Jakou astrokamerku?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Karel Juřena
Příspěvky: 16
Registrován: 08. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Blatnička
Věk: 41

Jakou astrokamerku?

#1

Příspěvek od Karel Juřena »

Zdravíčko přátelé.
Je na čase počídit lepší kamerku tak bych chtěl poprosit zdejší zkušenější kolegi o radu jakou z nich zvolit. Rozpočet mám omezený tak uvažuji o těchto dvou kamerách. Prozatím používám Bresser MicrOkular, ale předpokládám, že následující dvě budou mnohem lepší pro pozorování a občas nějaký ten snímek.

https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _asi120mc/

https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _ASI224MC/

Samozřejměna trhu jsou i jiné značky v podobné cenové kategorii tak můžete klidně doporučit i jinou.
Používat ji budu na zrcadle Bresser 150/750mm.

Dále mě zajímá zda jsou kamery napájeny přímo z notebooku či vyžadují napájecí zdroj?

Díky moc za každou odezvu.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jakou astrokamerku?

#2

Příspěvek od hades »

Účel použití je EAA, je to tak? Pokud ne, tak se raději podívej po nějaké (modifikované) zrcadlovce v bazaru.
Jinak z těchto dvou kamer je lepší volbou 224.
Obě jsou napájené přímo po USB kabelu, nepotřebují externí zdroj.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11542
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou astrokamerku?

#3

Příspěvek od Psion »

Jak vidno, obě kamery mají stejné zorné pole a obě jsou napájené z notebooku...

https://astronomy.tools/calculators/fie ... ystem=moon
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jakou astrokamerku?

#4

Příspěvek od astar »

Otázka je co chceš fotit ? Ty kamery nejsou chlazené, tak dlouhé expozice budou zatíženy větším termálním šumem.
Pokud bych mohl doporučit, jen podle mého, tak místo ASI224 spíš ASI385. U té je větší rozlišení a u poláka je zhruba za stejnou cenu . viz tady

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... 0all%20sky
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jakou astrokamerku?

#5

Příspěvek od Pupak »

Na co na EAA se 150mm Newtonem barevnou kameru? Kde se tam ty barvy asi vezmou, při tomhle průměru a nechlazené kameře. Rozhodně je lepší monochromatická kamera ASI 174, nebo levnější 290. S H-alfa filtrem máš šanci, že s monochromem za pár minut něco nasbíráš a uvidíš. Barvy jsem na EAA slušně viděl s RASA11 a ASI 2600 tak po 5 minutách skládání.
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: Jakou astrokamerku?

#6

Příspěvek od Nascarphone »

Pokud mohu poradit, tak bych s nákupen nespěchal a porozhlédl se zde na bazaru. Nedávno se tu za cenu cca 10tis prodávalo několik barevných, vzduchem chlazených Altairů 183C, což jsou kamery už o několik tříd výš. Ty jsou také napájeny přímo z notebooku a vhodné na EAA.
Jednu jsem vlastnil, tak mohu vřele doporučit.
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou astrokamerku?

#7

Příspěvek od MilAN »

Pokud na EAA chci zobrazovat něco z mlhovina a galaxií (nejen tedy hvězdy nebo objekty stelárního vzhledu), tak bych doporučil především světelný dalekohled. Než starší CMOS kameru, tak raději klasickou CCD, kde může být přínosem binování, a raději monochromatickou. A na ty mlhoviny a galaxie bych nešel bez chlazené kamery. Řeč je tedy o EAA, ne o fotografování a skládání stovek expozic krátkými expozicemi a dodatečnými úpravami v postprocesingu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel Juřena
Příspěvky: 16
Registrován: 08. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Blatnička
Věk: 41

Re: Jakou astrokamerku?

#8

Příspěvek od Karel Juřena »

MilAN píše: 16. 07. 2022, 00:14 Pokud na EAA chci zobrazovat něco z mlhovina a galaxií (nejen tedy hvězdy nebo objekty stelárního vzhledu), tak bych doporučil především světelný dalekohled. Než starší CMOS kameru, tak raději klasickou CCD, kde může být přínosem binování, a raději monochromatickou. A na ty mlhoviny a galaxie bych nešel bez chlazené kamery. Řeč je tedy o EAA, ne o fotografování a skládání stovek expozic krátkými expozicemi a dodatečnými úpravami v postprocesingu.
Jde mi primárně o pozorování planet ne o focení a skládání přesně jak píšete. Přes okůlár je to pro mě trošku nepohodlné tak jsem chtěl zkusit kamerku a pozorovat přes notebook. Nějaké DSO zatím sleduji přes okuláry. Mám v plánu ještě pořídit lepší montáž např. EQ 3-2 se strojkem případně nějakou lepší. Přeci jen ta Dobsonova je nic moc. K focení se musím teprve dopracovat. Přeci jen to chce trošku zkušeností a lepší techniku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou astrokamerku?

#9

Příspěvek od MilAN »

Pozorování planet přes kameru a NB na Dobsonu nebude vůbec jednoduché. Přímý výstup z kamery neukáže více, jak pozorování okem, navíc to bude více nepohodlné, než vizuální pozorování. Snímání kamerou dává přínos a výsledky teprve po zpracování videosekvencí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jakou astrokamerku?

#10

Příspěvek od hades »

Tady je zrovna jedna planetární kamera k mání: viewtopic.php?f=33&t=31243&p=482449#p482449
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Jirka V.
Příspěvky: 217
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Jakou astrokamerku?

#11

Příspěvek od Jirka V. »

Ahoj,po mensi pauze s focenim,jsem zacal s mensim nakupem novych hracek a trochu jsem se zasekl u vyberu kamery.Montaz mam tu vytisknutou a pracne slozenou OpenAstroTracker.Optiku bych chtel asi tuhle https://www.astroshop.eu/telescopes/ask ... ta/p,77136 a u kamery jsem se zasekl.Musim trochu hledet na finance a zda se mi dobra ZWO ASI 183.Barevnou asi nema cenu brat,kdyz se bude fotit z mesta,ze? Takze maj na vyber mono hned ve trech provedenich.
Nejdrive jsem uvazoval nad nechlazenou,jenze po pricteni penez za filtrove kolo zas vychazi lip verze GT.Je chlazena a ma zabudovane filtrkolo.Je nakej markantni rozdil mezi verzi PRO a GT ?
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
kopernikus22
Příspěvky: 42
Registrován: 27. 03. 2023, 19:12

Vyber kamery zwo

#12

Příspěvek od kopernikus22 »

Rozhodujem sa medzi tymito dvoma kamerami. Poradite ? ZWO Asi 533 MC Pro alebo Asi 183 MC Pro. Pouzivat ju budem s SkyWatcher Evostar ED 80/600 DS-Pro . Pouzitie: na snimanie hmlovin.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3399
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jakou astrokamerku?

#13

Příspěvek od hades »

Sloučeno s jiným podobným tématem.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Odpovědět