelnosťou EDPH tak idú i relatívne krátke ohniská - 94mm verzia má s reduktorom stále ohnisko len 414mm. Celkovo tak tento refraktor pôsobí pomerne "baňato", t.j. je pomerne široký vzhľadom ku svojej dĺžke.

Ďalekohľady sú mechanicky vyrobené veľmi kvalitne. Povrchová úprava so zrnito-lesklým bielym tubusom a lesklým čiernym eloxom pôsobí vyslovene luxusne a o triedu lepšie než u ostatných TS apochromátov. Závity na čiernom eloxe okulárového výťahu ďalekohľadov EDPH, ako aj a rovnači/reduktore vo mne zanechali veľmi pozitívny dojem; pôsobia robustne oproti rôznym tubuskom, ktoré som použil na backfocus. Bielo-čierno-červená kombinácia farieb s drobnými žlatými doplnkami (1:10 mikroostrenie, zámok rosnice, zámok rotácie fokuséru) sa mi osobne dosť páči a navyše sa hodí ku povrchovej úprave kamier ZWO a tiež ich zázračnej krabičky AsiAir Pro/Plus. Ostatne vzhľad posúďte sami:

TS_EDPH_1_s.jpg
TS_EDPH_1_s.jpg (1.65 MiB) Zobrazeno 2782 x
TS_EDPH_2_s.jpg
TS_EDPH_2_s.jpg (1.65 MiB) Zobrazeno 2782 x
TS_EDPH_3_s.jpg
TS_EDPH_3_s.jpg (1.64 MiB) Zobrazeno 2782 x
TS_EDPH_4_s.jpg
TS_EDPH_4_s.jpg (1.74 MiB) Zobrazeno 2782 x

Na fotkách sú verzie 94mm EDPH bez rovnača a 61mm s rovnačom/reduktorom. Tie sa montujú do samotného okulárového výťahu a končia závitom M48 s backfocusom 55mm, čo umožňuje jednoduché pripojenie zrkadloviek, ale aj chladených astrokamier. Pred posledne menované sa navyše ľahko zmestí i filtrový šuplík alebo filtrové koleso. Samotný fokusér je rotačný a umožňuje chod 37mm (61 EDPH II), 53mm (76 EDPH), resp. 74mm (94 EDPH). Reduktor/rovnač sa k 2.5", resp. 3" fokuséru pripája cez závit M63x1 (61 EDPH II), resp. M74x1 u dvoch väčších modelov.

Zaujímavosťou je absencia tradičných upínacích kruhov, ktoré boli nahradené celočervenou upínacou obrúčkovou "klietkou". Tá v štandardnej výbave obsahuje posunovateľnú lištu Vixen, botku na hľadáčik a veľmi praktickú rúčku, ktorá má navyše fotografický závit, takže s príslušným 1/4" šroubom sa na ňu dá pripojiť ďalšie foto príslušenstvo.

Aké nízkodisperzné (ED) sklo bolo použité výrobca a predajca uvádzajú iba v prípade najmenšieho z ďalekohľadov, 61 EDPH II - verzia "II" znamená, že obsahuje S-FPL53. U väčších 76 a 94mm EDPH, SharpStar ani TS použité ED sklo neuvádza a nepodarilo sa mi to ani dohľadať inde; s jedinou výnimkou istej recenzie v Astronomy Now magazíne z mája 2020, kde sa spomína sklo H-FK95N (v_D = 94.52, podobne, ale nie presne ako u S-FPL53). Inde (CN) sa špekuluje, že ide o sklo typu S-FPL55 atď. Sú to však len špekulácie. TS uvádza len, že ďalekohľady "obsahujú 2 ED sklá" a farebná korekcia je "na úrovni FPL53 tripletu". Jedná sa o pomerne odvážne tvrdenie; a to i vzhľadom na to, že od používania skla S-FPL53 sa v poslednej dobe upúšťa v prospech lepšie dostupného S-FPL55, resp. FCD-100, ktoré majú mierne odlišné Abbého číslo a tým pádom vyžadujú mierne iné párovacie sklá.

Ostatne, ako je to s farebnou korekciou, je najlepšie posúdiť vizuálnym testom, cez deň na kontrastné konáre alebo antény oproti oblohe, a v noci na hviezdu. Oba ďalekohľady ktoré mám, 61 EDPH II i 94 EDPH, som týmto testom podrobil. Kým 61 EDPH II sa chová ako apochromát, farebná "korekcia" 94 EDPH bola pre mňa šokom: Test hviedzou odhalil pomerne veľký sférochromatizmus a prítomnosť fialových lemov. Iste, aberácie rastú s mocninami priemeru objektívu a svetelnosťou; a v prípade f/5.5 nemožno očakávať zázraky. Pohľad na Mesiac pri použití Baader BBHS zrkadiel ma doslova ohromil - v zmysle "u všech bohů, to je ale fialové" - Montes Apeninnus vykúpané vo fialovom závoji. O čo väčšie bolo moje prekvapenie, keď som BBHS zrkadlo vymenil za Baader T2 hranol #2456095. Farebná korekcia sa o poznanie zlepšila a zmizli i fialové závoje. Rovnakú skúsenosť s potlačením farebnej chyby uvádza i Larry Carlino vo svojej recenzii na CN. Ten však inde doslova píše, že pri vizuálnom pozorovaní "nevidel ani náznak modrých farebných lemov". Osobne sa domnievam, že som na farebnú korekciu vo fialovej proste viac citlivý, a po celoživotnom nosení okuliarov s UV filtrom netrpím poklesom citlivosti v tejto oblasti spektra. Dokladujem to tiež tým, že pri pozorovaní Venuše za použitia tmavomodrého filtru vidím v atmosfére náznaky 'UV' štruktúr.

Ďalšía vec, ktorá je zjavná pri vizuálnom pozorovaní pomocou EDPH ďalekohľadov, je nezvykle veľké sklenutie poľa, viditeľné najmä pri použití širokouhlých okulárov. Osobne som navyknutý na f/7 a pomalšie prístroje a tak veľké sklenutie poľa bolo pre mňa vizuálne dosť nepríjemné. Pri pozorovaní Mesiaca tiež 94 EDPH trpel parazitným svetlom. Kontroloval som preto vyclonenie tubusu - to je pomerne slabé, namiesto clon tubus zvnútra obsahuje niekoľko mm široké vyčiernené a pravidelné drážky. Väčšiu clonu som nevidel ani jednu.

Na základe svojich vizuálnych skúseností som usúdil, že objektív 94 EDPH je zrejme spočítaný na prítomnosť ďalšieho "skla" v optickej ceste. Že je tomu tak, som overil zaradením k ďalekohľadu dodávaného rovnača/reduktoru, ku ktorému som následne pripojil okulár napriamo. Keďže zaradením 0,8x reduktoru sa u 94 EDPH zmenší ohnisko na cca. 414mm, dosahovanie väčších zväčšení (i 2D) je už pomerne obtiažne: s 3,5mm okulárom sme na zv. 118x (1,25D), a s okulárom 2,5mm sme na zv. 166x (1,76D).

Keďže takmer farebne čistých S-FPL53 dubletov na vizuál mám dostatok, a i vzhľadom na ich vizuálne charakteristiky sú pre mňa EDPH ďalekohľady čisto fotografickou záležitosťou. Reduktor/rovnač na oboch ďalekohľadoch preto ostáva namontovaný. Jednak to zabraňuje prachu a ostatným nečistotám dostať sa dnu, jednak netreba stále niečo šroubovať, a navyše v prípade 94 EDPH sa ďalekohľad s namontovaným rovnačom stále zmestí do k nemu dodávaného kufra. V prípade rovnača a zadnej steny polstrovnania kufra je to natesno, ale stále OK.

Konečne, všetky tri verzie sú momentálne skladom v TS. Ešte pred rokom to nebola pravda; na 61 EDPH II som čakal od mája 2021, pričom prišlo až koncom roku. Na letnú dovolenku som ho teda so sebou nestihol vziať. 94 EDPH so mnou na dovolenku do Bortle 3-4 oblohy toho roku naopak odcestoval. Fotografické testy (tu a tu) ukazujú pomerne dobrú (minimálne pre mňa dostatočnú) farebnú korekciu i rovnosť poľa.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#2

Příspěvek od Beda »

Yarkho píše:
" Ostatne, ako je to s farebnou korekciou, je najlepšie posúdiť vizuálnym testom, cez deň na kontrastné konáre alebo antény oproti oblohe, a v noci na hviezdu. Oba ďalekohľady ktoré mám, 61 EDPH II i 94 EDPH, som týmto testom podrobil. Kým 61 EDPH II sa chová ako apochromát, farebná "korekcia" 94 EDPH bola pre mňa šokom: Test hviedzou odhalil pomerne veľký sférochromatizmus a prítomnosť fialových lemov. Iste, aberácie rastú s mocninami priemeru objektívu a svetelnosťou; a v prípade f/5.5 nemožno očakávať zázraky. Pohľad na Mesiac pri použití Baader BBHS zrkadiel ma doslova ohromil - v zmysle "u všech bohů, to je ale fialové" - Montes Apeninnus vykúpané vo fialovom závoji. O čo väčšie bolo moje prekvapenie, keď som BBHS zrkadlo vymenil za Baader T2 hranol #2456095. Farebná korekcia sa o poznanie zlepšila a zmizli i fialové závoje. Rovnakú skúsenosť s potlačením farebnej chyby uvádza i Larry Carlino vo svojej recenzii na CN" ...
No nevím jak jiní, ale já jsem nad výsledkem Tvého hodnocení chromatické aberace trochu v rozpacích. 94mm není tak velká apertura, aby se u tripletu objevovaly vady v rozsahu, jak je popisuješ. Zvláště, když tomu "pomáhá" T2 hranol od Baadera. To je neklamná známka, že s tím přístrojem není něco v pořádku. Také mě zaráží, že výrobce mlčí, nebo mlží o použitých sklech. Dá se to také brát tak, že tam je ta třetí čočka v objektivu hlavně na srovnání fokální roviny. Ostatně je to fotostroj ! Na Tvém místě bych se spojil s prodejcem a požadoval přeměření. Vybavení na to jsou a ochotní snad také ! Konkurence je velká a výběr adekvátních strojů jiných značek také ;) !
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#3

Příspěvek od Psion »

Otázka je, co je v tom 94 EDPH za skla, podle popisu obrazu to vypadá na nějaký semi-apochromát a to že hranol obraz výrazně vylepšil jen tuto domněnku podporuje, v případě APO hranol obraz zhorší.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#4

Příspěvek od biker.fm »

@yarkho: dostal jsi ke kazdemu refracku i report o vystupni kontrole ?
Přílohy
Screenshot_20220801-185034_Gallery.jpg
Screenshot_20220801-185034_Gallery.jpg (1.2 MiB) Zobrazeno 2583 x
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#5

Příspěvek od Yarkho »

Inspection checklist bol priložený a vyplnený.

Inak si nemyslím, že by ďalekohľad (94 EDPH) nebol OK - fotograficky robí čo má. Sharpstar v manuáli uvádza spot diagram, kde je vidno, že modrý krúžok (435nm) je predsa len väčší než červený, a to s reduktorom a skoro všade:
TS_94EDPH_spot_Sharpstar_userguide.jpg
TS_94EDPH_spot_Sharpstar_userguide.jpg (154.23 KiB) Zobrazeno 2463 x
Čo sa týka môjho vnímania fialovej, v nedeľu som po daždi videl dúhu. Jej spodný koniec tvoril pomerne široký fialový pás, šírky ekvivalentnej modrej+zelenej+žltozelenej časti dúhy. Na vnútornom konci bola fialová zakončená uzučkým a slabým dvojfarebným pásikom, ktorý by som opísal ako pastelovo-tyrkysovo modro-zelený. Vidíte podobnú vec aj vy?

Skôr sa teda prikláňam k verzii, že bez reduktora ide o veľmi svetelný semi-apochromát.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#6

Příspěvek od Psion »

Přikláním se k tomu, že triplet bude obsahovat FCD100 + lanthan + další sklo. Zorné pole bez korektoru je obrovsky sklenuté, podle mě je to fotografický speciál a bez korektoru nemá smysl používat, jak vidno z obrázku, který byl pořízen přes A7SII a dalekohledem bez korektoru. Nakonec i prodejce TS to rovnou prodává s reduktorem/korektorem. Kolimace objektivu je ale zcela bez vad a s korektorem to kreslí i ukazuje parádně. S TV zoom 3mm |(zv. 138x) je obraz naprosto prostý barevné vady a to jsem na modrou dost citlivý. Zkusil jsem i barlow 2x a pořád při zvětšení skoro 280x v celém zorném poli nevidím chromatickou aberaci, za mě tedy výborné APO.
Přílohy
94EDPH_A7SII.jpg
94EDPH_A7SII.jpg (1010.43 KiB) Zobrazeno 1431 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#7

Příspěvek od MMys »

Ten systém je podle mě napočítaný pro provoz pouze s tím korektorem, je nedílnou součástí optického návrhu a bez něj tam budou ty vady všecky a výrazné.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#8

Příspěvek od Psion »

Přesně tak, na samotném reduktoru je napsáno ED reducer for 94EDPH.
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#9

Příspěvek od astar »

Jen poznámku : Jakýkoliv objektiv, čočky prakticky na sobě, má R sklenutí kolem 1/3 f. Pak stačí jen vzorec h^2/ 2R a dostáváme odchylku zaostření od roviny. Samozřejmě je s tím spojen i astigmatizmus .
Jen bych doplnil snímek Pepy o zobrazení spot diagramu, pole 40mm. Malinký kroužky jsou Airy disky. Šířka odrázku je 1mm.
Přílohy
Spot .jpg
Spot .jpg (108.57 KiB) Zobrazeno 1349 x
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11580
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: TS EDPH - f/5.5 apo triplety s dedikovanými reduktormi (f/4.5)

#10

Příspěvek od Psion »

Obloha s oparem, ale vyzkoušel jsem foto Altaira. Je malinko vidět kolem hvězdy mírné 4-cípé halo, které dělá čip odrazem od korektoru. Uvidíme na tmavé obloze, protože čím více byla obloha zamlžená, tím více se halo projevovalo. Chromatická aberace se u hvězd neobjevuje i jasnější hvězdy jsou naprosto čisté i bez toho odrazu. Obrázek je s ořez 1:1.
Přílohy
94EDPH_Altair.jpg
94EDPH_Altair.jpg (391.25 KiB) Zobrazeno 1271 x
Odpovědět