Jak povolit zakousnuté kroužky

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3411
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Jak povolit zakousnuté kroužky

#1

Příspěvek od hades »

Občas se stane, že máte nějaké prodlužovací kroužky/tubusky zašroubované do dalšího příslušenství tak dobře, že nejdou povolit. Vím, že se to tady už v některých vláknech řešilo, ale nenašel jsem ucelené téma, tak zakládám toto.
Dám sem návod, který se mi osvědčil. Měl jsem do sebe zakousnuté 2 T2 kroužky (jeden od kamery ZWO, druhý Baader
1) Podíval jsem se který kroužek je zakousnutý do kterého. Podle toho pak ten, co má vnitřní závit, budu ohřívat.
2) Zakousnuté kroužky jsem dal do mrazáku a nechal je pořádně vychladit. V podstatě jsem na ně zapomněl a nechal je tam pár hodin.
3) V obchodě jsem koupil textilní rukavice, které mají na vnitřní straně gumová kolečka a mají tak lepší grip než holé ruce. Zároveň budou chránit ruce před chladným/horkým kovem.
4) Do misky jsem si připravil vřelou vodu z rychlovarné konvice
5) Vytáhnul jsem kroužky z mrazáku a ten, jehož vnitřní závit je zakousnutý, jsem na krátkou chvíli (3-5 sekund) ponořil do vřelé vody.
6) Zabral jsem a kroužky od sebe oddělil. Nebylo to hned, pár pokusů jsem musel udělat, ale po cca 15ti sekundách šly od sebe.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#2

Příspěvek od Psion »

Rozebírání kroužků řeším každý týden. Osvědčila se mi jemná kůže, která funguje na povolování skvěle, protože při rozebírání se nesmí na kroužky stranově tlačit a je ideální je rozebírat na plocho krutem v kůži. Případné vychlazení v mrazáku taky funguje, ani neprovádím ohřev.
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#3

Příspěvek od DaveOne »

No pánové, Vaše poznatky hodlám brzy využít :) Budu potřebovat oddělit adaptém M48/M42 od filtrkola. Nový (kratší) adaptér již dorazil tak se na to brzo vrhnu. Akorát budu z bezpečnostních důvodů muset sundat to víko filtrkola, na kterém je inkriminovaný ,,zákus,, Nechce se mi moc dávat do mrazničky vše i s kamerou, která je ke kolu z druhé strany přišroubována :)
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#4

Příspěvek od Stanislavxyz »

Jistou zkušenost s povolováním kde čeho mám také a dovolím si přidat pár tipů:

- Jednak vše co hodlám povolovat při sebemenším podezření na potenciální problém důkladně namažu ještě než učiním první pokus
- Ještě lepší než kůže je gumové škrtidlo z lékárničky (v nouzi i jiná guma), na povolování válcových předmětů všeho druhu (kde se nesmí poškodit povrch) geniální pomůcka
- Až po mazání a škrtidle (někdy) přistupuji k nahřívání/chlazení
- Poslední nedestruktivní metoda, která mě napadá, je vytvoření co nejpřesnější objímky (objímek), do které se povolovaný předmět (přes vrstvu gumového škrtidla) upne a pak povolí (na výrobu se občas dá použít nějaký polotovar typu instalatérská obj., ale i výroba takových objímek se může vyplatit u frekventovaných průměrů, přesnost závisí na křehkosti a ceně povolovaných součástek a na hrubší věci nemusí být velká- něco vykompenzuje guma, něco zvládne povolovaný předmět).
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4509
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#5

Příspěvek od dvader »

Ještě pomáhá namočit do strojního oleje nebo na šicí stroje.
Ale to na astro součástky asi není zrovna ono, co? :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11596
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#6

Příspěvek od Psion »

Jednou se mi nedařilo povolit dvě redukce, nepomohlo nic z uváděného, nakonec jsem dřevěnou násadkou poklepal několikrát obvod redukcí a světe div se, povolilo to :).
Uživatelský avatar
DaveOne
Příspěvky: 2113
Registrován: 17. 10. 2018, 14:11
Bydliště: Uherske Hradiště
Věk: 47

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#7

Příspěvek od DaveOne »

Zdravím,

takže včera se mi podařilo tu redukci od filtrkola oddělit. Nejdříve jsem odmontoval to víko filtrkola s redukcí a vložil to na 5min do mrazáku , nasadil klasické gumové rukavice (takové ty na domácí úklid) a po vyjmutí z lednice pořádně zabral. Nemusel jsem ani ohřívat ten adaptér a šlo to :) Díky za podněty.
Newton 200/600, NEXUS kk,TS APO Triplet 90/600, Riccardi 0.75x red., SW Evoguide 50ED, Starizona EvoFF, SW EQ6-R Pro,ASI 2600mm, ASI 290mm, ASI 678MC, ZWO EFW, 36mm filtry Astronomik R/G/B,CLS CCD,Ha,OIII,SII 6nm https://www.astrobin.com/users/Daveone/
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#8

Příspěvek od dablik »

Ja pouzivam velke Sk pasky. Pod ne vlozim prouzek gumy a utahnu, aby to neprokluzovalo. Protoze to ma vystupek na sroub, da se to dobre drzet, pripadnendo neceho upnout. Hlinik, dural je proste mrcha :)
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
stastm1
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 05. 2020, 10:52

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#9

Příspěvek od stastm1 »

Zasekl jsem adaptery, redukce a extendery uz vsech velikosti, skoro vzdy hlinik. Vetsinou, kdyz je v rade za sebou vic krouzku, tak nevinne jemne dotazeni posledniho jeste trochu dotahne nejakou uz hodne tesnou dvojici a problem je tu. Hasak s hadrem a sverak, protismerne kozene pasky okolo, takove rucni stahovaky z plastu propagovane pro astro, promazat nejakym olejem na zavity a tak dale - vsechno k nicemu. V lepsim pripade to nepovolim, v horsim poskrabu hlinik nebo zdeformuji ... jedina vec nikdy nezklamala. Pritlacit adapter na podrazku mekke pryzove pantofle, kterou zakleknu, a silne otocit. I kdyz je to na tom kruhu adapteru vlastne mala plocha, tak spravny napnelismus s tim cukne o par mikrometru a je to. Nesmi to byt tvrda podrazka. Pripadne jeste dve pantofle, a mezi podrazky zasekly kus ...
stastm1
Příspěvky: 141
Registrován: 23. 05. 2020, 10:52

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#10

Příspěvek od stastm1 »

... a jeste spetka magie - zkousel jsem doma postupne vsechny boty. Na opravdu sekle kusy mi funguji jen manzelciny bile pantofle fila. Moje modre fila nemaji tak mekkou pryz nebo je to jina serie a kouzlo je pryc ... skoro si rikam, ze bych jich koupil v Cine kontejner a prodaval je jako astrovybaveni s cettifikatem mereni torze, takovy povolovaci strehl, a pantofle s > 0,99 by byly za 200 eur ... pri cene adapteru se to porad vyplati ;)
20221126_101940.jpg
20221126_101940.jpg (341.1 KiB) Zobrazeno 2346 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#11

Příspěvek od MilAN »

Vyvolává to ve mě dost škodolibý úsměv. Tohle řešení se to prapaguje léta, mnohokrát to tu zaznělo , ale vždy se najde někdo, kdo si založí podobné téma a přijde na něco geniálního. Pak to někdo rozvede a téma postupně zanikne.,
Takže je dobře, žes to zase objevil.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 302
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#12

Příspěvek od BertCZ »

Milane, ale to se hluboce mýlíš. Kolega žádné téma nezaložil, to bylo založeno již dříve. Navíc k celé problematice přistoupil značně neortodoxně, a jakkoli si myslím, že se nejedná o magii (jak sám zmiňuje), ale spíše o fetiš :-) , je to jistě zajímavé řešení. Pokud by ses držel svého motta o dobré a špatné radě, možná by sis všimnul, že manželka našeho pana kolegy má mírně pronační došlap, a tedy že supinační vložka do bot by nebyla vůbec od věci.

Po pár minutách EDIT: vždy jsem, co se povolování zaseknutých kroužků týče, vsázel na indukční ohřev. Ve VŠECH případech se mi to vyplatilo.
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#13

Příspěvek od MilAN »

Já jsem nic nepsal o tom, že si ho kolega založil. Jen jsem psal, že tohle řešení je naprosto běžné a známé, často tady uváděné, jen vždy zanikne ve snůšce nápadů. a nově zakládaných témat. Na otázky jak něco povolit se tu vždy odpovídá a tohle je jediné univerzální. Ono totiž žádnými pásky ani objímkami se nepovolí fotografické filtry- a to zvláště ty od Baaderů. Buď přitisknutím dlaně na placato nebo opřením o gumovou/koženou podložku. Nehledej v mém textu nic jiného. Filtry a redukční kroužky tu povolujeme v dotazech každou chvíli :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1481
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#14

Příspěvek od Yarkho »

Ďakujem za radu, ktorá ma zbavila môjho štósu zaseknutých M48 tubuskov a redukcií.

Mimochodom, Baader filtre sa dajú pred aplikáciou metódy z objímky vybrať. Prípadne sa vždy dá kúpiť náhradná objímka.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak povolit zakousnuté kroužky

#15

Příspěvek od Alnitak »

Já mám zaseklé dva polarizační filtry1,25” do sebe , mrazák nepomohl a ani kleště , jeden filtr je prasklý , chtěl bych zachránit ten druhý filtr , zajímalo by mne jak vyndat sklo z objimky ? Co k tomu potřebuji za nářadí ? A kde se dá koupit náhradní objímka ? Díky
Odpovědět