Meteor až bolid

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frenk
Příspěvky: 259
Registrován: 29. 08. 2004, 18:26

Meteor až bolid

#31

Příspěvek od Frenk »

A datum?

MiSo napsal: Zdravím

Potreboval by som poradiť z jednou fotkou a objektom na nej

na tejto fotke je slabo vidieť  stopu neakeho objektu. Stále si lamem hlavu čo to je. je to fotene 40 sekundovou expozícíou. začiatok exponovania bolo o 19:38:22.
Najprv sme is z dominikom mysleli že je to družica ale podla predpovedi nič v tej dobe neletelo. tak sme sa zhodli  že je ot meteor. čo si o tom myslite Vy?
Tu prikladam ešte jednu fotku ktoru upravil dominik aby tam ta stopa bola lepšie vidieť.
Nechcel som zakladať novu tému tak som to  dal sem.
Podla mňa je to na družicu moc krátka stopa nie?

Ďakujem

MiSo
49°43'9"   N&&15°46'14" E
Skládací dobson 406f4.5
"Drbohlav"dobson 250f6
MiSo
Příspěvky: 169
Registrován: 02. 11. 2005, 20:25

Meteor až bolid

#32

Příspěvek od MiSo »

sorry to mi trocha ušlo :)

bolo ot fotene 22.2. presne o 19: 39: 53 .

Som pozeral presne kedy to bolo

MiSo
Newton 114/900 &&Trieder 8x21&&Digital Olympus C-5060 Wide zoom&&Kamera Sony 0,8 Mpix
Uživatelský avatar
jenyk
Příspěvky: 7
Registrován: 11. 01. 2006, 16:25

Meteor až bolid

#33

Příspěvek od jenyk »

ladaS napsal: Ahoj, včera večer přibližně ve 20:30 hodin jsem pozoroval velmi zajímavý meteorit či co to bylo. Přesný čas nevím, protože jsem akorát vyndával z auta vybavení.
   Zaujalo mě něco na obloze, nejdříve jsem si myslel, že je to družice, svítilo to ale víc. Ten meteorit letěl od orionu (z mého pohledu od hvězdy Betelgeuze) na sever, letěl ale hrozně pomalu. Pozoroval jsem ho více jak 5 vteřin. Bylo vidět, jak střed  září žlutě a okolo středu zeleně. Když dohasl, tak po něm na obloze zbylo cosi, co mi připomínalo takovou tu kondenzační čáru za letadlem. Ta zmizela asi za 5-6 vteřin. Když to přeženu, tak to celé hodně připomínalo malou kometu i s ohonem.Potvrzuji.
Nicmene mam dojem ze to mohlo byt o trochu pozdeji. Z meho stanoviste (Mochov, CZ) to vypadalo na smer zhruba Blizenci - sever. Zacatek ukazu jsem propasl - byl jsem skloneny k dalekohledu :-/
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Meteor až bolid

#34

Příspěvek od psmolly »

Dnes ve 21:16 při pozorování komety C/2006 M4 SWAN jsem zahlédl meteor ( o boolid jistě nešlo) srovnatelný s jasností Vegy (tedy kolem 0mag) Jeho, na meteor pomalejší let trval asi 3s a směřoval z hlavy Paegasa na hvězdu lambda AQL. Zaregistroval jsem tvar, který byl mírně protažený ve spodní polovině směrem proti směru letu. Byla patrná i jasná stopa. Ve 21:36 prolétl v té oblasti ještě jeden s jasností odhadem kolem 3mag, tentokrát z hlavy Paegasa nad Altair. zřejmě tedy dva meteory stejného roje. Poradíte kterého?
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Meteor až bolid

#35

Příspěvek od MaG »

Orionidy, mateřská kometa Halley, sedí na ně směr, nevím zda rychlost. Podívej se sem:


http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1160737684
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Meteor až bolid

#36

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Pokud se jedná o čas SELČ, ve 21:16 není radiant Orids nad obzorem, je cca. 2,5 stupně pod ním, i při uvážení vlivu refrakce je stále pod ním, pokud bude radiant do 5-ti stupňu nad obzorem, musel by mít meteor cca. 90 stupňů (hrubý odhad)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
psmolly
Příspěvky: 1377
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03

Meteor až bolid

#37

Příspěvek od psmolly »

A to znamená?
SW newton 254/1200, EOS 300D, Philips SPC 900nc, Canon A590is,  EQ2, malokuk SW 80/400     http://www.astroam.estranky.cz http://www.firesportcheb.estranky.cz
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Meteor až bolid

#38

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

To znamená, že podle kusých informací o směru letu si dovoluju tvrdit že to první, i vzhledem k úhlové rychlosti, byla Taurida, u toho druhého nemám údaj o rychlosti, ale viděl bych to na Sporadický (tak 10% na roj jižních Piscid).... ;D
Stačí to jako vysvětlení? Ale jinak lepší pěkná Taurida než 5 Orionid... ;D
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
MLB
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2006, 23:55

Meteor až bolid

#39

Příspěvek od MLB »

Dnes jsem v cca 17:53 viděl něco jasně a pomalu padající ze směru od severu na jih. Východně od mého bydliště pod úhlem asi 50°. Asi 3 vteřiny na to pomalu proletěl další svítící předmět dlouhý cca 2/3 obzoru a děj trvající tak 2 vteřiny. Nikdy jsem nic podobného neviděl. Foto nemám. :-[
Uživatelský avatar
mkcz
Příspěvky: 1121
Registrován: 16. 08. 2004, 08:09
Bydliště: střední Čechy
Věk: 57

Meteor až bolid

#40

Příspěvek od mkcz »

MLB napsal: Dnes jsem v cca 17:53 viděl něco jasně a pomalu padající ze směru od severu na jih. Východně od mého bydliště pod úhlem asi 50°. Asi 3 vteřiny na to pomalu proletěl další svítící předmět dlouhý cca 2/3 obzoru a děj trvající tak 2 vteřiny. Nikdy jsem nic podobného neviděl. Foto nemám. :-[
Ano, mohu potvrdit, ten meteorit jsem pozoroval, když jsem se synkem vynášel ven dalekohled. Ale viděl jsem jen jeden, takže to byl ten mířící od severu k jihu.
Na vesmíru je nejúžasnější to, že jej můžeme pozorovat.
Uživatelský avatar
MLB
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2006, 23:55

Meteor až bolid

#41

Příspěvek od MLB »

mkcz napsal:

Ano, mohu potvrdit, ten meteorit jsem pozoroval, když jsem se synkem vynášel ven dalekohled. Ale viděl jsem jen jeden, takže to byl ten mířící od severu k jihu.
Byli dva a letěli ve stejném místě a stejným směrem. Jen ten druhý co jsem viděl byl mnohem intenzivnější.
Uživatelský avatar
MLB
Příspěvky: 16
Registrován: 11. 02. 2006, 23:55

Meteor až bolid

#42

Příspěvek od MLB »

19:58 další stejně orientovaný, ale slabší.
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Meteor až bolid

#43

Příspěvek od cibess »

25. 12. 2006 kolem 01:00 někde na ose Blíženci-Vozka-Perseus možná to bylo níže k jižnímu horizontu. Objekt jednoznačně jasnější, než Venuše, tudíž to tipuju na mínus pět a proto se domnívám, že šlo o bolid akorát jsem nemohl posoudit, zda osvítil zem, pač neony mi toto zjištění nějak neumožnily. Stopa (cca 30°) "chladla" minimálně sedm vteřin. Bylo to solidní štěstí, jelikož ještě pár minut před tím bylo nebe z větší části zatažené. Němým svědkem toho všeho byl solidně zářící saturn, prostě půlnoční mši je někdy dobré trávit před kostelem ;D
Jo a rád bych Vás, kteří si to přečtete poprosil o upozornění a jisté usměrnění, kterak podobné postřehy psát, tedy jestli je to vůbec žádoucí, i když myslím, že právě těmto účelům DF slouží.
Je mi jasné, že nutné bude přesnější čas, což vyřeším znovunosením hodinek 8) Určitě se polepčím v lokalizaci, tam si to prostě musím značit, pozorovací stanoviště jest uvedeno v mapě. Tak kamenujte! ;)
Tož tak na tom světě.
LbA

Meteor až bolid

#44

Příspěvek od LbA »

:) nieje za co kamenovat ....
Videl si pekny bolid. Ja som tiez bol v noci vonku (nahle sa vyjasnilo), ale stastie na meteor som nemal.
Takze bolidy skus ohlasit podla tohto navodu co som pred par rokmi spisal :)
http://meteory.persoholic.org/diktat.htm#bolid
Report mozes zasielat na adresu uvedenu v linku, ale tu kdesi na fore su uvedene aj dalsie online formulare na hlasenie bolidov.
Inak rozne zdroje uvadzaju rozne definicie bolidu. U nas je bolid meteor, ktory je jasnejsi ako -4 magnitudy.
http://meteory.persoholic.org/slovnik.htm#fireball
Uživatelský avatar
cibess
Příspěvky: 68
Registrován: 29. 05. 2004, 18:52

Meteor až bolid

#45

Příspěvek od cibess »

Díky za infos, já si ten formulář a postup dokumentace uložím, ale ten včerejší případ tam ještě uvádět nebudu, ponevadž by to bylo krajně neobjektivní a spíš by se to rovnalo střílení od pasu, o čemž vypovídá i můj úvodní příspěvek tohoto tématu. Teď už aspoň vím, na co si mám dát příště obzvláště "majzla" ;D
Zeptám se Vás ještě na jednu věc: aby byl bolid bolidem, je nezbytně nutné, aby se toto vesmírné kamikadze nutně při své exibici rozpadlo, nebo je to jen takový bonus? Ta včerejší věc známky exploze a následného rozkolu nikterak nejevila!!
Jiná situace nastala tuším v květnu, kdy jsem na koncích nočních směn sledovával rozednívání, tak tenkrát se nad severním obzorem (to je jediná indicie, kterou mám uchovanou) odehrál právě průlet i s následným rozpadem na minimálně pět částí. Ovšem efektní bylo to, jakým způsobem se tak stalo. Jeden hlavní úlomek, o poznání větší než ty ostatní postupně schazoval kusy sebe samého, jak japonské zero karbenátky na hawajské přístavy ;D Prostě paráda a mělo to i audio stopu, značně opožděnou.
Teď už jenom doufám, že nenastane aplikace Murphyho zákonů a ode dneška mi nebude pohled na onu nádheru odepřen :-/
Tož tak na tom světě.
Odpovědět