Seřízení polárního hledáčku

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 558
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Zaostření polárního hledáčku

#76

Příspěvek od astrolama »

Mám klasický polární hledáček od EQ6 a potřebuju ho zaostřit na hvězdy. Povolil jsem ten vroubkovaný prstenec co je schovaný nad datovým kruhem a čekal jsem že půjde otáčet tubuskem s objektivem ale asi jsem blbej... nebo slabej nebo nevím. Okulárem jsem zaostřil na ten ciferník. Předtím jsem to celou dobu provozoval tak, že jsem měl hodně povolený ten okulár, sice bylo zaostřeno na hvězdu ale zase tam moc lavíroval. :roll:
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 558
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Zaostření polárního hledáčku

#77

Příspěvek od astrolama »

Tak já nevím, u objektivu je jen prstenec se závitem co ho zajišťuje posouvat se nedá. Tak jediný co zbývá je zabejčit ale mám strach abych to nezničil.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2248
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Zaostření polárního hledáčku

#78

Příspěvek od peta62 »

Ted jsem to zkousel na stromy a pruh za letadlem ( nic vzdalenejsiho ted ve dne nemam ). Ostri se tim vrubovym krajem nejblize ke cloveku. Zasroubovavani ( ve smeru hodinek ) je do dalky. Myslim ze je to udelano tak, aby pri zaostreni na nekonecno byl ostry i ten nakres hvezd.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Zaostření polárního hledáčku

#79

Příspěvek od g »

ostří se na kontrast/ostrost obrazce proti bílé ploše (např. stropu)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
duchman
Příspěvky: 6
Registrován: 30. 07. 2023, 19:44

Re: Seřízení polárního hledáčku

#80

Příspěvek od duchman »

Ahojte,

Precetl jsem toto tema ale bohuzel nenasel reseni meho problemu:

vlastnim delsi dobu montaz, o ktere si myslim ze je to eq5 (zadny typovy stitek jsem na ni nenasel ale podle fotek na internetu soudim ze je to prave tento typ.).

Nedavno jsem si dokoupil polarni hledacek hm5, bohuzel jsem po jeho namontovani zjistil problem ktery se zde asi neresil a obavam se ze mam vadnou montaz: pri otaceni ra osy na montazi jsem predpokladal ze obraz v hledacku se nijak pohybovat nebude, pouze se bude otacet ten zamerovaci kriz. Bohuzel se vsak krouzivym pohybem pohybuje cely zaber v hledacku, jakoby byl hledacek nebo montaz vyosena ci nejak kriva. Hledacek se ale podle meho nazoru nijak posouvat do osy neda, ty 3 imbusy jsou tam pouze na posun sklicka s krizem, ne?

Mate s tim nekdo zkusenosti a pripadne jak vec resit?

Predem dik za radu
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#81

Příspěvek od MilAN »

Polární hledáček vyžaduje seřízení. V návodu k montáži je postup a schema, kde seřizovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 702
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Seřízení polárního hledáčku

#82

Příspěvek od armichael »

cit: "lepší rada žádná než špatná" Predošlá odpoveď spadá do prvej kategórie, takže v poriadku... :-(

Tak nejak ale tuším, že duchman návod k montáži nemá, keď si ani nie je istý jej typom. Čo takto nejaká doplňujúca otázka? mňa bohužiaľ žiadna nenapadá, ale človek s viac skúsenosťami by snáď vedel na čo sa opýtať. A následne dobre poradiť.

No a sám by som sa rád dozvedel ako to s tým nastavením je, tak sa pýtam tiež. Môže alebo dokonca má sa hýbať tými imbusmi?
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
astrolama
Příspěvky: 558
Registrován: 23. 03. 2022, 11:22
Bydliště: Zákupy
Věk: 38

Re: Seřízení polárního hledáčku

#83

Příspěvek od astrolama »

No však stačí vystředit to sklíčko s ciferníkem tak aby bylo v mechanické ose RA, těmi červíky. To že čočky hledáčku nějak "šmajdají" je jedno. Píše se to v každém manuálu montáží SW, vystřeďuje se tak, že se otáčí RA o 180° a sleduje se kam nejvíc uhýbá cíl. Pak se červíky ladí ten posun tak aby to bylo na polovině dráhy toho posunu a opakovat tento postup dokud to nesedí.
TS N305/1200 F4 Carbon, SharpStar 13028HNT, ASI1600MM-C, Canon 6D, Sigma ART 50mm f1.4, Sigma ART 24mm f1.4, Samyang 135mm f2.0, SW Star Adventurer, JTW Trident, ZWO AM5
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#84

Příspěvek od MilAN »

armichael píše: 31. 07. 2023, 11:56 No a sám by som sa rád dozvedel ako to s tým nastavením je, tak sa pýtam tiež. Môže alebo dokonca má sa hýbať tými imbusmi?
Pominu tvoje předcházející věty a nutkání si do někoho dnes kopnout. Montáž máš, předpokládám že k ní i manuál.

Návod k montáži:
http://www.skywatcher.com/download/manual/goto-mounts/
ze seznamu jsem si náhodně vybral EQ6R Pro a popis co dělat je v kapitole 3.4 Align the polar Scope
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jarous1
Příspěvky: 424
Registrován: 15. 02. 2010, 01:09
Bydliště: Praha
Věk: 52

Re: Seřízení polárního hledáčku

#85

Příspěvek od Jarous1 »

Mno... Mně, když se kdysi dostal poprvé do ruky polární hledáček k CELESTRON Advanced VX, tak mi byl i návod celkem k ničemu :) Stáhnul jsem si něco, co mělo popisovat jeho používání, ale už vůbec ani slovo o tom, že se na něm také dá štelovat zaostření toho "záměrného obrazce"... Pořád mi bylo divné proč to mám rozostřené, až jsem na něm opravdu hodně povolil skoro všechny červíky, samozřejmě se mi to uvnitř celé rozsypalo :) Když se mi po pár hodinách podařilo dát to zase dohromady (s pořádnou náloží drsných nadávek), tak jsem si teprve pak všiml, že ten ozubený konec, vlastně "okulár", je ostření... Fakt nechápu proč i tohle nebylo v tom návodu :roll: Ne každý je od přírody technický/mechanický génius, co hned vidí, jak co který konstruktér viděl a vlastně zamýšlel :(
S-W MAK127/1500, WO ZenithStar 71 APO Doublet ED, Celestron Advanced VX, QHY5 III 178C, Nikon Action EX 10x50, Celestron SkyMaster 15x70, LUNT 8x32 White-Light SUNoculars
Uživatelský avatar
BertCZ
Příspěvky: 300
Registrován: 24. 07. 2020, 09:54
Bydliště: Černošice

Re: Seřízení polárního hledáčku

#86

Příspěvek od BertCZ »

A co třeba takto.



Dokonce i ty imbusy tam řeší ....
Meade LX200 16", 14", 12", 8" ... Dobson Obsession 20" ... Celestron Rasa 8" ... eVscope Unistellar ... APM Bino 120 ... Coronado PST
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 702
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Seřízení polárního hledáčku

#87

Příspěvek od armichael »

MilAN píše: 31. 07. 2023, 13:22 Pominu tvoje předcházející věty a nutkání si do někoho dnes kopnout. Montáž máš, předpokládám že k ní i manuál.

Návod k montáži:
http://www.skywatcher.com/download/manual/goto-mounts/
ze seznamu jsem si náhodně vybral EQ6R Pro a popis co dělat je v kapitole 3.4 Align the polar Scope
Nemusíš to nutne brať ako nutkanie kopnúť si. Ja také potreby nemám a už aj súkromne som Ti písal, že si vážim tvojich skúseností v reakcii na nejaké zbytočné rozbroje. Ale skús sa zamyslieť nakoľko je rada "prečítaj si návod" hodnotná.

Ten návod taktiež nemám a ďakujem Ti za linku. No proste ma to nenapadlo... Dík i ostatným - astrolama, BertCZ
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
armichael
Příspěvky: 702
Registrován: 22. 12. 2019, 21:35
Bydliště: Znojmo
Věk: 53

Re: Seřízení polárního hledáčku

#88

Příspěvek od armichael »

Už nemôžem editovať, ale chcel som len doplniť pre MilAn -a:
Časom mi došlo, že môj príspevok mohol naozaj vyznieť útočne, ale tak som to nemyslel. Takže dodatočne sa ospravedlňujem. Zamrzelo ma však, že človek ktorý sem s dôverou prvý raz v živote napíše dostane takúto neodpoveď.
AZ-EQ6 + TS Apo 115/800, SW Flextube 300/1500
Sluníčkomet dvojkanón v2: Daystar SolarScout 60/930 & TS 80/560 + Herschelov hranol, Solar Continuum
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24310
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Seřízení polárního hledáčku

#89

Příspěvek od MilAN »

O.K., to je naprosto v pohodě.
Já jsem reagoval na obavu, že je montáž nějak rozbitá. Proto jsem napsal jen, že hledáček potřebuje seřízení a kde se to píše. Protože mi přišlo , že už na AF je nadbytečné po tolikáté opakovat, jak to udělat, když je to v každém návodu k montážím. A to jak postup, tak i schema. A určitě bych to i popsal, kdyby mi odpověděl, že nemá manuál . Asi tak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
duchman
Příspěvky: 6
Registrován: 30. 07. 2023, 19:44

Re: Seřízení polárního hledáčku

#90

Příspěvek od duchman »

Diky za odpovedi, navod jsem si nasel ale ani z neho jsem nepochopil, jestli je v poradku, ze pri otaceni ra osy se obraz v hledacku tak moc pohybuje. Mel jsem za to, ze obraz se pohybovat nesmi vubec, a ze se po obraze pohybuje jen ten zamerovaci kriz a ja jej imbusy nastavuji tak, aby se pouze otacel dokola a jeho stred se po serizeni po zaberu nepohyboval. Az ted po shlednuti videa o par prispevku vyse mi to asi doslo. Kdyby se prece zaber v hledacku pri otaceni ra osy nepohyboval, stacilo aby vyrobce hledacku fixnul obrazec s krizem proste natvrdo presne doprostred a zadne imbusy by tam byt nemusely, protoze by to vzdy sedelo. Jestli to tedy ted jiz chapu spravne, musim temi imbusy nastavit stred krize ne doprostred, nybrz trochu bokem a to tak, aby pri otaceni ra osy montaze sledoval pohyb zaberu (respektive pohyb mnou zvoleneho mista na zaberu, napriklad spicky komina). Tak si s tim jdu jeste pohrat , snad se zadari.
Odpovědět