Jak jste to zvládali během toho pylového období ?

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Jovzin
Příspěvky: 33
Registrován: 01. 01. 2022, 11:08
Bydliště: Rybniky u Dobrise
Věk: 38

Jak jste to zvládali během toho pylového období ?

#1

Příspěvek od Jovzin »

Ahojte ,
Prosim Vas pekne ako ste to teraz zvladali pocas toho super mega zlteho peloveho obdobia ? Ja som ten nas teleskop ani nevytiahol z baraku. Kedze ten pel je vsade , z nasho cerveneho auta bolo kazde rano zlte a to sme ho umyvali kazdy druhy den. Strasne vela toho bolo. Som chcel aj v noci daco pozerat ale bal som sa vytiahnut teleskop nech mi ten pel nezaspini cocky a okulare.

Teraz po tych dazdoch to vyzera ze je to uz lepsie a uz sa bude dat aj vytiahnut ten teleskop. Ale pocas toho intezivneho peloveho obdobia som ho drzal pekne doma uzavrety a schovany.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Ako ste to zvladali pocas toho peloveho obdobia ?

#2

Příspěvek od Artaban »

No pro některé dalekohledy s otevřeným tubusem to může být poněkud choulostivější, ale pak většinou stačí včas zrcadlo ofouknout a je to pryč. Stejně se často pozoruje někde na louce a tam se to zapráší tak jako tak.
Ty ale máš refráček https://www.mall.cz/dalekohledy/celestr ... kovy-22451 a to bych si s tím hlavu nelámal vůbec ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
mike
Příspěvky: 1125
Registrován: 05. 02. 2022, 23:47
Bydliště: Luštěnice
Věk: 49

Re: Ako ste to zvladali pocas toho peloveho obdobia ?

#3

Příspěvek od mike »

Některé noci to byl docela nářez, hlavně když jsem chtěl využít toho, že při pozorování Měsíce si můžu na poznámky a kreslení svítit i bíle, tak to bylo jen pro silné povahy. Objektiv to naštěstí moc neodnesl, je dost "utopený", ale okuláry jsem pak musel postupně vyčistit všechny, i když jsem se je snažil důsledně zakrývat, kdykoli jsem se do nich nedíval. Hlavně ty krátké, tam to při koukání na světlý Měsíc nešlo nevidět. Navíc je to svinstvo (podle lokality spíš řepka než borovice) nějaké lepkavé, takže balónek se naprosto nechytal. A když jsem na konci zkusil otřít rukou horní část tubusu, jestli není orosený, tak jsem zjistil, že mokrý sice není, ale utřít ho budu muset stejně. Doma, kde jsou všude kolem borovice, to tak hrozné nebylo, přestože auto je i pod stříškou za den viditelně zaprášené žlutým pylem.
TS CF Apo 155 f/8 na EQ6-R, Hyperion 31mm, Morpheus 17.5, 12.5 a 9mm, DeLite 7, 5 a 4mm, Omegon LE Planetary 6mm; Barr & Stroud 10x56 ED Savannah
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ako ste to zvladali pocas toho peloveho obdobia ?

#4

Příspěvek od MilAN »

mike píše: 25. 05. 2022, 23:35 Navíc je to svinstvo (podle lokality spíš řepka než borovice) nějaké lepkavé,
Je dobré si uvědomit, že pyl od řepky doletí do 300 m, kdyžto pyl jehličnanů -podle druhu- doletí stovky km
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jak jste to zvládali během toho pylového období ?

#5

Příspěvek od dvader »

Ano, některý pyl lze normálně ofouknout, nebo setřít prachovkou, ale jsou i lepkavé, které jdou blbě dolů - jehličnany?
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4501
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jak jste to zvládali během toho pylového období ?

#6

Příspěvek od dvader »

Před lety mě na Jizerce nějaký lepkavý pyl za..l korekční desku u SCT a nešlo to jednoduše pryč. :evil:
Od té doby si dávám bacha a v takto extrémních dnech to nevytahuji - max. přes den malý refrák či Lunta na Slunce, ale předtím si zjistím, jestli nelétá ten lepkavý pyl...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1469
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Jak jste to zvládali během toho pylového období ?

#7

Příspěvek od Yarkho »

Po tom, čo som videl žlté zrniečka všade, na aute, na parapete a potom i na ďalekohľade - ERF filter, tubus, fokusér - som to niekoľko týždňov radšej nevytiahol. Teraz sa to ukľudnilo, tak som včera už normálne pozoroval :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět