Fotíme Slunce A-Z

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotíme Slunce A-Z

#16

Příspěvek od Pupak »

Dost velký význam má nastavení úrovně černé, které tam je od 0 po 5 stupních. To rozhoduje, co AS bere jako pozadí a co je snímek. Při focení protubek, je dobré jít s touto hodnotou třeba až na 5, pak se AP umisťují i na slabá vlákna protuberancí a správně se skládají. Pokud máte výkonný počítač, nastavujte AP na 24. Výsledek je vždy lepší a detailnější.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#17

Příspěvek od midars »

Já nechal porovnávačem obrázků na webu porovnat ty dva snímky TIF z dotazu a byly AP-24 i AP-102 stejné :? .
Tím úrovně černé jsi myslel parametr Min. bright ? Já ho mám nastavený na 30 a u protubka to pokrylo celý snímek.
Beze jména.jpg
Beze jména.jpg (236.76 KiB) Zobrazeno 2260 x
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotíme Slunce A-Z

#18

Příspěvek od Pupak »

Jak to přesně funguje, ví asi jen programátor, ale když fotím, tak úroveň gain mi určuje hranici pozadí a na to reaguje ta funkce min bright, která to pozadí definuje. Když si protubky vytáhnul přes gain, pak můžeš mít klidně 30, ale pokud jsou sotva odlišitelné od pozadí, pak je dobré jít až na 5. AP by neměly zaplnit celou plochu, pokud se fotí protubky, ale jen disk a vlákna. Nižší AP má smysl tam, kde je hodně detailů. Kde nic není, ani AP to nevymyslí. U povedených snímků je to velký rozdíl, jestli dám 24, nebo 100.
Začátek úspěchu je ve správném nastavení kamery, AS je až druhé kolo. V poslední době jsem udělal kravinu, že jsem si omastil monitor, abych na to dobře viděl při ostření a pak jsem všechno měl nasnímané tmavě a stálo to za prd. I s takovou blbostí musí člověk počítat, když fotí.
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#19

Příspěvek od midars »

Já se u expozice striktně řídím pravidlem "z mé příručky" ;)

Kód: Vybrat vše

14. Histogram nastavit tak, aby pravý okraj grafu byl co nejblíže 100%, ale nepřekmitával tuto 
hodnotu
.
Tím pádem je levý okraj (pozadí) u protuberancí posunut výše.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotíme Slunce A-Z

#20

Příspěvek od Pupak »

Moje oblíbená je zase Cimrmanova metoda slepých uliček a dík za přesun. :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotíme Slunce A-Z

#21

Příspěvek od peta62 »

Radime toto je vyborne pravidlo, jedna z veci ve Tve prirucce, ktere mne posunuly k hodne dal. Predtim jsem SharpCap ladil na pekny obrazek, ale ten byl jako vstup do AS! totalne cerny ac mam jas nahledu v SharpCapu na minimu. ( Fotku jsem daval jako priklad, ceho dosahne totalni drevo na prvni pokus pomoci Radimova navodu, proto si myslim, ze sem patri. )

Nevim zda je to samozrejme, mozna by se dalo do navodu pridat v miste kde se pojednava o odlisnem nastaveni na ostreni, ze se obe nastaveni daji vpravo nahore ulozit a pozdeji mezi nimi jen preklikavat.

Beda : Ano, ten Lunt 80 je vazne uzasny, snad se dohrabu i k lepsimu zpracovani. Uz mam domluvenou konsultaci na tiff po AS! ve Photoshopu. Ja tam na me fotce pouzil jen Hladiny/Urovne/Levels ( neznam presny cesky pouzivany termin ) a jejich maskovani.

Co se AP tyce, souhlasim s Pupakem, mensi/jemnejsi AP body jsou na vice detailu, rozdil se pozna jn na fotce, ktera ma dost detailu aby se to projevilo.

S tou MinBright jsem si dnes hral a delalo to velke rozdily. Projevi se uz pri generovani bodu, nemusi se cekat celou dobu zpracovani.

Doufam, ze zitra bude jasno, dnes po poledni byly nadherne protuberance ( videl jsem kamerou, mam docela narocnou prestavbu mezi visualem a kamerou ), ale prisly mraky a potom jsem musel na zbytek dne odjet.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#22

Příspěvek od midars »

Pupak
Já jsem asi pro optimální pokrytí protuberancí musel použít Max. Bright = 35
Snímek obrazovky 2022-07-25 110124.jpg
Snímek obrazovky 2022-07-25 110124.jpg (406.46 KiB) Zobrazeno 2153 x
peta62 píše: 24. 07. 2022, 23:11 Nevim zda je to samozrejme, mozna by se dalo do navodu pridat v miste kde se pojednava o odlisnem nastaveni na ostreni, ze se obe nastaveni daji vpravo nahore ulozit a pozdeji mezi nimi jen preklikavat.
Citace pro přehlednost Obrázek

Přidat by se to tam samozřejmě dalo, ale protože expozice podle histogramu se pořád mění (i mezi dvěma sekvencemi snímání stejné oblasti Slunce), že nemá cenu si to ukládat. Ze začátku jsem to zkoušel, ale pak jsem toho nechal - furt jsem mazal stará nastavení. Možná základní nastavení když používáš více kamer.
Dneska je letní obloha samý cirrus a contrails [částečně rozfoukané kondenzační stopy letadel]- na focení Slunce k ničemu :(
ConTrail.jpg
ConTrail.jpg (1.82 MiB) Zobrazeno 2168 x
Naposledy upravil(a) midars dne 25. 07. 2022, 11:12, celkem upraveno 1 x.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotíme Slunce A-Z

#23

Příspěvek od peta62 »

Mas pravdu Radime, take to jiz zjistuji, obloha vypada stejne, ale nastaveni casu jsem oproti vcerejsku musel zmenit a budu nucen zacit mazat, je toho v nabidce jiz moc. Zakladni urcite, jsem sklerotik a neco bych zapomnel.
Jinak ten AP se da snizit az na 16.
Pri snaze snizit celkovy exposicni cas, krok 22, tedy zvysit FPS jem zkousel vymenit USB kabel za kratsi, tretinovy, naprosto bez ucinku, stale zahazuje okolo 85%. Ale relativne male omezeni ROI mi pomohlo snizit zahazovani az k 50% a tedy vyrazne se zkratil cas.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#24

Příspěvek od midars »

Na to vysoké % zahazování bych zkusil použít jiný USB vstup do počítače a pokud máš v cestě USBHUB tak dát napřímo.
Případně bych si zkusil pohrát s parametry.
USBlimity.jpg
USBlimity.jpg (27.9 KiB) Zobrazeno 2157 x
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotíme Slunce A-Z

#25

Příspěvek od Pupak »

2 Mirdas
Máš 35, protože na rozdíl od mě máš správně nastavený gain. Já to řešil od oka na vyhuleném monitoru a na histogram se ani nemrknul, páč jsem blb. :D
Co se USB týče, mám na NUC 6x USB 3.1 a jen dva z nich jedou na plnou rychlost 160 FPS, ostatní 4 ani na polovinu. Někdy stačí jen vyzkoušet všechny konektory, jestli se chovají stejně. Přitom na externí SSD ukládají všechny stejně 250 MB/s.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotíme Slunce A-Z

#26

Příspěvek od peta62 »

midars píše: 25. 07. 2022, 11:29 Na to vysoké % zahazování bych zkusil použít jiný USB vstup do počítače a pokud máš v cestě USBHUB tak dát napřímo.
Případně bych si zkusil pohrát s parametry.
Myslim ze jsem mel kabel v modrem USB, ale prekontroluji, diky. Mam naprimo, pulmetrovy USB kabel sebrany disku.
Ty parametry mam stejne, jen Turbo mi pri autu ukazuje 80%.
Ted se mi zpracovava dnesni foceni, potom chci zkusit protuberanci, je jich tam dost, proverim i to Turbo. Ale myslim ze u protuberance mne zachrani jeste mensi ROI.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#27

Příspěvek od midars »

Ještě k nastavení expozice. Z příspěvku 25 jsem vyrozuměl, že Pupak nastavuje expozici pomocí parametru Gain (možná jsem to blbě pochopil).
Já mám pevně nastavený Gain a měním Exposure, pokud se vejdu od požadovaného limitu expozice (většinou do 5ms). Pokud se do toho limitu nevejdu, tak teprve přidám Gain.
Gain mám u ASI1600MM nastaven na 150 ( vycházím z nastavení hodnoty 139, kterou používám pro DSO) z grafu pro e-/GAIN = 1. Už ale nevím, kde jsem to vzal. :oops: Beru to postulát (třeba, že optimální inflace je 2%)Obrázek

Ještě poznámka - pokud skládám více snímků po sobě jeví se mi, že se AutoStakkert zpomaluje. Proto po každém složení jej ukončím a spustím znovu.
Naposledy upravil(a) midars dne 26. 07. 2022, 10:15, celkem upraveno 1 x.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Fotíme Slunce A-Z

#28

Příspěvek od Pupak »

Ono to možná tak vyznělo, ale já to dělám v zásadě stejně jako ty. Expozici nastavím tak, aby gain byl co nejmenší , ale hodnota expozice nepřesáhla 5 ms. Pokud to nestačí, pak teprve zvyšuji gain. Tím si člověk zaručí max. dynamický rozsah. U čipu 432 jsem na 1 ms a gain skoro na nule. Až s Barlow 5x jdu s expozicí kolem 5 ms. Jen se musím naučit dívat na histogram a ne na vyhulený monitor. :D
Uživatelský avatar
midars
Příspěvky: 819
Registrován: 13. 03. 2018, 12:02
Bydliště: Hlučín
Věk: 69
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotíme Slunce A-Z

#29

Příspěvek od midars »

Po té kamerce se 432 taky pošilhávám - vychází mi optimálně ( velikostí pixelu [focus mám 4218mm], globální závěrka, vyšší FPS, vyšší citlivost).
Jen nevím jestli volit ZWO ASI432MM nebo Apollo-M MAX USB3.0 Mono (IMX432) - zatím mám vše od ZWO.
Naposledy upravil(a) midars dne 26. 07. 2022, 11:55, celkem upraveno 2 x.
Moje astro, Astrofotky
Cesta je cílem, a cíl je jen konec cesty a začátek cesty nové
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Fotíme Slunce A-Z

#30

Příspěvek od peta62 »

midars píše: 24. 07. 2022, 14:35 .... Co máš za kamerku ?
.....
Radime promin, prehledl jsem, mam ASI294MMPRO.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Odpovědět