Jakou astrokamerku?

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Karel Juřena
Příspěvky: 16
Registrován: 08. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Blatnička
Věk: 41

Jakou astrokamerku?

#1

Příspěvek od Karel Juřena »

Zdravíčko přátelé.
Je na čase počídit lepší kamerku tak bych chtěl poprosit zdejší zkušenější kolegi o radu jakou z nich zvolit. Rozpočet mám omezený tak uvažuji o těchto dvou kamerách. Prozatím používám Bresser MicrOkular, ale předpokládám, že následující dvě budou mnohem lepší pro pozorování a občas nějaký ten snímek.

https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _asi120mc/

https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... _ASI224MC/

Samozřejměna trhu jsou i jiné značky v podobné cenové kategorii tak můžete klidně doporučit i jinou.
Používat ji budu na zrcadle Bresser 150/750mm.

Dále mě zajímá zda jsou kamery napájeny přímo z notebooku či vyžadují napájecí zdroj?

Díky moc za každou odezvu.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3427
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jakou astrokamerku?

#2

Příspěvek od hades »

Účel použití je EAA, je to tak? Pokud ne, tak se raději podívej po nějaké (modifikované) zrcadlovce v bazaru.
Jinak z těchto dvou kamer je lepší volbou 224.
Obě jsou napájené přímo po USB kabelu, nepotřebují externí zdroj.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11672
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou astrokamerku?

#3

Příspěvek od Psion »

Jak vidno, obě kamery mají stejné zorné pole a obě jsou napájené z notebooku...

https://astronomy.tools/calculators/fie ... ystem=moon
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2197
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Jakou astrokamerku?

#4

Příspěvek od astar »

Otázka je co chceš fotit ? Ty kamery nejsou chlazené, tak dlouhé expozice budou zatíženy větším termálním šumem.
Pokud bych mohl doporučit, jen podle mého, tak místo ASI224 spíš ASI385. U té je větší rozlišení a u poláka je zhruba za stejnou cenu . viz tady

https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... 0all%20sky
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Jakou astrokamerku?

#5

Příspěvek od Pupak »

Na co na EAA se 150mm Newtonem barevnou kameru? Kde se tam ty barvy asi vezmou, při tomhle průměru a nechlazené kameře. Rozhodně je lepší monochromatická kamera ASI 174, nebo levnější 290. S H-alfa filtrem máš šanci, že s monochromem za pár minut něco nasbíráš a uvidíš. Barvy jsem na EAA slušně viděl s RASA11 a ASI 2600 tak po 5 minutách skládání.
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 283
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: Jakou astrokamerku?

#6

Příspěvek od Nascarphone »

Pokud mohu poradit, tak bych s nákupen nespěchal a porozhlédl se zde na bazaru. Nedávno se tu za cenu cca 10tis prodávalo několik barevných, vzduchem chlazených Altairů 183C, což jsou kamery už o několik tříd výš. Ty jsou také napájeny přímo z notebooku a vhodné na EAA.
Jednu jsem vlastnil, tak mohu vřele doporučit.
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24352
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou astrokamerku?

#7

Příspěvek od MilAN »

Pokud na EAA chci zobrazovat něco z mlhovina a galaxií (nejen tedy hvězdy nebo objekty stelárního vzhledu), tak bych doporučil především světelný dalekohled. Než starší CMOS kameru, tak raději klasickou CCD, kde může být přínosem binování, a raději monochromatickou. A na ty mlhoviny a galaxie bych nešel bez chlazené kamery. Řeč je tedy o EAA, ne o fotografování a skládání stovek expozic krátkými expozicemi a dodatečnými úpravami v postprocesingu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Karel Juřena
Příspěvky: 16
Registrován: 08. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Blatnička
Věk: 41

Re: Jakou astrokamerku?

#8

Příspěvek od Karel Juřena »

MilAN píše: 16. 07. 2022, 00:14 Pokud na EAA chci zobrazovat něco z mlhovina a galaxií (nejen tedy hvězdy nebo objekty stelárního vzhledu), tak bych doporučil především světelný dalekohled. Než starší CMOS kameru, tak raději klasickou CCD, kde může být přínosem binování, a raději monochromatickou. A na ty mlhoviny a galaxie bych nešel bez chlazené kamery. Řeč je tedy o EAA, ne o fotografování a skládání stovek expozic krátkými expozicemi a dodatečnými úpravami v postprocesingu.
Jde mi primárně o pozorování planet ne o focení a skládání přesně jak píšete. Přes okůlár je to pro mě trošku nepohodlné tak jsem chtěl zkusit kamerku a pozorovat přes notebook. Nějaké DSO zatím sleduji přes okuláry. Mám v plánu ještě pořídit lepší montáž např. EQ 3-2 se strojkem případně nějakou lepší. Přeci jen ta Dobsonova je nic moc. K focení se musím teprve dopracovat. Přeci jen to chce trošku zkušeností a lepší techniku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24352
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jakou astrokamerku?

#9

Příspěvek od MilAN »

Pozorování planet přes kameru a NB na Dobsonu nebude vůbec jednoduché. Přímý výstup z kamery neukáže více, jak pozorování okem, navíc to bude více nepohodlné, než vizuální pozorování. Snímání kamerou dává přínos a výsledky teprve po zpracování videosekvencí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3427
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jakou astrokamerku?

#10

Příspěvek od hades »

Tady je zrovna jedna planetární kamera k mání: viewtopic.php?f=33&t=31243&p=482449#p482449
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Jirka V.
Příspěvky: 220
Registrován: 22. 05. 2016, 01:29
Bydliště: Benátky nad Jizerou

Re: Jakou astrokamerku?

#11

Příspěvek od Jirka V. »

Ahoj,po mensi pauze s focenim,jsem zacal s mensim nakupem novych hracek a trochu jsem se zasekl u vyberu kamery.Montaz mam tu vytisknutou a pracne slozenou OpenAstroTracker.Optiku bych chtel asi tuhle https://www.astroshop.eu/telescopes/ask ... ta/p,77136 a u kamery jsem se zasekl.Musim trochu hledet na finance a zda se mi dobra ZWO ASI 183.Barevnou asi nema cenu brat,kdyz se bude fotit z mesta,ze? Takze maj na vyber mono hned ve trech provedenich.
Nejdrive jsem uvazoval nad nechlazenou,jenze po pricteni penez za filtrove kolo zas vychazi lip verze GT.Je chlazena a ma zabudovane filtrkolo.Je nakej markantni rozdil mezi verzi PRO a GT ?
OpenAstroTracker,SW Evoguide 50ED + rovnač,ASI 294 mc
kopernikus22
Příspěvky: 44
Registrován: 27. 03. 2023, 19:12

Vyber kamery zwo

#12

Příspěvek od kopernikus22 »

Rozhodujem sa medzi tymito dvoma kamerami. Poradite ? ZWO Asi 533 MC Pro alebo Asi 183 MC Pro. Pouzivat ju budem s SkyWatcher Evostar ED 80/600 DS-Pro . Pouzitie: na snimanie hmlovin.
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3427
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Jakou astrokamerku?

#13

Příspěvek od hades »

Sloučeno s jiným podobným tématem.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1483
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Jakou astrokamerku?

#14

Příspěvek od Dansemacabre »

Pár let jsem nefotil a nesledoval novinky, doba docela pokročila...
Poradil by mi někdo prosím, jakým směrem se vydat při výběru astrokamery s primárním využitím pro EAA (live stacking) na 16" goto dobsonu? (f4,5)

Rád bych něco do 30 tisíc, ideálně chlazeného a barevného, abych s tím pak mohl natáčet i planety nebo fotit. Fotil bych už klasicky přes objektivy, ne přes dobson. Má vůbec barevná kamera využití pro EAA? (nečekám že uvidím barvu, jde mi čistě o efektivitu snímání při živém náhledu).

Jako favorita mám zatím ZWO ASI533MC Pro, budu rád za jakýkoli názor, včetně toho, že EAA na f4,5 dobsonu je blbost.
16" SW goto dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
aquarius
Příspěvky: 1847
Registrován: 30. 11. 2004, 12:51
Bydliště: Ostrava

Re: Jakou astrokamerku?

#15

Příspěvek od aquarius »

Z barevných nechlazených kamer, které jsem měl možnost vyzkoušet, je pro planety i DSO nejlepší IMX715 a z černobílých IMX678.
Murphyho zákon seeingu:     Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70
http://astrofotky.cz/~aquarius
Odpovědět