Nový Lunt 50 anebo starší 60?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#76

Příspěvek od duri_jk »

Psion píše: 14. 06. 2022, 20:36 Přes ten povlak musel být celkem mizerný obraz. Já osobně bych filtr zkontroloval na spektrografu, zda skutečně funguje správně po aplikaci čističe na kov.
Meranie noveho filtra, filtra s nanosom a vycisteneho filtra.
Vycisteny ma rovnake vlastnosti ako novy
https://solarchatforum.com/viewtopic.php?t=12052
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11585
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#77

Příspěvek od Psion »

Díky za info, možná to špatně chápu, ale ten filtr tam je proto, aby blokoval UV/IR i Halfu?

Obrázek
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#78

Příspěvek od Stanislavxyz »

Psion: Nevyznám se v tom, ale vypadá to tak, viz také:
Beda píše: 14. 06. 2022, 20:03 Tohle modře zabarvené BG38 sklo slouží k zeslabení UV/IR a H-alfa záření.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#79

Příspěvek od armichael »

No prense na toto som sa chcel opýtať, lebo zoslabovanie Halfa mi tu príde kontraproduktívne. Ale zase o pár príspevkov skôr sme čítali že ten filter potláča UV a IR. To by dávalo väčší zmysel a grafy na solarchatforum to potvrdzujú.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#80

Příspěvek od duri_jk »

Ten modry filter ma zoslabit H alfa, tak pisali v jednom diskusnom fore. Ale precitajte si info priamo od Lunta
https://luntsolarsystems.com/a-simplifi ... elescopes/
Odstavec Our filters.
A specialne zaujimavy je tento:

Redundant Filters:
People ask why we incorporate so many IR and UV filters in the system. The multitude of safety features we employ insures that our customers will be protected. They are protected even if they use our products improperly. For instance, should a person accidentally place a standard night time diagonal in the rear of a solar telescope, the view would be bright, but safe.

Takze na moju starsiu otazku ci by som mohol pozorovat bez modreho filtra, je odpoved ano, mohol.
Ta moznost pouzit notmalny diagonal, by mohla byt zaujimave pre foto, ked si chcete skratit expoziciu. Mozno este pridat uv a ir filter.

Juraj
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#81

Příspěvek od Beda »

Překlad komentáře fi. Lunt k BF filtrům a jejich používání, citovaný v minulém příspěvku :
..." Lidé se ptají, proč do systému vkládáme tolik IR a UV filtrů. Množství bezpečnostních prvků, které používáme, zaručuje, že naši zákazníci budou chráněni. Jsou chráněni i v případě, že naše výrobky používají nesprávně. Pokud by například někdo omylem umístil standardní noční diagonálu ( zřejmě je míněno diagonální zrcátko) do zadní části slunečního dalekohledu, bude mít sice jasný, ale bezpečný výhled... "
Tenhle komentář se určitě nesmí vztahovat na teleskopy s etalonem umístěným před objektivem, který má v okulárové části umístěný pouze blokovací filtr BF .
Po více jak 50-ti leté praxi s H-alfa teleskopy určitě nikomu podobné "experimenty" a hazard se zrakem nedoporučuji.
Ještě jednou přidám diagram propustnosti ( modrého) skla BG38, které v BF filtrech Lunt a Coronado plní funkci filtru ITF ( Induced Transmission Filter) a chrání jak zrak, tak kameru před přílišným ozářením. Transmise u 656 nm je pouze 45%, zatím co UV záření pod 300nm je úplně potlačené a tepelné IR od 750nm do 1200nm je s hodnotou pod 10% zanedbatelné.
Přílohy
Propustnost  BG38.png
Propustnost BG38.png (376.59 KiB) Zobrazeno 562 x
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#82

Příspěvek od armichael »

takže ok, chápem to ako "čiastočne blokuje aj Ha, ale je to tak bezpečnejšie"
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#83

Příspěvek od MilAN »

armichael píše: 15. 06. 2022, 17:01 takže ok, chápem to ako "čiastočne blokuje aj Ha, ale je to tak bezpečnejšie"
Ale to je snad jasně vidět na tom diagrmu, co sem dal Psion
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#84

Příspěvek od Pupak »

Jak to tady pročítám, tak mi to nedalo a zkusil jsem v B1800, co tu mám na výměnu toho blue glass (BG) , nahradit BG IR/UV cut filtrem a vyzkoušel jsem to s ASI 174 na AR150/900. Zatímco s BG bylo s Barlow 4x potřeba už dost přidávat , tak bez BG stačilo přidat jen tak 30-40% na délce expozice. Utlum na H-alfa je opravdu znát, takže na focení je jeho náhrada za UV/IR cut docela přínosná, protože obraz mi přijde i o dost kontrastnější, byť seeing je teď tak strašný, že pokus o fotku je útok na nervy s nulovým výsledkem. Jelikož jsem tam ten UV filtr jen tak nabastlil přes držáček vytištěný na 3D tiskárně, objevil se mi na pravé straně odraz, takový bílý lem, ale myslím, že je to způsobené nedokonalým uchycením filtru.
Jen ještě poznámka.
Já mám v AR150 dva ERF filtry. Jeden 160mm před objektivem a druhý 55mm je na etalonu, takže tohle třeba může mít vliv na délku expozice, případně absenci UV a IR , protože ty dva filtry už tam nic nepustí.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#85

Příspěvek od peta62 »

Nedal by se ten IR/UV cut filtr dat na vstupni stranu hranolu ? Tam by asi stacilo jen vymenit sachtu, aby mela zavit. Odstranily by se problemy s uchycenim.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#86

Příspěvek od duri_jk »

@pupak, super ze si to skusil, zaujimalo by ma ci to nakoniec bude mat realny prinos pre solar foto. Ak by si mal sancu to skusit pri dobrom seeingu daj vediet co si o tom myslis

Ked si precitate zlozenie filtrov v blokovacom filtry tak aj bez modreho filtra nasledne komponenty odstrania IR aj UV. Tym padom na vystupe tie IR/UV vyznam nemaju a zrejme ani na vstupe ( ja viem, ze sam som o nich pisal a teraz si protirecim :)

Long Wave pass Fillter - passes thru any IR into the backing plate
Red Glass Filter - blocks 100% of all UV

Povodny text:
Long Wave Pass Filter – The next filter is commonly called the diagonal “mirror”; however, it is not a mirror at all. Inside the diagonal is a Long Wave Pass filter. To begin with, it is designed to reflect a specific percentage of the 656nm wavelength to attenuate the image to a manageable brightness. It sits at a 45 degrees angle and passes thru any IR into the backing plate.

Blocking Filter – The next filter is the blocking filter. Again, this is not a safety filter unto itself. As the name implies, it blocks out-of-band wavelengths. Furthermore, this allows the h-alpha to pass and blocks all out of band transmission.

Red Glass Filter – The final filter is another piece of the red glass (without the IR coating). This glass blocks 100% of all UV. It also acts to stop the back reflection of your eyeball from the very bright BF.

Zdroj je ten isty "Our filters" od lunta, linka v predchadzajucich prispevkoch.

V tomto vlakne (vid dole) som cital ze primarny ucel BG38 je znizit intenzitu H-alfa. To, ze absorbuje aj IR je fajn, ale je kludne mozne, ze je to len vedlajsi efekt toho filtra, ktory sa zrovna najlepsie hodil pre svoje ine opticke vlastnosti (potlacenie H-alpha) do ich blocking filtra. Jednak uz sme za ERF a etalonom, druhak je tam ten Long Wave Pass Filter, ktory sa kompletne postara o IR, lebo BG38 blokuje iba IR "A" ale uz nie IR "B"
https://www.cloudynights.com/topic/6497 ... ?p=9137486

Juraj
Naposledy upravil(a) duri_jk dne 15. 06. 2022, 21:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#87

Příspěvek od Pupak »

Až bude počasí, tak to zkusím na LS80, kde je jen jeden ERF filtr, protože to je standardní konfigurace. Dva ERF filtry asi moc lidí nepoužívá, takže moje zjištění nemá moc obecnou platnost.
duri_jk
Příspěvky: 185
Registrován: 10. 04. 2019, 09:43

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#88

Příspěvek od duri_jk »

Dnes sa mi podarilo asi na hodinu vybrat dalekohlad. Celkovo druhy krat a prvy krat po vycisteni modreho filtra. Nayvse som ho mal na normalnej AZ mozntazi.
- pocasie zhruba rovnake, poloblacno, bolo treba cakat kym sa slnko na chvilu ukaze
- vyrazne lepsi obraz s cistym filtrom
- krasne protuberancie, seeing asi nebol idealny, ale este musim toho viac napozerat aby som ho vedel zhodnotit
- maximalne zvacsenie 112x (2,25x Q-barlow + 10mm APM UFF) a ta protuberancia na ktoru som pozeral bola nadherna (asi to zacnem kreslit)
- tricko cez hlavu som nepouzil, ale uz viem, ze lepsie spotene tricko ako ziadne tricko :)

Dalsie zistenie - pri prvom pozorovani som pouzil telo barlowky ako predlzenie, aby som mohol zaostrit. Dnes som si uvedomil, ze staci povytiahnut blocking filter z vytahu - ma velmi dlhy tubus a zrejme je to prave pre tento ucel

Uz sa tesim na nejaky fakt dobry seeing.
Zdalo sa mi, ze protuberancie boli velmi pekne viditelne, ale filamenty a dalsie povrchove struktury slabsie - su tieto viac ovplyvnene seeingom?

Juraj
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 703
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#89

Příspěvek od armichael »

Filamenty, pláže a ostatne povrchové štruktúry sú lepšie viditeľné v doublestack konfigurácii. Druhý etalón zníži priepustnosť v Ha na 0.5A prípadne menej a vzrastie kontrast práve na povrchu. Zato môže klesnúť viditeľnosť protuberancíí na okraji.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Nový Lunt 50 anebo starší 60?

#90

Příspěvek od Pupak »

I když mám už obě oči na baterky, takže nejsem referenční, stejně si myslím, že v LS60 toho z povrchu člověk moc nevidí. V LS80 s DS je vidět ta pomerančová struktura povrch, tmavé skvrny, nebo naopak světlá aktivní místa, ale vlákna nevidím ani omylem. Ta si mohu jen domýšlet. Jiné je to s kamerou a 2x Barlow, tam už jsou vlákna viditelná pěkně. Okem je vidím jen s AR150/900 s 2x barlow, ale stejně to nevydržím dlouho, protože se oko rychle unaví. Zatím bezkonkurenční pozorování Slunce je přes AR150 bez DS s 2x Barlow, ASI290 a VR brýlemi TCL. Při ranním slušném seeingu jsou rozeznatelné i velmi jemné detaily povrchu. Brýle TCL jsou bohužel otevřené, takže jsem si musel vyrobit speciální černý návlek, abych odstínil ambientní světlo. Je to trochu nepohodlné, ale ten zážitek za to stojí. Škoda, že ty brýle chodí jen přes USB-C, mít i HDMI, nebo DP, tak by to nemělo chybu. Takhle je musím připojovat k tabletu a je to dost nepraktické. Používám FireCapture, nebo Asi studio.
Odpovědět