Fotíme Slunce A-Z

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Fotíme Slunce A-Z

#1

Příspěvek od Pupak »

Jestli podobná rubrika existuje, tak to smažte, ale pokud ne, bylo by fajn, kdyby sem ti zkušení sluníčkáři dali pár základních rad a postupů co se vlastní techniky fotografování týče, přes použité vybavení ( i doporučené) , až k vlastnímu zpracování fotografie. Používaný SW, nějaké obrazovky s ukázkou nastavení a pod.
1. Vybavení : typy a průměry OTA, použité filtry, etalony, kamery, SW
2. vhodný SW na skládání, úpravy křivek a další vylepšováky obrazu.
I když se říká, že to, na co přijdeš sám, má dvojnásobnou cenu, platí taky, že dobrá rada je nad zlato.
Já zatím mohu přispět jedinou radou a to : Nenechte se odradit počátečními neúspěchy. :D
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Fotíme Slunce A-Z

#2

Příspěvek od Roman (Rick) »

Nez sa zacnem rozpisovat, kedze je to dost siroka tema, velmi silno budem odporucat tuto knihu, ktora sa venuje prave len a len tejto teme. A je velmi dobre spracovana po kazdej stranke, sam som sa tam dost novych veci naucil:

https://solar-astronomy-book.com/

Obrázek


Dalej potom velmi odporucam navstivit Solarchat forum, kde su tiez tony uzitocnych informacii a mnoho skusenych a zaroven prijemnych uzivateloch ochotnych poradit: https://solarchatforum.com/

To by som povedal, ze by bol taky ideal na "rozkukanie" a ujasnenie si priorit.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotíme Slunce A-Z

#3

Příspěvek od peta62 »

Romane diky, ten solarchat je ohromny zdroj informaci a dokonce i manualu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotíme Slunce A-Z

#4

Příspěvek od Pupak »

Když už jsem to vlákno založil, tak sem napíši alespoň svoje zkušenosti, které jsem za poslední týdny nasbíral.
1. průměr není samospasitelný.
Platí sice, že čím větší, tím lepší, ale i s malým kašpárkem lze hrát velké divadlo. Lunt LS60 s dobrým etalonem a kvalitním Barlowem TV3x umí už docela pěkné detaily, i když je to už jeho maximum. LS80 pak poskytne ještě víc, zejména ve spojení s dobrou kamerou. Primární etalon LS80 má kolimační čočku, která dobře zvládá spolupráci s F6-F7. Tam opravdu není co řešit. Je to na tuto světelnost vyladěné. S F10 to už není dokonalé, ale je to pořád hodně dobré. Projevuje se to trochu horší homogenitou obrazu, ale detaily jsou parádní. Průměr 150/F6 pak nabídne už slušný luxus.
2. Etalony.
Ty znám bohužel jen z Coronado PST 40 a Lunt 60 a 80. Že i malý etalon z PST ve spojení se 150mm objektivem stačí na kvalitní fotky, to tu už měsíce dokazuje proky. Jeho fotky zatím nemají konkurenci. Etalon z LS60 jsem s jiným tělem nezkoušel, takže dál je to jen o LS80. Ten primární jsem už zmínil, tak zmíním ten sekundární pro DS. Průměr má cca 35mm a kromě vlastního etalonu nemá nic na víc, takže se neobejde bez kolimační čočky, nebo telecentrického členu a hlavně bez ERF, lépe D-ERF. Bez kolimace nelze vytvořit homogenní obraz po celé ploše. Je použitelných tak 60-70%, což je ale pořád dost na kvalitní detailní fotky. Na přehledovky to moc není. Kolimační čočku sehnat neumím, tak jsem zkoušel telecentrický člen Baader TZ-2x. Je s ním dost trápení, protože tělo tubusu pěkně natáhne. Je citlivý na správné umístění, vytvoří okamžitě ořez obrazu dle velikosti blokovacího filtru, takže pro plnou úhlopříčku 17.6mm čipu IMX432 je třeba vysolit 42 tisíc za 18 mm sklíčko. To pak je lepší ho nerozšlápnout. :D
V zásadě se ukázalo, že použití TZ není až taková výhra v loterii, protože má víc mínusů než plusů a kdo má B1200, tak udělá lépe, když oželí tu část obrazu, která není dokonalá, protože může používat Barlow až do 5x, kdežto s TZ ani ťuk. Ten se s Barlowem nekamarádí.
3. Kamery.
Začal jsem s ASI290M, pak přišla na řadu ASI174M a QHY533M, momentálně zkouším Apollo 432 s 9 mikrometrovými pixely. Zatím jen první test, ale rozhodně nezklamala. Pokud mohu něco doporučit, pak 174 a 432.
4. Barlow
Tady je to jednoduché. Musí být co nejkvalitnější a to řeší značka TV. Ideální je model Powermate, který je telecentrický.
5. SW
SW je základ úspěchu. Bez něj jsou obrázky dost tristní. Na skládání Autostackert, na úpravy pak imPPG a PSP. Tady se dá napsat jen jediné. Číst fóra, sledovat tutoriály na Youtube a hlavně zkoušet a hledat optimální nastavení. Praxi ničím nenahradíš.

To, co jsem tu napsal, není pro většinu zkušených žádná novinka, ale snad to trochu pomůže nováčkům.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#5

Příspěvek od midars »

Kolega, který má kvalitní hardware chromospherák, zatím je jen vizuálista a uvažuje o focení. Je to můj vrstevník, takže je s angličtinou na tom nic moc jako já :oops: . Tak jsem mu nabídl, že se pokusím popsat postup jak fotím já začátečník se SharpCapem.
Tady je odkaz na ten pokusný návod. Bude-li mít někdo chuť a čas to projít a zkontrolovat, jestli tam nekážu bludy, budu moc rád. Připomínky prosím raději na SZ ať to tady nezaplevelujeme. Chyby opravím a vyměním ten odkaz pro případné další začátečníky.
Dík za případnou spolupráci a toleranci k chybám v návodu Obrázek.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotíme Slunce A-Z

#6

Příspěvek od Pupak »

Výborný počin. Ušetřil jsi začátečníkům několik dnů tápání.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotíme Slunce A-Z

#7

Příspěvek od peta62 »

Radime, stavim se do jiste dlouhe rady dekujicich. Moc pekne a uzitecne.
Jakmile dokazi zaostrit s kamerou, tuto kucharku plne vyuziji.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Fotíme Slunce A-Z

#8

Příspěvek od Homer »

Jako ten, kdo to svým dotazem spustil, musím Midarsovi poděkovat i veřejně. U mne to bude muset začít pořízením kamerky, ale tohle bude do foroty :-).
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#9

Příspěvek od midars »

Ještě přidám odkaz na kalkulačku pro výběr optimální kombinace kamery a dalekohledu zohledňující seeing.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotíme Slunce A-Z

#10

Příspěvek od peta62 »

Jeste jednou moc dekuji Radimovi na navod, jeste jsem neudelal flaty ( nejde mi dostatecne rozostrit, musim najit neco na objektiv ) a muj prvni pokus z dnesniho rana vypada takto. Jasne ze porovnani s ostatnimi nesnese, ale pro mne naprosty zazrak. A zapracuji na sobe, toto mi dalo ohromnou vzpruhu. Radime diky !
Přílohy
Sun_10_06_32_lapl5_ap38472.jpg
Sun_10_06_32_lapl5_ap38472.jpg (1.82 MiB) Zobrazeno 2081 x
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#11

Příspěvek od Beda »

Pěký začátek ! Ten 80 mm Lunt má určitě velmi dobrý etalon a ve zpracování bude také ještě rezerva !
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#12

Příspěvek od midars »

Máš to stokrát lepší než moje první snímky, Můžeš to klidně hned dát do Snímky -SlunceObrázek. Když tam nemáš interference (takové ty pruhy), smítka na chipu či vinětaci FF neřeš. Co máš za kamerku ?
U mě je vysoká oblačnost cirrus + contrails, seeing hrůza. Zkoušel jsem využít seeing filter v SharpCapu, ale nepomohlo to (vyhazoval 2/3 snímků.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Fotíme Slunce A-Z

#13

Příspěvek od Yarkho »

To je hodne dobrý začiatok.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotíme Slunce A-Z

#14

Příspěvek od Pupak »

Nechci nikomu kazit radost z pochval jeho prvotin. Vím, že to potěší každého, ale asi by bylo rozumnější nesuplovat tu vlákno sluneční fotografie, ale zaměřit se skutečně jen na praktické poznatky z focení Slunce, jinak to brzy bude dost nepřehledné. Fotky klidně, ale jako ilustrace k tématu.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#15

Příspěvek od midars »

Přenos z tématu Slunce

Mám dotaz na AutoStakkert - zkusil jsem stejný snímek poskládat AP-24 a AP-104 a nevidím rozdíl. Tak buď špatně vidím nebo tam není ? Obrázek.
Jakou hodnotu AP používáte ?

Odpovědi :
yarkho píše: Mne príde snímok AP-24 kontrastnejší a tým pádom akoby ostrejší. Nemusí to však byť pravda. Preženieš to prosím Registaxom na doostrenie?

Keď som si podobné cvičenie robil interne, nenašiel som významnú zmenu, tak som zostal pri väčších AP (typicky používam 48).
proky píše: Já používám AP48 multiscale. Na plošné objekty tedy Slunce a Měsíc mi funkce multiscale připadá lepší. Ale faktem je, že ty rozdíly nejsou až tak markantní. Zkus nejdříve zpracovat skupinu snímků na AP třeba těch 48 a z nich vybrat ten, který ti připadá nejpodrobnější. Ten zkus opět protáhnout přes AS s různými velikostmi AP a pak zkus porovnat rozdíl při identickém nastavení doostření. Kvalitu jistým způsoben také ovlivňuje funkce Local AP a Global AP.. Například při nastavení Local AP mi to prznilo spikule na horizontu na druhou stranu mi připadá mi, že Local AP je lepší na skvrny..
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Odpovědět