newton SW250/1200 - výměna kruhů a lišty?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

newton SW250/1200 - výměna kruhů a lišty?

#1

Příspěvek od mordy »

Zdravím, dalekohled SW250PDS na montáži AzEq6 poměrně dost pruží a klepe se. Dá se s tím žít, ale už to poněkud obtěžuje při pozorování.

Otázka je co s tím. Zmíněná montáž je poměrně na hraně, s tím zatím nic neudělám. Dalekohled se pocitově kroutí v kruzích. Přijde mi, že by situaci mohla výrazně zlepšit výměna originál kruhů za masivnější frézované a úzké lišty vixen za losmandy. Co jsem koukal do obchodů, kvalitní kruhy a lišta můžou stát to samé, co dalekohled (kruhy Orion cca 14kkč, lišta 3kkč). Dá se od výměny kruhů a lišty očekávat významné zlepšení? Má smysl měnit jen lištu a použít původní kruhy, když se nezvýší rozteč upínacích šroubů? Nevěděli byste o něčem s lepším poměrem cena výkon?

Nechce se mi kupovat lištu a zjistit, že zlepšení nic a pak kruhy a zjistit, že nic moc ;)

Ještě mě v rámci kolenovrtsví napadla možnost vyztužit systém druhou lištou vixen na horní straně kruhů, ale to už je možná účinější páska na rukáv za podporu Společnosti Parkinson :) Tím bych si navíc konečně dal příležitost přestat provozovat pointační dalekohled jako čuně v hledáčkové rybině.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: newton SW250/1200 - výměna kruhů a lišty?

#2

Příspěvek od MilAN »

Největším problémem bude lišta. Dal bych tam Losmandy lištu a tuhle Vixenovskou bych dal nahoru. Bude zároveň sloužit jako držadlo při přenášení. Problém, který to ale neřeší je to, že ty kruhy jsou uchyceny k liště jen jedním šroubem a malou ploškou. Definitivně tohle řeší až frézované objímky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
mordy
Příspěvky: 55
Registrován: 20. 11. 2020, 12:01

Re: newton SW250/1200 - výměna kruhů a lišty?

#3

Příspěvek od mordy »

Děkuju, pořídím tu losmandy lištu. Zkusím ji ještě prodloužit, podle další rady přes sz. Vixen zeshora se bude hodit jako výztuha i jako úchyt pro další příslušenství. Kruhy vzhledem k ceně až po posouzení jako další krok.
Odpovědět