Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#1

Příspěvek od Pupak »

Zná někdo nějakou elegantní metodu? Když se netrefím, sluníčko mi leze po monitoru jak brouk. Existuje něco jako driftová metoda na Slunce?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#2

Příspěvek od MMys »

Jasně že jo, driftovou metodou na slunce to půjde, musíš začít ráno, když je slunce nad východem, a v tu dobu ustavit ve výšce. Pak počkat až je slunce okolo meridiánu, a ustavit v azimutu. Blbý je, že odpoledne je už seeing na pytel.

Napadá mě další metoda,už jsem ji párkrát použil:
Pokud můžeš montáž srovnat do mechanicky známých pozice os (dej si tam třeba nějaké rysky nebo elektronické indexy), třeba na AZ=180° a DEC=0°, nebo ten HW co máš podporuje parkování v definované poloze, pak můžeš montáž zapnout, odparkovat nebo udělat SYNC na známé poloze. Pak dáš GO-TO na Slunce, a do okuláru ho dostaneš pohyby v azimutu a výšce, a měl bys mít ustaveno dostatečně přesně na to, aby to neutíkalo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#3

Příspěvek od MilAN »

Tu montáž po pozorování uklízíš nebo může stát na stabilním místě ?
V obou případech ale je potřeba udělat dobré ustavení v noci na hvězdy as mít při tom srovnanou montáž na libelu. A v každém případě bych nechal v noci ustavit na 2 hvězdy a opakovaně zaparkovat. A definitivní polohu home position na montáži označil, resp. natočil kruhy se stupnicemi na nulu. Další už se bude odvíjet od toho, je-li montáž stabilní nebo se přenáší.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1469
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#4

Příspěvek od Yarkho »

Robím to takto:
- Vynesiem montáž, zorientujem plus mínus na sever (prax ukázala, že sa trafím s presnosťou asi dva stupne, pokiaľ dám nohy na to isté miesto).
- Zvolím 1-star alignment, žiadnu hviezdu nehľadám a len odkliknem
- Dám GoTo na Slnko a docentrujem podľa kruhov.

Všetky svoje fotky Slnka som robil takto; pokiaľ to uteká (typicky trochu v DEC), dorovnávam to ručne na nízkej rýchlosti počas fotenia.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#5

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale GoTo na Slunce nepotřebuješ. Takže nemusíš dělat žádný star-alignment . A montáž není polárně ustavená, takže Slunce bude ujíždět. Protože jsi v podstatě jen postavil montáž od oka bez jakéhokoliv ustavení. Kolega se ale ptal, jak to jednoduše ustavit, aby mu Slunce neujíždělo
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#6

Příspěvek od Beda »

Lepší odpověď pro Pupaka než MilAN nemám, ale pro pořizování delších, hodinových videosekvencí aktivní oblasti, kde lze očekávat erupční vzplanutí, nebo pro opakovanou, každodenní instalaci montáže, je automatický sluneční autoquider od Astro Hutech dobrý (leč trochu drahý) pomocník. Vyžaduje ST4 port, ale funguje bez problémů na hrubě ustavené paralaktice. . Napájení přez USB.
http://www.aokswiss.ch/d/sonne/hutech/h ... sicht.html
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uider.html
Přílohy
Hinode Solar Autoquider od Astro Hutech.png
Hinode Solar Autoquider od Astro Hutech.png (359.33 KiB) Zobrazeno 3233 x
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#7

Příspěvek od Pupak »

Montáž uklízím, dokonce někdy během dne přesouvám kvůli stromům, takže noční ustavení je mi na trávníku dost k ničemu. Sluneční pointer už začínám vyrábět, ale říkal jsem si, že se napřed zeptám zkušenějších, abych ho zbytečně nevyráběl když existuje jednodušší řešení. Jde mi pochopitelně od časosběr pro animace a tam to chce, aby to slušně drželo i s TV 5x.
Ten Astrohunter vypadá dobře a 650 éček se dá vydejchat. Když to budu vyrábět, spolkne to tolik času a materiálu, že bych na něj vydělal desetkrát a stejně to nebude ve stejné kvalitě.
Zatím všem děkuji za podněty.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#8

Příspěvek od MMys »

Pokud to máš pointovatelné (přes ASCOM pulseguide nebo přes port kamery) tak FireCapture umí pointaci na povrchový útvar A umí ty útvary v obraze sledovat buď tak, že hýbe ROI kamery (pokud máš velký senzor a definovaný menší ROI) a nebo totéž umí pomocí guidingu. První možnost je ti na dlouhá snímání nanic, ale ta druhá by měla fungovat.

A posledních pár verzí SharpCap-u má už také nově funkci Track Feature nebo tak nějak se to jmenuje. Tak to vyzkoušej.
Pak to stačí ustavit podle kompasu a stupnice ve výšce.

Ostatně, SW, který dokáže pointovat na povrchový útvar pomocí 2D korelace možná existuje, pokud by ti nefungoval ten FireCapture nebo SharpCam. V nouzi to lze i napsat svépomocí, to není zase tolik práce. Ale pokud je OneStep ASCOM kompatibilní a není tam nějaká chyba, tak to bude fungovat.

A další možnost, takhle jsem to dělal na pokusy ještě když jsem bydlel v Hradci:

Na terease jsem měl označené křížky, kam postavit nohy montáže, a na severozápadní stěně jsem měl udělaný křížek, který jsem musel dostat na střed polárního hledáčkou. Jendou jsem ustavil driftovou metodou, pak označil ty nohy a směr k pólu, a příště už jel podle toho. Přesnost byla celkem solidní. Ovšem předpokládá to stabilní objekt na severu (stěnu, sloup) třeba tam něco takovýho máš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#9

Příspěvek od MilAN »

Noční ustavení není k ničemu. Na montáži máš přesně nastavenou výšku a montáž je v home pozici. Postavíš montáž podle libely, dáš najet na Slunce a v azimutu otočíš hlavou tak, aby Slunce bylo v dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#10

Příspěvek od Pupak »

MilAN píše: 17. 07. 2022, 09:18 Noční ustavení není k ničemu. Na montáži máš přesně nastavenou výšku a montáž je v home pozici. Postavíš montáž podle libely, dáš najet na Slunce a v azimutu otočíš hlavou tak, aby Slunce bylo v dalekohledu.
Na trávníku to moc nefunguje. Už jsem to zkoušel a udělal si značky, jenže to pokaždý zajede jinak hluboko a přesnost libely je nedostačující, aby to s TV 5x neutíkalo.
2 MMys
Ten FC prozkoumám, to by mohlo být řešení. Dík. Je tam dost funkcí, které jsem zatím opomíjel.
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#11

Příspěvek od Michal1 »

MMys píše: 16. 07. 2022, 19:42 Jasně že jo, driftovou metodou na slunce to půjde, musíš začít ráno, když je slunce nad východem, a v tu dobu ustavit ve výšce. Pak počkat až je slunce okolo meridiánu, a ustavit v azimutu. Blbý je, že odpoledne je už seeing na pytel.
Jestli by mu nestačilo ustavovat jen krátkodobě, například, když fotí ráno, tak ustavovat jen ve výšce a když je poledne, tak jen v azimutu. Složitější by to bylo jen v mezičase, ale to nevypadá jako neřešitelné. Existují rovnice, které udávají vztah mezi směrem driftu a odchylkami v ustavení pro dané souřadnice sledovaného tělesa. Rovníkové i obzorníkové souřadnice Slunce pro daný čas se dají snadno spočítat. V praxi by člověk změřil směr a rychlost driftu a program by mu řekl, o kolik se musí montáž posunout v azimutu a výšce. Posun se dá kontrolovat podle posunu nějakého detailu v zorném poli, podobně, jako to dělá PARot (viz čas od 2:09):

Zorné pole kamery musí mít strany orientované v SJ a VZ směru. Teď sežeňte někoho, kdo to naprogramuje :D
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#12

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše: 17. 07. 2022, 10:02
MilAN píše: 17. 07. 2022, 09:18 Noční ustavení není k ničemu. Na montáži máš přesně nastavenou výšku a montáž je v home pozici. Postavíš montáž podle libely, dáš najet na Slunce a v azimutu otočíš hlavou tak, aby Slunce bylo v dalekohledu.
a přesnost libely je nedostačující, aby to s TV 5x neutíkalo.
Promiň, ale přesnost i té nejobyčejnější libely je kolem 1mm/1m, což při ustavení ve výšce překračuje přesnost, s kterou jsi schopen ustavit montáž ve výšce pomocí polárního hledáčku.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#13

Příspěvek od peta62 »

Pupak píše: 17. 07. 2022, 10:02 .... Už jsem to zkoušel a udělal si značky, jenže to pokaždý zajede jinak hluboko ....
Pokud tech mist kvuli stromum neni moc neslo by zatlouci trubky ( betonovani je asi uz zbytecne moc ) do zeme a na ne na uroven zeminy nebo mirne pod, aby nevadily pri sekani travy, pridelat podlozky ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#14

Příspěvek od Pupak »

2 Milan.
Já měl za to, že máš na mysli tu bublinku na montáži. Ta opravdu moc přesná není.

Na hodinový časosběr bude ta pointace ideální. Když to nepůjde přes FC, tak zkusím to huntra a ono se něco chytí. Zatloukat na zahradě trubky se mi fakt nechce, zejména když fotím tak z pěti různých míst podle denní doby.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak efektivně ustavit montáž ve dne.

#15

Příspěvek od peta62 »

Jojo, pet mist uz je moc.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět